REKLAMAŻabka webinarium Banner Główny

HANDEL I DYSTRYBUCJA

HANDEL

 

25 listopada 2020, 12:10Premier Mateusz Morawiecki

Premier Mateusz Morawiecki (fot. flickr.com)

W tym roku 6 grudnia będzie niedzielą handlową - wynika z projektu nowelizacji specustawy covidowej przygotowanego przez rząd. Projekt, który przewiduje dopisanie dodatkowego wyjątku od zakazu handlu do ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, został opublikowany przez rząd i lada moment trafi do Sejmu.

Zgodnie z projektem, do ustawy o niedzielnym handlu ma zostać dodany artykuł stanowiący wprost, że zakaz handlu nie będzie obowiązywał 6 grudnia 2020 r.

- W grudniu 2020 r. są przewidziane dwie niedziele handlowe, przypadające w dniu 13 i 20 grudnia 2020 r. Okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Jak tłumaczy rząd, "aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r.".

- Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej - dodano w uzasadnieniu.

W tzw. Ocenie Skutków Regulacji wskazano, że postulowana zmiana w prawie doprowadzi do "zmniejszenia ryzyka potencjalnego zarażenia w związku ze zmniejszeniem dziennej liczby odwiedzających sklepy w okresie przedświątecznym". Skutkiem dla placówek handlowych byłoby - oprócz możliwości prowadzenia działalności 6 grudnia - "łatwiejsze spełnienie wymogów sanitarnych w związku z mniejszą dzienną liczbą klientów".

Projekt ustawy zostanie teraz skierowany do Sejmu. Prace w parlamencie będą musiały przebiec szybko i sprawnie, by zmiany dotyczące niedzieli 6 grudnia zdążyły wejść w życie przed tym dniem.

Przypomnijmy, że o zniesienie ograniczeń w handlu 6 grudnia zabiegał wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Jeszcze na sobotniej (21 listopada) konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki twierdził, że w tym roku w grudniu czekają nas wyłącznie dwie niedziele handlowe. Jak widać od tamtej pory plany uległy zmianie.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony