REKLAMAFBK-banner główny-lipiec 2020
Karolina Zajdel-Pawlak, dyrektor zarządzająca Nielsen Polska

Karolina Zajdel-Pawlak, dyrektor zarządzająca Nielsen Polska (fot. wiadomoscikosmetyczne.pl)

Podczas 12. Kongresu Rynku FMCG Karolina Zajdel-Pawlak, dyrektor zarządzająca Nielsen Polska mówiła o nastrojach konsumentów w Polsce i krajach ościennych.

REKLAMA

Jak podkreślała, Polacy dysponują mniejszym budżetem od mieszkańców wielu innych krajów Europy, ale wcale nie zamierzają ograniczać zakupów. Rzadziej korzystają z promocji niż południowi sąsiedzi, a mniej obawiają się o kondycję krajowej gospodarki, niż mieszkańcy krajów Europy Zachodniej. 

Ile jeszcze mamy miejsca, aby kupować więcej? Wniosek nie jest czarno-biały. Nie odstajemy od konsumpcji kategorii kosmetycznych, ale są kategorie, nie pierwszej potrzeby, na których zakupy jest jeszcze miejsce w naszym portfelu – mówiła Karolina Zajdel-Pawlak.

Ekspertka podkreślała, że polska gospodarka jest w dobrej kondycji, o czym świadczą wysoki wzrost gospodarczy i niskie bezrobocie. Biorąc pod uwagę, że dotyczy to 37,9 mln konsumentów stanowiących 12 proc. populacji europejskiej, że Polska kieruje w dużym stopniu wzrostem Europy.

Polacy uwielbiają robić zakupy i mają możliwość robić je w nieograniczony sposób. Przeciętnie polski shoper odwiedza sklepy większej liczby sieci handlowych. Gonimy Europę Zachodnią, nabraliśmy rozpędu – stwierdziła Karolina Zajdel-Pawlak.

Większość Polaków nie chce ograniczać konsumpcji, szuka promocji. Tylko 45 proc. szuka oszczędności i ogranicza plany zakupowe. Przyzwyczajenia zakupowe Polaków różnią się od tego, z czym mamy do czynienia na południe od Polski. W Polsce co trzeci konsument kupuje podczas promocji, w Czechach i Słowacji z obniżek korzysta ponad połowa osób. Wpływ na taki trend ma zróżnicowanie polskiego handlu. Na 10 tys. mieszkańców przypada w naszym kraju 25 sklepów.

Entuzjazm polskich konsumentów przekłada się na plany zakupowe. 62 proc. Polaków uważa, że następny rok będzie lepszy. Nie mają obaw o utratę pracy. Wśród największych obaw konsumentów z Europy Środkowo-Wschodniej na pierwszym miejscu jest zdrowie, na drugim potencjalny wzrost cen żywności. W starych krajach Europy Zachodniej dominuje z kolei brak wiary w rozwój gospodarki, co wiąże się z falą strajków i Brexitem.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony