StoryEditor
Porady
08.08.2023 12:52

Czy masażem można usunąć cellulit?

Cellulit dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet, jednak to kobiety są bardziej narażone na ten problem / Polina Tankilevitch via Pexels
Masaż stanowi skuteczną metodę w walce z cellulitem. Działając stymulująco na krążenie krwi i limfy, masaż może wspomóc proces eliminacji toksyn oraz nadmiaru płynów z obszarów dotkniętych cellulitem. Poprzez różnorodne techniki, takie jak masaż limfatyczny czy masaż próżniowy, masaż może pomóc w rozbijaniu zgrubień tkanki tłuszczowej oraz poprawie elastyczności i jędrności skóry.

Cellulit to powszechny problem dermatologiczny, który charakteryzuje się zmianami w strukturze skóry, nadającymi jej nierówny, "skórzasty" wygląd. Jest to stan, w którym tkanka tłuszczowa gromadzi się pod skórą, tworząc zgrubienia, nierówności i charakterystyczny wygląd "skórki pomarańczowej". Cellulit występuje najczęściej na udach, pośladkach, brzuchu i biodrach, choć może pojawić się w innych obszarach ciała.

 

Co to jest cellulit?

Cellulit to zjawisko, które powoduje zmiany w tkance podskórnej, pojawiające się w obszarze tkanki tłuszczowej, a także wpływa na mikrokrążenie. Jest skutkiem zaburzeń przepływu krwi i limfy, prowadzących do objawów takich jak poszerzenie porów skóry, obrzmienie naskórka, utrata jędrności skóry, powstanie stwardnień, nierówności oraz nieregularne napięcie skóry. Osoby najczęściej dotknięte tym problemem to przeważnie kobiety, związane z różnicami fizjologicznymi i hormonalnymi. Cellulit wpływa głównie na strukturę tkanki łącznej, która jest bardziej elastyczna u kobiet, oraz na rozmieszczenie tkanki tłuszczowej zależne od aktywności hormonów, takich jak estrogen. Istnieje również powiązanie między występowaniem cellulitu a nadwagą oraz otyłością. Zjawisko pojawienia się cellulitu może być wynikiem zarówno dziedzicznych jak i środowiskowych czynników. Styl życia oraz narażenie na stres, brak aktywności fizycznej, noszenie zbyt ciasnych ubrań, palenie tytoniu oraz nadmierna konsumpcja alkoholu mogą przyczynić się do rozwoju tego problemu.

image

Cellulit nie jest zjawiskiem zagrażającym życiu lub zdrowiu, więc decyzja o jego minimalizacji jest całkowicie zależna od osobistych życzeń danej osoby.

Laura Tancredi via Pexels

Mimo że cellulit jest naturalnym zjawiskiem, wiele osób poszukuje różnych metod, od ćwiczeń i zdrowej diety po kosmetyki i zabiegi medycyny estetycznej, w celu poprawy wyglądu skóry i redukcji widocznych nierówności.

 

Kto może mieć cellulit?

Cellulit dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiet, jednak to kobiety są bardziej narażone na ten problem. Wynika to przede wszystkim z różnic fizjologicznych, hormonalnych oraz budowy tkanki łącznej. Kobiety mają skórę, w której tkanka łączna ma tendencję do tworzenia pionowych komórek tłuszczowych, co sprzyja powstawaniu nierówności skórnych. Ponadto, zmiany hormonalne, takie jak te związane z okresem menstruacyjnym, ciążą, a także menopauzą, mogą wpływać na osłabienie struktury skóry i sprzyjać pojawianiu się cellulitu. Niemniej jednak, cellulit może występować u osób o różnych typach ciała, zarówno u tych o niskim jak i wysokim indeksie masy ciała.

 

Jak usunąć cellulit?

Istnieje wiele metod, które ludzie wykorzystują w walce z cellulitem, w celu poprawy wyglądu i struktury skóry. Jednym z popularnych podejść jest zmiana stylu życia poprzez zdrową dietę i regularną aktywność fizyczną. Wprowadzenie do codziennej rutyny ćwiczeń cardio, treningu siłowego oraz ćwiczeń ukierunkowanych na obszary dotknięte cellulitem może pomóc w poprawie mikrokrążenia, elastyczności skóry i redukcji nadmiernego tłuszczu. Również utrzymanie prawidłowej wagi może zmniejszyć widoczność cellulitu.

Oprócz zmiany stylu życia, istnieje wiele kosmetyków i zabiegów, które mogą pomóc w redukcji cellulitu. Kremy, żele i balsamy do ciała zawierające składniki takie jak kofeina, retinol czy ekstrakty z roślin mogą pomóc w poprawie wyglądu skóry poprzez stymulację krążenia krwi, usuwanie toksyn oraz ujędrnianie skóry. Różnego rodzaju masaże, takie jak masaż limfatyczny czy masaż próżniowy, również mają na celu poprawę krążenia i redukcję nierówności skóry.

W przypadkach bardziej zaawansowanych lub uporczywych cellulitów, niektórzy decydują się na bardziej zaawansowane zabiegi medycyny estetycznej. Liposukcja, terapia falą akustyczną, mezoterapia czy laserowe terapie to tylko niektóre z dostępnych opcji. Te zabiegi działają na zasadzie rozbijania zbędnych komórek tłuszczowych, stymulacji kolagenu oraz poprawy struktury skóry. Wybór odpowiedniej metody zależy od stopnia zaawansowania cellulitu, preferencji oraz konsultacji z lekarzem lub specjalistą w dziedzinie kosmetologii.

Według naukowców masaż bańką chińską wpływa na stymulację systemów immunologicznych, a także autonomicznego układu nerwowego. Drenaż limfatyczny jest jednym z najczęstszych zabiegów w leczeniu cellulitu. Poprzez silne przekrwienie w miejscach działania bańką dochodzi do odprowadzania toksyn i dostarczania substancji odżywczych oraz tlenuZygmunt Bartosiewicz, fizjoterapeuta z Kliniki Fizjoterapii

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób pozbyć się cellulitu za pomocą aktywności fizycznej. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na mikrokrążenie krwi oraz limfy, co pomaga usunąć toksyny i nadmiar płynów z obszarów dotkniętych cellulitem. Ćwiczenia cardio, takie jak bieganie, jazda na rowerze czy pływanie, pomagają spalać nadmiar tłuszczu i poprawiają ogólną kondycję ciała. Natomiast trening siłowy i ćwiczenia ukierunkowane na konkretne partie ciała, które są dotknięte cellulitem, mogą pomóc w ujędrnieniu skóry poprzez wzrost masy mięśniowej i redukcję tkanki tłuszczowej. Regularne ćwiczenia pomagają również zwiększyć metabolizm oraz stymulują produkcję kolagenu, co przyczynia się do poprawy elastyczności i jędrności skóry. W rezultacie, uprawianie sportu może być skutecznym narzędziem w walce z cellulitem i osiągnięciu bardziej gładkiej i jędrnej skóry.

 

W jaki sposób masaż zmniejsza cellulit?

Masaż jest jednym ze sposobów, który może przyczynić się do redukcji cellulitu i poprawy wyglądu skóry. Masaż ma działanie stymulujące na krążenie krwi i limfy, co może pomóc w usuwaniu toksyn i nadmiaru płynów z obszarów dotkniętych cellulitem. Istnieje wiele różnych technik masażu, które można stosować w walce z cellulitem. Masaż limfatyczny to metoda, która koncentruje się na stymulacji układu limfatycznego, pomagając w usuwaniu toksyn i obrzęków.

image

Rycina przedstawiająca porównanie skóry z cellulitem i bez.

Szwedo, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Masaż próżniowy (np. za pomocą ventosaterapii) działa poprzez tworzenie podciśnienia, co może pomóc w rozbijaniu zgrubień tkanki tłuszczowej oraz poprawie krążenia. Natomiast masaż głęboki może pomóc w ujędrnieniu skóry poprzez stymulację tkanki łącznej i zwiększenie produkcji kolagenu. Regularne stosowanie masażu, najlepiej we współpracy z profesjonalistą lub zgodnie z właściwymi technikami, może być skutecznym uzupełnieniem innych działań mających na celu redukcję cellulitu.

 

Czy cellulit trzeba usuwać?

Dzięki ruchowi body positivity, cellulit stopniowo przestaje być tematem wstydliwym i ukrywanym, stając się bardziej akceptowanym elementem normalności w kontekście posiadania ciała. Ruch ten promuje pozytywny stosunek do swojego wyglądu, niezależnie od norm społecznych czy medialnych standardów urody. Osoby z różnymi typami ciała i różnymi cechami, w tym także z cellulitem, coraz bardziej podkreślają wartość akceptacji siebie oraz zdolność ciała do manifestacji różnorodności. To właśnie poprzez zaakceptowanie i obchodzenie z naturalnością cech ciała, które wcześniej były postrzegane jako wady, cellulit zyskuje nowe znaczenie. Otwartość wobec swojego ciała oraz promowanie samoakceptacji pozwalają spojrzeć na cellulit jako na zwykły element ludzkiego ciała, co przyczynia się do podniesienia samooceny i pozytywnego stosunku do własnej fizyczności.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Porady
12.03.2024 12:05
Promieniowanie UV jest najistotniejszym czynnikiem przyspieszającym procesy starzenia się skóry
Warto stosować kremy promieniochronne każdego dnia, przez cały rok. Pozwala to ograniczyć negatywny wpływ promieniowania na skórę - spowolnić jej starzenie, redukować przebarwienia czy realnie zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka skóryAltruist
Promieniowanie UV każdego dnia oddziałuje na skórę i jest najistotniejszym czynnikiem przyspieszającym procesy jej starzenia. Efekty tego zjawiska najlepiej obrazują zmiany w obszarach, które są niemal stale wystawione na słońce, czyli twarz oraz dłonie. Najczęściej kondycja skóry jest tu znacznie gorsza niż na regularnie osłoniętych partiach ciała. Zmiany zachodzą jednak nie tylko na zewnątrz, ale i w głębszych warstwach skóry, osłabiają jej rusztowanie od środka. W zależności od długości fali, uszkodzenia mogą sięgać aż do skóry właściwej.

Bez względu na to, czy chcesz spowolnić starzenie skóry, redukować istniejące przebarwienia czy realnie zmniejszać ryzyko zachorowania na raka skóry – warto stosować kremy promieniochronne każdego dnia, przez cały rok!

Ich regularne aplikowanie pozwala ograniczyć negatywny wpływ promieniowania na skórę, zachować, bądź przywrócić jej jednolity koloryt,  jak również uniknąć podrażnień oraz poparzeń będących efektem długotrwałej ekspozycji bez należytej ochrony. Szczególnie ważną rolę fotoprotekcja pełni w terapii trądziku różowatego, trądziku pospolitego, zaburzeń pigmentacji (bielactwo, melasma), a także stanowi wsparcie po zabiegach kosmetologicznych oraz dermatologicznych (takich jak głębokie złuszczanie naskórka, stosowanie retinoidów, laseroterapia czy mezoterapia mikroigłowa).

ALTRUIST dostarcza wysokiej jakości kosmetyki z filtrami w relatywnie niskiej cenie. Wszystkie formuły zapewniają bardzo wysoki poziom ochrony, zarówno w spektrum UVB jak i UVA. A to właśnie ochrona przed UVA jest kluczowa, by jak najdłużej zachować skórę w dobrej kondycji i odpowiednio ją chronić.

image
Kremy promieniochronne marki Altruist
Altruist

Współtwórcą marki jest dr Andrew Birnie, dermatolog i chirurg specjalizujący się w leczeniu nowotworów skóry, który swoje doświadczenie kliniczne zdobyte przy pracy z pacjentami przełożył na tworzenie tych produktów. Wybierając kosmetyki ALTRUIST jednocześnie pomagasz innym! Zakup każdego produktu wspiera albinotyczne dzieci zamieszkujące Afrykę. Marka stawia również na edukację i propagowanie stosowania ochrony przeciwsłonecznej w celu bezpiecznego korzystania ze słońca oraz redukowania ilości zachorowań na nowotwory skóry.

image
Marka Altruist wspiera albinotyczne dzieci w Tanzanii
Altruist

Sunscreen SPF 50, 100 ml – do twarzy i ciała

Szukasz produktu, który zapewni Ci wysoki poziom ochrony przed promieniowaniem UVB (SPF 50) oraz UVA (PPD 52) i przy tym można go zastosować do twarzy oraz ciała, a także zmieścić w samolotowym bagażu podręcznym? To właściwy wybór!

image
Krem Altruist Sunscreen SPF 50
Altruist

Face Fluid SPF 50 – ochrona i pielęgnacja skóry twarzy 

Kompleksowy krem, który nie tylko chroni (SPF 50, PPD 52), ale i realnie pielęgnuje skórę każdego dnia! Dodatek niacynamidu wspiera redukcję przebarwień, pantenol koi i przyspiesza regenerację a witamina e to skuteczny antyoksydant zmniejszający negatywny wpływ wolnych rodników.

image
Krem Altruist Invisible Sunspray SPF 50 jest lekki i niebielący - idealny do szybkiej aplikacji oraz reaplikacji
Altruist

Invisible Sunspray SPF 50, 200 ml – wygodna aplikacja

Idealny do szybkiej aplikacji oraz reaplikacji, lekki i niebielący! Spray promieniochronny, który (nie tylko) latem zawsze warto mieć przy sobie.

Family Sunspray SPF 50, 250 ml – ochrona dla całej rodziny

Odpowiedni dla dzieci od 6 miesiąca życia, testowany na wrażliwej skórze, wegański i pozbawiony kompozycji zapachowej. Duża pojemność i oporność na wodę czyni go idealnym wyborem na wakacje. Zapewnia ochronę przed UVA na poziomie PPD 48, oraz UVB na poziomie SPF 50.

image
Krem Altruist Family Sunspray SPF 50
Altruist

Sumienne stosowanie produktów promieniochronnych to dobry nawyk w drodze do pięknej, ale przede wszystkim zdrowej skóry. Warto wybierać kosmetyki, których parametry są bardzo wysokie (zarówno SPF jak i PPD), a cena ma korzystny stosunek do gwarantowanej jakości. Zachęcamy do przetestowania produktów marki ALTRUIST w codziennej pielęgnacji jak i podczas wakacyjnych podróży! W ofercie znajdziesz również mi. in. regenerujący produkt do ciała z mocznikiem (10 proc.), który ukoi i nawilży skóry przesuszone, także z egzemą, czy dedykowany cerze wrażliwej, naczyniowej  produkt korygujący zaczerwienienia.

Promocja
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Porady
04.03.2024 09:56
Mężczyźni pokochali kosmetyki, a rynek zapewnia im coraz większy wybór. Dermatolog radzi, jak się w tym odnaleźć?
Odpowiednia pielęgnacja męskiej skóry jest kluczowa, aby utrzymać ją w dobrej kondycji i zapobiec przedwczesnemu starzeniu się oraz innym problemom dermatologicznymShutterstock
Rynek kosmetyków dla mężczyzn rośnie. Wystarczy spojrzeć na stale rozrastający się dział z męską pielęgnacja na stronach producentów oraz drogerii i perfumerii. Wszystko wskazuje na to, że po latach negacji, mężczyźni w końcu przyjęli do wiadomości, że ich skóra, podobnie jak u kobiet, podlega wpływowi różnorodnych czynników, które determinują jej kondycję i wygląd i postanowili temu zaradzić. Rynkowa oferta sprawia, że mają z czego wybierać. Czy jednak wiedzą jak się w tym morzu możliwości poruszać. Dermatolog dr Edyta Engländer podpowiada jak wybrać odpowiednie produkty pielęgnacyjne.

Według szacunków PMR, wartość sprzedaży kosmetyków w Polsce w 2023 r. wyniosła ponad 32 mld zł, notując wzrost o ponad 9 proc. r/r.1. I choć kosmetyki męskie wciąż mają tu niewielki (ok. 10 proc.) – to jednak stale rosnący – udział.

W 2021 r. wielkość globalnego rynku produktów higieny osobistej dla mężczyzn została wyceniona na 30,8 miliardów dolarów. Jednak oczekuje się, że do 2030 będzie on notował średnią roczną dynamikę na poziomie 9,1 proc. 

To że znaczenie męskiej pielęgnacji rośnie widać chociażby przeglądając strony producentów oraz drogerii i perfumerii. Standardem jest sekcja z kosmetykami męskimi. A znaleźć w niej można już nie tylko żele pod prysznic 3w1 i dezodoranty. Są tu specjalistyczne szampony do włosów normalizujące skórę głowy, żele do higieny intymnej, a także do mycia twarzy, które równocześnie zmiękczają zarost. Natomiast wybór kremów do twarzy co prawda nie jest tak bogaty jak w przypadku oferty dla kobiet, ale oprócz podstawowej funkcji nawilżającej, wybierać można produkty o działaniu przeciwzmarszczkowym czy chroniące przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi lub promieniami UV. Towarzyszą im często kremy do skóry pod oczami.  

Po latach negacji, mężczyźni w końcu przyjęli do wiadomości, że ich skóra, podobnie jak u kobiet, podlega wpływowi różnorodnych czynników, które determinują jej kondycję i wygląd. Przestali też używać kosmetyków okazjonalnie, podbierając je swoim siostrom czy partnerkom. Bo choć ogólna budowa i funkcje męskiej i kobiecej skóry są takie same, to jednak istnieją pewne różnice, które wynikają głównie z genetyki, stylu życia oraz hormonów.

Dodatkowo skóra mężczyzn może być podatna na podrażnienia i zaczerwienienia, szczególnie związane z codziennym goleniem. Z wiekiem, na skórze twarzy mężczyzn mogą pojawić się też głębsze zmarszczki, choć rozmieszczone są one zwykle rzadziej niż u kobiet. Dlatego też odpowiednia pielęgnacja męskiej skóry jest istotna. Tylko wtedy można utrzymać ją w dobrej kondycji i zapobiec niepożądanym zmianom.

Dr Edyta Engländer, dermatolog i ekspertka marki True men skin care, tłumaczy:

Cera mężczyzn jest zdecydowanie grubsza, zarówno jeśli chodzi o naskórek, jak i skórę właściwą, co jest związane z bardziej zwartą strukturą włókien kolagenowych i elastynowych. Ponadto, męska skóra posiada większą liczbę gruczołów łojowych, mieszków włosowych oraz melanocytów, co wpływa na jej ciemniejszy kolor. Dlatego też odpowiednia pielęgnacja jest kluczowa, aby utrzymać skórę mężczyzn w dobrej kondycji i zapobiec przedwczesnemu starzeniu się oraz innym problemom dermatologicznym.

Jak zatem powinna wyglądać pielęgnacyjna rutyna mężczyzny?  

Delikatne oczyszczenia twarzy radą na niedoskonałości

Męska skóra ma tendencję do szybszego przetłuszczania się niż skóra kobieca, co skutkuje częstymi problemami z niedoskonałościami. Często za te problemy odpowiada niewłaściwa pielęgnacja twarzy. Kluczem do uniknięcia wyprysków i zmniejszenia przetłuszczania jest regularne i dokładne czyszczenie skóry, najlepiej przy pomocy łagodnych środków.

Wybierając odpowiednie produkty pielęgnacyjne, można uniknąć pogorszenia stanów zapalnych, które mogą nasilić się przy użyciu agresywnych peelingów. Warto bowiem wiedzieć, że takie działanie może wywołać obronną reakcję skóry, czyli nadprodukcję sebum. Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kosmetyków, które łagodzą i efektywnie wspierają regenerację naturalnej bariery ochronnej skóry, zamiast ją uszkadzać.

Niektóre składniki mają zdolność delikatnego złuszczania wierzchnich warstw skóry i oczyszczania porów z zanieczyszczeń, przy jednoczesnej regulacji pracy gruczołów łojowych. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko powstawania kolejnych zaskórników, a te, które już są na skórze, znikają szybciej. Takie działanie ma między innymi chętnie wykorzystywana w przemyśle kosmetycznym uwodniona krzemionka

– wyjaśnia dr Edyta Engländer

Podpowiada, że w produktach do oczyszczania twarzy warto też zwrócić uwagę czy zawierają one składniki nawilżające i łagodzące, takie jak pantenol czy niacynamid, które pomagają utrzymać równowagę skóry.

Nawilżanie i ochrona przed UV, by zachować młodość męskiej skóry

Życie w ciągłym biegu, aktywność na świeżym powietrzu, klimatyzowane pomieszczenia czy po prostu przebywanie na zewnątrz mogą naruszyć barierę ochronną skóry. Aby uniknąć spowodowanych tym problemów z cerą, należy wspierać jej odbudowę – podstawą będzie tutaj dobry krem nawilżający, stosowany na dzień. Mężczyźni powinni wybierać produkty zawierające substancje nawilżające, takie jak m.in. kwas hialuronowy czy olej abisyński, które pomagają w utrzymaniu elastyczności i gładkości skóry.

Nie powinni też zapominać o ochronie przeciwsłonecznej, jak o kluczowej części codziennej pielęgnacji, niezależnie od pory roku. Promienie UV są głównym czynnikiem przyspieszającym proces starzenia się skóry i mogą prowadzić do powstawania zmarszczek oraz przebarwień. Dlatego, jeżeli krem nawilżający nie posiada dodatkowej fotoprotekcji warto zastosować produkt z filtrem o minimalnym SPF 15. Pamiętać trzeba, by aplikować go codziennie, nawet w pochmurne dni.

Natomiast na noc sprawdzi się krem wielozadaniowy, który ma działanie regenerujące i odbudowujące warstwę lipidową naskórka. Tutaj sprawdzą się produkty mające w składzie np. Matrixyl 3000, czyli kompleks peptydowy o silnym działaniu odmładzającym, olej arganowy czy stevię.

Pielęgnacja okolicy oczu zapewni wypoczęty wygląd

Męskie serie kosmetyczne coraz częściej zawierają specjalistyczne produkty do pielęgnacji okolic oczu – kremy a nawet sera. To tutaj bowiem skóra najszybciej zaczyna zdradzać upływ czasu, nadmiar stresu czy niewystarczający czas snu.

W produktach do pielęgnacji okolic oczu należy szukać składników aktywnych, takich jak np. peptydy, które pomagają w redukcji zmarszczek i poprawiają jędrność skóry. Sprawdzi się tu też kwas hialuronowy czy ekstrakt z Enteromorpha Compressa, czyli tzw. plechy algi natychmiastowo nawilżą, ujędrnią i naprawiają skórę, a także zredukują zmarszczki i spowalnia proces fotostarzenia się skóry. Sera pod oczy mogą także pomóc w redukcji worków i cieni pod oczami poprawiając mikrokrążenie w okolicach oczy. Takie działanie mają m.in. produkty z rewolucyjnym peptydem Argireline Amplified 

– wyjaśnia dermatolog.

Warto również pamiętać o delikatnym masażu okolicy oczu podczas aplikacji kremu. Delikatne pociągnięcia palcami pomagają poprawić krążenie krwi i limfy, co dodatkowo redukuje opuchliznę i cienie.

Według dr Edyty Engländer, prawidłowa pielęgnacja męskiej skóry jest niezbędna dla zachowania jej zdrowia i młodego wyglądu. Kluczem jest regularne oczyszczanie, nawilżanie oraz ochrona przed słońcem. Radzi ona również dostosować produkty do specyficznych potrzeb waszej skóry, a także unikanie powszechnych błędów w pielęgnacji. Wszystko po to by cieszyć się zdrową i dobrze wyglądającą skórą.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
17. maj 2024 16:10