StoryEditor
Drogerie
21.03.2023 00:00

Założyciela DM został pośmiertnie wprowadzony do Galerii Sław Przedsiębiorców Rodzinnych

Tytuł członka honorowego Galerii Sław Przedsiębiorców Rodzinnych dla założyciela sieci DM odebrał Christoph Werner, jego syn i następca na stanowisku prezesa firmy / fot. materiały prasowe
Prof. Götz W. Werner, założyciel drogeryjnej sieci DM, został pośmiertnie wprowadzony do Galerii Sław Przedsiębiorców Rodzinnych. Wyróżnienie jest od 14 lat przyznawane w uznaniu osiągnięć przedsiębiorczych przez Handelsblatt, niemiecki dziennik biznesowo-finansowy.

Nieco ponad rok po jego śmierci prof. Götza W. Wernera, założyciela drogeryjnej sieci DM, Handelsblatt, niemiecki dziennik biznesowo-finansowy przyznał mu tytuł członka honorowego Galerii Sław Przedsiębiorców Rodzinnych. Nagrodę odebrał jego syn i następca na stanowisku prezesa DM – Christoph Werner.

Czytaj też: Zmarł założyciel dm, prof. Götz W. Werner

Co roku Handelsblatt przyznaje to wyróżnienie kilku wybranym przedsiębiorcom w uznaniu ich osiągnięć. Honorowe członkostwo w Galerii Sław jest wyrazem uznania dla dzieła życia Götza W. Wernera, który stworzył firmę zaangażowaną społecznie i zorientowaną na ludzi.

Dla mojego ojca bardzo ważne było zaufanie do otaczających go ludzi i delegowanie im odpowiedzialności. Był przekonany, że zaufanie stymuluje zdolności człowieka i umożliwia rozwój jednostki. Dzięki temu społeczność staje się silniejsza. To było sednem jego filozofii i jestem przekonany, że jest i pozostanie bardzo ważnym czynnikiem długoterminowego sukcesu i rentowności naszej firmy – powiedział Christoph Werner.

Przywołał tez słowa ojca, który mawiał:

Każdy pracownik z zasady chce dawać z siebie wszystko. Musisz tylko pozwolić mu rozwijać swoje umiejętności – Götz W. Werner

Götz W. Werner otworzył pierwszy market DM w Karlsruhe w 1973 roku, ustanawiając tym samym ideę tanich artykułów drogeryjnych oferowanych w samoobsługowych sklepach. Ze swojego biznesu stworzył sieć działającą na skalę międzynarodową. Kształtował firmę przez około 45 lat jako dyrektor zarządzający i członek rady nadzorczej.

Pełnił też funkcję kierownika Katedry Przedsiębiorczości na Uniwersytecie w Karlsruhe oraz jako autor kilku prac inicjował i promował różne debaty społeczne, w szczególności dotyczące bezwarunkowego dochodu podstawowego.

Tego lata DM będzie obchodzić swoje 50-lecie. W Polsce sieć działa od kwietnia 2022 r. i ma już 11 sklepów.

Czytaj też: 11 drogerii dm w Polsce i druga w Krakowie 

Handelsblatt organizuje Galerię Sław Przedsiębiorców Rodzinnych od 14 lat. Co roku wprowadzani są do niej wybrani czołowi przedsiębiorcy. Oprócz przedstawicieli redakcji w skład jury wchodzą również przedstawiciele KPMG, jako głównego sponsora Galerii Sław, oraz innych znanych firm. Oprócz Götza W. Wernera, Handelsblatt uhonorował w tym roku również Jürgena Heindla z Progroup i Natalie Mekelburger z Coroplast.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Drogerie
30.04.2025 11:26
Rossmann zaprezentował pierwszą drogerię w nowym koncepcie - jest pastelowo i inaczej
Drogeria Rossmann w nowym koncepcie działa od marca 2025Rossmann

Rossmann pokazał swoją pierwszą drogerię w zupełnie innym, odmienionym koncepcie. Nacisk położono na design, cieplejszy i łagodniejszy wizerunek sklepu – uwagę zwraca pastelowa kolorystyka i drewniane elementy.

Pierwsza drogeria Rossmann w zupełnie nowym koncepcie została uruchomiona pod koniec marca. Sklep zlokalizowany jest w Wennebostel koło Hanoweru (niedaleko centrali Rossmanna, która mieści się w Burgwedel).

Celem sieci było stworzenie cieplejszego wizerunku, gdzie dominuje pastelowa łagodna, miękka kolorystyka. Obecne są też drewniane elementy. Nowością jest sposób prezentacji kluczowych sekcji (kosmetyki, perfumy, żywność ekologiczna, artykuły dla dzieci itp.) – każda z nich ma swoją własną, dominującą kolorystykę, co ma ułatwić klientom orientację w asortymencie. Zwracają również uwagę napisy – w zupełnie innym niż do tej pory kroju czcionek.

Uwagę zwraca również nowy wygląd miejsca do odbioru zamówień, złożonych przez internet (Click & Collect). Założeniem jest “połączenie świata zakupów internetowych i tradycyjnych”, a także zwiększenie wygody klienta.

Zmianie uległa również strefa kas i pakowania zakupów, gdzie zwiększono nacisk na wygodę i komfort klienta, wprowadzono nową kolorystykę i układ tej części sklepu (są tam np. miejsca do siedzenia).

Uwagę przyciąga też elewacja sklepu, na której umieszczono drewniane panele i złagodzono linie nad wejściem. Zdaniem sieci, w sposób przemyślany ociepla to wizerunek sklepu i zachęca klienta do wejścia. 

Wszystkie wprowadzone zmiany projektowe mają na celu stworzenie spójnego, zachęcającego i inspirującego doświadczenia zakupowego, które poruszy klienta emocjonalnie, jednocześnie ułatwiając mu orientację w asortymencie sklepu – podkreśla Rossmann w swoim komunikacie. Wprowadzone zmiany świadczyć mają o rozwoju marki, jednocześnie sieć nie zamierza porzucać sprawdzonych do tej pory rozwiązań i elementów konceptu.

Dzięki nowemu designowi sklepu Rossmann, wyznaczamy nowe standardy wizualne. To nie rewolucja, ale ewolucja – widać tu dużo światła i kolorów. Atmosfera jest zachęca do odwiedzin, i mam nadzieję, że wielu naszych klientów również to czuje. Jestem szczególnie dumny ze sposobu, w jaki koledzy z różnych działów wspólnie opracowali i przemyśleli nowy projekt – z ogromną pasją i zaangażowaniem

– podkreśla Raoul Rossmann, rzecznik zarządu Dirk Rossmann GmbH.

W nowej placówce Rossmanna w Wennebostel na powierzchni około 700 mkw, dostępny jest szeroki asortyment, liczący ponad 18,5 tys. artykułów. Oprócz kas tradycyjnych w sklepie znalazły się także trzy kasy samoobsługowe.

Jak informuje Rossmann w swoim komunikacie, od sierpnia 2025 roku każdy nowy lub modernizowany sklep sieci będzie działał już w nowym designie. Natomiast w ciągu najbliższych pięciu lat nowy projekt zostanie wdrożony w co najmniej połowie wszystkich placówek.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Drogerie
29.04.2025 14:05
Drogerie DM i Rossmann zwiększają przychody szybciej, niż sieci spożywcze
Główne cele europejskiej ekspansji Rossmanna to Hiszpania, Turcja i Szwajcaria, gdzie sieć otworzyła pierwszy sklep w grudniu 2024.Rossmann

Niemieckie drogerie DM oraz Rossmann wyprzedzają sieci spożywcze pod względem wzrostu przychodów, co wpływa na zmiany w krajobrazie konkurencyjnym w Europie Środkowej. Od stycznia do października 2024 r. operatorzy drogeryjni w Niemczech osiągnęli wzrost rok do roku o 7,2 proc., zgodnie z indeksem konsumenckim YouGov FMCG, podczas gdy operatorzy dyskontów i supermarketów zanotowali wzrost o 3,3 proc.

