(fot. mat. prasowe )

Polacy uśmiechają się chętnie. Tym chętniej im bielszy jest ich uśmiech – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie marki Blend˗a˗med.

Obiegową opinię o tym, że Polacy nie są uśmiechniętym narodem, należy odesłać do lamusa. 65 proc. twierdzi bowiem, że uśmiecha się często lub wręcz nieustannie – tak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie marki Blend˗a˗med w kwietniu 2018 roku.

Uśmiechamy się codziennie, bo to leży w ich naturze (70 proc.). Z uśmiechem na ustach mają większą pewność siebie (71 proc.), czują się lepiej (76 proc.) ale przede wszystkim wiedzą, że uśmiech wprowadza dobrą atmosferę (76 proc.).

Uśmiech pomaga zdobyć przychylność

3/4 respondentów odwzajemnia uśmiech i tyle samo uśmiecha się, by inni mogli go odwzajemnić. Badania naukowe dowodzą, że uśmiech wzmacnia relacje społeczne, ponieważ wzbudza przyjemne emocje u odbiorcy, który zazwyczaj odwzajemnia się pozytywną reakcją. 73 proc. przebadanych osób przyznało, że zauważa, iż uśmiech zwiększa życzliwość innych, a także pomaga zdobyć przychylność, np. podczas rozmowy rekrutacyjnej czy załatwiania spraw w urzędzie (70 proc.).

–  Zgodnie z tzw. hipotezą sprzężenia zwrotnego, widok nas samych uśmiechających się sprawia, że zaczynamy czuć się lepiej niż jeszcze chwilę temu. Uśmiech aktywizuje mięśnie twarzy, owocując mimiką, która jest typowa dla radości, zadowolenia czy dumy. Zwrotnie sprawia to, że niejako zarażamy się od zewnętrznych objawów własnego uśmiechu – tłumaczy dr Ewa Jarczewska Gerc, psycholog z Uniwersytetu SWPS.

Uśmiech dodaje urody

Uśmiech zbliża ludzi i dodaje urody. Osoby uśmiechnięte są postrzegane jako bardziej sympatyczne (72 proc.), pewne siebie (69 proc.), zdrowe (68 proc.) i atrakcyjne (67 proc.). – Nie bez powodu mówi się, że złość piękności szkodzi. Negatywne emocje wyostrzają nasze rysy twarzy, wyglądamy mniej atrakcyjnie. Co więcej, w jednym z badań uczestnikom pokazywano zdjęcia, na których przedstawione osoby prezentowały zdrowe zęby kontra zmanipulowane, nieładne. Okazało się, że uczestnicy eksperymentu postrzegali osoby ze zdrowym uśmiechem jako bardziej inteligentne, sympatyczne, szczęśliwe – mówi dr Ewa Jarczewska Gerc.

Białe zęby zachęcają do uśmiechu

Z uśmiechem nam do twarzy – tak twierdzi 2/3 respondentów, a 3/4 z podkreśla, że do uśmiechu zachęca posiadanie zdrowych, białych zębów. 57 proc. przebadanych osób uważa, że ich uśmiech jest atrakcyjny, ale 62 proc. chciałoby go poprawić. Badanie pokazało też, że aby zapewnić biel swoim zębom, dokładnie szczotkuje je zaledwie 57 proc. Polaków. Co trzeci regularnie odwiedza dentystę, a co piąty (22 proc.) stosuje pasty do wybielania zębów.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony