25 maja 2022
Rozdaliśmy nagrody w kolejnej edycji rankingu Drogeria Roku. Ponad 30-osobowe jury złożone z menedżerów reprezentujących firmy kosmetyczne wskazało zwycięzców w 8...
24 maja 2022
23 maja 2022
14 grudnia 2021
Płatności odroczone zachęcają do zakupów w szczególności młodszych klientów, którzy są bardziej wrażliwi na cenę i często oglądają interesujące...
15 listopada 2021
19 października 2021
24 września 2021
17 września 2021
26 maja 2022
Uważam, że rozpoczynający się kryzys, ten trudny czas, który jest wciąż przed nami, spowolni wprowadzanie na rynek nowych marek i produktów. Producenci będą...
Gdy pytamy klientów, co kieruje ich decyzjami zakupowymi, to na pierwszym miejscu pojawia się cena, a na drugim i trzecim promocje i wyprzedaże. Jednak już z obserwacji...
19 maja 2022
11 maja 2022
18 maja 2022
– Nie postawiliśmy sobie za cel otwarcia konkretnej liczby drogerii w Polsce. Ważna jest dla nas jakość, nie ilość – mówi dla wiadomoscikosmetyczne.pl...
4 maja 2022
2 maja 2022
20 kwietnia 2022
11 kwietnia 2022
STREFA URODY
Włosy
AKADEMIA WIADOMOSCI KOSMETYCZNYCH
3 sierpnia 2021, 11:04
wiadomoscikosmetyczne.pl
Tuż po wydaniu dziecka na świat organizm znowu przechodzi hormonalną rewolucję, która może spowodować wypadanie włosów (fot. shutterstock)
Ciąża wbrew pozorom może bardzo korzystnie wpłynąć na nasz wygląd. Duża ilość kobiecych hormonów powoduje, że piękniejemy. Między innymi włosy stają się gęste i lśniące, ale tuż po wydaniu dziecka na świat organizm znowu przechodzi hormonalną rewolucję, która może spowodować wypadanie włosów. Jak sobie z tym poradzić? Wyjaśnia Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.
U większości przyszłych mam włosy w czasie ciąży włosy stają się mocniejsze, gęstsze, szybciej rosną i przestają wypadać. Jest to efekt intensywnego wzrostu poziomu estrogenów w ciąży, które powodują przedłużenie fazy anagenu, czyli wzrostu włosów. Tuż po porodzie stężenie estrogenów spada. Mieszki włosowe gwałtownie przechodzą w fazę telogenu, czyli spoczynku, określaną także fazą wypadania włosa.
– Okres ten nazywany jest często „przejściowym łysieniem poporodowym” i jest naturalnym procesem pod warunkiem, że trwa nie dłużej niż siedem miesięcy od narodzin dziecka. W tym czasie kobieta przeciętnie traci około 20 proc. włosów. Wypadanie włosów można najczęściej zaobserwować już w trzecim miesiącu po porodzie – wyjaśnia trycholog Anna Mackojć.
Poza okresem ciąży około 80 proc. mieszków włosowych jest aktywowana, a kolejne 20 proc. pozostaje w stanie wymiany. Oznacza to, że po ciąży tracimy także włosy, które wypadałyby w różnym czasie, ale proces ten został zahamowany na skutek wzrostu poziomu estrogenów.
Prawidłowa dieta ma znaczenie
Warto zwrócić uwagę na dietę, którą niestety wiele zabieganych mam zaniedbuje. To co jemy ma znaczący wpływ na kondycję naszego organizmu, w tym stan włosów. W jadłospisie powinny pojawić się produkty bogate w składniki z witaminy z grupy B, jak również witamina A, E i C oraz biotyna i aminokwasy. Dobry wpływ na włosy, mają także produkty zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe, miedź, magnez, krzem, siarkę oraz miedź, żelazo i cynk. Po konsultacji ze specjalistą można wprowadzić również suplementy, na przykład zawierające fitoestrogeny pochodzenia naturalnego, które miejscowo będą wpływać pozytywnie na mieszek włosowy.
– Wszelkie niedobory żelaza i ferrytyny wpływają bezpośrednio na kondycję włosów, dlatego osoby borykające się z problemem wypadania włosów, również młode mamy warto, aby na początek wykonały podstawowe badania. Ferrytyna, potocznie nazywana „magazynem żelaza” odgrywa kluczową rolę we wzroście włosa, gdyż wpływa na podziały komórkowe w mieszku włosowym, odpowiada za grubość włosa, a także wpływa na kondycję łodygi – dodaje Anna Mackojć.
Kiedy udać się do specjalisty?
Utrata nawet kilkudziesięciu, maksymalnie 100 włosów dziennie jest całkowicie normalna, oczywiście pod warunkiem, że na miejsce utraconego włosa pojawia się nowy. Nadmierne wypadanie włosów po ciąży to przykra dolegliwość i problem dla wielu kobiet, ale także naturalny proces, który w przypadku zdrowego organizmu, powinien zostać samoczynnie zatrzymany. Jeśli wypadania włosów po ciąży trwa dłużej niż 8-10 miesięcy od momentu porodu warto skonsultować się z lekarzem, aby wykonać badania w kierunku eliminacji anemii i chorób tarczycy.
Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
12 maja 2022
zdjęć: 20
1 maja 2022
zdjęć: 4
29 kwietnia 2022
zdjęć: 28
21 kwietnia 2022
zdjęć: 97
10 lutego 2022
zdjęć: 9
22 kwietnia 2022