StoryEditor
Sieci i centra handlowe
18.01.2024 12:28

Pepco odnotowuje rekordowy kwartał, Dealz prymusem w grupie

Pepco to jeden z najpopularniejszych dyskontów niespożywczych w Polsce. / mat. prasowe Pepco Group
W ramach trzech marek należących do Grupy Pepco, czyli Pepco, Poundland i Dealz, największy wzrost w pierwszym kwartale osiągnęła marka Dealz (o 41,8 proc.). Jednocześnie, sklepy działające pod tą marką zanotowały największy spadek w sprzedaży porównywalnej, który wyniósł 4,6 proc. Przychód ze sprzedaży w sklepach pod szyldem Dealz wyniósł 89 milionów euro.

Pomimo mówienia przez Pepco o rekordowym kwartale, spółka zanotowała spadek sprzedaży na poziomie LfL. W pierwszym kwartale roku obrotowego 2024, kończącym się w spółce w grudniu 2023 r., przychody Pepco Group wyniosły 1,87 miliarda euro, co oznacza wzrost o prawie 11 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Niemniej jednak, spółka odnotowała spadek przychodów, jeśli porównywać je z danymi z analogicznego okresu, który wyniósł 2,3 proc.

Wśród trzech marek należących do spółki, tj. Pepco, Poundland i Dealz, marka Dealz odnotowała największy wzrost wynoszący 41,8 proc. Jednakże, sklepy działające pod tą marką zanotowały także największy spadek w sprzedaży porównywalnej, który wyniósł 4,6 proc. Marka Dealz przyniosła firmie dochód w wysokości 89 milionów euro.

image

Pepco Group - podsumowanie I kwartału roku obrotowego 2024

Pepco

Sklepy głównej marki, czyli Pepco, osiągnęły przychód w wysokości 1,18 miliarda euro, co stanowi wzrost o 14,5 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Niemniej jednak sprzedaż w sklepach porównywalnych spadła o 3,7 proc. Poundland przyczynił się do zwiększenia przychodów Pepco Group o 596 milionów euro, przy wzroście sprzedaży o 3,1 proc. i LfL na poziomie 0,9 proc. Pod koniec grudnia 2023 roku, Pepco Group posiadało łącznie 4 832 sklepy, co stanowi wzrost w porównaniu do 4 629 sklepów w poprzednim roku. W tym okresie spółka otworzyła 240 nowych placówek i zamknęła 37 (co stanowi 203 netto).

Pod marką Pepco otwarto 137 nowych sklepów, zamknięto 10 (co stanowi 127 netto). Na koniec omawianego kwartału, działało 3 650 sklepów Pepco w porównaniu do 3 523 w roku poprzednim.

Sieć Dealz powiększyła się o 26 marketów, osiągając liczbę 309 sklepów na koniec 2023 roku, przy braku zamknięć. W sieci Poundland na koniec kwartału działało 873 sklepy, z otwarciem 77 nowych i zamknięciem 27 (50 netto). Warto dodać, że ta liczba obejmuje jednorazowy wzrost w postaci przekształcenia 54 sklepów Wilko na sklepy Poundland w Wielkiej Brytanii.

Czytaj także: Sieć Dealz przekroczyła zakładany plan rozwoju na 2023 r.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Sieci i centra handlowe
27.05.2024 15:41
9 centrów dystrybucyjnych Biedronki dołączy do zasilanej zieloną energią sieci lokalizacji
Na zdj. sklep sieci Biedronka (fot. Szymon Pelc/Shutterstock)Szymon Pelc/Shutterstock
Sieć sklepów Biedronka dynamicznie rozwija swoje inicjatywy związane z wykorzystaniem zielonej energii. Już teraz ponad 1000 sklepów, co stanowi blisko jedną trzecią wszystkich placówek, czerpie część swojej energii ze źródeł odnawialnych. To krok w kierunku zwiększenia udziału zielonej energii w zasilaniu wszystkich obiektów sieci, włączając w to centra dystrybucyjne.

Inwestycja w zrównoważony rozwój jest widoczna w działaniach Biedronki, szczególnie w obszarze nowo budowanych i modernizowanych sklepów. Większość z nich jest wyposażona w instalacje fotowoltaiczne, które nie tylko zmniejszają zależność od konwencjonalnych źródeł energii, ale również przyczyniają się do redukcji emisji dwutlenku węgla. W nadchodzących latach, systemy fotowoltaiczne zostaną zainstalowane w centrach dystrybucyjnych Biedronki położonych w miastach takich jak Gdańsk, Sosnowiec, Ruda Śląska, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Sieradz, Skarbimierz, Parzniew oraz Wojnicz.

Realizacja tych założeń została wsparta 15-letnią umową z firmą EDP Energia Polska, która zapewni stałe dostawy zielonej energii. Obecnie jedno z centrów dystrybucyjnych w Stawigudzie jest zasilane energią z instalacji o mocy 700 kWp. W najbliższych latach podobne systemy zwiększą zdolności produkcyjne do ponad 7 MWp, co pozwoli na wyprodukowanie rocznie do 7,5 GWh zielonej energii. Każde z tych centrów średnio obsłuży 209 sklepów należących do sieci.

Zaangażowanie Biedronki w rozwój zielonych źródeł energii przynosi korzyści nie tylko ekonomiczne, ale i środowiskowe. Dzięki nowym instalacjom, roczne zmniejszenie emisji CO2 osiągnie poziom ponad 5100 ton. To równoważne z pochłanianiem tej ilości CO2 przez prawie 900 tysięcy dorosłych drzew.

Czytaj także: Prezes UOKiK zobowiązał Biedronkę do wypłacenia konsumentom voucherów na 150 zł. Czemu?

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Sieci i centra handlowe
27.05.2024 14:40
14 tys. osób odwiedziło pop-up Shein w Warszawie: kosmetyki w czołówce sprzedaży
Pop-up Shein cieszył się wyjątkową popularnością.Michał Kokoszkiewicz
Ponad 14 000 osób odwiedziło pierwszy w Polsce pop-up store globalnego sprzedawcy mody Shein, który przez pięć dni był otwarty w Warszawie, w Galerii Młociny. Wydarzenie to przyciągnęło entuzjastów mody, którzy mieli okazję osobiście zapoznać się z najnowszymi trendami oraz produktem oferowanym przez markę. Klienci mogli nie tylko zobaczyć i przymierzyć ubrania, ale również skorzystać z dodatkowych atrakcji, takich jak stacje skanowania kolorów i profesjonalne porady wizażystów.

Największym zainteresowaniem cieszyły się kosmetyki marki SheGlam, w tym rozświetlacze, róż w płynie i błyszczyki do ust, które były bestsellerami. Goście Galerii Młociny pokazali również duże zainteresowanie akcesoriami domowymi i wieczorowymi kreacjami, co wskazuje na rosnącą popularność marki i jej produktów. Klientki i klienci docenili przede wszystkim funkcjonalność pop-upu połączoną z estetyką, co znajduje odzwierciedlenie w wyborach dokonywanych podczas tego rodzaju eventów.

Sukces pierwszego pop-up store Shein w Warszawie stanowi zobowiązanie dla firmy do dalszego rozwoju i ekspansji na polskim rynku. Plany otwarcia kolejnych tymczasowych sklepów w innych miastach Polski są już rozważane, co pokazuje zaangażowanie Shein w dostarczanie produktów spełniających oczekiwania polskich konsumentów oraz rosnące zainteresowanie tą marką na lokalnym rynku.

Po sukcesie warszawskiej lokalizacji, marka planuje odwiedzić inne miasta Polski. O kolejnych otwarciach pop-up store Shein będziemy informowali na bieżąco

- powiedziała Marion Bouchut, dyrektorka komunikacji na rynek europejski w Shein.

Marka Shein często znajduje się w centrum kontrowersji ze względu na swoje praktyki biznesowe, które obejmują zalewanie rynku rekordowymi ilościami towaru — do 6 tys. SKU dziennie. Krytycy zarzucają firmie przyczynianie się do zwiększenia konsumpcjonizmu oraz generowania znacznych ilości odpadów tekstylnych, co stoi w sprzeczności z rosnącą świadomością ekologiczną. Dodatkowo, Shein bywa krytykowany za podejrzenia o nieetyczne praktyki w łańcuchu dostaw, w tym wykorzystywanie pracy nisko wynagradzanych pracowników w warunkach, które mogą nie spełniać międzynarodowych standardów pracy. Te kontrowersje rzucają cień na wizerunek marki, mimo jej popularności i szerokiego asortymentu dostępnego globalnie; na oficjalnym polskim profilu Shein na Instagramie trwa gorąca dyskusja, w której wielu konsumentów zarzuca Shein wykorzystywanie niewolniczej pracy i materiałów szkodliwych dla zdrowia.

Czytaj także: Shein otworzy centrum dystrybucji na Europę Środkowo-Wschodnią we Wrocławiu

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
28. maj 2024 08:43