REKLAMAGansa Dermacol - baner główny (16-29.03.2020 r.)

STREFA URODY

Zapachy

TRENDY

 

19 lutego 2019, 13:24wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Eksperci branży beauty zastanawiają się czy perfumy mogą działać jak krem

Eksperci branży beauty zastanawiają się czy perfumy mogą działać jak krem (fot. adobe stock)

Oprócz łączenia przyjemności ze zmysłowością, zapach ma moc wyzwalania emocji i przywoływania wspomnień. Świat perfumerii nie ujawnił jeszcze wszystkich swoich sekretów.

REKLAMAPPH2020 - belka w artykułach - marzec-maj 2020

Użycie perfum to jeden z naszych stałych, codziennych rytuałów. Dla konsumenta dobrze pachnieć oznacza czuć się swobodnie, być pewnym siebie a nawet uwodzić innych ludzi. Nie oczekuje jednak, że perfumy wygładzą skórę lub będą działać na zmarszczki. Jednak naukowcy i eksperci branży zastanawiają się czy można stworzyć perfumy z funkcjami kosmetyków i zastrzeżeniami identycznymi jak dla produktów do pielęgnacji skóry?

Zdaniem dermokosmetologa i eksperta naukowego Gérarda Redziniaka to pomysł, który zasługuje na uwagę. Istotna jest wiedza o tym, że zapach jest cząsteczką, która osadza się na receptorze. Ten ostatni wysyła wiadomość elektryczną do mózgu, która ją odszyfrowuje. Ten mechanizm jest również regulowany przez zapamiętywanie. Jako dzieci uczymy się kojarzyć słowa z zapachami i przez całe życie uczymy się nowych skojarzeń.

Czy perfumy mogą mieć taką samą moc jak krem przeciwzmarszczkowy? Dla naukowca koncepcja nie jest absolutnie szalona, wręcz przeciwnie - istniała już od zarania dziejów. 3,5 miliarda lat temu, zanim jeszcze istniał człowiek, zapachy rzeczywiście pomogły komórkom zbliżyć się do siebie. Podobnie jak zapach pomaga rozmnażać się gatunkom, bo feromony kierują mężczyznami w wyborze kobiet. Te chemiczne cząsteczki wywołują reakcję biologiczną

Jeśli koncepcja łączenia zapachu z pielęgnacją ma się pojawić pewnego dnia, to warto wiedzieć czego konsumenci mogą się spodziewać. Kremu o przyjemnym zapachu, którego perfumy działają na skórę czy perfum do bezpośredniego spryskiwania na dany obszar, który wymaga pielęgnacji? Jedno jest pewne, działanie na skórę nie byłoby natychmiastowe, wymagałoby trochę czasu. 

Kosmetyki jutra inspirowane nauką

Ten futurystyczny pomysł nie jest tak nierealny, jak mógłby się wydawać, bo naukowcy zaczęli już pracować nad sensorycznymi receptorami skóry. W 2011 roku badania Shiseido wykazały obecność receptorów zapachowych w skórze. Jedna z publikacji wykazała, że keratynocyty mają receptory węchowe.

Kiedy to zobaczyłem, zdałem sobie sprawę, że w końcu dotarliśmy do pełnego koła. Perfumy mogą wykraczać poza emocje i mają działanie fizjologiczne – wyjaśnia Gerard Redziniak.

Jednak takie produkty na pewno nie będą dostępne na rynku w najbliższym czasie. – Do tego potrzeba zespołu marzeń węchowych, musisz zmusić ludzi do siedzenia przy stole, ludzi, którzy budują pachnące struktury, takie jak biolodzy komórkowi i naukowcy CNRS – powiedział Redziniak w wypowiedzi dla cosmeticobs.com.

Czy perfumy pielęgnacyjne to szalony pomysł czy przyszłość piękna? Dzięki badaniom naukowym i nutce szaleństwa kosmetologów można sobie wyobrazić takie innowacyjne kosmetyki, które przełamią bariery dotychczasowych kategorii.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony