wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Twarz nie może odcinać się kolorystycznie od szyi, podkład powinien być idealnie dobrany do odcienia skóry

Twarz nie może odcinać się kolorystycznie od szyi, podkład powinien być idealnie dobrany do odcienia skóry (fot. adobe stock)

Dobranie odpowiedniego podkładu do rodzaju i odcienia cery nie jest łatwą sztuką. Często klientki oczekują od sprzedawcy fachowej porady w tym zakresie. Liczy się tu bardzo wiele czynników – właściwości produktu, jego opakowanie, odcień, konsystencja, a nawet zapach. - Umiejętność doradzenia i wspólnego wybrania odpowiedniego produktu jest nieodłączną częścią procesu sprzedażowego - podkreśla Paulina Pilipczuk, wizażystka marki Golden Rose.

REKLAMAKRFMCG 20.05.-15.06.2021

Co trzeba wziąć pod uwagę, dobierając podkład? Poza doborem koloru należy już na początku wytypować produkt odpowiedni do rodzaju cery.

Cera tłusta: Podkład matujący

Cera sucha: Podkład nawilżający lub rozświetlający

Cera dojrzała: Podkład o lekkiej, nawilżającej formule lub typowy podkład napinający (liftingujący)

Jest to jednak ujęcie bardzo ogólne i powinniśmy zwrócić uwagę również na indywidualne preferencje danej osoby. Nie każda klientka mająca cerą tłustą bądź trądzikową będzie poszukiwała bardzo kryjącego i matującego podkładu.

Istotne jest także na ile osoba kupująca podkład czuje się pewnie w sztuce makijażu. Podkłady szybko zastygające najbezpieczniej zaproponować osobom z pewniejszą ręką i przyzwyczajonym do dość szybkiej pracy z produktem. Do ich nakładania  idealnie nadaje się wilgotna gąbeczka, która przedłuży plastyczność kosmetyku.

Z kolei podkłady kremowe, o lżejszej konsystencji będą odpowiednie dla nowicjuszek. Tu dopuszczalny jest każdy sposób aplikacji, ponieważ te podkłady długo zachowują swoją plastyczność.

Kluczowe pytania

Bardzo ważna jest rozmowa i uważne słuchanie klientki podczas przeprowadzania procesu sprzedażowego. Oto kilka przykładowych pytań, które można zadać, aby dobrać jak najlepszy kosmetyk:

Jak określiłaby Pani swoją cerę (czy jest sucha, tłusta, przetłuszczająca się w strefie T)?

Na jakim efekcie Pani zależy (cera matowa, cera rozświetlona)?

Czy podkład ma służyć do codziennego stosowania, czy ma być na duże wyjścia?

W jaki sposób lubi Pani nakładać podkłady?

Czy maluje się Pani codziennie?

Jaka cecha podkładu jest dla Pani najważniejsza?

Zasady doboru koloru

O tym, jak istotną cechą podkładu jest jego kolor, niech świadczy to, że wiele światowych marek zrobiło ostatnio olbrzymi ukłon w stronę różnorodności i zaproponowało nawet 30 odcieni swoich produktów. Jak się w tym nie zgubić? Aby móc właściwie dobrać kolor, należy kierować się kilkoma zasadami:

 1. Podczas doboru podkładu klientka powinna być bez makijażu.
 2. Dopasowujemy odcień kosmetyku na żuchwie. Błędem jest sprawdzanie koloru podkładu na nadgarstku, ponieważ kolor skóry przekłamują przebijające się przez jej powierzchnię żyły.
 3. Twarz po aplikacji produktu nie może się odcinać od tułowia. Dlatego bardzo ważne jest dopasowanie odcienia podkładu także do szyi i dekoltu – często różnią się one kolorystycznie (szyja jest najjaśniejsza). Dążymy do tego, aby kolor podkładu pasował do tych wszystkich elementów. Możemy to sprawdzić, rysując podkładem linię przechodzącą od policzka przez żuchwę i szyję aż po dekolt. Jeśli nie jest to możliwe, ograniczamy się do żuchwy, a tonację kolorystyczną proponujemy w zależności od karnacji. Wyróżniamy tony: różowy (zimny), żółty (ciepły), oliwkowy (ciepły/zimny), neutralny (tony mieszane).

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 3
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony