StoryEditor
Handel
18.10.2021 00:00

Rynek handlowy ma się coraz lepiej. Polacy nadal lubią zakupy

Według Polskiej Rady Centrów Handlowych (PRCH), sierpień 2021 r. charakteryzował się najwyższym wynikiem odwiedzalności od początku pandemii. Retail Institute odnotowuje wzrost obrotów w centrach handlowych od maja 2021 r., od kiedy nie wprowadzono nowych ograniczeń.

Rynki europejskie notują odbicie szczególnie jeżeli chodzi o sprzedaż detaliczną. Chociaż wciąż mierzymy się z konsekwencjami COVID-19, to polski rynek handlowy na tle Europy wygląda dobrze. Według Oxford Economics, PKB w Polsce osiągnie średnioroczny wzrost w latach 2021-2025 na poziomie 3,5 proc. To wynik powyżej średniej dla krajów UE i strefy euro (2,8 proc.).

– Wszystko wskazuje na to, że po zawirowaniach związanych z pandemią handel stacjonarny wraca na właściwe tory, podczas gdy, jak podaje GUS, e-commerce stabilizuje się na poziomie 7-8 proc. całkowitej sprzedaży detalicznej. W efekcie rynek nieruchomości handlowych w Polsce może się rozwijać i ewoluować – mówi Anna Wysocka, dyrektor działu Wynajmu Powierzchni Handlowych, JLL.

Od początku roku do końca września podaż powierzchni powiększyła się o 327 000 mkw. GLA w ramach wszystkich formatów, a w budowie pozostaje kolejne 460 000 mkw. Pomimo malejącej liczby nowych mkw. w centrach handlowych, 2021 rok powinien zamknąć się wynikiem ponad pół miliona mkw. całkowitej nowej powierzchni handlowej. 

Pomimo braku odpowiednich danych transakcyjnych z 2021 r., JLL szacuje stopy kapitalizacji dla najlepszych centrów handlowych na 5,25 proc. Stopy kapitalizacji dla najlepszych parków handlowych pozostają stabilne i wynoszą około 6,80proc., jednak wysoki poziom zainteresowania i ograniczona dostępność tego produktu może spowodować kompresję w krótkim okresie.
 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Sieci i centra handlowe
22.09.2023 10:09

Action otwiera 500. sklep w Niemczech

Sklep sieci Action (shutterstock.com)Shutterstock
Dyskont Action otworzył swój 500. sklep w Niemczech – na rynku, na którym jest obecny od 2009 roku. Jak podała w oświadczeniu firma, zlokalizowany przy Aachener Straße w Düsseldorfie sklep o powierzchni 780 metrów kwadratowych będzie oferował ponad 6000 artykułów w 14 kategoriach produktowych. Asortyment Action obejmuje szeroką gamę artykułów codziennego użytku, od środków czystości i higieny osobistej, przez przekąski i artykułu szkolne po produkty do użytku domowego.

Dyskont niespożywczy Action otworzył swoją 500. placówkę w Niemczech, co jest ważnym osiągnięciem na rynku, gdzie działa od 2009 roku. Nowy sklep, mieszczący się przy Aachener Straße w Düsseldorfie, zajmuje obszar o powierzchni 780 metrów kwadratowych i oferuje ponad 6000 różnych produktów z 14 różnych kategorii.

Heiko Großner, dyrektor zarządzający Action Germany, powiedział:

500 sklepów to dla nas znaczący kamień milowy, ale bynajmniej nie koniec. Wierzymy, że rynek niemiecki ma ogromny potencjał dla wielu kolejnych lokalizacji [...] Sklep w Düsseldorfie jest już trzecim sklepem w stolicy kraju związkowego i 160. w Nadrenii Północnej-Westfalii. Jednakże firma działa również we wszystkich pozostałych krajach związkowych. W przyszłości chcemy nadal silnie się rozwijać, zwłaszcza w miastach i regionach, w których do tej pory byliśmy mniej obecni.

Sieć dyskontów rozpoczęła swoją działalność na polskim rynku w 2017 roku, otwierając swój pierwszy sklep w Lesznie. Od tego czasu Action kontynuuje ekspansję i inwestycje w Polsce. W ciągu ostatnich pięciu lat firma stale zwiększa liczbę otwieranych sklepów, osiągając obecnie prawie 300 placówek na terenie kraju. W związku z dynamicznym rozwojem Action zatrudnia już ponad 3,6 tysiąca pracowników, a planuje zwiększyć tę liczbę o kolejne 1 tysiąc miejsc pracy w bieżącym roku.

Jednak to nie jedyne działania inwestycyjne podejmowane przez Action na polskim rynku. W czerwcu otworzyli trzecie centrum dystrybucyjne w Zakroczymiu, co stanowi 13. takie centrum w Europie. To dowodzi zaangażowania firmy w rozwijanie swojej obecności w Polsce i zaspokajanie rosnącego zapotrzebowania klientów na produkty dostępne w dyskontach Action. Według European Supermarket Magazine, wraz z uruchomieniem każdego nowego sklepu Action tworzy około 20 nowych miejsc pracy.

Dzięki dużemu zainteresowaniu ze strony ponad 14 milionów klientów tygodniowo, przychody holenderskiej sieci Action w pierwszym półroczu tego roku wzrosły o 33,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym, osiągając poziom 5,2 miliarda euro. Jeśli uwzględnić jednostki sklepów działające już w poprzednich okresach i wykluczyć wpływ nowo otwartych placówek, wzrost sprzedaży wyniósł 21,8 proc.

Czytaj także: Action rozwija się w Polsce. Ruszyło trzecie centrum dystrybucyjne sieci

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Sieci i centra handlowe
20.09.2023 09:59

Biedronka wydała 17 mln kart lojalnościowych. Odnotowała też 9 mln pobrań aplikacji

Korzystanie z karty lojalnościowej Biedronki na zakupach daje realne korzyści. O ile od początku 2022 roku do marca 2023 roku miesięczne oszczędności na zakupach dla wszystkich klientów sieci wynosiły ok. 600 mln zł, to od​ kwietnia br. sięgnęły one ok. 1,1 mld zł.mat. prasowe
Konsumenci w Polsce mają w portfelach już ponad 17 mln kart Moja Biedronka. Do tego na smartfonach ponad 9 mln osób działa aplikacja powiązana z kartą. Korzystają one dzięki temu z promocji, których liczba w ostatnich 8 miesiącach wzrosła o ponad 90 proc. Oszczędności użytkowników programu lojalnościowego sieci osiągnęły w sumie wartość ponad 8 mld zł.

Program lojalnościowy sieci Biedronka jest największym tego typu programem w Polsce. Sklepy Biedronki na terenie całego kraju odwiedza ponad 5 mln klientów. Większość z nich przy każdych zakupach korzysta z karty Moja Biedronka, a przy okazji z promocji i upustów cenowych.

Jeszcze w lipcu 2022 r. klienci kupowali produkty w Biedronce, używając karty lojalnościowej 85 mln razy. Tymczasem w lipcu br. takich zakupów było już 101,5 mln, a w sierpniu prawie 103 mln. W 2023 roku nie było miesiąca w porównaniu z rokiem poprzednim, aby sieć Biedronka nie odnotowała wzrostów między 10 a 20 proc. w liczbie transakcji zawieranych przez klientów w oparciu o kartę lojalnościową. Ogółem od stycznia 2022 r. klienci użyli karty Moja Biedronka ponad 1,8 mld razy. To najwyższy wynik wśród  programów lojalnościowych w Polsce.

Transakcje w 2022 roku przyniosły użytkownikom kart oszczędności warte około 7,7 mld zł. Natomiast w okresie od stycznia do końca sierpnia br. w ich portfelach dzięki Mojej Biedronce pozostało 8 mld zł, co daje wynik niemal 16 mld zł oszczędności w nieco ponad półtora roku. O ile od początku 2022 roku do marca 2023 roku miesięczne oszczędności na zakupach dla wszystkich klientów sieci wynosiły około 600 mln zł, tak już od​ kwietnia br. sięgają one około 1,1 mld zł. Było to możliwe dzięki niemal dwukrotnie większej w roku obecnym niż w ubiegłym liczbie produktów w promocyjnych, obniżonych cenach, zaoferowanych przez Biedronkę.

 

Marek Złakowski, dyrektor ds. rozwoju relacji z klientem i cyfryzacji w sieci Biedronka mówi:

Naszym celem jest satysfakcja klientów każdego dnia. Walczymy o nią bardzo konkretnie – oferując produkty w możliwie najniższych cenach. Cieszymy się, że ta strategia odpowiada polskim rodzinom, co widać po rosnącej liczbie klientów regularnie używających karty Moja Biedronka i aplikacji w smartfonach a także po wzrostach liczby transakcji w sklepach dokonywanych przy użyciu obydwu tych narzędzi.

 

Dodatkowo na początku br. Biedronka uruchomiła specjalne narzędzie w aplikacji mobilnej, dzięki któremu jej użytkownicy nie raz, jak wcześniej, ale dwa razy dziennie otrzymują spersonalizowane oferty na konkretne produkty w obniżonych cenach. Dzięki temu każdego tygodnia w sumie oszczędności klientów mogą wynieść nawet 7,9 mln zł wobec cen bez użycia z aplikacji.

Popularność programu lojalnościowego sieci Biedronka wykroczyła też poza granice Polski. Z danych przekazanuch przez sieć wynika, że z karty MB korzysta przy zakupach w Biedronce ponad 270 tys. Czechów, ponad 90 tys. Ukraińców, ponad 50 tys. Litwinów, ponad 49 tys. Niemców i ponad 47 tys. Słowaków.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. wrzesień 2023 10:52