REKLAMAeWydania_Banner Główny_maj 2020

HANDEL I DYSTRYBUCJA

Apteki

 

3 kwietnia 2020, 14:30Farmaceuci są częścią systemu pomocy ofiarom przemocy domowej w kilku krajach Europy

Farmaceuci są częścią systemu pomocy ofiarom przemocy domowej w kilku krajach Europy (fot. Adobe)

W Europie rośnie liczba przypadków przemocy domowej, którą nasila izolacja. Dlatego w Hiszpanii i Francji do pomocy włączono apteki – wprowadzono specjalne hasło, którego użycie zaalarmuje farmaceutę. Niemcy z kolei stawiają na specjalny numer telefonu i oddają do dyspozycji puste hotele - informuje portal mgr.farm.

REKLAMA

Pandemia nowego koronawirusa i wprowadzane nieustannie obostrzenia sprawiają, że rośnie w Europie liczba przypadków przemocy domowej. Stres i napięcie wywołane z rozwojem epidemii, kolejne restrykcje i ograniczenia sprawiają, że ludzie spędzają prawie cały czas w mieszkaniach. Część z nich pracuje z domu i opiekuje dziećmi, inni obawiają się o pracę. Rodziny przebywają cały czas razem, często na ograniczonej przestrzeni co wpływa na wzrost przemocy domowej, zwłaszcza  skierowanej przeciwko kobietom. W Chinach zanotowano trzy razy więcej przypadków przemocy domowej niż zwykle. Podobnie w krajach europejskich  takich jak Niemcy, Hiszpania czy Francja.

Ze względu na ograniczoną możliwość przemieszczania się, ofiarom agresji fizycznej i psychicznej trudno jest prosić o pomoc, ale jednym z niewielu miejsc, gdzie mogą się udać są apteki. Dlatego farmaceuci zostali włączeni w wielu krajach w system pomocy – na przykład we Francji za pomocą specjalnego hasła “Maska 19”, ofiary mogą zgłosić przemoc farmaceutom. Aptekarze są wtedy zobowiązani do zawiadomienia policji. Podobnie w wielu prowincjach w Hiszpanii. Inne rozwiązania przyjęli Niemcy, gdzie ustanowiono specjalny numer pomocy dla kobiet, a także zaoferowano skorzystanie z pustych obecnie hoteli.

Aptekarz też lekarz

Mimo, że również w Polsce w czasie izolacji wzrasta poziom agresji w domach, a linie pomocowe dla ofiar przemocy przeżywają oblężenie, polscy farmaceuci nie otrzymali takich uprawnień. 

Najważniejsze zmiany ustawy o COVID-19 dla aptek, wynikające z Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (opublikowane w dniu 31 marca 2020 r. w Dzienniku Ustaw) dają tylko możliwość wypisywania recepty farmaceutycznej dla pacjentów w przypadku stanu zagrożenia zdrowia (a nie życia jak do tej pory) z odpłatnością 100 proc. O innych zmianach uprawnień farmaceutów pisaliśmy TUTAJ

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony