StoryEditor
Zapachy
05.12.2022 00:00

Fragrantica rozpoczyna głosowanie w ramach Reader‘s Choice Awards 2022

Co roku użytkownicy portalu mogą zagłosować na najbardziej ulubione zapachy w kilkunastu kategoriach, a nawet na najbardziej nielubianą kompozycję. (materiały Fragrantica)
Największy portal perfumeryjny na świecie, Fragrantica, rozpoczyna swoje coroczne głosowanie w ramach Reader‘s Choice Awards; w tym roku w kategoriach znalazły się między innymi najlepsze perfumy damskie, najlepsze perfumy męskie, najlepsze perfumy unisex, najlepsza i najgorsza kampania marketingowa i wiele więcej.

Można już zagłosować w corocznych wyborach Reader‘s Choice Awards w serwisie Fragrantica. Głosy oddawać można do 29. grudnia 2022 r. po zalogowaniu się w serwisie.

Tegoroczne kategorie, w których można wybierać swoich ulubieńców, to:

 1. Najlepszy zapach dla kobiet
 2. Najlepszy zapach dla mężczyzn
 3. Najlepszy zapach unisex
 4. Najlepszy zapach niszowy
 5. Najlepszy brytyjski zapach niszowy
 6. Najlepszy amerykański zapach niszowy
 7. Najlepszy włoski zapach niszowy
 8. Najlepszy francuski zapach niszowy
 9. Najlepszy zapach bliskowschodni
 10. Najlepszy zapach afrykański
 11. Zapach z najlepszymi zdjęciami na Instagramie
 12. Najlepszy zapach damski wszechczasów
 13. Najlepszy zapach męski wszechczasów
 14. Najlepszy zapach niszowy wszechczasów
 15. Najlepsza kampania marketingowa
 16. Najgorsza kampania marketingowa
 17. Najbardziej świeży zapach dla mężczyzn
 18. Najlepszy zapach miodowy
 19. Najlepszy zapach wiśniowy
 20. Najlepszy zapach szyprowy ostatniej dekady
 21. Najbardziej znienawidzony zapach

Przypomnijmy, że w zeszłym roku laury zdobyły takie hity, jak Libre Intense Yves Saint Laurent (najlepszy zapach damski),Sauvage Elixir Dior (najlepszy zapach męski), Angels‘ Share By Kilian (najlepszy zapach unisex i najładniejszy flakon), a także 1 Million Parfum Paco Rabanne (najbardziej znienawidzony zapach).

Czytaj także: Niestandardowe nuty zapachowe – coraz silniejszy trend perfumeryjny

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
14.09.2023 13:36

Gdzie można kupić oryginalne testery perfum? I czy to jest legalne?

Testery perfum to łakomy kąsek dla oszczędnych konsumentów i konsumentek — czy jednak tester perfum różni się od oryginału?Edwin Chen via Unsplash
Konsumenci coraz częściej wybierają testery perfum jako sposób na oszczędność, zamiast sięgać po pełnowartościowe produkty. Dzięki niższym cenom testerów mogą cieszyć się ulubionymi zapachami, oszczędzając jednocześnie na zakupach. To rozwiązanie pozwala na eksplorację różnych perfum i znalezienie idealnego zapachu bez konieczności inwestowania w pełnowartościowe flakony. Takie zakupy nastręczają jednak pytań i wątpliwości — czy tester perfum różni się od oryginału? Czy testery perfum są słabsze? I czy testery perfum to podróbki?

Skład perfum może być dla większości konsumentów enigmatyczny, dlatego tak istotne jest, aby przed zakupem mieli możliwość wypróbowania zapachu na własnej skórze. Testery perfum, dostępne w drogeriach czy sklepach, zazwyczaj nie są przeznaczone do sprzedaży. W niektórych przypadkach producenci wyraźnie określają tę zasadę w umowach. Niemniej jednak, nie oznacza to, że testery zawierają inny skład lub są lepszej jakości od oryginalnych produktów. Sklepy zazwyczaj otrzymują testery bez dodatkowych opłat i nie mogą czerpać z nich dodatkowych zysków finansowych.

W internecie można znaleźć wiele dyskusji na temat sprzedaży testerów i dlaczego testery perfum są tańsze:

Mój bliski znajomy zajmował się kiedyś sprzedażą perfum, testery sprowadzał z krajów Unii z różnych perfumerii, które miały te testery po prostu w zapasie. Wszystko to było jednak jakby na lewo, bo perfumerie nie mogły na te testery wystawić faktury (dokładnie nie wiem jak to było) wiec i on sprzedając je w Polsce nie mógł potrącić sobie vatu i ogromne koszty, które musiał dodatkowo płacić (vat, podatek dochodowy, Zus) spowodowały, że jednak zrezygnował z tego biznesu.

Wiem, że jest pełno tego typu ogłoszeń na olx, gdzie tester 90 ml kosztuje 100 zł. Mimo tego, że sprzedawca ma dobre opinie, to nie wydaje mi się, żeby były to oryginalne testery. Znacie jakieś sprawdzone strony, gdzie można zakupić oryginalny tester?

Generalnie sprzedaż testerów jest nielegalna w całej UE, z tym że w naszym kraju (jeszcze, bo przypuszczam, że to kwestia czasu) nie wyciąga się z tego takich konsekwencji jak np. w Niemczech. Gardenia już o tym napisała, w Niemczech sprzedaż testerów, nawet w ramach prywatnej niekomercyjnej sprzedaży na Ebay, jest ścigana i nakładane są wysokie mandaty.

Testery perfum są więc ewidentnie przedmiotem rosnącego zainteresowania konsumentów i konsumentek; wskaźniki wyszukań mówią, że frazy takie jak "testery perfum na sprzedaż" czy "testery perfum do kupienia" biją rekordy popularności.

 

Czy testery perfum są mocniejsze, trwalsze?

Wśród konsumentów nadal krąży przekonanie, że testery perfum nie oddają dokładnie zapachu oryginałów, a niektórzy klienci i klientki uważają, że testery mają intensywniejszy i bardziej trwały aromat. Niemniej jednak, z perspektywy producenta, takie działanie byłoby nieekonomiczne. Po pierwsze, wymagałoby to posiadania odrębnej linii produkcyjnej, co byłoby kosztowne. Ponadto, wpłynęłoby negatywnie na wizerunek marki. Testerów różnią przede wszystkim opakowania, często pozbawione oryginalnego korka flakonu, mogą być dystrybuowane w inny sposób, mają różne ceny (jeśli producent przewidział możliwość sprzedaży), oraz czasami różnią się pojemnością.

Testery perfum zazwyczaj są umieszczane w prostych, kartonowych opakowaniach, często z naklejką z napisem "tester". Różnią się od pełnowartościowych flakonów brakiem zewnętrznej folii ochronnej oraz korka na flakonie. Przeważnie są dostarczane do drogerii w większych opakowaniach o pojemności około 100 ml. To rozwiązanie ma na celu zwiększenie efektywności produkcji i obniżenie kosztów dystrybucji.

 

Czy warto kupować testery perfum?

Zakup testerów perfum to opcja dostępna dla osób, które chcą zaoszczędzić na kosztownych zapachach. Podczas gdy ceny pełnowartościowych flakonów markowych perfum zwykle osiągają trzycyfrowe kwoty, testery można nabyć już nawet za 30 zł, w zależności od marki. To pozwala klientom zaoszczędzić nawet połowę ceny, zachowując przy tym jakość zapachu. Niestety, niższa cena sprawia, że na rynku pojawiają się również podróbki testerów perfum.

image

Testery perfum wystawione na sprzedaż w serwisie Vinted

FOTO: Wiadomości Kosmetyczne

Renomowane perfumerie internetowe nie oferują tego rodzaju produktów, ponieważ podróbki mogą mieć słabszą intensywność zapachu lub znacząco różnić się od oryginału, a konsekwencje prawne związane ze sprzedażą produktów nieoryginalnych nie są warte potencjalnych zysków. Warto zachować ostrożność podczas zakupów na portalach aukcyjnych czy ogłoszeniowych, ponieważ nie ma pewności, co faktycznie znajduje się we flakonie testera. Jak zauważył jeden z użytkowników forum Perfuforum, „Tak sobie myślę, że obecnie testujemy produkt oryginalny w stacjonarce, aby móc podjąć decyzję o zakupie testera w sieci”.

 

Czy sprzedaż testerów perfum jest legalna?

Kwestia sprzedaży produktów oznaczonych jako "not for sale" nie jest jednoznaczna i według niektórych prawników powinna być analizowana z uwzględnieniem przynajmniej dwóch głównych aspektów — przepisów dotyczących obowiązków informacyjnych (rzadziej wymogów dopuszczenia do sprzedaży) oraz prawa własności intelektualnej. W polskim prawie nie istnieje wyraźny zakaz, który bezpośrednio zabraniałby sprzedaży towarów jedynie dlatego, że na nich widnieje napis "nie na sprzedaż". Samo umieszczenie takiego oznaczenia na produkcie nie wyklucza faktycznie możliwości jego sprzedaży. Ostatecznie decydują inne okoliczności, które mogą wpłynąć na to, czy sprzedaż tych produktów narusza przepisy prawa czy nie.

Czytaj także: Coty zaoferuje sklepom bezdotykowe testery perfum

Handel produktami oznaczonymi jako "not for sale" może prowadzić do naruszenia praw własności intelektualnej. Często producenci pozwalają na korzystanie z ich znaków towarowych do konkretnych celów, ale produkty te, będące jednocześnie próbkami lub gratisami, zazwyczaj nie mogą być wykorzystywane w inny sposób. Dlatego też sprzedaż takich produktów może potencjalnie stanowić naruszenie praw własności intelektualnej, jeśli jest dokonywana w sposób niezgodny z warunkami, na jakich te produkty zostały udostępnione przez producenta. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości (czwarta izba) z dnia 3 czerwca 2010 r. w sprawie Coty Prestige Lancaster Group GmbH przeciwko Simex Trading AG nawiązuje do takiej sytuacji:

[...] Wyczerpanie praw przyznanych przez znak towarowy ma miejsce tylko wtedy, gdy z oceny, której przeprowadzenie należy do sądu krajowego, można wywieść, że wspomniany właściciel udzielił — w sposób wyraźny lub dorozumiany — zgody na wprowadzenie do obrotu, odpowiednio, we Wspólnocie Europejskiej lub w Europejskim Obszarze Gospodarczym, towarów, w stosunku do których powołano się na wyczerpanie praw do znaku. W okolicznościach takich jak występujące w postępowaniu przed sądem krajowym, gdy pośrednikom związanym umową z właścicielem znaku towarowego udostępniane są — bez przeniesienia własności i z zastrzeżeniem zakazu sprzedaży — „testery perfum”, tak aby ich potencjalni klienci mogli spróbować zawartości towaru, gdy właściciel znaku może w każdej chwili żądać zwrotu towaru i gdy wygląd towaru wyraźnie różni się od flakonów perfum zwykle udostępnianych wspomnianym pośrednikom przez właściciela znaku, fakt, że owe testery stanowią flakony perfum opatrzone wzmiankami „tester” i „nieprzeznaczone do sprzedaży” sprzeciwia się, w braku dowodów przeciwnych, których ocena należy do sądu krajowego, stwierdzeniu istnienia dorozumianej zgody właściciela znaku na ich wprowadzenie do obrotu.

Zdaniem Trybunału, umieszczenie na produktach oznaczonych jako "testery perfum" informacji takich jak "nieprzeznaczone do sprzedaży" stanowi zatem wyraźne wyrażenie intencji właściciela znaku, że te produkty nie powinny być przedmiotem handlu. Przedsiębiorca zaangażowany w sprzedaż perfum musi nie tylko upewnić się, że oferowane przez niego produkty są autentyczne, ale także zabezpieczyć, aby towar ten został wprowadzony na rynek w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Nieświadomość co do legalności wprowadzenia konkretnego kosmetyku na dany rynek nie zwalnia przedsiębiorcy od odpowiedzialności prawnej ani od potencjalnych kar.

Tylko producent lub dystrybutor mogą wyrazić zgodę na dalszą sprzedaż testerów. W wielu przypadkach duże sieci perfumerii taką zgodę dostają, co pozwala im na legalny obrót testerami np. w swych sklepach internetowych [...] Kupując taki produkt od wątpliwego sprzedawcy musimy mieć świadomość, iż najprawdopodobniej bierzemy udział w naruszeniu przez niego prawa, które wiążą się dla niego z określonymi sankcjami cywilnymi oraz karnymi — powiedział portalowi Wirtualna Polska Mateusz Kozieł, radca prawny z kancelarii Konieczny, Wierzbicki Kancelaria Radców Prawnych w Krakowie.

Niestety, znane są sytuacje w których firmy nie dopełniają swoich obowiązków w tym zakresie; firma Perfumesco.pl, na przykład, nie sprostała tym wymaganiom. Chociaż nie było żadnych wątpliwości co do autentyczności znaków towarowych obecnych na oferowanych produktach, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 13 października 2022 r. (sprawa C‑355/21) orzekł, że właściciel Perfumesco.pl musi zniszczyć część swojego asortymentu. Dotyczyło to produktów, które zostały wprowadzone do obrotu na obszarze Europejskiego Obszaru Gospodarczego bez wymaganej zgody uprawnionego podmiotu. Zgodnie z art. 10 ust. 1 dyrektywy 2004/48, który zawiera listę surowych sankcji (takich jak wycofanie z rynku, definitywne usunięcie z rynku lub utylizacja), dotyczących naruszeń praw własności intelektualnej, regulacja ma zastosowanie do wszystkich przypadków takich naruszeń. Obejmuje to również sytuację opisaną powyżej, jak wskazuje kancelaria Lega Artis. O sytuacji związanej z Perfumesco pisałyśmy uprzednio w tekście Perfumesco.pl będzie musiało zniszczyć produkty z portfolio P&G bezprawnie wprowadzone do obrotu.

 

Czy testery perfum to podróbki?

To zależy. Na internetowych aukcjach oraz platformach handlowych, takich jak Vinted, wiele oferowanych testerów perfum to niestety podrobione produkty. Sprzedawcy często wykorzystują popyt na tańsze rozwiązania i próbują zarobić na chęci oszczędzania konsumentów. Dlatego ważne jest, aby kupujący zachowali ostrożność i zawsze sprawdzili wiarygodność sprzedawcy oraz autentyczność produktu, zanim zdecydują się na zakup. Wybierając sprawdzone źródła i renomowane sklepy, można uniknąć ryzyka nabycia podróbek i cieszyć się prawdziwymi zapachami. Jeśli tester został zakupiony w drogerii czy perfumerii, to można mieć pewność, że jest oryginalny — sieci takie jak Rossmann czy Douglas nie pozwolą sobie na dystrybucję podrabianych produktów. Dlatego odpowiedź na pytanie gdzie można kupić oryginalne testery perfum, jest jedna: u podmiotu, który zawarł weryfikowalną umowę z producentem.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Zapachy
18.08.2023 13:00

Czym się różni woda toaletowa od wody perfumowanej?

Woda toaletowa Alien Eau de Toilette Mugler i woda perfumowana Pleats Please Eau de Parfum 2013 Issey Miyake.Issey Miyake/Thierry Mugler
Co lepsze, woda toaletowa czy perfumowana? To pytanie zadają sobie klientki i klienci na całym świecie, nie rozumiejąc zazwyczaj, czym te produkty się od siebie różnią. Ba, czasami nie wiedzą tego nawet osoby obsługujące konsumentów i konsumentki w drogerii czy perfumerii.

Woda toaletowa (eau de toilette, po francusku „woda do pielęgnacji”) to lekko perfumowany produkt zapachowy. Tradycyjnie składa się z alkoholu i różnych olejków eterycznych. Tradycyjnie produkty te nosiły nazwy od głównego składnika; niektóre to woda geranium, woda lawendowa, woda liliowa, woda fiołkowa itd. We współczesnej perfumerii woda toaletowa ma mniej skoncentrowany zapach niż woda perfumowana, a więcej niż woda kolońska. Zwykle zawiera 5–15% związków aromatycznych (zwykle ~ 10%).

Woda perfumowana (eau de parfum) to mieszanina pachnących olejków eterycznych lub związków aromatycznych (zapachów), utrwalaczy i rozpuszczalników, zwykle w postaci płynnej, używana do nadawania ciału ludzkiemu, zwierzętom, jedzeniu, przedmiotom i przestrzeni życiowej przyjemnego zapachu. Zwykle zawiera 10–20% związków aromatycznych (zazwyczaj ~ 15%) i jest czasami nazywana millésime.

Woda toaletowa i woda perfumowana to dwa popularne rodzaje zapachów, które znajdują się w asortymencie wielu marek perfumeryjnych; na półkach konsumenci znajdą setki produktów od marek mainstreamu jak i niszowych. Choć obie te kategorie mają na celu dostarczenie przyjemnego zapachu, istnieją pewne kluczowe różnice między nimi. W świecie perfumeryjnym, różnorodność nazw i terminów często wprowadza konsumentów w zakłopotanie, skutkując niewielką świadomością różnic między poszczególnymi rodzajami zapachów. Perfumy, woda perfumowana, esprit de parfum, mgiełka do ciała (lub/i włosów), woda toaletowa, eau fraîche czy woda kolońska to tylko kilka przykładów, które stanowią główny asortyment perfumerii. Niestety, rzadko zdajemy sobie sprawę, że każda z tych kategorii ma odmienną koncentrację olejków zapachowych oraz trwałość na skórze, przez co łatwo o rozczarowanie; nietrudno wyobrazić sobie sytuację, kiedy zależy nam na efekcie generowanym przez perfumy, ale sięgamy po wodę toaletową  i frustrujemy się tym, że zapach zbyt szybko traci moc. Warto zadbać o to, by być wyedukowanym konsumentem i nie złapać się w pułapkę niespełnionych oczekiwań, jak i o to, aby załoga sklepu była pewna, że wie, czym się różnią od siebie poszczególne SKU.

Oto główne aspekty, które różnią wodę toaletową od wody perfumowanej:

Stężenie olejków zapachowych: Najważniejszą różnicą między wodą toaletową a wodą perfumowaną jest stężenie olejków zapachowych, które stanowią podstawę danego zapachu. Woda toaletowa zawiera zazwyczaj niższe stężenie olejków, co oznacza, że zapach jest subtelniejszy i trwa krócej na skórze. Natomiast woda perfumowana ma wyższe stężenie olejków zapachowych, co sprawia, że zapach jest intensywniejszy i utrzymuje się dłużej.

Trwałość zapachu: Woda perfumowana utrzymuje się na skórze znacznie dłużej niż woda toaletowa. Dzięki wyższemu stężeniu olejków zapachowych, zapach wody perfumowanej może pozostawać zauważalny nawet przez wiele godzin po aplikacji. Woda toaletowa ma tendencję do szybszego zanikania, co oznacza, że konieczne może być jej ponowne aplikowanie w ciągu dnia.

Intensywność zapachu: Woda perfumowana jest bardziej intensywna niż woda toaletowa. Jej zapach jest głębszy, bogatszy i bardziej złożony dzięki wyższemu stężeniu olejków zapachowych. Woda toaletowa ma zazwyczaj lżejszy i bardziej świeży charakter.

Zastosowanie i okazje: Ze względu na różnicę w intensywności zapachu, woda perfumowana jest często wybierana na bardziej formalne lub specjalne okazje, gdy chcemy, aby nasz zapach utrzymał się przez dłuższy czas i pozostawił trwałe wrażenie. Woda toaletowa jest z kolei bardziej odpowiednia na co dzień lub w miejscach, gdzie subtelniejszy zapach jest bardziej pożądany.

Cena: Ze względu na wyższe stężenie olejków zapachowych, woda perfumowana jest zazwyczaj droższa niż woda toaletowa. Woda toaletowa jest bardziej dostępna cenowo i może stanowić dobry wybór dla osób, które chcą cieszyć się przyjemnym zapachem bez wydawania zbyt dużo pieniędzy.

Skład zapachu: Woda perfumowana często zawiera bogatszy i bardziej złożony skład zapachu, zawierający różnorodne nuty zapachowe, takie jak nuty głowy, serca i bazy. Woda toaletowa może mieć skład prostszy i skupiać się na lżejszych nutach

 

Co wybrać — wodę toaletową czy perfumowaną?

Decyzja pomiędzy zakupem wody toaletowej a wody perfumowanej zależy głównie od preferencji osobistych, okazji oraz oczekiwanego efektu. Woda toaletowa jest świetnym wyborem na co dzień, gdyż jej subtelniejszy zapach doskonale nadaje się do pracy, szkoły czy innych codziennych aktywności. Jest to także dobra opcja dla osób, które preferują delikatniejsze nuty zapachowe oraz chcą unikać zbyt intensywnego aromatu.

Z drugiej strony, woda perfumowana jest idealnym wyborem na specjalne okazje i wyjątkowe wyjścia, gdzie chcemy pozostawić trwałe i głębokie wrażenie. Jej intensywność zapachu oraz dłuższa trwałość sprawiają, że nadaje się doskonale na wieczorne spotkania, randki czy eleganckie przyjęcia. Może być także wyrazem indywidualności i sposobem wyrażania swojego stylu poprzez unikalny aromat.

Podsumowując, woda toaletowa a woda perfumowana różnią się przede wszystkim pod względem stężenia olejków zapachowych, trwałości, intensywności, zastosowania oraz ceny. Wybór między nimi zależy od osobistych preferencji zapachowych, okazji oraz oczekiwanego efektu. Woda toaletowa jest bardziej codzienna i subtelna, podczas gdy woda perfumowana oferuje intensywny i trwały zapach, którym można wyrazić swoją indywidualność na bardziej wyjątkowe okazje.

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
25. wrzesień 2023 17:10