REKLAMAeWydania_Banner Główny_maj 2020
 Tak duży spadek zatrudnienia nie oznacza, że przedsiębiorstwa zwolniły trwale ponad 150 tys. pracowników. Część z nich może wrócić do pracy, gdy ustabilizuje się sytuacja

Tak duży spadek zatrudnienia nie oznacza, że przedsiębiorstwa zwolniły trwale ponad 150 tys. pracowników. Część z nich może wrócić do pracy, gdy ustabilizuje się sytuacja (fot. Adobe)

W kwietniu duże firmy zredukowały ponad 150 tysięcy etatów, co jest rekordową redukcją zatrudnienia we współczesnej historii Polski. Padł też drugi rekord: po raz pierwszy od ponad 7 lat odnotowano realny spadek przeciętnego wynagrodzenia - podaje bankier.pl na podstawie danych GUS.

REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2020)

Liczba zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu wyniosła 6258,8 tys. i była o 152,9 tys. niższa niż miesiąc wcześniej - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To najgłębszy miesięczny spadek zatrudnienia w sięgających roku 2005 historii tych statystyk. Poprzedni rekord padł w marcu, gdy zatrudnienie zmalało o 34,2 tys.

-  Było to wynikiem m.in. zmniejszania wymiaru etatów, zakończenia i nieprzedłużania umów terminowych (niekiedy z powodu sytuacji epidemiologicznej), a także rozwiązywania umów o pracę z pracownikami. Na spadek przeciętnego zatrudnienia wpływ miało też pobieranie przez pracowników zasiłków opiekuńczych, chorobowych, jak również przebywanie na urlopach bezpłatnych – co w zależności od ogólnej długości ich trwania mogło także zaważyć na sposobie ujmowania tych osób w przeciętnym zatrudnieniu i zarazem w wynagrodzeniach – informuje GUS.

Nie oznacza to, że przedsiębiorstwa zwolniły te ponad 150 tys. pracowników, bo część z nich może wrócić do pracy, gdy ustabilizuje się sytuacja. Ale w stosunku do kwietnia 2019 roku liczba etatów była niższa o 2,1 proc. Ekonomiści spodziewali się natomiast dynamiki zatrudnienia tylko na poziomie -0,5 proc. rdr.

Zdaniem ekonomisty PKO BP, Piotra Bujaka, który wypowiedział się na Twitterze, dane z rynku pracy częściowo wynikają z działania tarczy antykryzysowej, która oferuje pomoc przy obniżeniu wymiaru pracy i redukcji płac.  Jego zdaniem mogło to obniżyć "przeciętne zatrudnienie" wg GUS (przeliczenie niepełnych etatów) o ok. 100 tys (2/3 spadku), a dynamikę płac o blisko 2pp.  - Działanie Tarczy prowadzi więc do pogorszenia statystyk z rynku pracy, ale de facto oznacza znaczącą ochronę miejsc pracy i wsparcie dla sytuacji gospodarstw domowych - dodał Piotr Bujak.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w dużych firmach niefinansowych wyniosło w kwietniu 5 285,01 złotych i nominalnie było o ledwie o 1,9 proc. wyższe niż przed rokiem - podał Główny Urząd Statystyczny. To wynik wyraźnie niższy od większości prognoz ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu „średniej krajowej” o 4,5 proc. Po raz pierwszy od stycznia 2013 roku realna dynamika płac w dużych firmach przyjęła wartość ujemną. To znaczy, że wzrost wynagrodzeń był wolniejszy od wzrostu cen dóbr i usług konsumpcyjnych (CPI). W kwietniu 2020 roku realna dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw wyniosła -1,44 proc.

Na szczęście ostatnie dane pokazują, że tendencja się odwraca, a nastroje przedsiębiorców uspokajają.

O tym przeczytacie tu: Mniej firm planuje zwolnienia

 

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony