REKLAMATestowane przez WK

(fot. shutterstock)

W najbliższy poniedziałek, 26 września, w samo południe, UOKiK opublikuje Rekomendacje dotyczące oznaczania reklam w mediach społecznościowych. Od kilku miesięcy trwały konsultacje w tej sprawie. Urząd domaga się jasnego oznaczania sponsorowanych treści w mediach społecznościowych, tak by nie wprowadzały konsumentów w błąd.

REKLAMATestowane przez WK_Caudalie

Po kilku miesiącach prac nad wytycznymi, w poniedziałek 26 września, w samo południe, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikuje Rekomendacje prezesa UOKiK dotyczące oznaczania reklam w mediach społecznościowych. W pracach nad nimi chodziło o jasne pokazanie, gdzie przebiega granica między prezentem a korzyścią materialną i czym jest promocja marki.

Rekomendacje maja być pomocą dla użytkowników mediów społecznościowych – twórców, agencji reklamowych i reklamodawców. Powstały po konsultacjach z przedstawicielami branży influencer marketingu: Związkiem Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska, Stowarzyszeniem Komunikacji Marketingowej SAR oraz Radą Reklamy, a także środowiskiem naukowym z Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW oraz Zakładu Systemów Prasowych i Prawa Prasowego WNPiD UAM. Fragmenty Rekomendacji były również omawiane podczas dyskusji na Instagramie uokikgovpl, w której wzięło udział wielu twórców internetowych.

Liczne komentarze pojawiły się także na profilu UOKiK po ogłoszeniu terminu ujawnienia rekomendacji. Skoro to rekomendacje to czy będą jakieś możliwe skutki prawne w stosunku do ich nie stosowania? Dlaczego rekomendacje a nie sztywny nakaz? – pytają użytkownicy Instagrama.

A co z osobami, które testują np. kosmetyki tylko za opinie? – padają też takie pytania. UOKiK zapewnia, że odpowiedź znajduje się w przygotowanym dokumencie.

UOKiK od dawna przygląda się działaniom marek i influencerów w mediach społecznościowych.

– W mediach społecznościowych pojawia się wiele wpisów, które mogą wydawać się niezależną opinią celebryty, a są po prostu opłaconą reklamą. Niestety, zdarza się, że treści sponsorowane ukrywane są pod pozorem zwykłych postów, bezstronnych recenzji lub relacji z wydarzeń. To niedozwolone praktyki rynkowe. Dlatego prowadzimy działania administracyjne i – równolegle - przygotowujemy wytyczne dla branży. Pokazujemy również konsumentom jak nie wpaść w pułapki influencer marketingu – mówił Tomasz Chróstny, prezes UOKiK w poprzednich komunikatach. .

Za niedozwolone praktyki UOKiK uważa takie działania reklamowe, które  stwarzają pozory recenzji lub bezinteresownego polecenia – to kryptoreklama. 

prezes UOKiK sięgnął już także po środki dyscyplinujące. W czerwcu br. ukarał sześcioro znanych influencerów za brak współpracy z urzędem. Kary wyniosły łącznie 139 tys. zł

Czytaj więcej: Maffashion wśród influencerów ukaranych przez UOKiK

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony