StoryEditor
Włosy
22.08.2022 00:00

Tłuste włosy – jakie kosmetyki stosować?

Przetłuszczanie się włosów to problem estetyczny, ale nie tylko. Może też wynikać z zaburzeń hormonalnych lub mieć podłoże genetyczne. Niezależnie od przyczyn, znaczenie ma także odpowiedni dobór kosmetyków, dbanie o włosy i skórę głowy. Warto pamiętać, że wyciągi z niektórych roślin redukują wydzielanie sebum i łagodzą stany zapalne skóry.

Tłuste włosy – jakie kosmetyki stosować?

Przetłuszczanie się włosów to problem estetyczny, ale nie tylko. Może też wynikać z zaburzeń hormonalnych lub mieć podłoże genetyczne. Niezależnie od przyczyn, znaczenie ma także odpowiedni dobór kosmetyków, dbanie o włosy i skórę głowy. Warto pamiętać, że wyciągi z niektórych roślin redukują wydzielanie sebum i łagodzą stany zapalne skóry.

Mamy różne zwyczaje jeśli chodzi o mycie włosów. Jedni robią to codziennie, inni – raz na kilka dni. Granicą jest to kiedy włosy wyglądają nieświeżo. A co jeśli dzieje się tak po kilku godzinach? Specjaliści zajmujący się kondycją włosów podkreślają, że nie powinno się tego bagatelizować i należy ustalić, dlaczego włosy tak szybko przetłuszczają się.

– Czasem przyczyna jest łatwa do rozwiązania, bo wynika choćby z niewłaściwej pielęgnacji skóry głowy. Wówczas pomocna będzie wizyta u trychologa, który wykona trichoskopię, aby ocenić stan skóry głowy i włosów oraz dobierze odpowiednią do danego problemu terapię. Zdarza się jednak, że problem przetłuszczających się włosów jest powiązany z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu organizmu. W przypadku pań może być to na przykład efekt zbyt wysokiego stężenia testosteronu w organizmie czy problemów z tarczycą. Wymaga to wówczas konsultacji z endokrynologiem – mówi Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Trycholog podczas badania jest w stanie ocenić, czy np. nie mamy do czynienia z łojotokowym zapaleniem skóry. W razie potrzeby zarekomenduje również kontakt z lekarzem danej specjalizacji, jeśli zauważy inne, niepokojące sygnały mogące świadczyć o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu organizmu, które wpływają na przetłuszczanie się włosów.

Dlaczego włosy przetłuszczają się?

Wzmożona produkcja sebum, gdy gruczoły łojowe zbyt intensywnie pracują może skutkować podrażnieniem skóry głowy, jej świądem, jak również łupieżem.

Przyczyn nadmiernego przetłuszczania włosów jest wiele. Wśród najczęstszych są np. zaburzenia hormonalne i choroby tarczycy czy łojotokowe zapalenie skóry głowy. Sprzyja mu także nieprawidłowa dieta uboga w witaminy, jak również stres. Trzeba jednak pamiętać, że również zewnętrzne czynniki podrażniają skórę. Głowę mogą uwrażliwić i spowodować nadmierne wydzielanie sebum farby do włosów, ale także źle dobrane kosmetyki pielęgnacyjne. Drażniąco mogą działać silnie oczyszczające szampony, zawierające mocny detergent w składzie. Błędem w pielęgnacji jest również używanie zbyt dużej ilości produktu do mycia, obciążającego włosy i mycie ich za gorącą wodą.

Nie bez znaczenia są również czynniki środowiskowe, jak zanieczyszczenia w postaci kurzu czy smogu, które osadzają się na włosach, przyczyniając się do ich szybszego przetłuszczania się. – W skórze głowy znajdują się gruczoły łojowe wydzielające sebum odpowiedzialne za wytwarzanie warstwy hydrolipidowej odpowiedzialnej za utrzymanie prawidłowej hydratacji, czyli uwodnienia. Jeśli pod wpływem jakiś nieprawidłowości w organizmie, lub pod wpływem czynników zewnętrznych, gruczoły łojowe zaczynają produkować zbyt dużo sebum, wówczas włosy szybciej przetłuszczają się. W efekcie fryzura wygląda nieświeżo i nieestetycznie – mówi trycholog, Anna Mackojć.

Nadmierna aktywność gruczołów łojowych może mieć również podłoże genetyczne, co wówczas utrudnia uporanie się z problemem.

Co na przetłuszczające się włosy?

Jeśli podłożem przetłuszczania się włosów są czynniki hormonalne, należy zastosować terapię zaleconą przez lekarza. Jeśli natomiast widzimy, że skóra głowy i włosy przetłuszczają się okresowo lub sporadycznie, warto przyjrzeć się produktom, których używamy do pielęgnacji. Przetłuszczanie się włosów łagodzą wyciągi z niektórych roślin i warto szukać ich w składzie kosmetyków. Pomocne będą produkty zawierające pokrzywę, czarną rzepę, łopian. Na rynku pojawią się już także kosmetyki z probiotykami mającymi wpływ na prawidłowy mikrobiom skóry.

Pomocne będą peelingi skóry głowy, które usuwają zrogowaciały naskórek i grudki łojowe. Peeling powinien mieć prawidłowe pH (wskaźnik kwasowości produktu – w granicach od 3,0 do 5,5 pH. Dietę warto wzbogacić o produkty zawierające dużo żelaza i witaminy kluczowe dla włosów, jak A, D, E, K oraz witamin z grupy B, które będą pozytywnie wpływały na ich kondycję.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Włosy
24.04.2024 16:31
Czy skóra głowy podlega procesowi starzenia tak jak inne części ciała?
Starzenie się skóry głowy to rzadko dyskutowany, ale nie nieistotny problem.Anwen
Skóra głowy, podobnie jak cała skóra na naszym ciele, ulega procesom starzenia, chociaż nie jest to tak widoczne jak na przykład na twarzy. Aby zachować zdrowie włosów, które są wytwarzane przez mieszki włosowe znajdujące się w skórze głowy, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja tego obszaru. Ignorowanie potrzeb skóry głowy i skupienie się tylko na włosach może przekreślić szanse na osiągnięcie pożądanych efektów, takich jak grube i gęste włosy, ponieważ ich jakość jest ustalana już w fazie wzrostu.

Starzenie jest nieuniknionym procesem biologicznym, który wpływa na wszystkie tkanki ciała, w tym skórę, kości, szkliwo zębów oraz stawy. Każdy z tych elementów wymaga odpowiedniej troski i prewencji w miarę starzenia się, aby zachować ich funkcjonalność jak najdłużej. Niestety, proces starzenia się skóry głowy często jest ignorowany, co jest wynikiem braku specjalistycznych produktów na rynku oraz niewystarczającej edukacji konsumenckiej. Dostępne środki do pielęgnacji skóry zazwyczaj koncentrują się na skórze twarzy, pozostawiając skalp bez odpowiedniej opieki.

Jakie kroki należy podjąć, aby prawidłowo dbać o skalp?

Kluczowe jest stosowanie odpowiednio dobranego szamponu, który odpowiada potrzebom skóry głowy. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak ważny jest ten wybór. Kolejnym ważnym elementem są regularne peelingi, które pomagają usunąć martwy naskórek, nadmiar sebum oraz resztki kosmetyków, które mogą zatykać mieszki włosowe.

Peelingi te nie tylko oczyszczają i odświeżają skórę, ale również zwiększają jej dotlenienie i umożliwiają lepsze przyswajanie odżywczych składników dostarczanych np. przez wcierki czy specjalistyczne sera. To właśnie serum stanowi trzeci, kluczowy element w pielęgnacji skalpu. Zawiera składniki, które mogą działać nawilżająco, stymulować wzrost włosów, łagodzić podrażnienia, wspierać mikrobiom skóry, a nawet przeciwdziałać procesom starzenia.

Czy serum przeciwstarzeniowe do skóry głowy jest rzeczywiście konieczne?

Proces starzenia się skóry to złożony zjawisko obejmujące zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Starzenie wewnętrzne jest naturalnym efektem upływu czasu i ma podłoże genetyczne. Charakteryzuje się zmniejszaniem się liczby i funkcjonalności komórek skóry, co prowadzi do utraty kolagenu, elastyny oraz substancji międzykomórkowych, takich jak kwas hialuronowy. To z kolei powoduje zmniejszenie elastyczności i jędrności skóry, pojawienie się zmarszczek oraz ogólne wiotczenie skóry.

Starzenie zewnętrzne jest wynikiem ekspozycji na czynniki środowiskowe, takie jak promieniowanie UV, zanieczyszczenia, palenie papierosów oraz dieta. Te czynniki mogą przyspieszać procesy starzenia poprzez generowanie wolnych rodników, które uszkadzają DNA komórek skóry, białka strukturalne oraz lipidowe bariery skóry. Skutkiem tego są pogłębienie zmarszczek, przebarwienia oraz zwiększona suchość skóry. Skóra głowy starzeje się mniej zauważalnie niż skóra twarzy, ale nieuchronnie przechodzi przez procesy starzenia, które negatywnie wpływają na mieszki włosowe. Może to prowadzić do siwienia, przerzedzenia włosów, a także do ich wolniejszego wzrostu i zmniejszenia ich grubości. W odpowiedzi na te problemy marka Anwen stworzyła serum Aware Scalp Care z peptydem miedziowym, które ma na celu spowolnienie procesu starzenia i zapobieganie przedwczesnym zmianom w skórze głowy.

Dlaczego wybrano peptyd miedziowy do tego serum?

Tripeptyd miedzi to małocząsteczkowy związek, składający się z trzech aminokwasów połączonych z jonami miedzi. Jego właściwości przeciwstarzeniowe i stymulujące regenerację skóry czynią go popularnym składnikiem w kosmetykach do pielęgnacji skóry. Tripeptyd miedzi wspomaga syntezę kolagenu i elastyny, co przekłada się na poprawę jędrności i elastyczności skóry, a także przyspiesza gojenie się ran. Ponadto, stosowany jest w produktach mających na celu stymulację wzrostu włosów, gdyż potrafi wzmacniać mieszki włosowe, co przyczynia się do gęstszych i zdrowszych włosów. Jego wszechstronne działanie sprawia, że jest ceniony w dermatologii oraz kosmetologii. Jest to substancja, która już sprawdziła się w produktach do pielęgnacji twarzy, jednak jej zastosowanie w pielęgnacji skóry głowy jest pionierskim podejściem w Europie. Mimo wysokiej ceny, wartość tego składnika potwierdzają liczne badania, potwierdzające jego efektywność.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Włosy
22.03.2024 13:53
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji.
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji.
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji. / Materiał Partnera
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji.
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji. / Materiał Partnera
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji.
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji. / Materiał Partnera
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji.
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji. / Materiał Partnera
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji.
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji.
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji.
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji.
Gallery
W 2023/2024 marka Veoli Botanica, której produkty znane są z efektywności działania i wysokiej jakości składników naturalnego pochodzenia — nie tylko podąża za trendami, ale wręcz staje na ich czele, wprowadzając innowacje w dziedzinie trychologii i ochrony przeciwsłonecznej.

Premierowa linia trychologiczna, oparta na najnowszych osiągnięciach naukowych i bogatej wiedzy eksperckiej, nie tylko rewitalizuje włosy, ale również dba skutecznie o skórę głowy. Specjalne formuły produktów to prawdziwe bogactwo składników aktywnych. Znajdują się w nich kompleksy naturalnych ekstraktów roślinnych, które redukują utratę włosów, stymulują ich wzrost i zwiększają gęstość. Zawierają m.in. łagodząca inulinę, pobudzającą kofeinę, cynk PCA o właściwościach regenerujących oraz kompleks kwasów AHA — przywracający równowagę i regulujący procesy odnowy.

 

W skład nowej linii trychologicznej wchodzą:

 

  • nabłyszczająca maska laminująca do włosów z 3% VegeKer – Plus i 2% oleju z nasion piany łąkowej MAKE ME SHINE
  • złuszczająco – nawilżający peeling do skalpu z 3,2% kompleksem kwasów AHA/BHA i 1% sokiem z aloesu FEEL THE PEEL
  • normalizująco – łagodząca wciarka wodna z 3% Polyplant Hair i 3% ProRenew Complex CLR TM HAIR THE BALANCE
  • stymulująco – wzmacniająca wcierka wodna do skalpu z 3% Baicapil TM i 2% Sangmodanem GROW ME FASTER
  • stymulująco – wzmacniająco – regenerująca wcierka olejowa z 3% Natura-Tec Searenew TM i 3% Apiscalp ™ HAIRLY EVER AFTER

 

Produkty są sprawdzonym rozwiązaniem na aktualne problemy trychologiczne, a ich wysoką skuteczność potwierdzają niezależne laboratoria.

 

Drugą, długo wyczekiwaną premierą marki jest produkt z filtrem, który spełnia wszechstronne oczekiwania. To szerokopasmowy, lekki krem ochronny przeciw fotostarzeniu BUT FIRST, SUNSCREEN o działaniu nawilżająco-łagodzącym. Posiada bardzo wysokie filtry (SPF 50+ i PPD 28.9) i zapewnia szerokie spektrum ochrony zarówno przed UVA i UVB, jak i przed promieniowaniem podczerwonym (IR) oraz niebieskim (HEV) emitowanym przez słońce i monitory. Zawarte w nim trehaloza i witamina E znakomicie przeciwdziałają fotostarzeniu, odpowiedzialnemu nawet w 80% za procesy starzenia skóry.

Dzięki kompleksowi z bazylii azjatyckiej (tulsi), ostropestu plamistego i zielonej algi krem doskonale nawilża i koi skórę, także wrażliwą. Świetnie sprawdza się również pod makijaż, nie pozostawiając efektu bielenia i wyświecania. To bardzo wysoki standard w dziedzinie ochrony przeciwsłonecznej, zadowalający potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów.

 

Zachęcamy do eksploracji możliwości, jakie oferuje marka Veoli Botanica w dziedzinie fotoprotekcji oraz pielęgnacji włosów i skóry głowy. Nowe produkty to absolutne hity w branży kosmetycznej, które z dnia na dzień cieszą się coraz większym powodzeniem wśród użytkowników. Oferując kosmetyki Veoli Botanica — oparte na najnowszych badaniach i jakościowych składnikach pochodzenia naturalnego — zbudujesz lojalność klientów i wzmocnisz swoją pozycję na rynku kosmetycznym.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
18. maj 2024 15:27