StoryEditor
Producenci
23.11.2020 00:00

AP: Nadużycia na plantacjach palmowych powiązanych z najlepszymi markami kosmetycznymi

Kobiety z przemysłu oleju palmowego, które pracują na rozległych plantacjach w Indonezji i sąsiedniej Malezji, produkują 85 proc. najbardziej wszechstronnego oleju roślinnego na świecie. Płacą za to wysoką cenę - o czym poinformowała agencja Associated Press.

Olej palmowy znajduje się we wszystkim, od chipsów ziemniaczanych i tabletek po karmę dla zwierząt, a także trafia do łańcuchów dostaw niektórych z największych marek w branży kosmetycznej wartej 530 miliardów dolarów, w tym L‘Oréal, Unilever, Procter & Gamble, Avon i Johnson & Johnson.

Associated Press przeprowadziło pierwsze kompleksowe śledztwo, skupiające się na brutalnym traktowaniu kobiet przy produkcji oleju palmowego, w tym na ukrytej pladze wykorzystywania seksualnego, od napastowania werbalnego po groźby gwałtu. Jest to część szerszego, dogłębnego spojrzenia na branżę, która ujawniła powszechne nadużycia w obu krajach, w tym handel ludźmi, pracę dzieci i bezpośrednie niewolnictwo.

Z ręką zaciśniętą mocno na jej ustach, aby nie mogła krzyczeć, wspomina 16-letnia dziewczynka - choć i tak nie było nikogo, kto by ją usłyszał. Opisuje, jak jej szef zgwałcił ją pośród wysokich drzew na indonezyjskiej plantacji oleju palmowego, która zasila niektóre z najbardziej znanych marek kosmetycznych na świecie. Następnie przyłożył topór do jej gardła i ostrzegł ją: Nikomu nic nie mów.

Na innej plantacji kobieta o imieniu Ola skarży się na gorączkę, kaszel i krwawienie z nosa po latach rozpylania niebezpiecznych pestycydów bez sprzętu ochronnego. Zarabia zaledwie 2 dolary dziennie bez żadnych korzyści zdrowotnych, więc nie stać jej na wizytę u lekarza. Setki mil dalej Ita, młoda żona opłakuje dwoje dzieci, które straciła w trzecim trymestrze. Regularnie dźwigała ładunki kilkakrotnie większe od jej wagi podczas obu ciąż, obawiając się, że zostanie zwolniona, jeśli tego nie zrobi.

Kobiety są obciążone niektórymi z najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych prac w branży, spędzają godziny po pas w wodzie skażonej chemikaliami i niosą ciężary tak ciężkie, że z czasem ich łona mogą zapaść się i wystawać. Wielu z nich jest na co dzień zatrudnianych przez podwykonawców bez świadczeń, wykonując te same prace dla tych samych firm przez lata, a nawet dziesięciolecia. Często pracują bez wynagrodzenia, aby pomóc swoim mężom sprostać niemożliwym do wykonania dziennym normom.

- Prawie każda plantacja ma problemy związane z pracą. Ale warunki pracy kobiet są o wiele gorsze niż mężczyzn - powiedział Hotler Parsaoran z indonezyjskiej grupy non-profit Sawit Watch, która przeprowadziła szeroko zakrojone dochodzenie w sprawie nadużyć w sektorze oleju palmowego. 

Rząd Malezji powiedział, że nie otrzymał żadnych doniesień o gwałtach na plantacjach, ale Indonezja przyznała, że ​​wykorzystywanie fizyczne i seksualne wydaje się być coraz większym problemem, a większość ofiar boi się mówić. Mimo to AP była w stanie potwierdzić historie wielu kobiet, przeglądając raporty policyjne, dokumenty prawne, skargi złożone przedstawicielom związków zawodowych i relacje w lokalnych mediach.

Reporterzy przesłuchali również prawie 200 innych pracowników, aktywistów, urzędników państwowych i prawników, w tym tych, którzy pomagali uwięzionym dziewczętom i kobietom w ucieczce - potwierdzili oni, że nadużycia regularnie się zdarzają.

Przegląd prasy
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
24.06.2024 11:56
Rihanna została nową ambasadorką zapachu Dior J’Adore
Rihanna intensywnie działa w branży urodowej od lat.Danilo Lauria, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Rihanna została nową ambasadorką zapachu J‘Adore od Christian Dior, przejmując rolę od Charlize Theron po dwudziestu latach jej współpracy z marką. Jej nowa rola to nie tylko kontynuacja współpracy z Dior, którą zaczęła w 2015 roku, ale także okazja do wyrażenia jej osobistych wartości poprzez globalną kampanię.

W maju Charlize Theron została ambasadorką kolekcji biżuterii i produktów do pielęgnacji skóry marki należącej do LVMH. Według raportu opublikowanego przez WWD, nowa kampania J’Adore z udziałem Rihanny została nakręcona przez Stevena Kleina i zadebiutuje 1 września 2024 roku.

Veronique Courtois, dyrektorka generalna Parfums Christian Dior, powiedziała WWD:

Wybór Rihanny na kolejną twarz J’Adore był dla nas oczywisty. Jest nie tylko jedną z największych i najpotężniejszych artystek wszech czasów, ale także wszechstronnie utalentowaną, odnoszącą sukcesy przedsiębiorczynią, zaangażowaną humanistką, matką dwójki dzieci i wyjątkową pięknością.

Rihanna w swoim oświadczeniu wyraziła, że pełnienie roli ambasadorki J‘Adore jest dla niej nie tylko zaszczytem, ale również misją. Wyraziła entuzjazm do wnoszenia swojej osobistej historii, korzeni, kreatywności i kobiecości do tej współpracy. Ponadto wspomniała, że od lat ceni sobie J‘Adore, pomimo że jej własne zapachy nie odniosły znaczącego sukcesu na rynku. Wymyślona przez francuską mistrzynię perfumiarstwa Calice Becker kompozycja J’Adore zadebiutowała na rynku 25 lat temu.

W ostatnich latach Rihanna nie tylko dodała do swojego portfolio nową markę urodową, Fenty Hair, ale także wprowadziła swoje kosmetyki na rynek chiński, zawojowała SuperBowl product placementem, oraz stworzyła kolekcję inspirowaną futbolem amerykańskim.

Czytaj także: Rihanna rozszerza swoje imperium kosmetyczne o markę włosową — Fenty Hair

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
24.06.2024 10:04
Paulina Szydłowska nową Brand Communication Managerką w Rituals Cosmetics Polska
Szydłowska zajmie się komunikacją brandową w polskim oddziale Rituals.Paulina Szydłowska
Z początkiem czerwca 2024 roku Paulina Szydłowska rozpoczęła pracę na stanowisku Brand Communication Managerki w Rituals Cosmetics Polska. W swojej nowej roli będzie odpowiedzialna za działania PR oraz organizację eventów marki na terenie Polski i Rumunii.

Przed dołączeniem do Swatch Group, Szydłowska zdobywała doświadczenie w Huawei CBG w Polsce, gdzie początkowo pracowała jako Junior PR Specialist, a w roku 2020 awansowała na stanowisko PR Specialist. Wcześniej zabawiła także w Huawei Consumer Business Group w roli specjalistki ds. PR, a jeszcze wcześniej — w FIRST Public Relations, gdzie przeszła drogę od stażystki do account executive.

Szydłowska jest również absolwentką Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, co dodatkowo wzbogaciło jej umiejętności komunikacyjne i analityczne, kluczowe w jej obecnej roli w Rituals Cosmetics.

Dołączenie do zespołu Rituals Cosmetics to dla Szydłowskiej nowe wyzwanie. W Swatch Group miała okazję kształtować strategie komunikacyjne i marketingowe, zarządzać relacjami z mediami, opracowywać materiały PR, organizować wydarzenia prasowe oraz koordynować działania w mediach społecznościowych i współprace z influencerami. Jej doświadczenie obejmowało również prowadzenie kampanii reklamowych zarówno w mediach cyfrowych, jak i outdoorowych, więc można się spodziewać, że będzie realizować podobne projekty.

Czytaj także: Rituals Cosmetics otworzył czterdziesty ósmy sklep w Polsce

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
25. czerwiec 2024 04:11