StoryEditor
Sieci i centra handlowe
09.11.2023 10:28

Sprzedaż Action w pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 r. wzrosła do ok. 8 mld euro

Wskutek szybkiego rozszerzenia działalności Action na arenie międzynarodowej i dynamicznego rozwoju już istniejących placówek, sprzedaż netto w pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 roku wzrosła do 7,9 miliarda euro, co oznacza wzrost o 30,5 proc. W tym okresie firma otworzyła 153 nowe sklepy, co sprawiło, że łączna liczba sklepów wyniosła 2416 w 11 krajach europejskich. Warto również zaznaczyć, że istniejące sklepy zanotowały wzrost sprzedaży na poziomie 19,2 proc., co świadczy o rosnącym znaczeniu Action dla swoich klientów.

Ze względu na obniżenie kosztów surowców, transportu i energii, Action latem obniżyło ceny swoich produktów i planuje kontynuować tę praktykę. W ostatnim kwartale Action obchodziło kilka istotnych osiągnięć związanych z rozszerzaniem swojej działalności. W Niemczech, znany dyskont otworzył swoją pięćsetną placówkę, która znajduje się w Düsseldorfie. W Wiedniu został otwarty setny sklep tej sieci. W zaledwie drugim roku obecności we Włoszech, Action otworzył swoją pięćdziesiątą placówkę, zlokalizowaną w Rzymie. W ciągu dwóch lat liczba pracowników Action we Włoszech wzrosła do ponad 1000 osób. W Polsce w lipcu przyjęto 4000. pracownika.

Kiedy ceny zakupu gwałtownie wzrosły w ostatnich latach, zdecydowaliśmy się sami wchłonąć część wyższych kosztów, aby nie przenosić tego na naszych klientów. Od lata zaobserwowaliśmy odwrócenie trendu wyższych cen zakupu i byliśmy już w stanie obniżyć ceny ponad 900 produktów (15 proc. naszego asortymentu), niektóre o ponad 10 proc. Nasi klienci będą nadal obserwować obniżki cen do końca tego roku, a także w okresie świątecznym — Hajir Hajji, dyrektor generalny Action

Ponadto, firma osiąga postępy w realizacji swojego programu zrównoważonego rozwoju, skupiając się na czterech głównych obszarach: Ludzie, Planeta, Produkt i Partnerstwo. W obszarze Ludzie, Action skupia się na rozwijaniu swoich pracowników. W roku 2023 firma nie tylko zatrudniła już 4616 nowych pracowników, ale także nagrodziła swoich pracowników trzydziestoletnią premią jubileuszową za ich wkład w budowanie silnej marki Action. W ramach filaru Produkt, Action wprowadziło we wrześniu swój pierwszy w pełni cyrkularny produkt do sklepów w krajach Beneluksu — kosz do przechowywania wykonany z plastiku pochodzącego z recyklingu. Firma planuje wprowadzać kolejne produkty o obiegu zamkniętym produkcji.

W obszarze Partnerstwo, Action przedłużyło współpracę z SOS Wioski Dziecięce na kolejne trzy lata. Firma również wspiera różne programy pomocy doraźnej poprzez wsparcie finansowe i dostarczanie produktów, aby pomóc dzieciom dorastać w bezpiecznym środowisku. Dodatkowo, Action rozpoczęło wspieranie FC STRAAT, największego ulicznego klubu piłkarskiego i społeczności w Holandii, założonego przez influencera i bohatera ulicznej piłki nożnej Soufiane Touzani, aby zachęcać dzieci do aktywnego uczestnictwa w rozgrywkach sportowych.

Czytaj także:  Konsumenci bacznie przyglądają się sklepowym promocjom. Wskazali gdzie są najlepsze

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Sieci i centra handlowe
24.06.2025 15:36
Action świętuje otwarcie 3000. sklepu w Europie
Action oferuje szeroką gamę produktów kosmetycznych.Agata Grysiak

Sieć dyskontów niespożywczych Action ogłosiła otwarcie swojego 3000. sklepu w Europie. Jubileuszowy punkt został uruchomiony w miejscowości San Rocco al Porto w południowej części włoskiej Lombardii i jest jednocześnie 157. placówką tej sieci we Włoszech.

