StoryEditor
Drogerie
07.08.2023 12:41

Ile drogerii jest w Polsce? Najnowsze dane!

Drogerie sieciowe w miejsce zamkniętych placówek otwierają nowe / Shutterstock
Liczba drogerii znów spadła – wynika z danych wywiadowni Dun & Bradstreet. Na koniec czerwca 2023 r. na rynku działało 6319 sklepów drogeryjnych. 93 podmioty zawiesiły działalność.

Wywiadownia  Dun & Bradstreet opublikowała dane dotyczące liczby sklepów w Polsce. Wynika z nich, że na koniec czerwca 2023 r. na rynku działało 370 159 sklepów różnych formatów. Na koniec 2022 r. było to 372 107 (-0,52 proc.). Z mapy handlu zniknęło więc w ciągu pół roku 1948 placówek.

W czerwcu br. najwięcej było sklepów spożywczych z przewagą żywości, bo 91 367. Na koniec 2022 r. takich placówek działało 91 842 (-0,52 proc.), czyli o 475 mniej.

Z danych Dun & Bradstreet wynika, że znów spadła liczba drogerii. Na koniec czerwca br. działało 6319 drogerii, a na koniec 2022 r. 6392 (-1,14 proc.). To mniej o 73 sklepy. Jeśli tempo zamknięć się utrzyma, wynik będzie podobny do ubiegłego roku, kiedy pomiędzy 2021 r. (6541 drogerii) a 2022 r. (6392 drogerie) zniknęło z rynku 149 sklepów kosmetycznych, 135 przedsiębiorstw zawiesiło działalność.

Liczba drogerii zmniejsza się przede wszystkim z powodu zamknięć sklepów na rynku tradycyjnym, których właściciele wchodzący w wiek emerytalny nie mają następców do prowadzenia biznesu lub nie wytrzymują w zderzeniu z konkurencją sieciowych drogerii i dyskontów. Nierentowne placówki zamykają także sieci drogeryjne. W sieci Natura pierwsza fala zamknięć została rozłożona na lata 2022-2023.  

 

Czytaj także: Drogerie Natura zamykają nierentowne sklepy

 

W największych sieciach liczba otwarć jest większa niż liczba zamknięć drogerii. Np. Hebe otworzyło w pierwszym półroczu 2023 r. 12 sklepów (8 nowych sklepów netto, czyli 4 placówki zostały w tym okresie zamknięte) i zakończyło I półrocze z 323 sklepami. Siec planuje otwierać 30 sklepów rocznie.

 

Czytaj także: Hebe planuje otwierać 30 drogerii rocznie

 

Natomiast największy na rynku Rossmann podtrzymuje plany otwierania 100 nowych drogerii rocznie. W 2022 Rossmann Polska otworzył 91 nowych drogerii. Na koniec grudnia 2022 r. klienci mogli robić zakupy w 1663 drogeriach stacjonarnych w 635 miejscowościach w Polsce.

„W roku 2023 planujemy otworzyć ponad 100 drogerii oraz dokończymy rozbudowę regionalnych magazynów rozpoczętą w roku 2022. Powiększone magazyny zapewnią nam płynną obsługę logistyczną zwiększającej się sieci drogerii oraz rosnącego asortymentu produktów oferowanych naszym klientom” – podała spółka Rossmann Polska w sprawozdaniu finansowym za 2022 r.

 

Czytaj także: Rossmann Polska: rekordowe wyniki sprzedaży za 2022 r. i dwucyfrowe wzrosty

 

Według danych Dun & Bradstreet spada także liczba aptek. Na koniec czerwca br. było ich 12 735, a na koniec 2022 r. 12 845. W ciągu pół roku ubyło więc 110 aptek. Pomiędzy całym 2022 a 2021 r. liczba aptek zmniejszyła się natomiast o 149 lokalizacji.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Drogerie
23.02.2024 13:55
Hebe promuje produkty z kategorii pielęgnacji włosów. Obniżkom cen towarzyszy katalog z poradami
Obniżki w Hebe w czasie obowiązywania oferty z katalogu „Piękne włosy jak od fryzjera” dotyczą m.in. produktów marek Yumi, Sessio, Prosalon, Sielanka i CeCe of Swedenwiadomoscikosmetyczne.pl
Hebe przygotowało katalog „Piękne włosy jak od fryzjera”, w którym prezentuje asortyment produktów do włosów dostępny w atrakcyjnych cenach. Znalazły się w nim zarówno profesjonalne produkty salonowe, jak i kosmetyki naturalne, a także porady zawierającej najnowsze kosmetyczne trendy w pielęgnacji, stylizacji i regeneracji. Oferta promocyjna obowiązuje do 13 marca.

