StoryEditor
Producenci
26.04.2019 00:00

Higiena intymna bez plastiku – rośnie rynek organicznych produktów dla kobiet

"Menstruacja bez plastiku” zyskuje na popularności i sprawia, że coraz więcej kobiet na całym świecie  próbuje wielorazowych produktów do higieny intymnej napędzając rynek ekologicznych środków higienicznych.

W ciągu całego swojego życia przeciętna kobieta zużywa 11 tysięcy produktów do higieny intymnej. Gigantyczne odpady, nazywane „menstruation waste”, jakie generuje kobieca fizjologia sprawiają, że zmienia się postrzeganie tradycyjnych podpasek i tamponów. 

Potrzeba ochrony środowiska od plastiku i chemikaliów jest coraz bardziej obecna w świadomości kobiet na całym świecie, również za sprawą przekazu w internecie, i sprawia, że przez ostatnie 30 lat postawa konsumentek  zmieniła się diametralnie. 

Na zmianę postawy konsumenckiej i rynek produktów do higieny intymnej mają wpływ informacje ekologów, którzy alarmują o niszczącym wpływie na  środowisko jednorazowych produktów do higieny intymnej kobiet. 

Liczby są alarmujące – jedna tradycyjna podpaska rozkłada się w czasie 500 lat. Jedno opakowanie podpasek zawiera taką samą liczbę plastiku jak cztery reklamówki. Około 700 tysięcy wkładek, 2,5 mln tamponów, 1,4 mln podpasek spłukiwanych jest codziennie w toalecie.

Jeśli 11 tysięcy podpasek zostanie ułożonych jedna za drugą to będą mieć wysokość 26 londyńskich Big Benów. Zbierający śmieci napotykają średnio 6 sztuk zużytych środków higienicznych dla kobiet na każdych 100 m plaży, co odpowiada prawie 2 mln takich odpadów jeśli przełożymy to na długość wybrzeża Wielkiej Brytanii.

Na rynku kosmetycznym pojawia się coraz więcej producentów ekologicznych i organicznych rozwiązań dla kobiet na czas menstruacji. Są np. różne rodzaje kubeczków menstruacyjnych z wysokiej jakości silikonu medycznego, bez uczulającego lateksu, których można używać jednorazowo nawet do 12 godzin. To najbardziej ekologiczna i najtańsza alternatywa dla tamponów i podpasek.

Inną grupą produktów są organiczne i wegańskie tampony z bawełny, wkładki i podpaski. Jako pierwsza na świecie produkowała je brytyjska marka Natracare.

Kolejnym rozwiązaniem są zestawy wielorazowych podpasek z naturalnych materiałów, jak bawełna organiczna oraz włókno bambusowe, czy tych łatwiej dopieralnych  jak mikropolar, coolmax i welur. 

W krajach Europy Zachodniej, zwłaszcza Wielkiej Brytanii oraz w USA, Australii i Kanadzie świadomość negatywnego wpływu na środowisko odpadów menstruacyjnych jest już powszechna, tak jak chęć jego ograniczenia swoimi wyborami konsumenckimi.

Natomiast w Polsce świadomość na ten temat jest coraz większa, ale rynek ten znajduje się dopiero w fazie wzrostu i ma w sobie jeszcze duży potencjał rozwoju w przyszłości.
 

Joanna Rokicka
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Włosy
18.07.2025 14:07
Grzebień do włosów pod prysznic jako synergia beauty i designu
Wspólny projekt UAUproject i OnlyBio wyróżnia się nowoczesnym podejściem do designu użytkowegoOnlyBio mat.pras.

Marka kosmetyczna OnlyBio połączyła siły z artystycznym studiem projektowym UAUproject, tworząc grzebień do włosów pod prysznic, ułatwiający świadomą pielęgnację, łączący przy tym funkcjonalność i estetykę. To dobry przykład synergii między światem beauty a designem użytkowym, który odpowiada na realne potrzeby konsumentów, ale też wyróżnia się formą.

Chcieliśmy stworzyć coś więcej niż zwykły grzebień: akcesorium, które ułatwi pielęgnację, ale też będzie na tyle dobrze zaprojektowane, że stanie się naturalną częścią łazienkowej przestrzeni. Właśnie dlatego zaprosiliśmy do współpracy artystów z UAUproject – wyjaśnia Marta Iwanowska-Giler, dyrektor kreatywna OnlyBio.life.

Jak dodaje, wspólny projekt UAUproject i OnlyBio wyróżnia się nowoczesnym podejściem do designu użytkowego – łączy funkcję z estetyką i budowaniem codziennego doświadczenia.

Nie projektujemy po to, by stworzyć kolejny ładny przedmiot. Naszym celem jest emocjonalna użyteczność – coś, co poprawia komfort i zostaje z użytkownikiem na dłużej. Taki właśnie jest grzebień dla OnlyBio: prosty, ale znaczący i funkcjonalny detal – dodaje Justyna Fałdzińska z UAUproject.

Grzebień został wykonany z lekkiego i łatwego do czyszczenia materiału, posiada ergonomiczny kształt, szeroko rozstawione ząbki, a nawet praktyczny hak do zawieszenia w kabinie prysznicowej. Doskonale sprawdzi się podczas aplikacji masek i odżywek, minimalizując uszkodzenia włosów, szczególnie kręconych i falowanych. 

Grzebień będzie dostępny czasowo, jedynie w ramach edycji limitowanej.

Warto przypomnieć, że jest to kolejny (w krótkim czasie) przykład współpracy marki OnlyBio z inną firmą, której celem jest stworzenie oryginalnych, unikalnych akcesoriów do włosów: Marki OnlyBio i Invisibobble połączyły siły w ramach międzynarodowej współpracy

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
18.07.2025 11:55
Puig: sprzedaż kosmetyków znowu wzrasta – we wszystkich kategoriach i regionach
Uriage jest największą marką w segmencie kosmetyków do pielęgnacji skóry w portfolio Puig IG Uriage

Koncern Puig odnotował w pierwszej połowie bieżącego roku 7,6-procentowy wzrost przychodów (2,299 mld euro). Jak podkreśla firma, wzrosty nastąpiły we wszystkich segmentach. Właściciel takich marek jak Byredo i Charlotte Tilbury odnotował wzrosty przychodów we wszystkich regionach: o 10,9 proc. w obu Amerykach, 16,5 proc. w regionie Azji i Pacyfiku oraz 3,6 proc.w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA).

W segmencie mody i perfum Puig odnotował wzrost sprzedaży o 8,6 proc. like-for-like, co stanowi 73 proc. całkowitych przychodów koncernu.

Kategoria kosmetyków powróciła do fazy wzrostu, osiągając przychód netto w wysokości 339 mln euro i wzrost o 2 proc. Stanowiło to w pierwszej połowie 2025 roku 15 proc. przychodów dla Puig. To ożywienie było napędzane synergią kluczowych premier oraz poszerzania kanałów sprzedaży oraz zasięgu geograficznego.

Kategoria pielęgnacji skóry nadal dawała solidne przychody, rosnące o  8,1 proc. (do 276 mln euro). Ta kategoria odpowiadała za 12 proc. całkowitych przychodów Puig. Wzrost napędzany był dwucyfrowymi wynikami, osiąganymi przez markę Uriage – największą w tym segmencie, dodatkowo wspieranymi wynikami kosmetyków pielęgnacyjnych marki Charlotte Tilbury.

Jeśli chodzi o prognozy na 2025 rok, Puig uważa za realny wzrost przychodów o 6-8 proc. oraz dalszy wzrostu skorygowanej marży EBITDA.

Osiągnęliśmy solidne wyniki we wszystkich naszych segmentach i regionach, co odzwierciedla kondycję i odporność naszego portfolio na rozwijającym się globalnym rynku kosmetycznym. Jesteśmy przekonani o naszej zdolności do dalszego wzrostu na rynku kosmetyków premium i podtrzymujemy naszą prognozę na cały rok – komentuje Marc Puig, prezes i dyrektor generalny hiszpańskiego koncernu.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
19. lipiec 2025 00:59