Ekspansja w tym kraju nabrała tempa — zaledwie cztery lata minęły od debiutu marki na włoskim rynku. – Otwarcie naszego 3000. sklepu w kraju, w którym nasi klienci tak entuzjastycznie nas przyjęli, jest czymś wyjątkowym – podkreśliła Hajir Hajji, dyrektor generalna Action. Dynamiczny rozwój sieci obejmuje nie tylko Włochy, ale również nowe rynki. Dwa miesiące temu Action uruchomiło pierwszy sklep w Szwajcarii, a już jesienią planowane jest otwarcie debiutanckiej placówki w Rumunii. Firma konsekwentnie buduje swoją obecność w Europie Środkowo-Wschodniej, wzmacniając pozycję jako jeden z najszybciej rosnących detalistów w segmencie niespożywczym.

Ważnym elementem strategii ekspansji Action jest rozwój logistyki, zwłaszcza w Polsce, która pełni kluczową rolę w regionalnym łańcuchu dostaw. Obecnie sieć posiada trzy centra dystrybucyjne na terenie kraju. Pierwsze zostało uruchomione w Osłej w listopadzie 2019 roku. Drugie – w Bieruniu – rozpoczęło działalność w lutym 2022 roku, a najnowsze centrum w Zakroczymiu funkcjonuje od czerwca 2023 roku.

Rozbudowana sieć logistyczna ma zapewniać regularne dostawy produktów do wszystkich placówek, co jest kluczowe przy dynamicznej ekspansji. Dzięki inwestycjom w infrastrukturę i rozwój regionalnych hubów, Action może utrzymywać konkurencyjność i skalować działalność w nowych lokalizacjach. Firma nie zwalnia tempa i zapowiada dalszy rozwój na kolejnych rynkach europejskich.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Sieci i centra handlowe
18.06.2025 10:43
UCE: Galerie handlowe wciąż pełnią funkcje społeczne, szczególnie cenią je młodzi konsumenci
Mimo rosnącej popularności e-commerce, centra handlowe wciąż mają istotne znaczenie dla młodych konsumentówMarzena Szulc

W ocenie 36,4 proc. Polaków, w obecnej sytuacji gospodarczej, społecznej i rynkowej w kraju jest za dużo galerii i centrów handlowych. Tak uważają głównie osoby dojrzałe (45-54 lat), zarabiające ponad 9 tys. zł netto miesięcznie i mieszkańcy miast mających 200-499 tys. ludności. Z kolei dla 46,1 proc. rodaków wciąż nie jest dość tego typu obiektów w Polsce. To najczęściej opinia najmłodszych dorosłych, konsumentów z miast liczących 100-199 tys. osób. Niezależnie od sytuacji zawodowej, większość grup społecznych nie widzi nadmiaru takich placówek. Zwłaszcza dotyczy to studentów i uczniów, dla których mogą być one miejscem pracy.

Według 36,4 proc. społeczeństwa, w obecnej sytuacji (tj. gospodarczej, społecznej i rynkowej) w Polsce jest za dużo galerii i centrów handlowych. W ten sposób wypowiadają się przede wszystkim osoby w wieku 45-54 lat (wśród nich 44,8 proc.), z miesięcznymi dochodami netto powyżej 9 tys. zł (50 proc.) i mieszkańcy miast liczących 200-499 tys. ludności (48,3 proc.) – wynika z badania UCE Research i Hybrid Europe.

Konsumenci w dojrzałym wieku i osoby o stabilnej sytuacji finansowej mogą częściej wybierać inne formy zakupów, w tym e-commerce. Często oceniają wizyty w centrach handlowych jako zbyt czasochłonne. Poczucie, że takich obiektów jest zbyt dużo szczególnie wybrzmiewa wśród osób, które pamiętają ich dynamiczny rozwój w Polsce. Postrzegają aktualną liczbę takich placówek przez pryzmat własnych preferencji zakupowych. Do tego należy dodać, że to mieszkańcy większych miast szczególnie odczuwają przesycenie tego typu obiektami – komentuje Adam Iwiński, współautor badania i CEO Hybrid Europe.

Z kolei 46,1 proc. ankietowanych stwierdza, że w obecnych czasach nie ma zbyt wielu galerii i centrów handlowych w Polsce. Tak deklarują głównie konsumenci w wieku 18-24 lat (wśród nich 59,8 proc.), nie informujący o wysokości swoich miesięcznych dochodów netto (53,8 proc.) oraz mieszkańcy miast liczących 100-199 tys. ludności (57,5 proc.).

Galerie i centra handlowe pełnią ważną funkcję szczególnie dla młodych konsumentów. Postrzegają oni takie placówki nie tylko jako miejsce zakupów, ale także przestrzeń do spotkań towarzyskich i rozrywki. Grupa najmłodszych shopperów korzysta z galerii w sposób kompleksowy, odwiedzając sklepy, restauracje, kina czy strefy coworkingowe. Częste wizyty sprawiają, że takie miejsca nie są postrzegane jako zbyt gęsto występujące. Szczególnie odnosi się to do mieszkańców miast średniej wielkości, gdzie tego typu obiekty mogą stanowić kluczowy element lokalnej infrastruktury, oferując szeroki zakres marek i usług w jednym miejscu. Doceniają oni wygodny dostęp do szerokiej oferty handlowej i usługowej – mówi Adam Iwiński.

Do tego Michał Rosiak, odpowiedzialny w Hybrid Europe za rozwój rozwiązań analitycznych, dedykowanych handlowi, zaznacza, że unikanie odpowiedzi na temat dochodów może dotyczyć osób będących na etapie edukacji lub wczesnej kariery zawodowej. 

Dla nich galerie i centra handlowe pozostają jedną z niewielu dostępnych form spędzania czasu. W mojej ocenie, wyniki potwierdzają, że mimo rosnącej popularności e-commerce, tego typu obiekty wciąż mają istotne znaczenie dla młodych konsumentów – stwierdza ekspert.

Biorąc pod uwagę wielkość miejsca zamieszkania, respondenci zostali podzieleni na 7 grup. W dwóch z nich przeważa odpowiedź, że obecnie jest za dużo centrów i galerii handlowych w Polsce. Dotyczy to osób z miast liczących 200-499 tys. mieszkańców i co najmniej 500 tys. osób.

Są to ośrodki z największą dostępnością centrów handlowych, gdzie najtrudniej znaleźć uzasadnienie dla kolejnego takiego obiektu. Z kolei w mniejszych miastach galerie i centra handlowe mogą być nadal postrzegane jako ważny element życia zakupowego. I będzie ich tam coraz więcej, jeśli analiza potencjału rynkowego wykaże zapotrzebowanie na takie obiekty. Jednak ich forma może ewoluować. Zamiast dużych kompleksów, mogą powstawać mniejsze centra, dopasowane do lokalnych potrzeb, łączące handel, gastronomię i usługi. To wpisywałoby się w ogólny trend dostosowywania przestrzeni handlowych do zmieniających się preferencji konsumentów – prognozuje CEO Hybrid Europe.

Dla uczniów i studentów centra handlowe pełnią szereg istotnych ról – jako miejsca zakupów, spotkań, rozrywki, ale także pracy. Z kolei renciści mogą je uważać za mniej dostosowane do ich możliwości, np. pod względem dostępności najtańszych ofert. Natomiast dla osób przebywających na urlopie macierzyńskim, tacierzyńskim lub wychowawczym centra handlowe mogą być zarówno wygodnym miejscem zakupów i spędzania czasu z dziećmi, jak i przestrzenią, w której odczuwają nadmiar bodźców. Wyniki naszego badania ewidentnie pokazują, że postrzeganie centrów handlowych najmocniej zależy od wielkości miasta, gdzie dany obiekt jest zlokalizowany, a także od stylu życia i codziennych nawyków danej grupy – podsumowuje Michał Rosiak.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
01. lipiec 2025 10:27