REKLAMAWebinarium DZP_baner główny_maj-czerwiec 2022
Mariusz Fabijański, Członek Zespołu Wdrożeniowego Opakowań Biodegradowalnych firmy Novo-Pak, wykładowca i pracownik w Zakładzie Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych Politechniki Warszawskiej podczas Forum Branży Kosmetycznej

Mariusz Fabijański, Członek Zespołu Wdrożeniowego Opakowań Biodegradowalnych firmy Novo-Pak, wykładowca i pracownik w Zakładzie Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych Politechniki Warszawskiej podczas Forum Branży Kosmetycznej (fot. wiadomoscikosmetyczne.pl)

Co oznacza, że opakowanie jest ekologiczne? Mówił o tym Mariusz Fabijański, Członek Zespołu Wdrożeniowego Opakowań Biodegradowalnych firmy Novo-Pak, wykładowca i pracownik w Zakładzie Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych Politechniki Warszawskiej podczas Forum Branży Kosmetycznej 2021, które odbywało się pod hasłem Piękno z natury.

REKLAMAWebinarium DZP_belka w artykule_maj-czerwiec 2022

Opakowania z tworzyw sztucznych są atrakcyjne dla producentów kosmetyków z powodu szybkości produkcji i możliwości zaprojektowania dowolnego kształtu. Uczestnik debaty „Eko, natura, zero waste, konsument jutra  – cele i wyzwania na rynku kosmetycznym” przyznał, że reprezentuje „trochę znienawidzoną” branżę przetwórstwa tworzyw sztucznych, która jednak zapewnia opakowania w dużych ilościach, w różnych kształtach.

Opakowanie ekologiczne to takie opakowanie, które powinno zapewnić bezpieczeństwo dla zawartej w nim substancji przez cały okres użytkowania produktu. Samo opakowanie powinno być również bezpieczne dla środowiska, a procesy, które zachodzą w opakowaniu nie powinny mieć wpływu na jakość substancji.

– Powinno być przyjazne dla człowieka, dla środowiska i dla substancji, która znajduje się w opakowaniu, a po okresie użytkowania powinno ulegać biodegradacji lub zostać ponownie przetworzone i zużytkowane w zupełnie inny sposób – stwierdził Mariusz Fabijański.

Członek Zespołu Wdrożeniowego Opakowań Biodegradowalnych firmy Novo-Pak postawił dyskusyjną tezę, że tworzywa sztuczne mogą być materiałami ekologicznymi, o ile odpowiednio się je używa.

– Niezbędna jest edukacja na temat tego, co z tymi materiałami zrobić. Rozwój przemysłu kosmetycznego wymusza też rozwój tworzyw biodegradowalnych. Tu powstają pewne sprzeczności związane z jednej strony z tym, że chcemy aby materiał był biodegradowalny, a z drugiej strony chcemy mieć kontrolę nad procesem biodegradacji - aby rozpoczął się on w ściśle określonym czasie – zauważył.

Novo-Pack używa do produkcji opakowań biodegradowalnych materiału polilaktyd.

– Udało nam się zmodyfikować ten materiał tak, aby spełniał wymagania, o których mówiłem. Na tym materiale prowadzimy szereg badań związanych z jego oddziaływaniem z masami kosmetycznymi. Jeżeli chcemy mieć dobry produkt, musi spełniać on ostre kryteria – mówił Mariusz Fabiański i dodał, że Novo Pack jest na ukończeniu badań przemysłowych nad materiałem biodegradowalnym do opakowań kosmetycznych. Firma stara się nawiązać współpracę z producentami kosmetyków i uzyskać niezbędny certyfikat dla opakowań.

Więcej podczas Forum Branży Kosmetycznej 2021. Jeśli chcesz kupić dostęp do wykładów i prezentacji skontaktuj się: joanna.kielbasa@wg.media

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony