
W kosmetologii wyróżnia się kilka podstawowych typów skór, biorąc pod uwagę charakterystyczne cechy skóry i zmiany w niej zachodzące. Skóra normalna, sucha, tłusta i mieszana – to główny podział, który ma znaczenie przy doborze kosmetyków do pielęgnacji twarzy.
- SKÓRA NORMALNA
Skóra normalna to z założenia skóra:
- bez skazy,
- bez przebarwień,
- bez rozszerzonych naczyń,
- bez podrażnień,
- jednolitym, zdrowym kolorycie,
- idealnie nawilżona,
- bez rozszerzonych ujść mieszków włosowych oraz wyprysków,
- gładka
- nie produkująca nadmiaru łoju, czyli niebłyszcząca
Skóra idealna i najłatwiejsza w pielęgnacji. Podstawą domowych zabiegów jest oczyszczanie oraz używanie kremów nawilżających. Czy taka skóra występuje? Tak, najczęściej u dzieci. Potem najczęściej przekształca się w jeden z pozostałych typów skóry.
- SKÓRA SUCHA
Skóra sucha najczęściej jest:
- cienka
- bardzo delikatna
- przesuszona
- podrażniona
- może być chropowata i szorstka
- zaczerwieniona
Sucha skóra produkuje mało łoju, przez co jest mało elastyczna. Dlatego osoby z taką cerą mają uczucie ściągnięcia, napięcia skóry, jakby twarz ciągle wołała „pić!”. Sucha skóra często jest podrażniona i zaczerwieniona. Ponieważ jest cienka, prześwitują przez nią naczynka krwionośne – to właśnie nadaje jej różowawy odcień. Im płycej położone naczynka, tym większe prawdopodobieństwo ich uszkodzeń i powstawania wypieków. Zaczerwienienie i pieczenie może być także efektem wystawienia twarzy na wiatr, mróz czy słońce – delikatna, sucha skóra źle to znosi. Na suchej skórze najszybciej tworzą się też zmarszczki mimiczne.
Sucha skóra potrzebuje przede wszystkim nawilżenia i takie kosmetyki warto polecać do jej pielęgnacji. Do grupy składników nawilżających zaliczamy humektanty i emolienty. Najczęściej wykorzystywane humektanty to: kwas hialuronowy, kolagen, elastyna, a także gliceryna, mocznik, pantenol. Emolienty, potocznie zwane nawilżaczami, dzielą się tłuszcze zwierzęce i roślinne, a te na woski i oleje. Od humektantów różnią się tym, że na powierzchni skóry pozostawiają warstwę oleistą. Emolientami są także silikony i ceramidy.
- SKÓRA TŁUSTA
Skórę tłustą zazwyczaj charakteryzują następujące cechy:
- gruba,
- świecąca,
- ziemista i poszarzała,
- rozszerzone pory,
- zaskórniki
To skóra trudna w pielęgnacji, a nieodpowiednie kosmetyki mogą pogłębić problemy. Często posiadacze takiej cery rezygnują z produktów nawilżających, to duży błąd. Skóra tłusta, tak jak każda inna wymaga nawilżenia, by była nawodniona, napięta i elastyczna. Należy jedynie unikać składników, które mają działanie komedogenne, czyli zatykają pory i pobudzają wydzielanie łoju. Najlepszymi składnikami nawilżającymi są tak, jak w przypadku suchej skóry, humektanty i emolienty. Przy pielęgnacji takiej skóry niezbędne są także substancje o działaniu regulującym sebum, antybakteryjnym i ściągającym. Nie można jednak doprowadzić do przesuszenia skóry!
- SKÓRA MIESZANA
Skóra mieszana łączy cechy skóry suchej i tłustej:
- w strefie T – czoło, nos i broda – ma cechy skóry tłustej
- na pozostałej części twarzy jest sucha
Również jest to skóra kłopotliwa w domowej pielęgnacji, bo różnice pomiędzy oboma strefami bywają bardzo widoczne. Na policzkach skóra może piec i łuszczyć się, a w tym samym czasie w strefie T błyszczy się i wyrzuca wypryski.
W pielęgnacji skóry mieszanej niezbędne są substancje nawilżające, witaminy, a dla strefy T także składniki o działaniu antybakteryjnym i regulującym sebum. Należy unikać składników działających komedogennie.