DM i Rossmann wyprzedzają detalicznych sprzedawców żywności w Niemczech, ponadto mogą się pochwalić bardzo udanymi operacjami międzynarodowymi. Obie firmy odnotowały znacznie wyższe wskaźniki wzrostu za granicą niż na rynku krajowym - pisze Sebastian Rennack na łamach portalu Wiadomości Handlowe. 

Jeśli chodzi o DM, przychody z 13 zagranicznych oddziałów tej sieci wzrosły o 16,5 proc. rok do roku, dając w rezultacie 5,2 mld euro całkowitego przychodu. W przypadku Rossmanna przychody z ośmiu rynków zagranicznych wzrosły o 18,9 proc. (to trzy razy silniej, niż w przypadku działalności na rynku niemieckim). Dzięki rynkom zagranicznym całkowite przychody Rossmanna zwiększyły się o 5,4 mld euro.

DM i Rossmann stawiają na inwestycje

DM i Rossmann mocno zwiększają wydatki na rozwój. DM planuje inwestycje w modernizację sieci sklepów w Niemczech w wysokości 1 mld euro w ciągu pięciu lat. Sieć modernizuje od 2024 roku na rodzimym rynku 300 placówek rocznie. W sumie DM chce do 2029 roku unowocześnić łącznie 1,8 tys. placówek. Natomiast do końca 2025 sieć zakłada modernizację 740 sklepów w Austrii oraz Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej.

Podobnie jest z Rossmannem, który na inwestycje w bieżącym roku przeznaczył 540 mln euro (o 150 mln euro więcej, niż w 2024). Sieć otworzyła w ubiegłym roku 230 sklepów, a cel na ten rok to aż 330 nowych punktów sprzedaży. 

Główne cele ekspansji Rossmanna to Hiszpania, Turcja i Szwajcaria, gdzie sieć otworzyła pierwszy sklep w grudniu 2024. Więcej na ten temat: Rossmann zaczął podbój kolejnego rynku. Czy powtórzy sukces z Polski? [GALERIA]

Europa Środkowa oraz Południowa Wschodnia na celownikach niemieckich drogerii

Region Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej (CSEE) jest strategicznym obszarem zainteresowania dla Rossmanna oraz dla DM. Polityka obydwu sieci jest odmienna: Rossmann koncentruje się na rynkach kluczowych dla wzrostu, natomiast DM dąży do szerszej, kompleksowej obecności w całym regionie.

Spośród 4960 drogerii, jakie Rossmann posiadał w Europie pod koniec 2024 roku, blisko połowa (2311) znajdowała się w Niemczech, a niewiele mniej (1922) - w Polsce. 

Polska jest dla Rossmanna największym spośród ośmiu zagranicznych rynków. Sieć osiągnęła w naszym kraju w 2024 roku wzrost o 12,6 proc., a polskie operacje detalisty wygenerowały 4,2 mld euro przychodu netto, co stanowi ok. 80 proc. przychodów Rossmanna poza Niemcami.

Również w przypadku DM prawie połowa spośród 4,1 tys. sklepów działających w Europie jest zlokalizowana poza rynkiem niemieckim. DM działa obecnie w 13 krajach, utrzymując na nich zrównoważoną, równomiernie rozłożoną sieć sklepów. Mimo że Austria, Czechy i Węgry stanowią główny trzon działalności DM w Europie Środkowej, to w krajach tych działa w sumie ok. 20 proc. zagranicznych placówek sieci DM.

Zobacz więcej: DM, Rossmann i Müller: jak wielka trójca niemieckich drogerii zdobyła rynek i walczy o klientów?

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
30. kwiecień 2025 12:53