StoryEditor
Porady
14.11.2023 13:51

Jesienna odzież – jak prać i prasować swetry, kurtki puchowe i koce? Poradnik

Kobieta w jesiennej stylizacji i swetrze w parku / Adobe Stock
Za oknem jesień. To czas na otulenie się ciepłymi swetrami, miękkimi kocami i puchowymi kurtkami! To Twoi sprzymierzeńcy w walce z chłodem, dlatego podejdź odpowiedzialnie do pielęgnacji. Jak prać wełniane swetry i koce, by zachowały swój wygląd i miękkość? Jak prać kurtki puchowe, by były gotowe na największe wyzwania rzucane im przez zimę?

Zapraszamy do lektury poradnika, który pomoże Ci zadbać o jesienne ubrania i tekstylia domowe, tak aby przez długi czas zachowały swoje właściwości izolacyjne i miękkość.

Zadbaj o jesienne ubrania i domowe tekstylia!

Jesienna odzież i tekstylia wymagają specjalnej troski, by mogły efektywnie chronić Cię przed zimnem. Zachowanie właściwości izolacyjnych, miękkości i nienagannej estetyki kurtek, swetrów i koców to misja możliwa do wykonania! Jak się do tego zabrać?

Najważniejsze jest przestrzeganie wszelkich wytycznych dotyczących prania, suszenia i prasowania sezonowych tekstyliów. Podstawowe informacje znajdują się na metkach poszczególnych rzeczy, a bardziej rozbudowane instrukcje – w specyfikacjach produktów na stronach internetowych producenta. Istotne jest przeprowadzanie wszystkich zabiegów z odpowiednią regularnością oraz reagowanie od razu w sytuacjach, gdy kurtka, sweter lub koc ulegną poplamieniu.

Nie mniej ważne jest odpowiednie przechowywanie tekstyliów, zarówno w sezonie, jak i poza nim. Suche i przewiewne miejsca pozytywnie przełożą się na żywotność jesiennych i zimowych tekstyliów.

Sprawdź, jakie sprzęty i akcesoria do skutecznego prania, suszenia i prasowania jesiennej odzieży i tekstyliów znajdziesz w Biedronka Home.

Jak prać kurtkę puchową?

Pralnia chemiczna jest najczęściej wybieraną opcją czyszczenia kurtki puchowej, głównie z powodu skomplikowanego procesu suszenia i ryzyka zbijania się puchu. Jeśli jednak zalecenia producenta dopuszczają pranie domowe – można to zrobić, zachowując oczywiście odpowiednie środki ostrożności. Ważne jest, aby stosować się do instrukcji prania zawartych na metce produktu i wybrać delikatny program prania, przeznaczony dla tkanin delikatnych lub puchu.

image

Chłopiec na spacerze w parku w jesiennej puchowej kurtce

Adobe Stock

Jak prać kurtkę puchową w pralce?

Pranie kurtki puchowej w pralce wymaga trzymania się kilku kluczowych zasad:

  • Opróżnij wszystkie kieszenie, zapnij wszystkie zamki i napy.

  • Wybierz odpowiedni detergent – najlepiej specjalistyczny środek do odzieży puchowej.

  • Włóż do bębna pralki kurtkę i kilka czystych piłek tenisowych lub specjalnych piłek do prania kurtek puchowych – dzięki temu zminimalizujesz ryzyko zbicia się puchu.

  • Ustaw pralkę na delikatny cykl z niską temperaturą (zwykle nie wyższą niż 30°C)

  • Po zakończeniu cyklu prania upewnij się, że kurtka jest całkowicie wypłukana – pozostałe na materiale resztki detergentu mogą go uszkodzić lub spowodować przebarwienia.

Jak rozbić puch w kurtce po praniu?

Po praniu puch w kurtce się zbił, tworząc grudki? Aby skutecznie je rozbić, susz kurtkę w suszarce bębnowej z wykorzystaniem piłeczek tenisowych, które będą rozbijać i zapobiegać zbijaniu się puchu. Wybierz program przeznaczony do delikatnych tkanin i unikaj wysokich temperatur, które mogłyby uszkodzić kurtkę. Co jakiś czas sprawdzaj, czy puch jest rozluźniony i ponownie się nie zbija. Jeśli nie masz suszarki automatycznej – susz ją na płasko (np. rozłożoną na tradycyjnej suszarce), z dala od źródeł ciepła, intensywnie potrząsając kurtkę co 2-3 godziny, by pomóc w równomiernym rozłożeniu puchu.

Puchowe kurtki nie wymagają prasowania, a jeśli jest taka potrzeba, a producent dopuszcza taką możliwość – należy to robić z dużą ostrożnością i bez bezpośredniego kontaktu żelazka z materiałem!

Jak prać kurtkę z puchu syntetycznego?

Kurtki z puchu syntetycznego zazwyczaj można prać w pralce, używając delikatnych detergentów i ustawiając niską temperaturę. Kurtki zimowe z poliestru często są bardziej odporne na pranie niż ich puchowe odpowiedniki, ale nadal ważne jest, aby stosować się do instrukcji producenta. Kurtki z poliestru szybciej wysychają niż te z puchu naturalnego i często nie wymagają użycia suszarki bębnowej.

Jak prać wełnę?

image

Kolekcja eleganckich, jesiennych swetrów

Adobe Stock

Wełna to jedno z najbardziej cenionych włókien naturalnych. Jest znana ze swoich wyjątkowych właściwości termoizolacyjnych i zdolności do samooczyszczenia, dzięki czemu wełnianą odzież, akcesoria i koce możesz prać stosunkowo rzadko. Aby jednak wełniane swetry, szaliki, czapki czy koce zachowały swoją świeżość – niezbędna jest ich właściwa pielęgnacja. Jak zatem prać wełnę, by nie zniszczyć jej delikatnej struktury oraz zachować kształt i funkcjonalność tekstyliów?

Pranie wełny wymaga delikatności i świadomości specyfiki tego materiału. Wełniane tekstylia należy prać w zimnej lub letniej wodzie (aby uniknąć kurczenia się włókien) – ręcznie lub korzystając z programu prania ręcznego w nowoczesnej pralce. Woda o wysokiej temperaturze oraz intensywne działania mechaniczne mogą spowodować, że wełna stanie się sztywna i zmechacona.

image

Widok na bęben pralki, w środku wełniany sweter i kule do prania

Adobe Stock

Jak prać wełniany sweter lub koc?

  1. Wybór detergentu – używaj specjalnego detergentu przeznaczonego do prania wełny, który jest delikatny i zaprojektowany tak, aby nie uszkodzić włókien.

  2. Pranie ręczne – to najbezpieczniejsza metoda prania wełnianych tekstyliów. Zanurz sweter w misce z zimną lub letnią wodą z dodatkiem detergentu do wełny i delikatnie poruszaj, aby rozprowadzić środek piorący. Następnie ostrożnie spłucz wodą w tej samej temperaturze.

  3. Pranie w pralce – jeżeli zalecenia producenta na to pozwalają, można prać wełnę w pralce, ustawiając program do delikatnych tkanin lub wełny, który minimalizuje mechaniczne oddziaływanie na delikatne włókna.

  4. Suszenie – po praniu delikatnie odsącz wodę, ale nie wykręcaj wełnianych ubrań, gdyż może to spowodować ich deformację. Rozłóż tekstylia na płaskiej powierzchni, na przykład na suszarce z siatką, unikając bezpośredniego działania słońca i ciepła, które mogą spowodować zmianę kształtu lub skurczenie wełny.

Istotnym elementem pielęgnacji wełnianych swetrów i koców jest zapobieganie mechaceniu materiału. Nie stosuj agresywnych środków piorących, nie pocieraj mocno wełny i unikaj prania wełnianych swetrów z tkaninami wydzielającymi dużo włókien, np. bawełnianymi ręcznikami. Jeśli jednak zmechacenia się pojawią, istnieją specjalne golarki do wełny, które delikatnie usuwają zmechacenia bez uszkadzania samego materiału.

Koce z nowoczesnych syntetyków są łatwe w pielęgnacji i najczęściej można je bez przeszkód prać i suszyć w pralkach i suszarkach bębnowych. Aby zachowywały swoją miękkość i świeżość, możesz używać wysokiej jakości detergentów zmiękczających oraz regularnie je wietrzyć.

Co z prasowaniem? Zadbaj o odpowiednią temperaturę i wysoką jakość żelazka!

Prasowanie pozwala zachować estetyczny wygląd jesiennych tekstyliów. Zawsze jednak należy sprawdzić etykietę ubrania, aby upewnić się, czy daną rzecz można prasować, a jeśli tak – w jakiej temperaturze możesz to zrobić. Zbyt wysoka temperatura może przypalić lub nawet stopić niektóre syntetyczne tkaniny – dotyczy to przede wszystkim puchowych kurtek. Swetry i inne grube tekstylia z jesiennych dzianin nie powinny być prasowane w tradycyjny sposób – jeśli koniecznie chcesz zredukować zagniecenia, lepiej użyj parownicy, trzymając jej głowicę w niewielkiej odległości od materiału.

Pamiętaj, że dokładne postępowanie zgodnie z wytycznymi producenta to gwarancja zachowania jakości Twoich jesiennych tekstyliów. Regularna, odpowiednia pielęgnacja nie tylko przedłuży żywotność ulubionych swetrów, kurtki puchowej czy koca, ale również zapewni, że będą one wyglądały jak nowe przez wiele sezonów.

Autor: Materiał partnera Biedronka Home

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Porady
11.07.2024 09:41
Jak wybrać krem z filtrem, który nie brudzi ubrań?
Krem z filtrem SPF, który nie brudzi ubrań, to święty Graal wielu osób.Sorapop Udomsri
Wybór odpowiedniego kremu z filtrem przeciwsłonecznym to kluczowy element letniej pielęgnacji skóry. Niestety, niektóre produkty mogą zostawiać trudne do usunięcia plamy na ubraniach. Jak znaleźć krem z filtrem SPF, który nie brudzi ubrań? Oto praktyczne wskazówki, które pomogą chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV, jednocześnie dbając o czystość i świeżość garderoby.

Wybór odpowiedniego kremu z filtrem, który nie brudzi ubrań, jest kluczowy, aby cieszyć się pełną ochroną przeciwsłoneczną bez obaw o zniszczenie ulubionych ubrań. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na skład produktów przeciwsłonecznych. Najczęstszymi sprawcami plam są filtry chemiczne, które po połączeniu z potem mogą zostawiać trudne do usunięcia żółte plamy. Aby tego uniknąć, warto sięgać po kremy z filtrami mineralnymi, takimi jak tlenek cynku czy dwutlenek tytanu. Filtry te tworzą na skórze fizyczną barierę, która odbija promienie UV, nie wchodząc w reakcję z potem ani tkaninami.

Kolejnym aspektem jest tekstura i formuła kremu. Wybierając SPF, który nie brudzi ubrań, najlepiej postawić na produkty o lekkiej konsystencji, które szybko się wchłaniają i nie pozostawiają tłustego filmu na skórze. Warto wybierać kremy oznaczone jako „non-staining” lub „niebrudzące”, które zostały przetestowane pod kątem pozostawiania śladów na odzieży. Kremy te zazwyczaj mają formuły oparte na wodzie lub suche oleje, które są mniej skłonne do plamienia. Dodatkowo, nowoczesne kosmetyki przeciwsłoneczne często zawierają innowacyjne technologie, które minimalizują ryzyko powstawania plam na tkaninach.

Na koniec warto zwrócić uwagę na sposób aplikacji i codzienną rutynę pielęgnacyjną. Aby uniknąć plam, krem z filtrem, który nie brudzi ubrań, należy nakładać na suchą skórę, najlepiej na około 15-20 minut przed założeniem ubrań. Pozwala to na dokładne wchłonięcie produktu. Warto również pamiętać o regularnym praniu ubrań, zwłaszcza białych, aby uniknąć gromadzenia się pozostałości kosmetyków. Jeśli mimo wszystko dojdzie do zabrudzenia, warto zadziałać szybko, stosując odplamiacze i delikatne detergenty, które nie uszkodzą tkanin. Wybór odpowiedniego kremu i właściwa aplikacja pozwolą cieszyć się słońcem bez obaw o ulubione ubrania.

Czytaj także: Dwutlenek tytanu pod lupą Scientific Committee on Consumer Safety

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Porady
09.07.2024 09:00
Dlaczego tatuaże blakną? Z powodu złej pielęgnacji.
Właściwa pielęgnacja tatuażu tuż po jego zrobienia i na długo potem to klucz do zachowania jego intensywności.Getty Images Pro
Tatuaże to forma sztuki na skórze, która wymaga zarówno talentu artysty, jak i odpowiedniej pielęgnacji po zabiegu. Niestety, nawet najpiękniejszy tatuaż może stracić swój pierwotny blask i intensywność. Dlaczego tatuaż wyblakł i jak można temu zapobiec? Oto kilka kluczowych informacji, które pomogą Ci zrozumieć ten proces i odpowiednio zadbać o swoje dzieło.

Wszyscy, którzy kiedykolwiek postawili stopę w studiu tatuażu wiedzą, że rysunek na skórze wygląda tak intensywnie i wyraziście tylko przez pierwsze kilka tygodni — z czasem staje się subtelniejszy, jednak niewłaściwa pielęgnacja może sprawić, że wysubtelnieje do stopnia, w którym stanie się nierozpoznawalny.

Po jakim czasie tatuaż blednie?

Pierwsze pytanie, które nasuwa się wielu osobom, to po jakim czasie tatuaż blednie? Odpowiedź na to nie jest jednoznaczna, ponieważ proces blaknięcia zależy od wielu czynników. W procesie gojenia jego oryginalna ostrość linii naturalnie zanika, jednak raczej nienzacznie. Zazwyczaj tatuaż może zacząć tracić intensywność już po kilku latach, ale są przypadki, gdzie kolory zaczynają blednąć znacznie szybciej. Czynnikami wpływającymi na to są m.in. jakość użytych tuszów, technika wykonania tatuażu, a także indywidualne cechy skóry osoby tatuowanej, a także brak stosowania odpowiedniej pielęgnacji wytatuowanej skóry.

Czemu tatuaż blednie?

Zrozumienie, czemu tatuaż blednie, wymaga analizy kilku aspektów. Po pierwsze, promieniowanie UV jest jednym z głównych wrogów tatuaży. Ekspozycja na słońce powoduje, że kolory stają się mniej wyraźne i tracą swoją intensywność. Po drugie, naturalny proces starzenia się skóry wpływa na zmianę wyglądu tatuażu. Skóra traci elastyczność i staje się bardziej podatna na uszkodzenia, co prowadzi do blaknięcia tuszu. Dodatkowo, czynniki takie jak częste kąpiele w chlorowanej wodzie czy niewłaściwa pielęgnacja mogą przyspieszać ten proces.

Dlaczego tatuaż zrobił się niebieski?

Często zdarza się, że czarny tatuaż z czasem zaczyna przybierać niebieskawy lub szary odcień. Dlaczego tatuaż zrobił się niebieski? Jest to związane z głębokością, na jaką został wprowadzony tusz. Jeśli pigment zostanie umieszczony zbyt głęboko w skórze, cząsteczki tuszu mogą zacząć migrować, co skutkuje zmianą koloru. Dodatkowo czarne pigmenty mogą zawierać drobinki, które z czasem ulegają degradacji, co również wpływa na zmianę odcienia tatuażu.

Jak zapobiec blaknięciu tatuażu?

Kluczowym elementem pozwalającym zapobiec blaknięciu tatuażu jest właściwa pielęgnacja. Pierwsze dni po zabiegu są kluczowe — należy dokładnie przestrzegać zaleceń tatuażysty dotyczących pielęgnacji, unikać nadmiernej ekspozycji na słońce i stosować odpowiednie kremy nawilżające. Warto również regularnie stosować kremy z filtrem UV, aby chronić tatuaż przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Codzienna pielęgnacja skóry, utrzymywanie jej nawilżonej i zdrowej, pomoże w zachowaniu intensywności kolorów na dłużej. Tatuaż to inwestycja na całe życie, dlatego odpowiednia troska o niego jest kluczowa dla zachowania jego piękna.

Polskie marki kosmetyków do pielęgnacji tatuaży zdobywają coraz większe uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą, oferując produkty wysokiej jakości, które pomagają w utrzymaniu świeżości i intensywności tatuaży. Polskie marki produktów do pielęgnacji tatuaży to między innymi Loveink, TattooMed, Panthera, SkinProject oraz AfterInk — warto jednak zauważyć, że takie produkty pojawiają się coraz częściej w ofercie marek produkujących kosmetyki pielęgnacyjne bardziej ogólnego użytku. Ma je w ofercie np. Roomcays czy Pan Drwal. Coraz więcej drogerii oferuje także takie produkty na swoich półkach, co sygnalizuje nie tylko rozpowszechnienie się tej formy modyfikacji ciała w społeczeństwie, ale także rosnącą świadomość wymogów pielęgnacyjnych już wykonanych tatuaży.

Czytaj także: FDA: 35 proc. tuszów do tatuaży i makijażu permanentnego zainfekowane bakteriami

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
19. lipiec 2024 07:51