StoryEditor
Drogerie
07.06.2024 12:55

Wiadomo już ile pieniędzy przyniósł bieg Rossmann Run i jak zostaną one rozdysponowane

21. Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run po raz pierwszy w swojej historii odbył się zarówno stacjonarnie, jak i online / mat. prasowe
Rossmann zebrał ponad 1,2 mln zł dla sześciu fundacji, dzięki akcji Rossmann Run z aplikacją. Wzięło w niej udział ok. 200 tys. osób, które decydowały do jakich organizacji pomocowych pójdą pieniądze z ich wpisowego.

Żeby wziąć udział w 21. Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run, tym razem nie trzeba było być w Łodzi. Można było biec w dowolnym miejscu, rejestrując się w aplikacji i wpłacając 5 zł na cele charytatywne. Zawodnicy sami decydowali, do której z sześciu organizacji pomocowych trafią ich pieniądze.

W efekcie 86 292 zł Rossmann przekaże Fundacji Dom w Łodzi, z której inicjatywy powstał pierwszy w Polsce dom dziecka dla chorych, niepełnosprawnych i porzuconych dzieci. 71 086 zł trafi do Fundacji Ktoś, organizującej tzw. opiekę wytchnieniową, polegającą na  odciążeniu osób, które podjęły się opieki nad bliskimi wymagającymi stałej pomocy.

183 521 zł otrzyma Fundacja Herosi, której misją jest zapewnienie wszystkim dzieciom dostępu do najnowocześniejszego i najlepszego leczenia onkologicznego w Polsce, a 71 086 zł dostanie Fundacja Gajusz, prowadząca trzy hospicja dziecięce oraz ośrodek preadopcyjny Tuli Luli oraz wspierająca dzieci chore onkologicznie i ich rodziny.

Polskie Towarzystwo Chorób Nerwowo-Mięśniowych, wspierające osoby cierpiące na różne schorzenia związane z układem nerwowo-mięśniowym oraz oferujące pomoc rodzinom chorych otrzyma 243 670 zł. Natomiast Fundacja Pomocy Dzieciom Kolorowy Świat, zajmująca się dziećmi z niepełnosprawnościami oraz wspierającej ich rodziny dostanie pomoc na kwotę 550 357 zł.

21. Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run po raz pierwszy w swojej historii odbył się także w wersji online. Sieci zależało, aby biegacze z całej Polski - nawet, jeśli nie mogą przyjechać do Łodzi - mogli wziąć w nim udział i mieć satysfakcję z robienia czegoś dla innych. Poza tym wszyscy, którzy biegli z aplikacją Rossmanna, otrzymali rabat na jednorazowe zakupy w drogerii. Każdy pełen przebiegnięty kilometr to 5-proc. zniżka, co oznacza, że można było zdobyć 50 proc. rabatu. Aplikacja zaliczała bowiem dystans od 1 do 10 km. 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Drogerie
11.06.2024 17:18
Hebe ma drugą drogerię w Kaliszu
Drogeria Hebe w Kaliszu, w galerii handlowej Tęcza otwarta 11 czerwca 2024Hebe
Hebe otworzyło drogerię w Kaliszu, w galerii handlowej Tęcza. To drugi sklep drogeryjnej sieci w tym mieście.

Hebe od 11 czerwca br. ma dwie drogerie w Kaliszu. Nowy sklep został otwarty w galerii handlowej Tęcza, przy ul. 3 Maja 1. Hebe prowadzi także drogerię przy Pl. Św. Józefa 12 w Kaliszu.

W galerii handlowej Tęcza Hebe jest jednym z 60 najemców. Działają tu także m.in. Rossmann, Action i apteka Dr. Max. Jest wiele punktów usługowych i Multikino. Galeria mieści się w centrum Kalisza w odległości ok. 400 m od Starego Rynku.

Otwarcie nowej drogerii Hebe wiąże się ze specjalnymi cenami i akcjami promocyjnymi dla klientów. 40 proc. obniżki obowiązują na dermokosmetyki (ponad 2,5 tys. produktów znanych marek). Z rabatem sięgającym 80 proc. można kupić także drugi produkt niektórych marek pielęgnacyjnych i makijażowych. 350 zapachów męskich jest dostępnych w promocji -60 proc.

Hebe, sieć drogerii będąca częścią grupy Jeronimo Martins, do której należy również sieć dyskontów Biedronka, zaczęła działalność w Polsce w 2011 roku. Obecnie prowadzi około 358 drogerii w Polsce. Otorzyła także pierwsze dwa sklepy stacjonarne w Czechach.

Hebe prowadzi również sprzedaż online w Polsce, Czechach i Słowacji. W 2023 roku całkowite przychody Hebe osiągnęły 469 milionów euro, co oznacza wzrost o 30,9 proc. w porównaniu z rokiem 2022. Sprzedaż internetowa marki wzrosła w 2023 roku o 47,5 proc., stanowiąc około 17 proc. całkowitych przychodów firmy, podczas gdy w 2022 roku było to około 14 proc.

Czytaj także: Hebe wprowadza status klienta VIP w programie lojalnościowym My Hebe

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Drogerie
11.06.2024 07:55
Hebe wprowadza status klienta VIP w programie lojalnościowym My Hebe
Status my hebe Standard i status my hebe VIP, który uprawnia do uzyskania dodatkowych korzyści, zostaną wprowadzone do regulaminu programu lojalnościowego My Hebe 25 czerwca 2024 r.fot. wiadomoscikosmetyczne.pl
Sieć Hebe wprowadziła zmiany w swoim programie lojalnościowym ustanawiając status klienta VIP, który daje uczestnikowi dodatkowe przywileje i korzyści.

Sieć Hebe poinformowała o zmianach w swoim programie lojalnościowym My Hebe. Najważniejsze dotyczą ustanowienia statusu Standard i VIP. Ten drugi powoduje, że klient otrzymuje wiele dodatkowych korzyści.

Status My Hebe Standard klient otrzymuje po prawidłowej rejestracji do programu przez wypełnienie formularza. Status VIP może osiągnąć po spełnieniu dodatkowych warunków, czyli zebraniu 20 punktów (diamentów) na Karcie My Hebe w ciągu następujących po sobie 365 dni. Wartość jednego diamentu to 25 zł wydane w drogerii  stacjonarnej lub internetowej Hebe.

Za nadanie status VIP Hebe pobiera jednorazowo 20 punktów z karty uczestnika.  Status VIP przedłuża się automatycznie po 365 dniach. Uczestnik musi mieć wówczas na swoim koncie minimum 20 punktów. Nie są one już pobierane przez organizatora za przedłużenie statusu VIP.

Status my hebe VIP uprawnia do korzystania ze wszystkich korzyści związanych z uczestnictwem w programie lojalnościowym. Osoba posiadająca taki status otrzymuje:

  • bezpłatną dostawę produktów kupionych online w Hebe za minimum 15 zł;
  • rabat 10 proc. na wszystkie produkty „Hebe Professional”, czyli produkty marki własnej Hebe od ceny dostępnej dla uczestników programu lojalnościowego;
  • bon rabatowy urodzinowy na zakupy w Hebe w dniu rocznicy urodzin
  • możliwość wymiany diamentów (punktów) na kupony (wartość punktowa kuponu odpowiada liczbie diamentów (punktów), które można wymienić na dany kupon, sposób wymiany opisany jest odrębnie w § 9 regulaminu);
  • bierze udział w specjalnych promocjach i ofertach dedykowanych wyłącznie dla uczestników posiadających status my hebe VIP;
  • może korzystać z darmowych konsultacji z ekspertami dotyczącymi produktów oferowanych przez Hebe;
  • otrzymuje dostęp do porad i warsztatów online dotyczących kosmetyków, w tym nowości kosmetycznych.

Część z tych korzyści nie jest jednak dostępna w przypadku produktów, które pochodzą z oferty partnerów Hebe, czyli zewnętrznych firm sprzedających na hebe.pl w ramach marketplace.  

Zmiany w regulaminie programu My Hebe wejdą w życie 25 czerwca 2024 r.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
14. czerwiec 2024 09:06