REKLAMA
2-chloro-p-fenylenodiamina służy do tworzenia fioletowych i czerwonych odcieni

2-chloro-p-fenylenodiamina służy do tworzenia fioletowych i czerwonych odcieni (fot. adobe stock)

Chemiczna 2-chloro-p-fenylenodiamina służy do tworzenia fioletowych i czerwonych odcieni i będzie zakazana w UE wraz z jej solami siarczanowymi i dichlorowodorkowymi we wszystkich produktach do farbowania włosów, brwi i rzęs od 22 listopada br.

REKLAMAPPH 2020 - PROMOCJA 25% - Belka w artykułach (kwiecień - maj 2020)

Ta substancja chemiczna została teraz dodana do wykazu substancji zabronionych w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 1223/2009.

Zakaz dotyczy nowych produktów od listopada 2019 roku, ale aby dać detalistom czas na zmianę zapasów, nie będzie on miał zastosowania do produktów znajdujących się już na rynku do 22 lutego 2020 roku. 2-chloro-p-fenylenodiaminę stosuje się w stężeniach do 4,6 proc. w barwnikach do włosów, brwi i rzęs, a przed użyciem miesza się 50:50 z 3 proc. roztworem nadtlenku wodoru. Wynikiem są czerwone i fioletowe kolory.

Zakaz jest zwieńczeniem procedury, która odbywa się od 2013 roku, kiedy Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS) wyraził opinię, że nie można go uznać za bezpieczny dla konsumentów z powodu braku dostępnych danych. Substancja chemiczna była testowana po zgłoszeniu przez użytkownika działania uczulającego na skórę, szczególnie po wielokrotnym stosowaniu.

SCCS stwierdził, że jest to „co najmniej” silny „czynnik uczulający”, chociaż testy na zwierzętach mające na celu ocenę, czy substancja była rakotwórcza lub spowodowały mutacje genów, okazały się niejednoznaczne. Unia Europejska powiadomiła WTO w lipcu ubiegłego roku, że prawdopodobnie zostanie zakazany.

Częściowo w świetle obaw UE, Australia podjęła w lutym tymczasową decyzję o wzmocnieniu ostrzeżeń dotyczących opakowań produktów zawierających 2-chloro-p-fenylenodiaminę, stwierdzając:

2-chlorofenylenodiamina i jej siarczan są silnymi substancjami uczulającymi skórę i istnieją dowody na poważne reakcje alergiczne gdy jest stosowany u ludzi jako barwnik do brwi i rzęs, z objawami swędzącego zapalenia skóry na brwiach, swędzącym zapaleniem skóry na powiekach i obrzękniętymi powiekami, łzawieniem, świądem i zaczerwienieniem obu oczu, a następnie ciężkim stanem zapalnym powiek i chemozą spojówek. ”

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony