HANDEL I DYSTRYBUCJA

 

23 listopada 2020, 12:30Dopiero w listopadzie zobaczymy efekty zamknięcia sklepów w galeriach

Dopiero w listopadzie zobaczymy efekty zamknięcia sklepów w galeriach (fot. Adobe)

Jak podaje TVN Biznes za Głównym Urzędem Statystycznym, sprzedaż detaliczna w cenach stałych w październiku spadła o 2,3 procent rok do roku. W ujęciu miesięcznym wzrosła o 2,1 procent. Oznacza to, że dane są gorsze od prognoz ekonomistów. Jednak kosmetyki wraz z farmaceutykami zanotowały niewielki wzrost. 

Zdaniem analityków Banku Pekao "jest to dopiero pierwsze uderzenie drugiej fali COVID-19, związane głównie z samoograniczaniem się konsumentów, a nie z obostrzeniami w handlu".

Szacunki PAP Biznes wskazywały na spadek sprzedaży detalicznej w cenach stałych w październiku w ujęciu rocznym o 0,7 procent i wzrost miesiąc do miesiąca o 4,3 procent. GUS podał, że w październiku największy spadek sprzedaży detalicznej (w cenach stałych), w porównaniu z analogicznym okresem 2019 roku, odnotowały podmioty sprzedające paliwa stałe, ciekłe i gazowe - o 13,4 procent wobec wzrostu o 2,5 procent przed rokiem.

Sprzedaż zmalała także w grupach: "tekstylia, odzież, obuwie" - o 9,7 procent; "pojazdy samochodowe, motocykle, części" - o 8,0 procent; "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" - o 3,7 procent oraz "żywność, napoje i wyroby tytoniowe" - o 2,0 procent.

Wzrost sprzedaży zaobserwowano natomiast w jednostkach handlujących meblami, RTV, AGD - o 11,9 procent oraz farmaceutykami, kosmetykami, sprzętem ortopedycznym - o 1,3 procent.

Ekonomiści mBanku oceniają że sprzedaż detaliczna w październiku jest na niższym poziomie niż oczekiwano. Realnie -2,3% r/r (poprzednio +2,5% r/r). W ich opinii listopad przyniesie jeszcze większy spadek, a powrót do normalności zacznie się w grudniu, wraz z otwarciem galerii handlowych.

Zdaniem Jakuba Rybackiego z zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego w listopadzie należy spodziewać się dalszego spadku sprzedaży z uwagi na zamknięcie galerii handlowych.  - Wyniki najprawdopodobniej będą zbliżone do poziomów widocznych w maju. Dużo głębsze osłabienie wydaje się być mniej prawdopodobne - zauważył.

Ekonomiści Banku Pekao zaznaczyli, że dopiero w listopadzie zobaczymy efekty zamknięcia sklepów w galeriach. Już teraz wolumen sprzedaży jest niższy o 4,1 procent od poziomu z lutego.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony