REKLAMAKonferencja Politechnika Wrocławska konferencja ISEO

PRODUCENCI I MARKI

Prawo i finanse

EKOLOGIA

 

9 listopada 2021, 11:15wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
dr inż. Iwona Białas, safety assessor, właściciel CosmetoSAFE Consulting

dr inż. Iwona Białas, safety assessor, właściciel CosmetoSAFE Consulting (fot. materiały prasowe )

22 października Komisja Europejska wydała decyzję, która ustanawia nowe kryteria oznakowania ekologicznego UE dla produktów kosmetycznych i produktów do pielęgnacji zwierząt. To kolejny ważny krok w walce z powszechnym dziś greenwashingiem – ocenia dr inż. Iwona Białas, safety assessor, właściciel CosmetoSAFE Consulting.

.

REKLAMATestowane przez WK baner w artykule

Oznakowanie to może być teraz stosowane do wszystkich kategorii kosmetyków, w tym do pielęgnacji skóry i makijażu. Wcześniej wymagania dotyczące kosmetyków, które miały otrzymać oznakowanie ekologiczne UE, obejmowały ograniczoną gamę tak zwanych produktów do spłukiwania, takich jak żele do mycia ciała, szampony czy spłukiwalne odżywki do włosów. Zaktualizowane przepisy obejmują kosmetyki „bez spłukiwania”, takie jak kremy, olejki, balsamy do pielęgnacji skóry, dezodoranty i antyperspiranty, filtry przeciwsłoneczne, a także produkty do stylizacji włosów i makijażu.

Celem oznakowania ekologicznego UE jest pomoc w zmniejszeniu wpływu produktów na środowisko naturalne, glebę i różnorodność biologiczną, przyczyniając się do „czystej gospodarki o obiegu zamkniętym oraz środowiska wolnego od toksyn”.

Aby otrzymać oznakowanie ekologiczne UE na podstawie rozporządzenia (WE) nr 66/2010 produkt musi spełniać kryteria określone w załączniku I do decyzji. Kryteria dotyczą głównych czynników wpływu na środowisko związanych z właściwościami oraz cyklem życia tych produktów i kładą nacisk na aspekty gospodarki o obiegu zamkniętym i są następujące:

 • toksyczność dla organizmów wodnych: krytyczna objętość rozcieńczenia (CDV) produktów spłukiwanych;
 • biodegradowalność produktów spłukiwanych;
 • toksyczność w stosunku do organizmów wodnych i biodegradowalność produktów niespłukiwanych;
 • substancje objęte włączeniami i ograniczeniami;
 • opakowanie;
 • zrównoważone pozyskiwanie oleju palmowego, oleju z ziaren palmowych i pochodnych tych olejów;
 • zdatność do użycia;
 • informacje widniejące na oznakowaniu ekologicznym UE.


– Rozszerzenie portfolio produktów i doprecyzowanie kryteriów tak, aby uwzględniały założenia środowiskowej polityki UE to kolejny ważny krok w walce z powszechnym dziś greenwashingiem – podkreśla dr inż. Iwona Białas, safety assessor, właściciel CosmetoSAFE Consulting.

Konsumenci, coraz bardziej świadomi problemów środowiskowych generowanych przez różne gałęzie przemysłu, chcą mieć namacalne dowody na to czy produkt, którego używają jest przyjazny środowisku czy nie.

Dziś nie do końca możemy mieć pewność, że zielone deklaracje marketingowe na etykiecie zawsze znajdują odzwierciedlenie w produkcie. Wybierając produkty z oznakowaniem ekologicznym UE konsumenci mogą mieć pewność, że za danym piktogramem stoją konkretne wymagania i kryteria kwalifikacji oraz dowody na to, że dany produkt jest przyjazny środowisku – podsumowuje dr inż. Iwona Białas.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony