StoryEditor
Apteki
11.03.2020 00:00

Apteki chcą produkować środki odkażające. Na razie mają zgodę na przelewanie ich do mniejszych opakowań

GIF wydał zgodę na rozlewanie środków odkażających, dostarczanych do aptek w opakowaniach o dużych pojemnościach, do mniejszych opakowań, również tych przyniesionych przez pacjentów. Natomiast URPL szykuje wytyczne do receptur przygotowania takich preparatów bezpośrednio w aptece. Bez nich farmaceuci nie maja prawa do takiej produkcji.   

W związku z obawami wywołanymi epidemią koronawirusa, w większości aptek nie ma już zapasu środków dezynfekujących. Farmaceuci przekonują jednak, że mogliby wykonywać je samodzielnie – mają składniki i wiedzę jak to zrobić. Nie pozwalają im na to jednak przepisy.

Apteka może samodzielnie wykonywać tylko leki recepturowe lub leki apteczne. Pierwsze – na podstawie recepty lekarskiej. Drugie – w oparciu o monografie znajdujące się w Farmakopei. Niestety nie ma w niej przepisu na środki odkażające.

Apteki czekają więc na nowe monografie, które może przygotować Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych. Z informacji URPL wynika, że receptury środków odkażających zostaną opracowywane na podstawie rekomendacji WHO. Prawdopodobnie znajdą się w nich trzy składki: 70 proc. etanol, nadtlenek wodoru oraz glicerol. Jak donosi portal mgr.farm, taką recepturę stosują od kilku dni apteki niemieckie .

Równocześnie do aptek trafiła informacja, że już niedługo otrzymają pierwsze partie środków odkażających produkowanych przez Polfę Tarchomin. Trisept Max będzie służył do dezynfekcji skóry, natomiast Dezynmax do dezynfekcji sprzętów codziennego użytku. Będą one jednak oferowane w dużych pojemnościach (5 litrów). Dlatego Główny Inspektorat Farmaceutyczny, poinformował w rozesłanym do aptek komunikacie, że mogą one rozlewać preparaty do mniejszych opakowań, również tych przyniesionych przez pacjentów.

– Wobec zagrożenia epidemiologicznego oraz ze względu na możliwe braki opakowań o małej pojemności, Główny Inspektor Farmaceutyczny informuje, że apteki posiadające izby recepturowe, mogą wydawać środki dezynfekujące do higieny osobistej oraz służące do dezynfekcji sprzętów codziennego użytku, w opakowaniach własnych, bądź dostarczonych przez pacjentów – czytamy w komunikacie GIF.

Komunikat uzupełnia instrukcja, że przyniesione opakowanie musi być czyste, a osoba wydająca musi właściwie oznaczyć opakowanie (tak jak przy leku recepturowym lub aptecznym). Farmacuta musi też poinformować pacjenta, że produkt przeznaczony jest wyłącznie do stosowania zewnętrznego.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Apteki
14.05.2024 11:23
Ziko Dermo rusza z kolejną akcją promującą dermokosmetyki. Dla klientów sakiewka z próbkami produktów
Ziko Dermo crossuje działania online i w placówkach stacjonarnych, aby przyciągać klientów do obu kanałów sprzedażyfot. Ziko Dermo
Ziko Dermo od 15 maja rozpoczyna akcję „Sakiewka wakacyjnych skarbów” skupioną na promocji kosmetyków pielęgnacyjnych i edukacji konsumentów w zakresie ochrony skóry w okresie letnim.

"Sakiewka Wakacyjnych Skarbów” to hasło akcji promocyjnej, która rusza w stacjonarnych drogeriach i w e-sklepie Ziko Dermo. Ma ona zachęcić klientów tej sieci drogeryjnej do pielęgnacji i skutecznej ochrony skóry w okresie letnim. Na potrzeby akcji został przygotowany poradnik edukacyjny o letniej pielęgnacji.

image
Sakiewka wakacyjnych skarbów w najnowszej akcji promocyjnej Ziko Dermo
Ziko Dermo
W ramach akcji można przetestować kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji twarzy i ciała. oraz wykorzystać kartę podarunkową na 10 zł (w drogeriach stacjonarnych i na zikodermo.pl do 31.12.2024). Sakiewkę wypełnioną upominkami klienci otrzymają w prezencie robiąc zakupy za jedyne 10 zł w drogeriach stacjonarnych Ziko Dermo. Znajdą się w niej miniaturki produktów znanych marek dermokosmetycznych. 

Aby otrzymać sakiewkę z kosmetykami klient powinien odwiedzić stronę zikodermo.pl, zarejestrować się lub zalogować do Ziko Klubu i wybrać drogerię stacjonarną, w której chce odebrać upominek. Otrzyma w tym celu unikalny kod.   Następnie w wybranej wcześniej drogerii musi kupić dowolny produkt za min 10 złotych z użyciem karty Ziko Klub i okazać kod dermokonsultantce. Wówczas sakiewka z próbkami, poradnik i karta podarunkowa trafiają w jego ręce.

Ziko Dermo to polska sieć drogerii specjalizującą się w sprzedaży dermokosmetyków i doradztwie z tego zakresu. Działa od 2012 roku, prowadzi obecnie 53 placówki stacjonarne oraz sklep internetowy zikodermo.pl. Ziko Dermo to placówki o powierzchni od 30 do 60 mkw., najczęściej położone w lokalizacjach osiedlowych w dużych i mniejszych miastach w całej Polsce.  

Czytaj także: Zakupy w aptece bez wysiadania z samochodu. Ziko uruchomiło pierwszą aptekę drive thru

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Apteki
14.05.2024 10:35
Marzena Siemińska awansuje w strukturach Dr.Max Polska
Marzena Siemińska, CCO, Dr. Max Polskafot. LinkedIn
Marzena Siemińska objęła stanowisko chief commercial officer (CCO) w firmie Dr.Max Polska. Z firmą związana jest od końca 2023 r.

Marzenia Siemińska poinformowała w mediach społecznościowych o swoim awansie w strukturach Dr. Max Polska. W maju objęła stanowisko chieff commercial officer. Współpracę z siecią apteczną Marzena Siemińska rozpoczęła w listopadzie 2023 r. jako   dyrektor kontroli zapasów.  

Marzena Siemińska wcześniej, przez 4 lata, związana była z Polską Grupą Farmaceutyczną w Grupie Pelion, gdzie kolejno zajmowała stanowiska dyrektora handlowego i wiceprezesa ds. handlowych.  Przez ponad 10 lat pracowała w Grupie Hasco-Lek, gdzie była wiceprezesem i członkiem zarządu.

Dr.Max to największa sieć aptek w Europie Środkowo-Wschodniej, która działa w 8 krajach: Czechy, Słowacja, Polska, Rumunia, Włochy, Serbia, Bułgaria i Węgry. W Polsce Dr.Max zarządza drugą (po DOZ) – pod względem liczby placówek – siecią apteczną grupującą apteki własne i franczyzowe. Prowadzi także e-aptekę i e-drogerię. W biznes kosmetyczny firma weszła w 2022 r. 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
14. maj 2024 23:16