StoryEditor
Producenci
01.06.2022 00:00

Inno-Gene przejmuje 20 proc. akcji w firmie Naturativ

Inno-Gene S.A. przejęła pakiet 20 proc. akcji polskiej firmy Naturativ specjalizującej się w produkcji kosmetyków naturalnych. Celem transakcji jest dywersyfikacja działalności Grupy oraz rozwój w segmencie kosmetyków personalizowanych. Udział Inno-Gene w Naturativ może się zwiększyć. Firma zamierza być aktywnym inwestorem, wejść do zarządu, poszerzyć portfolio spółki oraz wprowadzić „ambitne plany sprzedażowe”.

Jak informuje Inno-Gene, transakcja jest elementem strategii spółki zakładającej  wzmacnianie pozycji w najbardziej perspektywicznych segmentach rynku life science. W oparciu o wieloletnie doświadczenie w realizacji  projektów z obszaru diagnostyki medycznej spółka stworzyła najnowocześniejsze w Europie laboratorium całogenowe. Umożliwia to prowadzenie szerokiego pakietu testów genetycznych, pozwalających m.in. sekwencjonować cały genom. Dostęp do tych technologii będzie podstawą rozwoju Inno-Gene w segmencie kosmetyków personalizowanych, pozwalając uzyskać w nim trwałą przewagę konkurencyjną.

– Personalizacja to dziś najważniejszy trend w segmencie kosmetycznym. Niestety w wielu przypadkach opiera się ona o powierzchowne badania predyspozycji pacjentów. W efekcie skład większości dostępnych na rynku tzw. produktów personalizowanych niewiele różni się od zwykłych kosmetyków. Wyzwaniem dla producentów jest oczywiście dostęp do unikatowych danych zawartych w DNA człowieka. Jako Inno-Gene, jesteśmy dziś jedyną europejską spółką zdolną do przeprowadzenia badań całogenowych we własnym ośrodku. Dzięki temu możemy oferować produkty klasy premium dla najbardziej wymagających odbiorców z kluczowych europejskich rynków – deklaruje Jacek Wojciechowicz, prezes Inno-Gene.

Naturativ to polska firma kosmetyczna założona przez Magdę Hajduk. Kosmetyki spółki są produkowane w centralnej Polsce w oparciu o unikatowe receptury. Pierwszym rynkiem eksportowym marki była Japonia, obecnie produkty są sprzedawane także w Szwecji, Danii, Finlandii, Włoszech, Belgii, Portugalii i Hiszpanii. Raz w roku proces produkcyjny jest audytowany w oparciu o najbardziej restrykcyjny  system NATRUE, w ramach którego certyfikowani są najwięksi producenci kosmetyków naturalnych

Jako Inno-Gene pozyskaliśmy mniejszościowy pakiet akcji Naturativ z opcją zwiększenia naszej obecności w spółce na atrakcyjnych warunkach. Chcemy być aktywnym inwestorem, czego wyrazem będzie istotne wzmocnienie zarządu spółki, poszerzenie jej portfolio produktów i wprowadzenie ambitnych planów sprzedażowych. Wchodzimy na nowy, ale w pełni komplementarny dla nas rynek, na którym posiadamy unikatowe, pożądane przez klientów know-how. Pozwoli nam to na generowanie wysokomarżowych produktów, które w krótkim czasie staną się wzmocnieniem naszej pozycji finansowej i będą budować strategiczną wartość dla naszych akcjonariuszy – dodaje Rafał Gębicki, członek zarządu i CFO Inno-Gene.

Inno-Gene S.A. zarządza grupą spółek działających w sektorach biotechnologii, bioinformatyki, medycyny spersonalizowanej i farmakogenetyki. Grupa posiada ponad 14-letnie doświadczenie w diagnostyce mikrobiologicznej i wirusologicznej oraz w badaniach genetycznych. Należące do grupy Centrum Badań DNA ma aktualnie w ofercie ponad 250 badań i testów diagnostycznych wykonywanych metodami genetycznymi i immunologicznymi. Spółka jest notowana na rynku NewConnect prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
25.04.2025 15:51
Coty ogłasza globalne cięcia etatów – 700 miejsc pracy do likwidacji
Firma, która ma w portfolio między innymi Bourjois, Hugo Boss i Kylie Cosmetics, zapowiedziała redukcje zasobów ludzkich.Coty

24 kwietnia firma Coty poinformowała o planowanym zwolnieniu 700 pracowników na całym świecie. Decyzja ta jest częścią trwającej od 2020 roku transformacji strategicznej pod nazwą „All-in to Win”, której celem jest poprawa rentowności i uproszczenie struktur operacyjnych. Choć nie wskazano, które stanowiska zostaną objęte redukcją, Coty zadeklarowało, że przestrzegać będzie wszystkich wymaganych przepisów prawnych wobec osób dotkniętych zmianami.

Koszty związane z najnowszym etapem restrukturyzacji wyniosą 80 mln dolarów w formie jednorazowej płatności gotówkowej. Mimo tego wydatku, firma oczekuje rocznych oszczędności w wysokości 130 mln dolarów przed opodatkowaniem – w tym 80 mln dolarów już w 2026 roku oraz 50 mln dolarów w 2027. Dodatkowo, w ramach programu produktywności, Coty planuje wygenerować 120 mln dolarów oszczędności w łańcuchu dostaw i obszarze zakupów w 2025 roku.

Transformacja Coty opiera się na czterech filarach. Należy do nich uproszczenie struktury organizacyjnej w kluczowych regionach operacyjnych, co ma ograniczyć dublowanie funkcji i zwiększyć efektywność działania. Firma planuje również scentralizowanie funkcji wsparcia w celu ich lepszego dopasowania do nowych struktur regionalnych. Trzecim elementem jest skoncentrowanie zasobów na mniejszej liczbie inicjatyw innowacyjnych, które mają przynieść większy wpływ rynkowy.

Czwarty filar reformy zakłada optymalizację wydatków poprzez strukturalne ograniczenie kosztów stałych niezwiązanych z zatrudnieniem. Dyrektor generalna Coty, Sue Nabi, podkreśliła, że nadrzędnym celem programu „All-in to Win” jest stworzenie bardziej odpornej i rentownej organizacji, zdolnej do trwałego wzrostu i dalszych inwestycji w rozwój marek.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
25.04.2025 13:41
Kiril Marinov, Henkel: Stawiamy na gospodarkę obiegu zamkniętego
Henkel Polska na 17. Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.Henkel Polska

Podczas 17. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Kiril Marinov, dyrektor zarządzający Henkel Consumer Brands, wziął udział w panelu poświęconym gospodarce obiegu zamkniętego. Dyskusja skupiła się na wpływie nadchodzących regulacji unijnych na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Eksperci podkreślali konieczność traktowania odpadów jako cennych zasobów, projektowania procesów produkcyjnych z myślą o cyrkularności oraz minimalizowania powstawania odpadów.

Podczas panelu Kiril Marinov przedstawił konkretne działania, które Henkel podejmuje w odpowiedzi na nadchodzące rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). W ubiegłym roku 26 proc. plastiku użytego w opakowaniach Henkel pochodziło z recyklingu, a w 2025 roku firma planuje osiągnąć poziom 30 proc. Tym samym Henkel wyprzedzi o pięć lat regulacje unijne, które będą obowiązywać dopiero od 2030 roku.

W kontekście cyrkularności Polska wypada korzystnie na tle średniej światowej. Jak zaznaczył Kiril Marinov, poziom ponownego wykorzystania materiałów w Polsce wynosi 10,2 proc., podczas gdy średnia światowa to 8,6 proc.. Ekspert podkreślił, że nasz kraj ma potencjał, by stać się jednym z liderów gospodarki obiegu zamkniętego w Europie, na wzór Holandii, gdzie recykling materiałów osiągnął poziom 25 proc.

Transformacja opakowań w Henklu obejmuje całe portfolio produktów. Obecnie 91 proc. opakowań firmy nadaje się do ponownego użycia lub recyklingu, a celem na 2025 rok jest osiągnięcie 100 proc. Henkel zmniejszył także wykorzystanie surowców ropopochodnych o 35 proc. i dąży do dalszej redukcji o połowę. Dodatkowo wszystkie europejskie zakłady produkcyjne Henkla osiągnęły neutralność pod względem emisji CO₂.

Jeszcze kilka lat temu butelki płynu do prania [Persil] były wykonywane z przezroczystego materiału, a konsumenci mogli zobaczyć, jak produkt wygląda wewnątrz opakowania. Od dwóch lat stosujemy polietylen o wysokiej gęstości, włączając w proces produkcyjny 50 proc. recyklowanego plastiku. [...] Obecnie butelki są białe, ze względu na brak możliwości znalezienia na rynku wysoce przezroczystego materiału dla recyklowanego polietylenu. Zdecydowaliśmy się na ten kompromis, stawiając zrównoważony rozwój ponad dotychczasowy wygląd produktu

wytłumaczył Kiril Marinov.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
25. kwiecień 2025 16:11