Sieć Hebe, swoim najnowszym katalogiem zatytułowanym „Piękne włosy jak od fryzjera” pragnie zwrócić uwagę na swoją promocyjną ofertę w zakresie pielęgnacji, regeneracji i stylizacji włosów. Wśród produktów zaoferowanych w atrakcyjnych cenach znalazły się hity drogerii, czyli kosmetyki do włosów kręconych i farbowanych, kosmetyki japońskie oraz naturalne. Katalog  zawiera też informacje dotyczące zwiększania objętości włosów, stylizacji i termoochrony, a także trendów związanych z odżywianiem i nawilżaniem włosów.

Fanom salonowej pielęgnacji włosów Hebe proponuje produkty takich marek jak: Wella Professionals, Joico, Olaplex, Biacré, Fanola, CHI i Prosalon.

Zwolennikom klasyków prosto z Azji poleca japoński rytuał pielęgnacji, w którym szczególną rolę pełni przede wszystkim zdrowa skóra głowy. W promocyjnej ofercie klienci znajdą takie produkty, jak nawilżająco-odżywczy szampon do włosów z sześcioma rodzajami masła i syropem klonowym Ahalo Butter Rich Moist Repair, nawilżająca keratyna do włosów Nadeshiko, szampon i odżywka do włosów The Aminorum, kuracja do włosów Salon Link czy peeling do skóry głowy Cocopalm Polynesian SPA.

image
wiadomoscikosmetyczne.pl

Obniżki dotyczą też produktów marek Yumi, Sessio, Prosalon, Sielanka czy CeCe of Sweden.

Dodatkowo konsumenci mogą wybierać z bogatej oferty produktów przeznaczonych do poszczególnych typów włosów: kręconych, farbowanych czy potrzebujących odświeżenia. Klientom, którzy do 13 marca 2024 roku zakupią dowolny produkt z katalogu „Piękne włosy jak do fryzjera” Hebe oferuje 15 proc. rabatu na akcesoria do włosów Hebe Professional.

Produkty objęte ofertą promocyjną dostępne będą do 13 marca 2024 r. w drogeriach, w sklepie internetowym hebe.pl oraz w aplikacji.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Drogerie
22.02.2024 11:39
Drogeria DM w Krakowie zbierze pieniądze na sprzęt do ogrodu w przedszkolu
W ubiegłym roku drogerie DM zorganizowały w sumie siedem akcji kasjerskich, które wsparły lokalne społeczności łączną kwotą 195 186,88 złmat. prasowe
Krakowska drogeria DM organizuje akcję kasjerską, z której dochód zostanie przeznaczony na zakup sprzętu ogrodowego dla przedszkola. Za kasą w tym dniu usiądzie i klientów obsłuży Magdalena Kalinowska, reprezentująca przedszkole przy ul. Skośnej 2, które właśnie potrzebuje wsparcia w zbiórce funduszy na urządzenie ogrodu.

Krakowska drogeria DM mieszcząca się przy ul. Bunscha 19 organizuje tzw. akcję kasjerską, która odbędzie się w sobotę 24 lutego. Miedzy 11.00 a 12.00 za kasą usiądzie i klientów obsłuży Magdalena Kalinowska, reprezentująca Przedszkole Samorządowe nr 58, przy ul. Skośnej 2 z Krakowa. Cały dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na zakup sprzętu ogrodowego dla przedszkola.

Akcje kasjerskie to autorskie wydarzenia, przy pomocy których drogerie DM angażują się w życie swojego najbliższego otoczenia, wspierają lokalne społeczności i budują dobre, sąsiedzkie relacje, wykraczające poza doświadczenia zakupowe.

Maciej Stanisławczyk, kierownik regionalny DM w Polsce mówi:

Idea tych akcji jest bardzo prosta i polega na budowaniu poczucia wspólnoty i zaangażowania pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi stronami - kupującymi, darczyńcą i beneficjentem. My Polacy jesteśmy bardzo solidarnym narodem i chętnie pomagamy sobie nawzajem, dlatego Akcje Kasjerskie od samego początku cieszą się tak dużą przychylnością wśród naszych klientów i całego otoczenia, w którym funkcjonujemy jako marka. 

Tylko w ubiegłym roku drogerie DM zorganizowały w sumie siedem akcji kasjerskich, które wsparły lokalne społeczności łączną kwotą 195 186,88 zł. W tym roku akcja kasjerska odbyła się już w Krotoszynie. Tamtejsza drogeria zbierała pieniądze na obóz letni w Mrągowie dla dzieci z drużyny Cukrowniczego Klubu Sportowego w Zdunach.

Czytaj też: Drogeria DM w Krotoszynie zebrała pieniądze dla lokalnej drużyny sportowej (wiadomoscikosmetyczne.pl)

Sam pomysł na organizację akcji kasjerskich narodził się w Niemczech i praktykowany jest przez DM od początku pojawienia się w Polsce.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
26. luty 2024 08:40