StoryEditor
Drogerie
11.07.2017 00:00

Jeronimo Martins, właściciel Biedronki i Hebe, w 2021 r. osiągnie przychody ponad 100 mld zł

Grupa Jeronimo Martins, właściciel sieci dyskontów Biedronka i Hebe, już w 2021 r. osiągnie przychody przekraczające 100 mld zł - prognozuje Planet Retail. Analityczny serwis spodziewa się, że we wspomnianym roku przychody JM wyniosą 100,48 mld zł (23,44 mld euro), co oznacza, że będą wyższe o ponad 37 mld zł w porównaniu z rokiem 2016 (14,62 mld euro).

Przychody samej Biedronki w 2021 r. wynieść mają 64,42 mld zł, a drogerii Hebe - 1,14 mld zł.

Aby Portugalczycy osiągnęli takie wyniki, wystarczy, że nieznacznie zwiększą aktualne tempo wzrostu w Polsce i pozostałych krajach. Z analiz Planet Retail wynika, że na samym polskim rynku wzrost sprzedaży JM w latach 2017-2021 będzie mieścił się w granicach 6,34-7,97 proc. rocznie. Istotne jest, że w całym analizowanym okresie najwyższy wzrost ma być w roku 2018, a w roku bieżącym wyniesie 6,89 proc.

Planet Retail prognozuje, że w 2021 r. na polskim rynku funkcjonować będzie 3100 Biedronek i 250 drogerii Hebe. Obecnie tych pierwszych działa ok. 2750, a drugich - 161. Analitycy spodziewają się, że bieżący rok Jeronimo Martins zamknie z liczbą 2815 dyskontów i 170 drogerii.

Przypomnijmy, że jeszcze kilka lat temu Biedronka otwierała w naszym kraju nawet po 300 sklepów rocznie. Bank Espirito Santo (obecnie Haitong Bank) prognozował w 2013 r., że w 2020 r. Biedronka może mieć aż 3850 sklepów - po jednym na 10 tys. Polaków. Jednak od 2015 r. sieć bardziej niż na ekspansji liczbowej skupia się na optymalizowaniu asortymentu. Plan Jeronimo Martins na 2016 r. zakładał otwarcie ok. 100 sklepów Biedronka, podczas gdy ostatecznie udało się uruchomić 83 sklepy. Oprócz tego zamknięto 28 punktów, co oznacza, że w ujęciu netto sieć powiększyła się o 55 sklepów.

Niedawno Grupa Jeronimo Martins ogłosiła, że zainwestuje 10 mln euro w rozwój sieci Hebe w Polsce. Zostaną one wykorzystane przede wszystkim na otwarcia nowych sklepów. W tym roku przybędzie 30 kolejnych drogerii. Część środków zostanie także wykorzystana na modernizację istniejących placówek.

Planet Retail prognozuje, że w 2021 r. poza Polską działać może nawet ponad 1630 sklepów detalicznych Jeronimo Martins. Obecnie tego typu placówek jest ok. 1 tys. (sieci Pingo Doce w Portugalii i Ara w Kolumbii). Od dawna obserwatorzy rynku zapowiadają także, że utworzony w Polsce koncept Hebe zostanie przeniesiony na inne rynki, ale na razie zarząd JM nie precyzuje kiedy i gdzie to nastąpi.  

Z danych Planet Retail wynika, iż w najbliższych latach kontynuowany będzie trend wzrostu udziałów Biedronki w całym rynku spożywczego handlu detalicznego w Polsce. Jeszcze w 2012 r. tak wyrażone udziały portugalskiego dyskontera wynosiły 13,68 proc., na koniec bieżącego roku ma to być już 20,16 proc., a w roku 2021 nawet 22,73 proc. 

Najnowsze prognozy Planet Retail pochodzą z 7 lipca br.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Drogerie
24.04.2024 11:06
W tym roku Rossmann Run będzie do przebiegnięcia w całej Polsce — z aplikacją drogerii i rabatem w nagrodę
W tym roku nie trzeba będzie jechać do Łodzi, aby wziąć udział w biegu charytatywnym Rossmann Run.Rossmann
W tym roku każda osoba w Polsce będzie miała szansę wziąć udział w Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run bez względu na miejsce, w którym się znajduje. Aby dołączyć, należy zarejestrować się przez aplikację Rossmann PL i uiścić opłatę w wysokości 5 zł, która zostanie przekazana jednej z sześciu organizacji charytatywnych. Rossmann oferuje również nagrody dla uczestników biegu online, w tym możliwość zdobycia nawet 50 proc. rabatu na zakupy w sklepach sieci.

Rossmann Run to jeden z najbardziej popularnych biegów na dystansie 10 km w Polsce. Osoby, które nie mogą uczestniczyć osobiście w wydarzeniu 25 maja w Łodzi, na przykład z powodu zamieszkania w odległej części kraju, mają możliwość wzięcia udziału w biegu online. Aby to zrobić, wystarczy zainstalować najnowszą wersję aplikacji Rossmann PL i zarejestrować się w Klubie Rossmann, gdzie w aplikacji pojawi się dedykowany „kafelek” biegu.

image
Rossmann
W dniu wydarzenia, tj. w sobotę 25 maja, uczestnicy są zachęcani do uruchomienia aplikacji Rossmann PL i przebiegnięcia wybranego dystansu – od 1 do 10 km, zależnie od indywidualnych możliwości i chęci. Za każdy ukończony kilometr uczestnik otrzyma 5 proc. rabatu na zakupy w Rossmannie. Ci, którzy pokonają pełne 10 km, zdobędą maksymalny rabat wynoszący 50 proc.

