StoryEditor
Porady
19.02.2024 15:12

Jak aplikować kremy do twarzy?

Jeśli w ciągu dnia bierzemy prysznic, korzystamy z basenu lub zmywamy makijaż – obdarujmy skórę dodatkową porcją nawilżenia, stosując odpowiednio dobrany krem / Shutterstock
Staranny rytuał pielęgnacyjny to klucz do pięknej, zdrowej i młodo wyglądającej cery. Jednym z jego mocnych filarów jest aplikacja kremu do twarzy. Jak wybrać ten właściwy i o czym warto pamiętać podczas nakładania kosmetyku? Czego należy unikać w domowym SPA dla cery?

Krem to najważniejszy produkt w pielęgnacji twarzy. Dobrze dobrany skutecznie zadba o potrzeby cery – nawilży, zregeneruje, unormuje lub zadziała przeciwstarzeniowo. Kosmetolodzy podpowiadają, jak zwiększyć efektywność kosmetyku i wskazują na cztery podstawowe zasady jego stosowania.

Po pierwsze: poznaj skórę i dobierz kosmetyk

Pierwszym krokiem do odpowiedniej pielęgnacji skóry za pomocą kremu jest rozpoznanie typu cery i jej potrzeb. Kolejny krok to wybór właściwych składników aktywnych. Jeśli wiemy, czy mamy cerę suchą, trądzikową, ze skłonnością do utraty jędrności czy normalną, z łatwością sięgniemy po właściwy krem. Agnieszka Kowalska, medical advisor, ekspert marki Sielanka jako przykład podaje tu ekstrakty kwiatowe:

Skóra wymagająca ujędrnienia, z objawami starzenia świetnie zareaguje na krem zawierający ekstrakty z róży, który będzie działał przeciwzmarszczkowo.  Dla skóry suchej, z osłabioną barierą hydro-lipidową, warto wybrać krem z ekstraktem z konwalii, która wykazuje działanie silnie odżywcze i przywraca komfort cerze. Natomiast fiołki normalizują cerę trądzikową, a maki nawilżają i łagodzą.

Po drugie: przed aplikacją trezba pamiętać o oczyszczaniu

Kramy nalezy aplikowac na na oczyszczoną i stonizowaną skórę. W tej pierwszej czynności kluczem są micele.

Micele to małe cząstki zbudowane z cząstek lipofilowych (tłuszczowych) i hydrofilowych (wodnych). Cząstki lipofilowe łączą się z sebum i resztkami makijażu, a cząstki hydrofilowe z kolei wchłaniają zanieczyszczenia, jakie osiadają na skórze – np. kurz. Płyn oparty na bazie miceli niczym gąbka wchłania zanieczyszczenia, które osadzają się na naszej skórze. Na tak oczyszczoną cenę należy nanieść tonik lub hydrolat tonizujący, a następnie zaaplikować krem – wyjaśnia Agnieszka Kowalska.

 

Po trzecie: delikatność

Trzecia zasada, która dotyczy nie tylko aplikacji kremu, ale całego codziennego rytuału pielęgnacyjnego, to delikatność. Skóra nie lubi gwałtownego postępowania. Do mycia nie należy zatem używać bardzo gorącej lub ekstremalnie zimnej wody. Unikać też trezba mocnego pocierania skóry wacikiem i tarcia ręcznikiem. Także aplikacja kremu powinna być delikatna.

Krem obowiązkowo należy nakładać delikatnie, wklepując go w poszczególne partie twarzy. Unikamy mocnego wcierania i gwałtownych ruchów, które mogłyby powodować mikrouszkodzenia naskórka. Aplikację zaczynamy od czoła, a następnie stopniowo kierujemy się w stronę niższych partii twarzy. Omijamy bliskie okolice oczu. Czasem, o ile nie mamy na skórze aktywnych zmian zapalnych, możemy pozwolić sobie na krótki masaż, który dodatkowo przyniesie chwilę relaksu

 – dodaje ekspertka marki Sielanka.

Po czwarte: systematyczność

Skuteczna rutyna pielęgnacyjna to taka, którą stosuje się codziennie. Skóra potrzebuje tej regularności, by odpowiednio wchłonąć i wykorzystać składniki aktywne, które jej dostarczamy. Jak często więc należy stosować krem do twarzy? Eksperci podpowiadają, że optymalna częstotliwość to dwa razy dziennie – podczas porannej i wieczornej pielęgnacji. Dodatkowo, jeśli w ciągu dnia bierzemy prysznic, korzystamy z basenu lub zmywamy makijaż – obdarujmy skórę dodatkową porcją nawilżenia, stosując odpowiednio dobrany krem.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Porady
16.06.2025 13:06
Marka Pink – naturalne wsparcie kobiet od planowania ciąży po macierzyństwo
Marka Pink – naturalne wsparcie kobiet od planowania ciąży po macierzyństwo
Marka Pink – naturalne wsparcie kobiet od planowania ciąży po macierzyństwo / Materiał Partnera
Marka Pink – naturalne wsparcie kobiet od planowania ciąży po macierzyństwo
/ Materiał Partnera
Marka Pink – naturalne wsparcie kobiet od planowania ciąży po macierzyństwo
/ Materiał Partnera
Marka Pink – naturalne wsparcie kobiet od planowania ciąży po macierzyństwo
/ Materiał Partnera
Marka Pink – naturalne wsparcie kobiet od planowania ciąży po macierzyństwo
Marka Pink – naturalne wsparcie kobiet od planowania ciąży po macierzyństwo
Marka Pink – naturalne wsparcie kobiet od planowania ciąży po macierzyństwo
Marka Pink – naturalne wsparcie kobiet od planowania ciąży po macierzyństwo
Gallery

Marka Pink od 20 lat towarzyszy kobietom w jednej z najważniejszych podróży życia – drodze do macierzyństwa. Rozpoznawalność zyskała dzięki testom ciążowym, które po dziś dzień cieszą się zaufaniem użytkowniczek i nieprzerwanie od dekady zdobywają tytuł Konsumenckiego Lidera Jakości. Ale Pink to dziś znacznie więcej niż precyzyjne testy – to pełna gama naturalnych kosmetyków i suplementów diety, które wspierają kobiety na każdym etapie ciąży, a także po porodzie.

Oferta Pink została stworzona z myślą o wyjątkowych potrzebach kobiet w tym szczególnym okresie życia. Produkty wyróżniają się nie tylko składem, ale także troską o detale – są ginekologicznie przebadane, nie zawierają sztucznych kompozycji zapachowych ani alkoholu, co czyni je bezpiecznymi nawet dla wrażliwych nozdrzy przyszłych mam. Ich delikatność i skuteczność docenią również kobiety, które szukają naturalnej pielęgnacji niezależnie od stanu fizjologicznego.

Jednym z filarów filozofii marki Pink jest zaufanie do natury. Aż 7 z 10 kosmetyków zawiera nagietek lekarski – roślinę znaną od wieków ze swoich dobroczynnych właściwości. Nagietek lekarski nieprzypadkowo określany jest jako „gwiazda naszych receptur” – jego działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze i antyoksydacyjne jest potwierdzone badaniami naukowymi. Pomaga on łagodzić podrażnienia, regeneruje skórę i przynosi ulgę nawet najbardziej wrażliwej cerze.

W kosmetykach Pink nagietek nie pełni roli jedynie „upiększacza etykiety” – to realnie aktywny składnik wspomagający odnowę naskórka. Dzięki niemu skóra staje się gładsza, bardziej miękka i elastyczna, a przy tym utrzymuje optymalny poziom nawilżenia. Jego łagodne działanie sprawia, że kosmetyki Pink są odpowiednie także dla kobiet z cerą atopową, suchą czy łuszczącą się – oraz dla dzieci.

Pink dba o to, by pielęgnacja szła w parze z suplementacją. W ofercie marki znajdują się także preparaty diety, zaprojektowane z myślą o kobietach planujących ciążę oraz będących już w jej trakcie. Co istotne, 2 z 3 suplementów zawierają najwyższą rekomendowaną dawkę kwasu foliowego – 800 µg – kluczowego składnika dla prawidłowego rozwoju płodu, szczególnie w pierwszych tygodniach ciąży.

Rozwój Pink to odpowiedź na potrzeby kobiet, które oczekują wsparcia nie tylko w momencie pozytywnego wyniku testu. Dlatego marka stawia na kompleksowość – tworząc zarówno kosmetyki do pielęgnacji ciała, jak i produkty wspierające organizm od wewnątrz. Każdy z nich powstaje z myślą o bezpieczeństwie, skuteczności i komforcie użytkowania.

Pink to polska marka z misją – obecna przy emocjonujących początkach, ale również wspierająca kobiety w codziennych rytuałach pielęgnacyjnych. Dzięki naturalnym składnikom, sprawdzonym formułom i ginekologicznej dbałości o detale, produkty Pink stają się zaufanym towarzyszem każdej kobiety – od planowania ciąży, przez jej przebieg, aż po okres po porodzie i dalej.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
13.06.2025 11:27
Czym są i jak działają antyoksydanty w kosmetykach?
Czym są i jak działają antyoksydanty w kosmetykach?Pixabay

Gdyby ktoś kilka dekad temu powiedział, że codzienna pielęgnacja skóry będzie polegała na neutralizowaniu cząsteczek powstających przez promieniowanie UV i zanieczyszczenia – wielu po prostu by w to nie uwierzyło.

Dziś wiemy, że to właśnie antyoksydanty w kosmetykach odpowiadają za najbardziej skuteczne wsparcie skóry w walce ze stresem oksydacyjnym i skutkami starzenia.

Na jakie substancje stawiają najlepsi producenci kosmetyków, dlaczego sera z przeciwutleniaczami równie dobrze mogłyby być nazywane „eliksirami młodości”, i co właściwie dzieje się w skórze, gdy sięgasz po krem z antyoksydantami?

Co to są antyoksydanty?

Antyoksydanty (przeciwutleniacze) to substancje naturalne lub syntetyczne, które neutralizują wolne rodniki. Związki „przechwytują” reaktywne cząsteczki tlenu i ograniczają skutki stresu oksydacyjnego. Tym samym hamują uszkodzenia komórek skóry oraz białek, z których zbudowana jest bariera ochronna naskórka, włókna kolagenowe czy elastyna.

Działają w warstwie naskórkowej. Odpowiednio dobrane stężenie przeciwutleniaczy w kosmetykach decyduje o ich skuteczności – zbyt niskie nie zapewnia ochrony, a zbyt wysokie może prowadzić do podrażnień. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie formeds.

Co to są wolne rodniki?

Wolne rodniki to cząsteczki o niesparowanym elektronie. Powstają m.in. pod wpływem promieniowania UV, zanieczyszczeń powietrza, dymu papierosowego czy silnego stresu. Brzmi niewinnie? Z punktu widzenia skóry wolne rodniki to czynniki wywołujące łańcuch uszkodzeń na poziomie DNA, lipidów i białek. Ich nadmiar przyczynia się do utraty jędrności, powstawania zmarszczek, przebarwień, a nawet zaburzeń w funkcjonowaniu bariery hydrolipidowej skóry.

Wolne rodniki to cząsteczki, które posiadają niesparowany elektron na zewnętrznej powłoce. Są wysoce reaktywne i poszukują możliwości „uzupełnienia” swojego deficytu, reagując z innymi składnikami komórek – lipidami, białkami i DNA.

W organizmie powstają naturalnie, przede wszystkim jako efekt uboczny procesów oddychania komórkowego, przemian metabolicznych, a także w odpowiedzi na działanie enzymów układu odpornościowego. Organizm posiada wiele mechanizmów, które pozwalają nam skutecznie się przed nimi bronić.

Jednak ilość tych cząsteczek wzrasta pod wpływem czynników zewnętrznych: promieniowania UV, zanieczyszczeń powietrza, dymu tytoniowego czy przewlekłego stresu. Nadmiar wolnych rodników prowadzi do sytuacji określanej jako stres oksydacyjny – stan, w którym naturalne mechanizmy obronne nie są w stanie utrzymać równowagi pomiędzy ilością wolnych rodników a poziomem antyoksydantów.

Jeżeli przewaga wolnych rodników utrzymuje się przez dłuższy czas, dochodzi do uszkodzeń struktur komórkowych – zarówno na poziomie skóry, jak i narządów wewnętrznych.

Czym jest proces antyoksydacji?

Antyoksydacją nazywamy naturalny proces neutralizowania wolnych rodników przez  antyoksydanty. Przeciwutleniacze oddają im „brakujący” elektron, dzięki czemu szkodliwa cząsteczka przestaje powodować uszkodzenia.

Proces antyoksydacji to nie jeden mechanizm, a bardzo złożony system reakcji biochemicznych, dzięki którym organizm neutralizuje nadmiar reaktywnych form tlenu i innych wolnych rodników. W prawidłowo funkcjonującej skórze działa szereg naturalnych przeciwutleniaczy: enzymatycznych (np. dysmutaza ponadtlenkowa, katalaza, peroksydaza glutationowa) oraz nieenzymatycznych (np. witamina C, witamina E, glutation).

Antyoksydanty stosowane w kosmetykach mają za zadanie wspierać te naturalne mechanizmy – dostarczają związków, które efektywnie oddają lub przyjmują elektron. W efekcie stabilizują wolne rodniki i przerywają kaskadę uszkodzeń oksydacyjnych. To pozwala ograniczyć degradację struktur skóry.

Działanie antyoksydantów w kosmetykach

Jaka jest rola antyoksydantów w kosmetykach? Co kryje się za pojęciem „właściwości antyoksydacyjne”? Zanim przejdziemy do omówienia korzyści z włączenia do pielęgnacji produktów z najsilniejszymi przeciwutleniaczami w kosmetyce, podsumujmy, z czego wynikają te efekty. Świadomość pozwala lepiej rozumieć planowanie codziennej rutyny!

Przeciwutleniacze stosowane w pielęgnacji twarzy i ciała:

  • chronią przed negatywnym wpływem stresu oksydacyjnego – zabezpieczają włókna kolagenowe i elastynowe przed degradacją pod wpływem wolnych rodników;
  • ograniczają wpływ promieniowania UV (działają jak „wewnętrzny filtr”) i wzmacniają ochronę, jaką daje stosowanie tradycyjnych filtrów przeciwsłonecznych w kremach;
  • stabilizują barierę hydrolipidową;
  • wpływają na proces melanogenezy (produkcji barwnika skóry – melaniny).

Antyoksydanty w kosmetykach – przykłady

Wśród najbardziej popularnych i najlepiej przebadanych substancji wymienia się:

  • witaminę C (kwas askorbinowy) – silny przeciwutleniacz, poprawia koloryt, redukuje przebarwienia, stymuluje syntezę kolagenu;
  • witaminę E (tokoferol) – chroni przed utlenianiem lipidów w naskórku, wzmacnia barierę ochronną, wspomaga nawilżenie;
  • koenzym Q10 – spowalnia powstawanie zmarszczek, poprawia jędrność i elastyczność, wspiera regenerację komórek;
  • resweratrol – ogranicza stany zapalne, działa przeciwstarzeniowo, chroni przed szkodliwym wpływem UV i stymuluje naprawę DNA;
  • kwas ferulowy – wzmacnia stabilność witaminy C i E, neutralizuje skutki stresu oksydacyjnego;
  • polifenole i flawonoidy (np. ekstrakty z zielonej herbaty, winogron, granatu) – wykazują działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, hamują degradację włókien kolagenowych;
  • karotenoidy (beta-karoten, likopen, luteina, astaksantyna) – wykazują silne działanie fotoprotekcyjne, redukują przebarwienia i poprawiają barierę lipidową naskórka.

Korzyści ze stosowania kosmetyków z antyoksydantami

Właściwości silnych antyoksydantów to jedno, a efekty stosowania kremu czy serum antyoksydacyjnego to drugie. Czego można się spodziewać?

Jak działają przeciwutleniacze?

  • Opóźniają powstawanie zmarszczek i innych oznak starzenia.
  • Poprawiają jędrność i elastyczność skóry.
  • Wyrównują koloryt i rozjaśniają przebarwienia.
  • Zmniejszają skutki działania promieniowania UV i zanieczyszczeń.
  • Wzmacniają barierę hydrolipidową naskórka.
  • Wspierają regenerację i odnowę komórek twarzy.
  • Zwiększają poziom nawilżenia.
  • Chronią włókna kolagenowe i zapobiegają ich degradacji.
  • Minimalizują widoczność oznak zmęczenia i szary, matowy wygląd cery.
  • Redukują ryzyko powstawania stanów zapalnych i podrażnień.

Bibliografia

  1. Budzianowska, A., Banaś, K., Budzianowski, J., & Kikowska, M. (2025). Antioxidants to defend healthy and youthful skin—Current trends and future directions in cosmetology. Applied Sciences, 15(5), 2571.
  2. Boo, Y. C. (2019). p-Coumaric acid as an active ingredient in cosmetics: A review focusing on its antimelanogenic effects. Antioxidants, 8(8), 275.
  3. Boo, Y. C. (2019). Human skin lightening efficacy of resveratrol and its analogs: from in vitro studies to cosmetic applications. Antioxidants, 8(9), 332.
  4. Jesus, A., Mota, S., Torres, A., Cruz, M. T., Sousa, E., Almeida, I. F., & Cidade, H. (2023). Antioxidants in sunscreens: which and what for?. Antioxidants, 12(1), 138.
  5. Hoang, H. T., Moon, J. Y., & Lee, Y. C. (2021). Natural antioxidants from plant extracts in skincare cosmetics: Recent applications, challenges and perspectives. Cosmetics, 8(4), 106.
  6. Ratz-Łyko, A., & Arct, J. (2019). Resveratrol as an active ingredient for cosmetic and dermatological applications: A review. Journal of Cosmetic and Laser Therapy, 21(2), 84-90.
  7. Turcov, D, Zbranca, A., Rusu, L., & Șuteu, D. (2021). Lycopene—Background, perspectives and challenges in dermato-cosmetic formulas. Bull. IPI Secțiunea Chim. Ing. Chim, 67, 9-20.
Artykuł Sponsorowany
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
04. lipiec 2025 02:00