StoryEditor
Targi i konferencje
15.05.2023 00:00

Nowi dostawcy na targach Ambry zaprezentowali się detalistom z Drogerii Koliber

Targi dla detalistów zrzeszonych w partnerskiej sieci drogeryjnej Koliber zorganizowane przez spółkę Ambra / fot. wiadomoscikosmetyczne.pl
Firma Ambra, dostawca kosmetyków i chemii gospodarczej, testuje współpracę z nowymi dostawcami. Ich ofertę poznali uczestnicy targów B2B i konferencji, którą Ambra zorganizowała dla właścicieli sklepów działających sieci partnerskiej Drogerie Koliber.

Ambra – hurtownia kosmetyków i chemii gospodarczej z Pszczyny – działająca w grupie Eurocash, jest dostawcą m.in. do sieci sklepów tradycyjnych zrzeszonych w sieci partnerskiej (luźna franczyza) Drogerie Koliber. Targi B2B i konferencje handlowe to tradycyjne spotkania dystrybutora z jego klientami, podczas których detaliści mogą poznać nowych dostawców i produkty, zrobić zakupy w korzystnych cenach, otrzymać informacje o zmieniających się przepisach, które wpływają na ich biznes oraz poznać trendy, które będą kształtowały rynek.

Nie inaczej było i tym razem. Ambra zaprosiła detalistów do hotelu Lenart w Wieliczce – tu 12 maja br. odbyły się targi i konferencja. Gości przywitali dyrektor generalna Ambry, Klaudia Rudewicz; Joanna Mazur – kierownik Sieci Partnerskiej Drogerie Koliber oraz Jakub Kudzia, menedżer ds. projektów detalicznych Ambra w Grupie Eurocash.

Dzień rozpoczął się od części szkoleniowej. Warsztaty ze technik sprzedaży kosmetyków do makijażu oraz trendów makijażowych poprowadziła Kasia Wrona, wizażystka, wykładowczyni, właścicielka Make-up Manufacture. Uczestnicy warsztatów otrzymali nową książkę Kasi Wrony „Makijażowy anti-aging” – poradnik przygotowany z myślą o kobietach 35+, które chcą się nauczyć wykonywać makijaż, ale także publikacja przydatna dla wizażystów, którzy chcą poszerzyć wiedzę z zakresu makijażu u kobiet dojrzałych.

Praktyczne i pełne wskazówek prezentacje poprowadzili (online) następnie prawnicy z Grupy Eurocash, w której działa Ambra – dotyczące zmieniających się przepisów handlowych i wymagań prezesa UOKiK w zakresie komunikowania cen i promocji (dyrektywa Omnibus), a także również głęboko zmieniającego się prawa pracy i nowych obowiązków pracodawców zatrudniających zarówno na umowę o pracę, jaki i stosujących inne formy zatrudnienia.

Jakub Kudzia – opowiedział detalistom o programie Shelf, który Ambra prowadzi w sklepach spożywczych zarządzając kategoriami kosmetyczno-chemicznymi i poprawiając rentowność sprzedaży oraz zmniejszając poziom obciążającego zapasu. Zaprezentował także nową odsłonę marki własnej Dla Ciebie, którą Ambra wprowadziła w kategorii papierowych artykułów higienicznych.

Dr Krzysztof Łuczak, członek zarządu firmy Blix, omówił wyniku testu, który Ambra i Blix przeprowadziły badając skuteczność e-gazetek promocyjnych Drogerii Koliber, przed ewentualnym wprowadzeniem ich na stałe do aplikacji Blix i działań marketingowych sieci.

Targowa część spotkania przeznaczona była na zakupy promocyjnych pakietów, które przygotowało 56 dostawców kategorii kosmetycznych, chemicznych i higienicznych. Detaliści składali zamówienia, które mogą zrealizować do końca maja. Ze specjalnych targowych ofert mogą także skorzystać detaliści, którzy nie mogli osobiście dojechać na targi – to oferta dla całej sieci Drogerie Koliber. Tych, którzy nie stawili się osobiście w Wieliczce ominęły natomiast super promocje, które można było kupić tylko podczas targów – każda firma przygotowała kilka takich hitów.

