Dr n. med. Anna Okruszko, dermatolog: Przy pielęgnacji skóry z rozstępami niezwykle istotne jest stosowanie właściwych kosmetyków, dzięki którym wprowadzamy w głąb skóry składniki uelastyczniające i ujednolicające koloryt.

Dr n. med. Anna Okruszko, dermatolog: Przy pielęgnacji skóry z rozstępami niezwykle istotne jest stosowanie właściwych kosmetyków, dzięki którym wprowadzamy w głąb skóry składniki uelastyczniające i ujednolicające koloryt. (fot.materiały prasowe)

Rozstępy - zmora wielu kobiet. Czy można im jakoś zaradzić? Dr n. med. Anna Okruszko, specjalista dermatolog, wyjaśnia, czym są rozstępy oraz w jaki sposób można im zapobiegać i jak je leczyć.

Czym są rozstępy i w jaki sposób powstają?
Rozstępy to nic innego jak tkanka łączna, która zastąpiła zdrową skórę. Dzieje się tak w przypadku, gdy rozciąga się ona zbyt szybko – nasz organizm nie nadąża wtedy z jej naprawą. Dochodzi do rozejścia się struktur właściwych i zastąpienia ich tkanką łączną. To są właśnie rozstępy, które występują w formie widocznych pręg. 

Co wpływa na tworzenie się rozstępów?
Najczęstszymi przyczynami powstawania rozstępów są ciąża, nagłe przybieranie na wadze lub chudnięcie, okres szybkiego wzrostu bądź zbyt intensywnych ćwiczeń fizycznych. Mogą być one także oznaką zaburzeń hormonalnych, spowodowanych chorobami bądź przyjmowaniem leków, takich jak sterydy lub leki antykoncepcyjne. Każdy typ skóry jest w równym stopniu narażony na rozstępy, jednak bardzo duże znaczenie mają tu uwarunkowania genetyczne, które decydują o wytrzymałości skóry na rozciąganie. Oprócz tego ważne są również właściwa profilaktyka, odpowiednie odżywianie oraz umiejętne korzystanie ze sportu.

Czy jest jeden rodzaj rozstępów?
Nie, mogą się one od siebie różnić. Najczęściej używanym podziałem jest prosty podział na czerwone i białe rozstępy. Czerwone znajdują się we wczesnej fazie powstawania, w tak zwanej fazie zapalnej. Białe są natomiast zorganizowanymi "starymi" zmianami w fazie zanikowej.

Jak wspomóc nasz organizm, by zminimalizować rozstępy?
Niezwykle istotna jest odpowiednia pielęgnacja i stosowanie właściwych kosmetyków, dzięki którym wprowadzamy w głąb skóry składniki uelastyczniające i ujednolicające koloryt. Ważna jest tu systematyczność i wykonywanie masażu podczas aplikacji produktów pielęgnacyjnych. Warto także stosować prawidłową dietę, obfitującą w minerały, takie jak krzem i cynk oraz w produkty białkowe – tu sprawdzą się ryby.  Możemy również stosować hartujące prysznice, polegające na polewaniu ciała na przemian chłodną i ciepłą wodą. Istnieją też odpowiednie zabiegi kosmetyczno-dermatologiczne na redukcję rozstępów, takie jak peelingi, karboksyterapia, lasery, mezoterapia, osocze bogatopłytkowe.

Czy rozstępy można całkowicie zlikwidować?
Niestety nie ma możliwości całkowitego zlikwidowania rozstępów, na szczęście można je w znacznym stopniu zredukować. Dzięki temu staną się bardzo mało widoczne, a to już daje zdecydowanie większy komfort.
 
Dr n.med. Anna Okruszko – specjalista dermatolog, specjalista chorób wewnętrznych, założycielka Kliniki EstMed. Od ponad 15 lat pasjonatka i praktyk medycyny estetycznej, wykładowca i trener międzynarodowy.

źródło: Biologique Recherche  

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony