REKLAMAMężczyzna webinar baner glowny_obejrzyj nagranie

PRODUCENCI I MARKI

Marketing

MARKI

 

29 grudnia 2021, 15:38wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Skandal związany z kalendarzem adwentowym Chanel podkreśla siłę mediów społecznościowych

Skandal związany z kalendarzem adwentowym Chanel podkreśla siłę mediów społecznościowych (fot. Shutterstock)

Nagrania, które influencerzy zamieszczają w mediach społecznościowych, zwiększają sprzedaż online. To wiemy już od jakiegoś czasu, ale okazuje się, że ich wpływ jest ograniczony i na tego rodzaju promocji nie da się zbudować trwałej pozycji marki. Wielu zapomina też jak szybko, może rozprzestrzenić się negatywna informacja o produkcie, o czym ostatnio przekonała się marka Chanel.

REKLAMAWebinar EKO_obejrzyj nagranie_baner w artykule

Korzystny efekt wpływu influencerów na sprzedaż jest widoczny, ale już niekoniecznie trwały. Według wyników badań, sprzedaż produktów wraca do normy dwa miesiące po ich sukcesie na TikTok.

Wiele produktów stało się hitami na tej platformie – od CeraVe SA Cleanser do The Ordinary's. Analiza przychodów ze sprzedaży tych produktów, które były szeroko promowane na TikTok, między wrześniem 2020 r. a sierpniem 2021 r., wykazała średni wzrost sprzedaży o 112 proc. w przypadku Revlon, 61 proc. w przypadku The Ordinary i 37 proc. w przypadku CeraVe – czytamy na portalu Premium Beauty News.

Mówiąc ogólnie, hashtag #Beauty ma prawie 71 miliardów wyświetleń w TikTok. Hashtag #TikTokMadeMeBuyIt, skupiający produkty promowane przez użytkowników, ma ponad siedem miliardów wyświetleń. Hashtag #BestAmazonFinds został użyty ponad 45,7 miliona razy.

Co więcej, badanie przeprowadzone przez Similarweb podkreśla znaczącą siłę wpływu TikTok w porównaniu z Instagramem. TikTok osiąga lepszy wskaźnik zaangażowania i marki są zainteresowane rozwijaniem tam swojej obecności.

Każdy kij ma jednak dwa końce i równie szybko można zbudować wokół swojej marki lub produktu pozytywne „zamieszanie” albo zaliczyć mega wpadkę. O tym przekonała się firma Chanel. Jej hashtag #chaneladventcalendar ma teraz 76,4 miliona wyświetleń w TikTok i nie są to pozytywne wpisy zachęcające do zakupu ich produktu. To, co z początku wydawało się prawdziwym sprzedażowym hitem, będzie jeszcze długo ciągnęło się za tą uchodzącą za synonim perfekcji marką.

Przeczytaj również: Pierwszy kalendarz adwentowy Chanel okazał się hitem

Influencerzy i klienci rozpoczęli kampanię w internecie przeciwko luksusowej marce, po tym, jak za 825 dolarów nabyli jej kalendarz adwentowy z limitowanej edycji. Kalendarz zawierał asortyment naklejek, mini szminek, kremów oraz wyrobów ceramicznych i metalowych ozdobionych logo N°5. Klienci uznali, że to kpina i nie pozostawili na firmie suchej nitki.

Skandal związany z kalendarzem adwentowym Chanel podkreśla siłę mediów społecznościowych, w szczególności TikToka. Influencerzy mają siłę, aby zwiększyć zaangażowanie, ale równie szybko zwracają uwagę na to, co uważają za niesmaczne, słabe czy złe. Zrobią to bez względu na to, jak bardzo dana firma jest znana czy szanowana. Taka burza na TikTok może łatwo doprowadzić do katastrofy PR każdej firmy.

Przeczytaj również: Jest propozycja kodeksu dobrych praktyk dla influencerów. Warto znać przepisy.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony