StoryEditor
Twarz
04.09.2020 00:00

Po pierwsze nawilżanie. Czym jeszcze różni się pielęgnacja skóry po lecie?

Twoja skóra po urlopie może być odwodniona czy przesuszona. To dlatego, że podczas wakacji była narażona na szkodliwe działanie wielu czynników zewnętrznych jak słońce, słona woda czy wiatr. Jednak dzięki pielęgnacji z użyciem preparatów wykorzystujących nowoczesne technologie można temu zaradzić. O tym, jak poprawić kondycję oraz wygląd skóry mówi Bianka Juhász z firmy Nu Skin.

Podczas gdy wypoczywałaś na urlopie, twoja skóra ciężko pracowała. - Kąpiele w słonej lub chlorowanej wodzie czy nadmierna ekspozycja na słońcu to główne czynniki, które latem wpływają na pogorszenie jej kondycji. – Stan naszej skóry zależy w dużej mierze od wielu aspektów zewnętrznych, które mogą przyspieszać procesy starzenia. Dlatego zazwyczaj po sezonie wakacyjnym obserwujemy pierwsze sygnały wskazujące na odwodnienie czy przesuszenie naszej bariery ochronnej, jak również inne oznaki starzenia się skóry, jak przebarwienia, pojawianie się nowych zmarszczek czy szorstkość – tłumaczy Bianka Juhász, Product Specialist w firmie Nu Skin. – Kiedy jest za późno na refleksję czy stosowaliśmy odpowiednie preparaty z wysokim filtrem SPF, warto konstruktywnie podejść do problemu i skupić się na odpowiedniej regeneracji – dodaje Bianka.

Kondycja skóry po lecie - pielęgnacja w trzech krokach 

Jest jeden sprawdzony sposób na przywrócenie skórze dobrej formy po intensywnym lecie. To fachowa i kompleksowa pielęgnacja. Jednym z jej fundamentów jest zwiększenie poziomu nawilżenia. Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim, za pomocą preparatów wykorzystujących najnowsze technologie, możemy intensywnie nawilżyć skórę, dzięki czemu będzie ona mogła prawidłowo funkcjonować i przyspieszy proces odnowy komórek. W ten sposób wyeliminujemy szorstkość i suchość, którym może towarzyszyć świąd i zaczerwienienie, a także utrata jędrności. Uporanie się z nimi to także kolejny krok do regeneracji, która będzie możliwa dzięki kosmetykom o specjalistycznym składzie. Warto także pamiętać o obserwacji skóry pod kątem nowych przebarwień. Jeśli zauważymy takie, które budzą nasz niepokój, warto wówczas zasięgnąć opinii dermatologa. 

Krok 1: Rozpocznij pielęgnację już podczas mycia
Kompleksowa pielęgnacja może rozpocząć się już podczas porannego prysznica, dzięki kosmetykom, które nie tylko myją, ale także dbają o naszą skórę czy przygotowują ją do dalszych zabiegów. Z pomocą przychodzi nawilżający żel do mycia ciała. Dobrze, jeśli preparat nie zawiera mydła, które mogłoby dodatkowo pogłębić efekt suchości. W dodatku dzięki zawartości aloesu przyczyni się do nawilżenia skóry. Jego neutralne dla skóry pH zabezpiecza ponadto naturalną barierę skóry. Kolejnym krokiem po oczyszczeniu, któremu warto poświęcić kilka dodatkowych minut parę razy w tygodniu jest łagodny peeling. W tym przypadku idealna będzie formuła na bazie drobno zmielonych łupinek orzecha włoskiego wygładza i zmiękcza naskórek, dodatkowo go odżywiając. W ten sposób skóra zyskuje lepszy koloryt oraz gładkość, dzięki czemu staje się miękka i aksamitna w dotyku. 

Krok 2: Popraw nawodnienie skóry
Kiedy skóra jest odpowiednio przygotowana, można przystąpić do dostarczania jej odpowiedniej dawki nawilżenia. – Przede wszystkim, poprawa kondycji naskórka to proces, który trwa w zależności od indywidualnych zdolności organizmu do regeneracji. Bez względu na to koniecznie należy pamiętać o systematyczności i powtarzać aplikację preparatów codziennie, a nawet rano i wieczorem. Warto przy tym wybrać produkty o bogatym składzie i intensywnym działaniu. Nie tylko dostarczą one odpowiednich składników odżywczych, ale także zabezpieczą naturalny płaszcz hydrolipidowy przed transepidermalną utratą wody – wyjaśnia Bianka Juhász. Z tego względu warto sięgnąć po lekką emulsję do ciała, która zatrzymuje wilgoć oraz nadaje skórze gładkość. Dzięki zawartości NaPCA oraz gliceryny zapobiega wrażeniu napięcia skóry. Zawarty w takiej emulsji aloes, witamina E oraz algi morskie działają odżywczo i kojąco. To wszystko, by przynieść skórze prawdziwe ukojenie po upalnym lecie. – Warto jednak pamiętać o dostarczeniu odpowiedniej ilości wody nie tylko od zewnątrz, ale także od wewnątrz. Dlatego tak ważne jest picie nawet 2 litrów wody dziennie – dodaje ekspertka.

Krok 3: Chroń swoją skórę przez cały rok
Możesz mieć wrażenie, że Twoja skóra wymaga szybkiej i intensywnej pomocy, ale nie ograniczaj się tylko do doraźnych środków. – Dla osiągnięcia efektu jedwabistej skóry pamiętaj, aby dodatkowo zabezpieczać skórę i dostarczać jej odpowiedniej ilości składników odżywczych przez cały rok. Często mamy złudne wyobrażenie, że po kilkukrotnej aplikacji środków nawilżających udało nam się wyeliminować przykre skutki w postaci suchości skóry czy utraty gładkości. Jednak aby skóra odzyskała dobrą formę warto nie tylko ją nawilżać, ale także właściwie chronić ją przed czynnikami zewnętrznymi – zauważa Bianka Juhász. Do tego typu zadań doskonała będzie intensywnie nawilżająca emulsja, zawierająca ekstrakt z cebulek narcyza o działaniu zwiększającym odporność komórek skóry, która pomaga wzmacniać jej naturalną ochronę przed suchym powietrzem, wysokimi temperaturami oraz wiatrem. Dzięki temu niezależnie od pory roku możesz cieszyć się miękką i odporną na czynniki zewnętrzne skórą. 

Pamiętaj, aby po powrocie z wakacji szczególnie zadbać o ciało. Włącz do codziennych rytuałów preparaty, które są delikatne, ale przy tym intensywnie pielęgnują. Pozwolą one odzyskać właściwą kondycję i zregenerować skórę, zapobiegając przedwczesnemu jej starzeniu – radzi Bianka Juhász.  

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Twarz
08.08.2024 11:51
Jak spowolnić starzenie się skóry twarzy?
Jak spowolnić starzenie się skóry twarzy?stock.adobe.com

Starzenie się skóry twarzy jest procesem nieuniknionym, który dotyka każdego z nas. Choć nie możemy całkowicie zatrzymać upływu czasu, możemy podjąć kroki, które pozwolą spowolnić pojawienie jego oznak na skórze. Kluczem do utrzymania młodego wyglądu skóry jest odpowiednia pielęgnacja, dostosowana do jej indywidualnych potrzeb i problemów. Włączenie do codziennej rutyny składników aktywnych, takich jak retinoidy, witamina C czy kwas hialuronowy, może znacząco poprawić jej kondycję. Jednak najważniejsza w ochronie skóry przed przedwczesnym starzeniem jest fotoprotekcja, czyli ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Dowiedz się co zrobić, aby jak najdłużej utrzymać jędrność, gładkość i młody wygląd skóry.

Starzenie się skóry twarzy – przyczyny

Czynniki wpływające na starzenie się skóry można podzielić na zewnątrzpochodne i wewnątrzpochodne. Czynniki te oddziałują między sobą, a objawy starzenia skóry są ich wypadkową. Wśród najpopularniejszych teorii starzenia można wyróżnić starzenie chronologiczne i fotostarzenie. Starzenie chronologiczne, znane również jako starzenie wewnętrzpochodne, jest naturalnym procesem wynikającym z upływu czasu. Jednym z kluczowych aspektów tego procesu jest ograniczona pula podziałów komórkowych. Komórki naszej skóry, podobnie jak wszystkie komórki w naszym ciele, mają zdolność do określonej liczby podziałów – jest to tzw. granica Hayflicka. Z każdym podziałem komórkowym skracają się telomery, czyli ochronne zakończenia chromosomów, co prowadzi do stopniowej utraty zdolności komórek do regeneracji i odnowy. Dodatkowo z biegiem lat dochodzi do spowolnienia produkcji kolagenu i elastyny, czyli kluczowych białek odpowiadających za sprężystość i elastyczność skóry. W efekcie staje się ona cieńsza i mniej jędrna, co prowadzi do pojawienia się zmarszczek i linii mimicznych.

Z kolei fotostarzenie, zwane także starzeniem zewnątrzpochodnym, jest wynikiem długotrwałego narażenia skóry na działanie promieniowania ultrafioletowego (UV) pochodzącego ze słońca lub sztucznych źródeł, takich jak solaria. Promieniowanie UV prowadzi do uszkodzeń DNA w komórkach skóry, co przyspiesza procesy starzenia i prowadzi do powstawania przebarwień, głębokich zmarszczek oraz utraty jędrności. Fotostarzenie jest często bardziej widoczne niż starzenie chronologiczne, ponieważ uszkodzenia spowodowane słońcem kumulują się przez całe życie. Odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna, w postaci kremów z filtrem SPF, jest więc kluczowa w zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu skóry.

 

Etapy starzenia się skóry twarzy

Starzenie się skóry to złożony proces, który rozpoczyna się już około 25. roku życia, gdy dochodzi do spowolnienia produkcji kolagenu i elastyny, czyli składników kluczowych dla utrzymania jej jędrności i elastyczności. Później około 30. roku życia dochodzi do zmniejszenia naturalnej produkcji kwasu hialuronowego. Spadek jego ilości prowadzi do utraty nawilżenia skóry, co powoduje, że staje się ona sucha, mniej jędrna i bardziej podatna na powstawanie zmarszczek.

Wraz z wiekiem zmienia się także ilość i aktywność melanocytów, czyli komórek produkujących barwnik skóry, w wyniku czego pojawiają się przebarwienia, a koloryt cery staje się nierównomierny. Postępuje też zmniejszenie ilości komórek w warstwie podstawnej naskórka, a wzrost ilość komórek warstwy rogowej, co daje obraz pogrubionej i nierównej powierzchni skóry.

Jak rozpoznać, że rozpoczął się proces starzenia się skóry?

Już między 20-30 rokiem życia, gdy skóra jest zazwyczaj jeszcze jędrna, elastyczna i dobrze nawilżona, mogą pojawiać się pierwsze objawy starzenia skóry:

  • delikatne zmarszczki mimiczne, zwłaszcza wokół oczu i ust, spowodowane ekspresją twarzy;
  • utrata blasku skóry, wynikająca ze spowolnienia odnowy komórkowej;
  • zwiększona suchość skóry, szczególnie jeśli nie jest odpowiednio nawilżana.

Czy można zatrzymać starzenie się skóry?

O ile starzenia wynikającego z wewnętrznych procesów, nie można zatrzymać to jak najbardziej można spowolnić skutki fotostarzenia i zminimalizować negatywny wpływ codziennych nawyków na skórę. Dlatego oprócz stosowania prawidłowej pielęgnacji należy pamiętać o diecie bogatej w antyoksydanty, witaminy (zwłaszcza witamina C i E) oraz kwasy omega-3, odpowiednim nawodnieniu, co najmniej 8h snu oraz unikaniu palenia tytoniu, picia alkoholu i długotrwałego stresu.

 

Stosuj właściwe kosmetyki do skóry dojrzałej

Wybierając kosmetyki do pielęgnacji skóry dojrzałej najlepiej skupić się na 3 kierunkach działania:

  • fotoochronie - regularne stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim współczynniku SPF jest jednym z najważniejszych kroków w zapobieganiu przedwczesnemu starzeniu się skóry,
  • antyoksydacji - ochrona antyoksydacyjna minimalizuje negatywny wpływ wolnych rodników i przedwczesne starzenie skóry,
  • nawilżaniu - prawidłowo nawilżona skóra jest bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych.

 

Najczęściej występujące składniki aktywne w kosmetykach przeciwstarzeniowych to: ceramidy, kannabidiol (CBD), kwas traneksamowy, kwas ferulowy, peptydy, retinoidy, resweratrol, witamina C i witamina E.

 

Postaw na zabiegi medycyny estetycznej na zmarszczki mimiczne

Najpopularniejsze zabiegi, które poprawią wygląd i kondycję skóry z widocznymi oznakami starzenia to:

  • peelingi chemiczne np. ferulowy, glikolowy czy TCA,
  • mezoterapia igłowa,
  • mezoterapia mikroigłowa,
  • zabiegi z wykorzystaniem aparatury: lasery: CO, HIFU, radiofrekwencja (RF).

 

Jak zapobiegać starzeniu się skóry?

Aby zachować młodość i jędrność skóry na dłużej należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • Regularne stosowanie kremów nawilżających, np. z ceramidami i kwasem hialuronowym, pomaga utrzymać skórę elastyczną i gładką.
  • Ochrona przed promieniowaniem UVA i UVB jest konieczna przez cały rok. Stosowanie kremów z filtrem SPF 30 lub wyższym każdego dnia, nawet gdy jest pochmurno, znacząco zmniejsza ryzyko uszkodzeń skóry i pojawienia się przedwczesnych oznak jej starzenia.
  • Serum antyoksydacyjne jest kluczowe w pielęgnacji przeciwstarzeniowej, ponieważ neutralizuje wolne rodniki, które przyspieszają procesy starzenia się skóry.
  • Odpowiednie nawodnienie organizmu jest kluczowe dla utrzymania nawilżenia skóry.
  • Prawidłowo zbilansowana dieta bogata w antyoksydanty wspomaga ochronę przed wolnymi rodnikami, które przyspieszają starzenie się skóry.
  • Regularna aktywność fizyczna pomaga redukować stres, który ma negatywny wpływ na kondycję skóry.
  • Dostateczna ilość snu (7-9 godzin na dobę) jest kluczowa do utrzymania skóry w dobrej kondycji. To właśnie podczas snu ciało najlepiej regeneruje się.
  • Szkodliwe nawyki takie jak, palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu mają bardzo negatywny wpływ na skórę, przyspieszając procesy starzenia, dlatego należy ich unikać, a najlepiej całkowicie wyeliminować.

Bibliografia:

A.Zejfer, Kompleksowa terapia problemów skórnych. Podejście interdyscyplinarne, Warszawa 2022, s. 220-227.

A.Kołodziejczak, Kosmetologia I, Warszawa 2019, s. 169-206

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Twarz
04.07.2024 12:48
Skin streaming znów na topie. Na czym polega ten trend w pielęgnacji?
Materiał Partnera
Moda na ograniczenie produktów kosmetycznych do twarzy znów stała się popularna. Jak pielęgnować cerę i jakich produktów używać, by cieszyć się gładką i zdrowo wyglądającą skórą twarzy?

Skin streaming - tylko to, co najlepsze dla Twojej skóry

Dzisiejsze trendy pielęgnacyjne bardzo szybko się rozprzestrzeniają, a co za tym idzie, możemy wybierać w bardzo wielu propozycjach. Wystarczy śledzić social media, by dowiedzieć się, jak o skórę dbają gwiazdy show-biznesu, trendsetterki czy kobiety z drugiego końca świata. To również za sprawą internetu i krótkich filmików dotarła do nas moda na skin streaming. W przeciwieństwie do innych technik pielęgnacji twarzy nie zachęca ona do wypełniania swojej szafki, szuflady z kosmetykami po brzegi. Wręcz przeciwnie. Skin streaming zachęca do minimalizmu, do tego, by skupić się tylko na tych produktach, które naprawdę nam służą, rezygnując z oferowania skórze nadmiaru substancji.

To doskonała wiadomość dla kobiet, którym zależy na ograniczeniu liczby buteleczek w swojej kosmetyczce, ale również czasu poświęcanego na codzienną rutynę pielęgnacyjną i pieniędzy wydanych na ich zakup. Przestań kupować kosmetyki, tylko dlatego, że poleciła Ci je koleżanka z pracy lub jest atrakcyjna promocja cenowa. Wybieraj produkty, które faktycznie będą potrzebne i posłużą Twojej skórze.

image
Materiał Partnera

Skin streaming - dla jakiej cery będzie najlepszy?

Zanim zaczniesz naśladować jakikolwiek trend z sieci, upewnij się, że będzie on dobrym pomysłem dla  Twojej cery. Podpowiadamy więc od razu, że skin streaming jest wzorem odpowiednim dla każdego. Najważniejsze jest odpowiednie dobieranie kosmetyków, które odpowiedzą na problemy danego typu skóry. Każda potrzebuje jednak oczyszczania, nawilżania i ochrony przed szkodliwymi promieniami UV. Zaopatrz się w tym celu w dostosowany do Twojego typu cery płyn do mycia twarzy, krem nawilżający i krem z wysokim filtrem SPF. Tu warto zaznaczyć, że właścicielki cery tłustej i mieszanej, ze skłonnością do pojawiania się wyprysków, niedoskonałości, mogą potrzebować nieco więcej produktów, by zapewnić swojej skórze normalizacje, ograniczenie wydzielania sebum oraz redukcję trądziku.

image
Materiał Partnera

Jak wprowadzić skin streaming do swoich codziennych nawyków?

Zmiana codziennych nawyków i redukcja preparatów nakładanych na twarz może przywrócić jej dobrą kondycję oraz zdrowy wygląd. Jak zatem wygląda skin streaming krok po kroku?

  • Oczyszczanie - to podstawa każdej rutyny pielęgnacyjnej. Koniecznie myj twarz rano i wieczorem, by pozbyć się zabrudzeń pochodzących z zewnątrz, ale również potu oraz sebum. Wybieraj delikatne, lecz skuteczne produkty myjące odpowiednie dla twoich indywidualnych potrzeb.
  • Nawilżanie - must have dla absolutnie każdej skóry. Postaw na kremy pielęgnacyjne zawierające np. kwas hialuronowy, glicerynę, ceramidy, d-panthenol.
  • Ochrona przed słońcem - zabezpieczając cerę kremami z wysokim SPF, chronisz ją przed pojawianiem się nieestetycznych przebarwień, ale przede wszystkim przed zjawiskiem fotostarzenia. Każdego, nawet pochmurnego jesiennego dnia, zabezpieczaj twarz przed słońcem, a dłużej pozostanie gładka i młoda.

Po więcej porad z zakresu pielęgnacji zajrzyj do innych naszych artykułów. Dowiedz się, czy lepsze jest mydło czy żel pod prysznic, jak aplikować krem do twarzy lub jak wybrać krem do cery naczynkowej.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
21. wrzesień 2024 02:51