StoryEditor
Eksport
11.01.2023 00:00

Biografia Księcia Harry‘ego wstrząsa zainteresowaniem błyszczykiem Clarins

Kolejny element popkultury zmienia krajobraz branży kosmetycznej. "Spare", świeżo opublikowana biografia księcia Sussexu, Harry‘ego opisuje interakcję między Meghan Markle i Kate Middleton, która spowodowała zwiększoną sprzedaż błyszczyku Clarins.

Po trendzie makijażowym na księżną Di i Wednesday Addams pojawił się najbardziej niespodziewany skok zainteresowania kosmetykiem spowodowany wzmianką o nim w biografii księcia Harrego. Tym razem chodzi o błyszczyk do ust.

W przecieku z książki, opublikowanym w tabloidzie, Harry wspomina jeden „niezręczny moment”, kiedy Meghan poprosiła o pożyczenie trochę błyszczyku do ust Kate – co Harry opisuje jako „amerykańską rzecz”. Prośba pojawiła się przed ich wspólnym wystąpieniem na Royal Foundation Forum w 2018 roku. „Kate, zaskoczona, sięgnęła do torebki i niechętnie wyjęła małą tubkę” – napisał Harry. „Meg wycisnęła trochę na palec i nałożyła na usta. Kate skrzywiła się". Interakcja została ujawniona w kontrowersyjnej książce Harry‘ego „Spare”, która zawiera szereg rewelacji i prywatnych szczegółów dotyczących jego życia i rodziny.

Bezpośrednim skutkiem przecieku stała się wzmożona sprzedaż i zainteresowanie wspomnianym w książce błyszczykiem - Clarins Natural Lip Perfector w kolorze Apricot Shimmer.
 


Pojedyncza tubka błyszczyka kosztuje regularnie ok. 26 dolarów (ok. 80 zł w oficjalnym sklepie marki). W mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej postów związanych z, wydawałoby się, nieistotnym incydentem. Tradycyjne media również prześcigają się w informowaniu o zdarzeniu; Page Six, Cosmopolitan, Grazia Daily, The Sun, Daily Sun, Hindustan Times, a nawet Finance Yahoo! zabrały głos w dyskusji.

Eksperci rynkowi i zwykli internauci spodziewają się rosnącego zainteresowania produktem - „efekt Kate Middleton” to trend, który księżna regularnie powoduje i który ma istotny wpływ na sprzedaż poszczególnych produktów i marek. W 2018 roku badania Brand Finance wymieniły Catherine jako „Najpotężniejszą królewską influencerkę”, utrzymując, że elementy jej garderoby zwiększają atrakcyjność wśród 38 proc. amerykańskich kupujących.

Czytaj także: Trend makijażowy na Wednesday Addams napędza sprzedaż MAC

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Eksport
24.06.2025 14:35
Chiny otwierają rynek dla afrykańskich kosmetyków – nowa polityka celna szansą dla eksporterów
Chiński rynek jest największy na świecie i jednym z najbardziej chłonnych.Canva

Chiny ogłosiły zniesienie ceł na import towarów z 53 afrykańskich krajów, z którymi utrzymują stosunki dyplomatyczne. Nowa polityka umożliwia bezcłowy dostęp do chińskiego rynku dla szerokiej gamy produktów, w tym kosmetyków i artykułów higieny osobistej. Dla afrykańskich producentów oznacza to istotne obniżenie barier wejścia na jeden z najszybciej rosnących rynków konsumenckich na świecie.

Decyzja została ogłoszona tuż przed rozpoczęciem Targów Gospodarczo-Handlowych Chiny–Afryka (CAETE), które odbyły się w dniach 12–15 czerwca w Changsha. W wydarzeniu wzięła udział delegacja biznesowa z południowoafrykańskiej prowincji Western Cape, koordynowana przez agencję Wesgro. Na stoiskach zaprezentowano m.in. kosmetyki organiczne, świeże kwiaty, wina, herbaty i produkty odżywcze – kategorie cieszące się rosnącym zainteresowaniem wśród chińskich konsumentów.

Jak poinformowała agencja Wesgro, eksport z Western Cape do Chin osiągnął w 2024 roku wartość 11,76 miliarda randów. W odpowiedzi na nowe możliwości wynikające ze zniesienia ceł, agencja planuje przeanalizować, w jaki sposób lokalne firmy mogą najlepiej wykorzystać zwiększony dostęp do chińskiego rynku – zwłaszcza w dynamicznie rozwijających się segmentach, takich jak kosmetyki i produkty pielęgnacyjne. Inicjatywa ta realizowana jest we współpracy ze Standard Bank Group, która wspiera eksporterów w nawiązywaniu kontaktów z chińskimi partnerami i w poruszaniu się po złożonych procedurach handlu transgranicznego.

Zniesienie ceł to element szerszej strategii Chin na rzecz pogłębienia współpracy gospodarczej z Afryką i dywersyfikacji źródeł importu. Dla producentów kosmetyków z Afryki – szczególnie tych działających w segmencie naturalnym i organicznym – oznacza to realną szansę na ekspansję. Rosnące zapotrzebowanie na produkty premium w Chinach, w połączeniu z niższymi kosztami wejścia i łatwiejszym dostępem do nabywców, może przyczynić się do zwiększenia odporności gospodarek afrykańskich oraz zróżnicowania ich oferty eksportowej.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Eksport
05.06.2025 10:30
L’Oréal planuje znaczące inwestycje i wzrost produkcji w Indiach
Indie są niezwykle strategicznym rynkiem dla L’Oréal – podkreślił Nicolas Hieronimus, dyrektor generalny grupy Grupy 

Globalny gigant kosmetyczny L’Oréal zapowiada podwojenie swojego biznesu na rynku w Indiach w ciągu najbliższych kilku lat. Chce też wzmocnić lokalne zdolności produkcyjne. – Indie są niezwykle strategicznym rynkiem dla L’Oréal – podkreślił Nicolas Hieronimus, dyrektor generalny grupy, podczas spotkania z dziennikarzami, które miało miejsce w trakcie oficjalnej wizyty Piyusha Goyala, ministra handlu i przemysłu Indii, we Francji.

Jak wyjaśnił Hieronimus, firma zamierza w najbliższych latach ponad dwukrotnie zwiększyć swoją działalność – w tym rozbudować fabryki, które już teraz produkują 95 proc. towaru, sprzedawanego w Indiach. Do tego dojdzie zwiększenie eksportu do krajów regionu.

L’Oréal obecnie produkuje rocznie w Indiach ok. 500 mln sztuk produktów, z których znacząca część jest przeznaczona na eksport. Według danych India Retailing, są to przede wszystkim produktów do pielęgnacji włosów i skóry, które trafiają do krajów Zatoki Perskiej.

L’Oréal India, które działa w tym kraju od 1994 roku za pośrednictwem swojej spółki zależnej, zarządza portfolio marek, obejmujące produkty z działu konsumenckiego (L’Oréal Paris, Garnier, Maybelline New York i NYX Professional Makeup), a także marki luksusowe (Kiehl’s, Lancôme i Yves Saint Laurent Beauté).

Indie pozostają też kluczowym rynkiem dla grupy, która zainwestowała w marciu w dwie lokalne marki: Deconstruct (pielęgnacja skóry) oraz Arata (pielęgnacja włosów). Obydwie inwestycje zostały dokonane za pośrednictwem Bold – funduszu L’Oréal, dedykowanego udziałom mniejszościowym w innowacyjnych startupach kosmetycznych.

Rynek kosmetyczny w Indiach, napędzany powiększającą się klasą średnią, ma osiągnąć wartość 30 mld dolarów (28,8 mld euro) do 2027 roku.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
02. lipiec 2025 04:07