Podczas targów każdy zakup był także premiowany upominkiem, który można było wylosować w kole fortuny. Natomiast Ci, którzy zrobili największe zakupy otrzymali od organizatora dodatkowe, atrakcyjne nagrody na koniec dnia. Były one wręczane podczas wieczornej uroczystej kolacji. Nagrody za największą sprzedaż podczas targów – ilościową i wartościową – przypadły także w udziale wystawiającym swoją ofertę firmom.

Wśród wystawców pojawiło się kilka firm, które do tej pory z Ambrą i Drogeriami Koliber nie pracowały. To m.in. firma Foen produkująca perfumowane odświeżacze do samochodów i wnętrz, Briochin – francuska firma produkująca ekologiczne środki czystości, znana marka kosmetyków do makijażu Affect Cosmetics, a także Faktoria Win – jako uzupełnienie oferty i Best Displays z monitorami do wyposażenia drogerii w nowe elementy do komunikacji z konsumentami.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Eksport
12.04.2024 11:33
Anna Oborska, Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego: Polskie firmy to czarny koń Cosmoprof Bologna
Anna Oborska, dyrektor generalna Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego (z lewej) i Agnieszka Sobkowiak, manager ds. komunikacji i PRfot. PSPKD
Polskie firmy zaskakują liczbą stoisk, kreatywnymi pomysłami i szeroką ofertą produktów kosmetycznych. Świadkami ogromnego zainteresowania polskimi markami i produktami byli w tym roku przedstawiciele administracji publicznej. Mamy nadzieję, że zaprocentuje to jeszcze większym wsparciem dla rozwoju eksportu w sektorze kosmetycznym – mówi Anna Oborska, dyrektor generalna Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego podsumowując targi Cosmoprof Worldwide Bologna 2024, w których uczestniczyło blisko 180 firm z Polski.

Z jakimi wrażeniami wróciłyście Panie z tegorocznych targów Cosmoprof w Bolonii?

Cosmoprof Bologna to największe targi kosmetyczne na świecie i jednocześnie miejsce obowiązkowej obecności dla wszystkich osób, które chcą czuć puls kosmetycznego biznesu.

Są tu dostawcy, dystrybutorzy, przedstawiciele administracji z wszystkich krajów UE, organizacji otoczenia biznesu, media i klienci.

Polskie Stowarzyszenie Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego reprezentowałyśmy we dwie. Razem z Agnieszką Sobkowiak odbyłyśmy szereg spotkań z polskimi firmami, spośród których liczne są naszymi firmami członkowskimi. Udział w targach Cosmoprof z perspektywy organizacji branżowej, to możliwość podtrzymania trwających od lat kontaktów z polskimi firmami, w tym firmami członkowskimi PSPKD, a także okazja do nawiązania nowych relacji.

Organizatorzy na tegoroczną edycję oddali do dyspozycji wystawców 200 tys. mkw. Targi odwiedziło blisko 250 tys. osób z ponad 150 krajów. Z roku na rok rośnie zarówno liczba wystawców, liczba reprezentowanych rynków, jak i gości.

Bo choć lata pandemii w wielu sferach prowadzenia biznesu wprowadziły liczne zmiany organizacyjne z optymalizacją w tle, to potwierdziły jednocześnie: kontakty osobiste są w biznesie kosmetycznym kluczowe. A możliwość bezpośredniej rozmowy i obejrzenia produktów będą zawsze bardziej efektywną drogą dotarcia do klienta niż najlepszy katalog. Polskie firmy uczestniczące w targach Cosmoprof budują wizerunek i rozpoznawalność swoich marek a także całej polskiej branży kosmetycznej.

Jak wypadły polskie firmy?

Polskie firmy to tradycyjnie już czarny koń Cosmoprof Bologna. Zaskakują liczbą stoisk, kreatywnymi pomysłami i szeroką ofertą produktów kosmetycznych, opartych o surowce naturalne i odkrycia biotechnologii. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich produktów jest środowisko – to ma przełożenie tak na składy produktów, jak i ewolucję opakowań.

W Bolonii polskie stoisko wystawiła Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Udostępniła ona przestrzeń do ekspozycji produktów i prowadzenia rozmów licznym polskim markom, które nie dysponowały własnymi stoiskami. Liczba odwiedzających to stoisko gości była tak duża, że warto w przyszłym roku pomyśleć o jego utrzymaniu i powiększeniu, bo jest ono szansą dla firm dysponujących mniejszym budżetem.

Zainteresowanie polskimi produktami kosmetycznymi, którego świadkami byli pracownicy PAIH oraz przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii, to także ogromna wartość, bo choć branża produktów kosmetycznych od lat zaliczana jest do priorytetowych sektorów polskiej gospodarki i jej dedykowane są liczne programy pomocy publicznej, to jeśli ta branża w takim środowisku zyskuje swoich ambasadorów wśród przedstawicieli administracji publicznej, to będzie to procentować w przyszłości.

Jakie trendy dało się zauważyć w prezentacji marek i produktów?

Żadnym zaskoczeniem nie jest nasze poczucie, że wiodącymi trendami są naturalność i ekologia. Na tych dwóch filarach koncentruje się dziś cały świat, a Unia Europejska – w sposób szczególny. Nie mają tu zaległości także polscy producenci.

Czy branżowe targi są nadal dobrym miejscem do robienia biznesu?

Targi są miejscem dla biznesu doskonałym. Bo jak w soczewce skupia się tu zarówno środowisko tradycyjnie kojarzone z biznesem – producenci i dystrybutorzy, jak i liczni inni gracze otoczenia biznesu.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Eksport
08.04.2024 09:25
Justyna Żerańska, Kosmetyczni: Eksport to coraz lepiej przemyślany kierunek działalności polskich firm
Od lewej: Joanna Wawer, Justyna Żerańska, Monika Świt-Popławska, Polski Związek Przemysłu Kosmetycznegofot. Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego, Kosmetyczni
Eksport kosmetyków to coraz lepiej przemyślana i profesjonalnie traktowana gałąź działalności firm kosmetycznych – mówi dr Justyna Żerańska, dyrektorka generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego podsumowując tegoroczne targi kosmetyczne Cosmoprof w Bolonii, na których wystawiło się blisko 180 firm z Polski. Związek prowadzi rozmowy z rządem na temat dofinansowania działań eksportowych firm kosmetycznych w najbliższych latach. Na razie nie wiadomo, kto i na jakich zasadach, będzie mógł ubiegać się o unijne fundusze.

Jakie są Wasze ogólne wrażenia z targów, czy przybywa wystawców i gości? Czy dopisali biznesowi klienci, kupcy?

Gdyby to związek był organizatorem tegorocznego Cosmoprof, na pewno bylibyśmy usatysfakcjonowani frekwencją. Hale targowe wypełnione były uczestnikami i zwiedzającymi, mimo tego, że edycja 2024 nie przebiła tych przedpandemicznych pod względem liczby odwiedzających. Przywiozłyśmy naprawdę dużo pozytywnych wrażeń – miałyśmy bardzo intensywny czas i wiele dobrych spotkań. Nigdzie w innym miejscu nie mogłybyśmy porozmawiać z tak wieloma załogami naszych firm członkowskich, więc starałyśmy się maksymalnie wykorzystać dni obecności w Bolonii. 

Czytaj także: Blisko 180 firm kosmetycznych z Polski na Cosmoprof Bologna 2024

Czy dało się zauważyć jakieś wiodące trendy, jeśli chodzi o prezentacje produktów, marek? Jakie?

Bolonia to miejsce, w którym liczba nowych, wschodzących trendów kosmetycznych na metr kwadratowy powierzchni wystawienniczej jest naprawdę ogromna, więc nie sposób wymienić wszystkich nowinek. Każdy wystawca przyjeżdża do Włoch ze swoimi topowymi premierami produktowymi – bez względu na to, czy są to kosmetyki białe, kolorowe, opakowania, etykiety itd. Innowacjami zapewne pochwalą się i podzielą same firmy. Ich pomysłom, kreatywności nie było końca. Za moment kolejne targi, tym razem prezentować się będą dostawcy surowców, a producenci pojadą po nowe trendy i inspiracje. Warto więc udać się  na InCosmetics.

Jak wypadły polskie firmy? Co przede wszystkim prezentowały, ale i jakich inspiracji szukały?

Wszyscy możemy być dumni z przygotowania polskich firm do tegorocznego Cosmoprof. Jeździmy do Bolonii od 2012 r., więc obserwujemy, jak ewoluują postawy polskich wystawców. Jesteśmy licznie obecni na tej imprezie, jesteśmy widoczni, jesteśmy otwarci i przygotowani do rozmów z kontrahentami. Co równie ważne – relacje potargowe udowadniają, że każdy wystawca wcześniej świetnie przeanalizował swoje potrzeby, zainteresowanie konkretnymi rynkami czy kanałami sprzedaży i większość konsekwentnie realizowała postawione sobie cele. Eksport kosmetyków to coraz lepiej przemyślana i profesjonalnie traktowana gałąź działalności firm kosmetycznych.

Czy targi są nadal dobrym miejscem do nawiązywania kontaktów, wymiany opinii, robienia biznesu?

Absolutnie tak. I to jest niezmiennie najsilniejszy magnes marki „Cosmoprof”. W tym biznesie spotkania f2f są po prostu kluczowe, a Bolonia to skrzyżowanie kluczowych kosmetycznych dróg handlowych. Są tu wszyscy – producenci kosmetyków i opakowań, dystrybutorzy, retailerzy, mali przedsiębiorcy z najdalszych zakątów globu, przedstawiciele mocnych marek e-commerce. Naprawdę można to znakomicie wykorzystać do przeprowadzenia wielu obiecujących rozmów w ciągu zaledwie kilku dni. A to, co na targach, to zaledwie początek. Jeszcze długo po powrocie firmy będą pracowały na zebranie owoców z wysiłków poczynionych w Bolonii.

Jakie tematy przewijały się w Waszych rozmowach z osobami z branży, na co zwracali uwagę przedsiębiorcy? 

Pojechałyśmy w  tym roku do Bolonii przede wszystkim po to, by wsłuchać się w potrzeby eksportowe firm. Zobaczyć, jak – przy braku rządowego wsparcia finansowego w tej edycji targów – poradziły sobie z przygotowaniem stoisk i zespołów do targów. Firmy weszły z nami w ten dialog, dzięki czemu lepiej rozumiemy, jakie są najaktualniejsze potrzeby małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, gdy mowa o wspieraniu przedsiębiorców w eksporcie kosmetyków znad Wisły za granicę. Odebrałyśmy też dużo pozytywnych komentarzy dotyczących pracy naszej organizacji. To też bezcenne doświadczenie, przywiezione z Cosmoprof.

Czy branża będzie miała okazję uczestniczyć w targowych imprezach na świecie – czy jest pewność dotacji na rozwój eksportu?

Wg naszych informacji z Ministerstwa Rozwoju i Technologii branża kosmetyczna będzie objęta programem BRAND HUB< powiązanym z Programem Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG), działanie 2.26. Jednak nie wiemy, dofinansowań w jakiej wysokości możemy się spodziewać, na jakich warunkach, kto będzie się mógł ubiegać o te pieniądze. Prowadzimy w tej sprawie rozmowy zarówno z MRiT, jak i PAIH i PARP.

Czytaj także: Branża kosmetyczna wśród kluczowych sektorów ze wsparciem eksportu

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
24. kwiecień 2024 04:05