StoryEditor
Włosy
02.02.2021 00:00

Jak dbać o włosy zimą? Czy zimne powietrze im szkodzi?

Elektryzujące się, matowe włosy, przesuszone a zarazem przetłuszczające się to zmora zimowych miesięcy. Czy można zrobić coś aby wyglądały lepiej, nawet jeśli musimy chować je pod ciepłą czapką? Dr Anna Zwolińska, dyrektor ds. rozwoju nowych produktów w firmie Pharmena mówi o podstawowych zasadach pielęgnacji włosów zimą.

Dlaczego zimą włosy zazwyczaj tracą swój ładny wygląd, stają się słabsze, szorstkie, matowe?

Zimą włosy, bardziej niż zwykle, narażone są na „surowe” warunki pogodowe, takie jak mróz, śnieg czy wiatr, ale także na suche powietrze w pomieszczeniach zamkniętych w związku z ogrzewaniem. Mamy więc duże różnice temperatur – niskie na zewnątrz i wysokie w ogrzewanych pomieszczeniach. Właśnie te czynniki negatywnie wpływają na wygląd i kondycję włosów. Powodują, że tracą one swoją wilgotność i witalność – są suche, matowe i łamliwe, stają się osłabione, elektryzują się. Mroźne, zimowe powietrze nie jest także obojętne dla skóry głowy. Częsty i długotrwały kontakt z niską temperaturą może prowadzić do mniejszego ukrwienia mieszków włosowych poprzez skurcz naczyń włosowatych i w konsekwencji być przyczyną nadmiernego wypadania włosów, które zaobserwujemy u siebie dopiero po pewnym czasie. Zima, to okres, w którym włosy i skóra głowy wymagają szczególnej pielęgnacji i ochrony.  

Czego należy unikać, co włosom ewidentnie szkodzi?

Na pewno zimą nie należy myć włosów tuż przed wyjściem z domu, a tym bardziej wychodzić z wilgotnymi na zewnątrz. Trzeba chronić włosy i skórę głowy przed mroźnym powietrzem. Warto wybierać czapki z naturalnych „oddychających” materiałów. Czapki z dużą zawartością sztucznych włókien nasilają przetłuszczanie się i elektryzowanie się włosów.

Niezależnie od pogody powinno się też unikać gorącego powietrza podczas suszenia włosów suszarką, częstego stosowania prostownicy czy lokówki i mycia włosów zbyt ciepłą wodą. Pod wpływem wysokiej temperatury włosy się przesuszają. Nie powinno się także zbyt energicznie szczotkować włosów, bo w ten sposób mechanicznie je uszkadzamy.

Czy na zimę zalecane są inne produkty do włosów niż latem, czy jest to bez znaczenia?

Prawidłowa pielęgnacja włosów w okresach ich osłabienia, na przykład właśnie zimą, powinna opierać się na odpowiednio dobranych, dostosowanych do danego rodzaju włosów preparatach. Powinny one dbać o kondycję włosów, a jednocześnie wzmacniać i chronić przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Ważna jest również pielęgnacja skóry głowy i wzmacnianie mieszków włosowych, bo to tu przecież włos się tworzy, W tym przypadku sprawdzą się preparaty do miejscowego stosowania, takie jak np. żel, lotion, czy kuracja w ampułkach. Pobudzają one wzrost włosów, regulują aktywność gruczołów łojowych, a jednocześnie działają nawilżająco, odżywczo i łagodząco na skórę głowy, chroniąc ją przed podrażnieniami.

Ze względu na to, że włosy w tym okresie są szczególnie narażone na przesuszenie, uszkodzenia i osłabienie, podczas pielęgnacji powinno się zadbać o ich właściwe nawilżenie, wzmocnienie i ochronę przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.

Negatywny wpływ zimowych warunków atmosferycznych na skórę głowy może doprowadzić także do nadmiernej utraty włosów, z którą przyjdzie nam się zmierzyć kilka, czy kilkanaście tygodni później, co związane jest bezpośrednio z cyklem wzrostu włosa. Nadmierne wypadanie włosów w tym przypadku jest stanem przejściowym i przy właściwej pielęgnacji preparatami wzmacniającymi i pobudzającymi wzrost włosów jesteśmy w stanie sobie z nim poradzić. 

Jakie zasady pielęgnacji włosów są uniwersalne i zawsze trzeba je mieć na uwadze?

Ważne jest to, w jaki sposób wykonujemy wszystkie czynności pielęgnacyjne. Przed umyciem włosów należy je starannie, ale delikatnie rozczesać, po czym dobrze zmoczyć wodą i dopiero nanieść szampon. Podczas mycia masujemy skórę głowy i włosy aż do wytworzenia się piany, po czym dokładnie ją spłukujemy. Temperatura takiej kąpieli powinna być przyjemna dla skóry głowy, nie może być za ciepła ani za zimna. Kropką nad i zimowej pielęgnacji będzie odżywka lub maska, która nawilży włosy, wygładzi i zregeneruje ich uszkodzoną strukturę. Sprawi, że włosy będą zdrowsze, nabiorą blasku. Po umyciu włosów nie należy ich intensywnie pocierać ręcznikiem, a tylko delikatnie osuszyć, lub na krótko zawinąć w turban. Zapobiegnie to ich splątaniu i mechanicznym uszkodzeniom włosa. Do czesania powinno się wybierać grzebienie o szerokim rozstawie zębów lub szczotki z naturalnego włosia. Jeżeli suszymy włosy suszarką, to róbmy to letnim strumieniem powietrza, a do stylizacji stosujmy odpowiednie produkty ochrony termicznej. Otulają one włosy i ograniczają negatywny wpływ wysokiej temperatury. Żeby zachować zdrowy wygląd włosów poleca się także regularne podcinanie końcówek co 6-8 tygodni.

Czy zimą warto wprowadzić dodatkową suplementację, jakie składniki powinniśmy uzupełniać, żeby wzmocnić włosy?

Niewątpliwie pozytywny wpływ na stan włosów i skóry ma właściwie zbilansowana dieta i nic nie jest w stanie jej zastąpić. Odpowiednia pod względem jakościowym i ilościowym zawartość białka, tłuszczów, węglowodanów, mikro- i makroelementów oraz witamin to jej podstawa. Składniki te stanowią nie tylko źródło substancji budujących strukturę włosa, ale są również niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układów enzymatycznych odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie komórek skóry. Istotne znaczenie dla zdrowych i mocnych włosów mają cynk, selen, biotyna, krzem i witaminy z grupy B. Ich niedobory można uzupełniać w postaci suplementów diety. Należy jednak pamiętać, że suplement diety nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Włosy
24.04.2024 16:31
Czy skóra głowy podlega procesowi starzenia tak jak inne części ciała?
Starzenie się skóry głowy to rzadko dyskutowany, ale nie nieistotny problem.Anwen
Skóra głowy, podobnie jak cała skóra na naszym ciele, ulega procesom starzenia, chociaż nie jest to tak widoczne jak na przykład na twarzy. Aby zachować zdrowie włosów, które są wytwarzane przez mieszki włosowe znajdujące się w skórze głowy, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja tego obszaru. Ignorowanie potrzeb skóry głowy i skupienie się tylko na włosach może przekreślić szanse na osiągnięcie pożądanych efektów, takich jak grube i gęste włosy, ponieważ ich jakość jest ustalana już w fazie wzrostu.

Starzenie jest nieuniknionym procesem biologicznym, który wpływa na wszystkie tkanki ciała, w tym skórę, kości, szkliwo zębów oraz stawy. Każdy z tych elementów wymaga odpowiedniej troski i prewencji w miarę starzenia się, aby zachować ich funkcjonalność jak najdłużej. Niestety, proces starzenia się skóry głowy często jest ignorowany, co jest wynikiem braku specjalistycznych produktów na rynku oraz niewystarczającej edukacji konsumenckiej. Dostępne środki do pielęgnacji skóry zazwyczaj koncentrują się na skórze twarzy, pozostawiając skalp bez odpowiedniej opieki.

Jakie kroki należy podjąć, aby prawidłowo dbać o skalp?

Kluczowe jest stosowanie odpowiednio dobranego szamponu, który odpowiada potrzebom skóry głowy. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak ważny jest ten wybór. Kolejnym ważnym elementem są regularne peelingi, które pomagają usunąć martwy naskórek, nadmiar sebum oraz resztki kosmetyków, które mogą zatykać mieszki włosowe.

Peelingi te nie tylko oczyszczają i odświeżają skórę, ale również zwiększają jej dotlenienie i umożliwiają lepsze przyswajanie odżywczych składników dostarczanych np. przez wcierki czy specjalistyczne sera. To właśnie serum stanowi trzeci, kluczowy element w pielęgnacji skalpu. Zawiera składniki, które mogą działać nawilżająco, stymulować wzrost włosów, łagodzić podrażnienia, wspierać mikrobiom skóry, a nawet przeciwdziałać procesom starzenia.

Czy serum przeciwstarzeniowe do skóry głowy jest rzeczywiście konieczne?

Proces starzenia się skóry to złożony zjawisko obejmujące zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Starzenie wewnętrzne jest naturalnym efektem upływu czasu i ma podłoże genetyczne. Charakteryzuje się zmniejszaniem się liczby i funkcjonalności komórek skóry, co prowadzi do utraty kolagenu, elastyny oraz substancji międzykomórkowych, takich jak kwas hialuronowy. To z kolei powoduje zmniejszenie elastyczności i jędrności skóry, pojawienie się zmarszczek oraz ogólne wiotczenie skóry.

Starzenie zewnętrzne jest wynikiem ekspozycji na czynniki środowiskowe, takie jak promieniowanie UV, zanieczyszczenia, palenie papierosów oraz dieta. Te czynniki mogą przyspieszać procesy starzenia poprzez generowanie wolnych rodników, które uszkadzają DNA komórek skóry, białka strukturalne oraz lipidowe bariery skóry. Skutkiem tego są pogłębienie zmarszczek, przebarwienia oraz zwiększona suchość skóry. Skóra głowy starzeje się mniej zauważalnie niż skóra twarzy, ale nieuchronnie przechodzi przez procesy starzenia, które negatywnie wpływają na mieszki włosowe. Może to prowadzić do siwienia, przerzedzenia włosów, a także do ich wolniejszego wzrostu i zmniejszenia ich grubości. W odpowiedzi na te problemy marka Anwen stworzyła serum Aware Scalp Care z peptydem miedziowym, które ma na celu spowolnienie procesu starzenia i zapobieganie przedwczesnym zmianom w skórze głowy.

Dlaczego wybrano peptyd miedziowy do tego serum?

Tripeptyd miedzi to małocząsteczkowy związek, składający się z trzech aminokwasów połączonych z jonami miedzi. Jego właściwości przeciwstarzeniowe i stymulujące regenerację skóry czynią go popularnym składnikiem w kosmetykach do pielęgnacji skóry. Tripeptyd miedzi wspomaga syntezę kolagenu i elastyny, co przekłada się na poprawę jędrności i elastyczności skóry, a także przyspiesza gojenie się ran. Ponadto, stosowany jest w produktach mających na celu stymulację wzrostu włosów, gdyż potrafi wzmacniać mieszki włosowe, co przyczynia się do gęstszych i zdrowszych włosów. Jego wszechstronne działanie sprawia, że jest ceniony w dermatologii oraz kosmetologii. Jest to substancja, która już sprawdziła się w produktach do pielęgnacji twarzy, jednak jej zastosowanie w pielęgnacji skóry głowy jest pionierskim podejściem w Europie. Mimo wysokiej ceny, wartość tego składnika potwierdzają liczne badania, potwierdzające jego efektywność.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Włosy
22.03.2024 13:53
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji.
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji.
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji. / Materiał Partnera
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji.
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji. / Materiał Partnera
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji.
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji. / Materiał Partnera
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji.
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji. / Materiał Partnera
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji.
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji.
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji.
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji.
Gallery
W 2023/2024 marka Veoli Botanica, której produkty znane są z efektywności działania i wysokiej jakości składników naturalnego pochodzenia — nie tylko podąża za trendami, ale wręcz staje na ich czele, wprowadzając innowacje w dziedzinie trychologii i ochrony przeciwsłonecznej.

Premierowa linia trychologiczna, oparta na najnowszych osiągnięciach naukowych i bogatej wiedzy eksperckiej, nie tylko rewitalizuje włosy, ale również dba skutecznie o skórę głowy. Specjalne formuły produktów to prawdziwe bogactwo składników aktywnych. Znajdują się w nich kompleksy naturalnych ekstraktów roślinnych, które redukują utratę włosów, stymulują ich wzrost i zwiększają gęstość. Zawierają m.in. łagodząca inulinę, pobudzającą kofeinę, cynk PCA o właściwościach regenerujących oraz kompleks kwasów AHA — przywracający równowagę i regulujący procesy odnowy.

 

W skład nowej linii trychologicznej wchodzą:

 

  • nabłyszczająca maska laminująca do włosów z 3% VegeKer – Plus i 2% oleju z nasion piany łąkowej MAKE ME SHINE
  • złuszczająco – nawilżający peeling do skalpu z 3,2% kompleksem kwasów AHA/BHA i 1% sokiem z aloesu FEEL THE PEEL
  • normalizująco – łagodząca wciarka wodna z 3% Polyplant Hair i 3% ProRenew Complex CLR TM HAIR THE BALANCE
  • stymulująco – wzmacniająca wcierka wodna do skalpu z 3% Baicapil TM i 2% Sangmodanem GROW ME FASTER
  • stymulująco – wzmacniająco – regenerująca wcierka olejowa z 3% Natura-Tec Searenew TM i 3% Apiscalp ™ HAIRLY EVER AFTER

 

Produkty są sprawdzonym rozwiązaniem na aktualne problemy trychologiczne, a ich wysoką skuteczność potwierdzają niezależne laboratoria.

 

Drugą, długo wyczekiwaną premierą marki jest produkt z filtrem, który spełnia wszechstronne oczekiwania. To szerokopasmowy, lekki krem ochronny przeciw fotostarzeniu BUT FIRST, SUNSCREEN o działaniu nawilżająco-łagodzącym. Posiada bardzo wysokie filtry (SPF 50+ i PPD 28.9) i zapewnia szerokie spektrum ochrony zarówno przed UVA i UVB, jak i przed promieniowaniem podczerwonym (IR) oraz niebieskim (HEV) emitowanym przez słońce i monitory. Zawarte w nim trehaloza i witamina E znakomicie przeciwdziałają fotostarzeniu, odpowiedzialnemu nawet w 80% za procesy starzenia skóry.

Dzięki kompleksowi z bazylii azjatyckiej (tulsi), ostropestu plamistego i zielonej algi krem doskonale nawilża i koi skórę, także wrażliwą. Świetnie sprawdza się również pod makijaż, nie pozostawiając efektu bielenia i wyświecania. To bardzo wysoki standard w dziedzinie ochrony przeciwsłonecznej, zadowalający potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów.

 

Zachęcamy do eksploracji możliwości, jakie oferuje marka Veoli Botanica w dziedzinie fotoprotekcji oraz pielęgnacji włosów i skóry głowy. Nowe produkty to absolutne hity w branży kosmetycznej, które z dnia na dzień cieszą się coraz większym powodzeniem wśród użytkowników. Oferując kosmetyki Veoli Botanica — oparte na najnowszych badaniach i jakościowych składnikach pochodzenia naturalnego — zbudujesz lojalność klientów i wzmocnisz swoją pozycję na rynku kosmetycznym.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
29. kwiecień 2024 13:16