StoryEditor
Apteki
09.08.2023 12:07

Gemini optymalizuje proces obsługi pacjentów. W jednej z aptek mogą oni skorzystać z samoobsługowego kiosku

Sammobsługowy kiosk stanął w aptece Gemini we Wrocławiu przy ulicy Strzegomskiejlinkedin.com/gemini-polska
Sieć Gemini w jednej ze swoich aptek zainstalowała samoobsługowy kiosk. Pacjenci mogą w nim samodzielnie sprawdzić dostępność i zarezerwować potrzebne produkty bez stania w kolejce.

W aptece Gemini we Wrocławiu przy ulicy Strzegomskiej do dyspozycji pacjentów został oddany samoobsługowy kiosk. Pozwala on w łatwy sposób samodzielnie sprawdzić dostępność i zarezerwować potrzebne produkty bez stania w kolejce. Po maksymalnie 15 minutach od złożonej rezerwacji na wskazany numer telefonu przychodzi SMS z powiadomieniem o gotowym zamówieniu.

Dzięki kioskowi po złożeniu zamówienia można wiec udać się na inne zakupy, a następnie wrócić i odebrać leki bez kolejki, w specjalnie wydzielonym okienku. Usługa dotyczy całego asortymentu apteki.

 

***

Gemini wywodzi się z rodzinnej firmy stworzonej przez polskich farmaceutów. Pierwsza apteka powstała 33 lata temu w Wejherowie. Obecnie pod szyldem Gemini  działa 238 aptek w ponad 20 miejscowościach. W 2022 roku obsłużyły one ponad 28 mln pacjentów, czyli o 15 proc. więcej niż rok wcześniej. Farmaceuci zrealizowali w nich ponad 27 mln recept.

Gemini uruchomiło też pierwszą e-aptekę w Polsce. Było to w 2008 roku. Od grudnia 2022 r. sieć prowadzi natomiast Platformę Zdrowia Gemini.pl, która oprócz oferowanie leków, sprzętu medycznego, kosmetyków, suplementów diety (w simie 30 tys. SKU) daje dostęp do bazy wiedzy z zakresu zdrowia, m.in. profilaktyki, schorzeń i praw pacjenta.

 

Czytaj też: Gemini ma 120 punktów opieki farmaceutycznej. Będą kolejne

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Apteki
30.11.2023 09:00
IQVIA: Rośnie znaczenie e-aptek w rynku farmaceutycznym
Średnia wartość zamówienia w e-apekach, według danych IQVIA, wyniosła w październiku 2023 r. 133,4 złShutterstock
Sprzedaż w e-aptekach wzrosła w październiku o ponad 22 proc. r/r. Rynek aptek stacjonarnych również odnotował wzrost wartości – o niemal 14 proc. Tym samym październik wyprzedził wynik z marca, który zazwyczaj był rekordowym miesiącem roku – zauważają eksperci IQVIA Poland.

Wartość aptecznego e-commerce wyniosła w październiku 174 mln zł, co oznacza wzrost o rekordowe 22,1 proc. r/r. Raport IQVIA Poland pokazuje także, że e-apteki osiągnęły aż 7,9 proc. udziału w wartości sprzedaży produktów w kategorii Consumer Health (produktów bez recepty) w całym rynku aptecznym. Przy czym 4,5 proc. należy do leków OTC, a 2,3 proc. do produktów Personal Care, czli środków  higieny osobistej oraz kosmetyków (pozostałe to Nutrition - 0,7 proc. oraz Patient Care - 0,5 proc.).

Mniejsza była jednak w październiku średnia wartość zamówienia w e-commerce. Wyniosła ona 133,4 zł, co oznacza spadek o ponad 8 proc. Eksperci IQVIA Poland zwracają uwagę, że pomimo to, zarówno w ujęciu wartościowym jak i ilościowym, udział i znaczenie e-aptek w rynku farmaceutycznym rośnie. Jednak rośnie także sam rynek aptek stacjonarnych, który w październiku osiągnął wartość niemal 4,4 mld zł.

Tym samym październik wyprzedził wynik z marca (4,3 mld zł), który zazwyczaj był rekordowym miesiącem roku

– zauważają eksperci IQVIA Poland.

Podkreślają przy okazji, że rynek rośnie nie tylko wartościowo ale i ilościowo (+3 proc. r/r).

Z danych IQVIA wynika także, że w październiku średnia wartość sprzedaży w aptekach stacjonarnych wyniosła 341 tys. zł.

image
FOTO: IQVIA Poland
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Apteki
27.11.2023 23:37
Krzysztof Szponder odchodzi z Dr.Max Polska
Krzysztof Szponder zarządzał siecią Dr. Max Polska od czerwca 2019 r.fot. Dr.Max Polska
Krzysztof Szponder, prezes zarządu Dr.Max Polska, poinformował, że żegna się z firmą. Zajmował stanowisko prezesa od czerwca 2019 r.

Krzysztof Szponder poinformował na swoim zawodowym profilu w mediach społecznościowych, że żegna się z firmą Dr. Max Polska, którą zarządzał od czerwca 2019 r. Dr. Max to jedna z największych sieci aptecznych w Polsce, a także apteka i drogeria internetowa.

Czytaj więcej: Krzysztof Szponder, Marek Wądołowski, Dr.Max: E-drogerię robimy na maxa

Zakończyła się moja przygoda w Dr Max Polska – to był wspaniały czas doświadczeń i wyzwań – życzę Dr. Max Polska najlepszej ścieżki rozwoju i sukcesu. Serdeczne podziękowania dla wszystkich pracowników i partnerów za współpracę – napisał Krzysztof Szponder.

Przed objęciem stanowiska prezesa w Dr. Max Polska Krzysztof Szponder był związany przez blisko 5 lat z siecią hipermarketów Kaufland, gdzie był członkiem zarządu i wiceprezesem. Wcześniej, przez 14 lat pracował w sieci hipermarketów Real (Metro Group), gdzie był m.in. dyrektorem sprzedaży i szefem departamentu żywności.  

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
03. grudzień 2023 11:10