StoryEditor
Apteki
07.11.2023 16:55

Rynek apteczny podobny do drogeryjnego. Ubywa indywidualnych placówek

Od ubiegłego roku ubyło z polskiego rynku 316 aptek indywidualnych. Przybyło natomiast 68 aptek sieciowych.shutterstock
Według danych IQVIA za wrzesień 2023 r. na polskim rynku spada liczba indywidualnych aptek, a przybywa aptek sieciowych. W sumie działa 12 709 aptek i punktów aptecznych.

IQVIA monitoruje rynek farmaceutyczny i rynek aptek w Polsce. Z najnowszych danych wynika, że ubywa aptek prowadzonych przez prywatnych aptekarzy, a przybywa aptek zarządzanych przez ogólnopolskie sieci.

We wrześniu działało w Polsce 12 709 aptek i punktów aptecznych. Od ubiegłego roku ubyło z rynku 316 aptek indywidualnych. Przybyło natomiast 68 aptek sieciowych.

Apteki sieciowe realizują wyższe obroty. Średni miesięczny obrót w aptece sieciowej (powyżej 5 aptek w sieci) we wrześniu br. wyniósł 428 tys. zł, w aptece indywidualnej 222 tys. zł.

Średnia cena leku OTC (bez recepty) sprzedawanego w aptece to 22,18 zł. Natomiast średnia cena kosmetyku to 26,89 zł. 5 proc. produktów (2 579) sprzedawanych bez recepty stanowi aż 78 proc. obrotu w tej kategorii.

17 proc. największych sieci (50+) – 3081 aptek  –  we wrześniu stanowiło 36,2 proc. wartości rynku. Rynek aptek stacjonarnych wart jest 4,06 mld zł (wzrost rok do roku 6,2 proc.).

Wartość aptecznego rynku e-commerce w 3 kwartale 2023 r. wyniosła 0,44 mld zł (wzrost 14,2 proc. rok do roku).

Zmiany zachodzące na rynku aptek podobne są do tendencji na rynku drogeryjnym, gdzie również ubywa placówek prowadzących przez indywidualnych przedsiębiorców. Rynek jest natomiast stabilny dzięki sieciom otwierającym koleje lokalizacje.

Czytaj więcej: Ile drogerii jest w Polsce? Najnowsze dane!  

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Apteki
30.11.2023 09:00
IQVIA: Rośnie znaczenie e-aptek w rynku farmaceutycznym
Średnia wartość zamówienia w e-apekach, według danych IQVIA, wyniosła w październiku 2023 r. 133,4 złShutterstock
Sprzedaż w e-aptekach wzrosła w październiku o ponad 22 proc. r/r. Rynek aptek stacjonarnych również odnotował wzrost wartości – o niemal 14 proc. Tym samym październik wyprzedził wynik z marca, który zazwyczaj był rekordowym miesiącem roku – zauważają eksperci IQVIA Poland.

Wartość aptecznego e-commerce wyniosła w październiku 174 mln zł, co oznacza wzrost o rekordowe 22,1 proc. r/r. Raport IQVIA Poland pokazuje także, że e-apteki osiągnęły aż 7,9 proc. udziału w wartości sprzedaży produktów w kategorii Consumer Health (produktów bez recepty) w całym rynku aptecznym. Przy czym 4,5 proc. należy do leków OTC, a 2,3 proc. do produktów Personal Care, czli środków  higieny osobistej oraz kosmetyków (pozostałe to Nutrition - 0,7 proc. oraz Patient Care - 0,5 proc.).

Mniejsza była jednak w październiku średnia wartość zamówienia w e-commerce. Wyniosła ona 133,4 zł, co oznacza spadek o ponad 8 proc. Eksperci IQVIA Poland zwracają uwagę, że pomimo to, zarówno w ujęciu wartościowym jak i ilościowym, udział i znaczenie e-aptek w rynku farmaceutycznym rośnie. Jednak rośnie także sam rynek aptek stacjonarnych, który w październiku osiągnął wartość niemal 4,4 mld zł.

Tym samym październik wyprzedził wynik z marca (4,3 mld zł), który zazwyczaj był rekordowym miesiącem roku

– zauważają eksperci IQVIA Poland.

Podkreślają przy okazji, że rynek rośnie nie tylko wartościowo ale i ilościowo (+3 proc. r/r).

Z danych IQVIA wynika także, że w październiku średnia wartość sprzedaży w aptekach stacjonarnych wyniosła 341 tys. zł.

image
FOTO: IQVIA Poland
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Apteki
27.11.2023 23:37
Krzysztof Szponder odchodzi z Dr.Max Polska
Krzysztof Szponder zarządzał siecią Dr. Max Polska od czerwca 2019 r.fot. Dr.Max Polska
Krzysztof Szponder, prezes zarządu Dr.Max Polska, poinformował, że żegna się z firmą. Zajmował stanowisko prezesa od czerwca 2019 r.

Krzysztof Szponder poinformował na swoim zawodowym profilu w mediach społecznościowych, że żegna się z firmą Dr. Max Polska, którą zarządzał od czerwca 2019 r. Dr. Max to jedna z największych sieci aptecznych w Polsce, a także apteka i drogeria internetowa.

Czytaj więcej: Krzysztof Szponder, Marek Wądołowski, Dr.Max: E-drogerię robimy na maxa

Zakończyła się moja przygoda w Dr Max Polska – to był wspaniały czas doświadczeń i wyzwań – życzę Dr. Max Polska najlepszej ścieżki rozwoju i sukcesu. Serdeczne podziękowania dla wszystkich pracowników i partnerów za współpracę – napisał Krzysztof Szponder.

Przed objęciem stanowiska prezesa w Dr. Max Polska Krzysztof Szponder był związany przez blisko 5 lat z siecią hipermarketów Kaufland, gdzie był członkiem zarządu i wiceprezesem. Wcześniej, przez 14 lat pracował w sieci hipermarketów Real (Metro Group), gdzie był m.in. dyrektorem sprzedaży i szefem departamentu żywności.  

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
10. grudzień 2023 00:44