Osoby biorące udział w Biegu Ulicą Piotrkowską w Łodzi, które chcą otrzymać kupon rabatowy do drogerii Rossmann, muszą zarejestrować się przez aplikację Rossmann PL, podobnie jak uczestnicy z innych części Polski. Na początku biegu należy nacisnąć „Start”, a po zakończeniu – „Stop”, aby zakwalifikować się do otrzymania rabatu. Rejestracja w aplikacji jest niezbędna do otrzymania kuponu, a sam udział w biegu stacjonarnym bez niej nie uprawnia do jego otrzymania.

Uczestnictwo w biegu jest możliwe tylko raz, w dowolnym momencie w sobotę 25 maja, z limitem czasowym 2 godziny na ukończenie trasy 10 km od momentu naciśnięcia „Start”. Biegu nie można przerwać i kontynuować w innym czasie. Aplikacja Rossmann PL jest jedynym sposobem na rejestrację w biegu wirtualnym i zgłoszenie wyniku; wyniki przesłane bezpośrednio do organizatora lub screenshoty z innych aplikacji biegowych nie będą akceptowane.

Czytaj także: Rossmann dostarczy zakupy za darmo. Kto skorzysta z promocji?

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Drogerie
23.04.2024 13:32
Dm Drogerie Markt wkrótce w Warszawie. Trwają rekrutacje pracowników do nowych drogerii
Otwarcie drogerii dm w Dobrzykowicachfot. dm
Sieć dm poszukuje kierowników do nowych drogerii, które mają powstać w Warszawie i na obrzeżach. Tym samym sieć spełnia obietnicę wejścia w tym roku do stolicy Polski.

Zarząd sieci dm zapowiadał, że w tym roku wyjdzie ona poza województwo dolnośląskie, gdzie działa najintensywniej mając swoją siedzibę we Wrocławiu, i pojawi się w Warszawie, gdzie jest wyjątkowo wyczekiwana przez klientów i dostawców.

Wszystko wskazuje na to, że te obietnice zostaną spełnione. W znanym serwisie ogłoszeniowym a także w serwisie rekrutacyjnym dm Polska prowadzona jest rekrutacja na stanowisko kierownika drogerii do dwóch lokalizacji: Warszawa Ochota/Włochy oraz Mysiadło (powiat Piaseczyński).

Sieć nie podaje dokładnych lokalizacji sklepów, ale w Mysiadle już w wakacje ma zostać otwarty park handlowy San Park Mysiadło (55 tys. mkw. powierzchni i ok. 50 najemców) i wydaje się prawdopodobne, że to właśnie tam pojawi się dm. Na razie dm nie ma jednak na ujawnianej liście najemców, są natomiast m.in. Rossmann, Rituals, Half Price, Aldi i Action.

Sieć dm jest obecna w Polsce od kwietnia 2022 r. 2023 r. skończyła z liczbą 21 sklepów i zatrudniała 270 pracowików. W ubiegłym roku otworzyła 12 nowych drogerii, w 2024 dynamika ma być większa, zaplanowano otwarcie 20 nowych lokalizacji. 

– Zwiększyliśmy liczbę naszych sklepów o ponad 100 proc. w Polsce i planujemy ją podwoić w 2024 roku. Powiększamy nasz zespół, jesteśmy coraz aktywniejsi marketingowo, wrastamy w tkankę miejską lokalnych społeczności. Wciąż pracujemy nad budowaniem rozpoznawalności marki i umacniamy wyniki sprzedaży we wszystkich kanałach. W 2024 będziemy kontynuować naszą strategię rozwoju na wielu poziomach – przez zwiększanie liczby sklepów, dotarcie do nowych województw, nowe koncepty aranżacji wnętrz, wzmocnienie e-commercu czy asortymentu – powiedział Markus Trojansky, dyrektor obszaru ekspansji w Niemczech i dyrektor zarządzający dm w Polsce.

Czytaj więcej: Drogerie DM: Zwiększyliśmy liczbę sklepów w Polsce o ponad 100 proc. i planujemy ją podwoić w przyszłym roku

Sieć będzie rozwijała także swój biznes online. Polska jest pierwszym krajem, do którego DM weszły równocześnie ze sprzedażą stacjonarną i internetową.

– Jednym z ważniejszych zadań dla nas jest pozyskiwanie atrakcyjnych lokalizacji, które pozwolą nam realizować plan rozwoju, w zgodzie z przyjętymi przez dm kryteriami jakościowymi. Pamiętamy przy tym także o dalszym rozwoju koncepcji omnichanelowej i optymalizacji procesów logistycznych – powiedział dla wiadomoscikosmetyczne.pl Henri Hampe, dyrektor sprzedaży i administracji w dm Drogerie Markt.

Czytaj więcej: Henri Hampe, dm Drogerie Markt: W 2024 planujemy otwarcie ponad 20 drogerii w Polsce 

image
Drogeria dm w Dobrzykowicach pod Wrocławiem
dm

11 kwietnia 2024 r.  w podwrocławskich Dobrzykowicach sieć dm otworzyła swój 27 sklep w Polsce i pierwszy w nowej wizualizacji, która będzie teraz stosowana we wszystkich jej placówkach.

Czytaj więcej: Tak będą teraz wyglądały drogerie dm w Polsce. Znana sieć zmienia aranżację swoich sklepów [ZDJĘCIA]

Drogerie dm są jedną z największych sieci drogeryjnych w Europie. mają ponad 4 tys. punktów sprzedaży, w których zatrudnionych jest ponad 79 tys. osób. W roku obrotowym 2022/2023 dm odnotowały sprzedaż w wysokości 15,9 mld euro wygenerowaną łącznie we wszystkich 14 krajach europejskich.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
25. kwiecień 2024 00:32