StoryEditor
Producenci
05.03.2025 13:23

Avon Kontra Przemoc – 100 proc. zysków z akcji wspiera fundację Feminoteka

Limitowana kolekcja kosmetyków Avon / Avon mat.prasowe

100 proc. zysków ze sprzedaży limitowanej wersji bestsellerowych kosmetyków Avon, która powstała z okazji Dnia Kobiet, firma przeznacza na wsparcie fundacji Feminoteka.

Do limitowanej edycji trafił m.in. tusz Lash Genius, szminka Ultra Colour, zapach Far Away oraz wielokrotnie nagradzane serum Anew z Protinolem. Cały zysk ze sprzedaży tej wyjątkowej kolekcji trafić ma do Feminoteki. 

Limitowana seria kosmetyków została zamknięta w designerskich opakowaniach, stworzonych we współpracy z utalentowaną ilustratorką Mel Cerri. I tak przykładowo szminka ozdobiona jest motywem ust i hasłem „Voice for all”.

Czy wiedziałeś, że Dzień Kobiet to w rzeczywistości Dzień Praw Kobiet i Pokoju na Świecie? W tym wyjątkowym dniu Avon postanowiła wesprzeć kobiety w ich walce o równość i bezpieczeństwo” – podkreśliła firma w swoim komunikacie. 

Jako oficjalny partner tegorocznej kampanii społecznej Feminoteki, organizowanej z okazji 8 marca, Avon przekazuje całkowity zysk ze sprzedaży wybranych kosmetyków na rzecz fundacji, która pomaga kobietom rozwijać swój potencjał. 

Do stworzenia tej specjalnej kolekcji Avon zaprosił do współpracy swoje konsultantki. To właśnie one wybrały cztery najchętniej kupowane produkty.

Avon współpracuje z Feminoteką już od kilku lat, aby przeciwdziałać przemocy wobec kobiet. W ramach tej współpracy działa pierwsza aplikacja przeciw przemocowa Avon Alert, dzięki której można zgłosić się do ekspertek fundacji po pomoc. Z aplikacji skorzystało już 55 tysięcy użytkowniczek, a pobrać ją można w sklepie Play i Apple Store.

Kosmetyki z limitowanej kolekcji Avon Kontra Przemoc są dostępne m.in. w marcowym katalogu marki oraz w sklepie internetowym Avon.

Czytaj też: Avon: Co szósta kobieta używała kosmetyków, by tuszować ślady przemocy domowej

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.08.2025 16:04
Colgate-Palmolive z zakazem emisji reklamy jednej z marek po wytknięciu rasistowskiego podtekstu
Brytyjski oddział Colgate-Palmolive, właściciel Sanexu, broni spotu reklamowego.Sanex

Reklama żelu pod prysznic Sanex została zakazana w Wielkiej Brytanii po interwencji Advertising Standards Authority (ASA). Powodem była narracja sugerująca, że czarna skóra jest „problematyczna”, a biała – „lepsza”. Decyzja regulatora zapadła po otrzymaniu dwóch skarg od widzów, którzy wskazali na negatywne stereotypy dotyczące osób o ciemniejszej karnacji.

Spot, emitowany w czerwcu, zawierał narrację: „Do tych, którzy drapią się dniem i nocą. Do tych, których skóra wysusza się nawet od wody”, ilustrowaną obrazami czarnej kobiety z czerwonymi śladami na ciele i innej, której skóra wyglądała jak popękana glina. Następnie reklama przedstawiała białą kobietę biorącą prysznic z produktem Sanex i zapewniała o „24-godzinnym nawilżeniu”. Spot kończył się hasłem: „Ulgę może przynieść zwykły prysznic”.

Colgate-Palmolive, właściciel marki Sanex i globalny koncern dóbr konsumpcyjnych o wartości rynkowej 68 miliardów dolarów, bronił kampanii. Firma argumentowała, że przekaz miał pokazywać efekt „przed i po”, a różnice między modelkami nie koncentrowały się na ich kolorze skóry. Z kolei Clearcast, instytucja odpowiedzialna za zatwierdzanie reklam telewizyjnych w Wielkiej Brytanii, podkreśliła, że reklama miała na celu pokazanie inkluzywności produktu.

ASA uznała jednak, że wykorzystanie różnych kolorów skóry do zobrazowania efektu działania kosmetyku prowadziło do negatywnego porównania. Według regulatora reklama była skonstruowana w taki sposób, że „to czarna skóra została pokazana jako problematyczna i niewygodna, podczas gdy biała skóra – gładka i czysta – przedstawiona została jako efekt udanej przemiany”.

Organ dodał, że choć intencją reklamodawcy nie było utrwalanie stereotypów, przekaz mógł umknąć części odbiorców. Jednocześnie stwierdził, że spot „prawdopodobnie wzmacniał negatywny i obraźliwy stereotyp rasowy”, zgodnie z którym czarna skóra jest wadliwa, a biała lepsza. W konsekwencji reklama została zakazana w obecnej formie, a Colgate-Palmolive otrzymało zalecenie, by w przyszłości unikać przekazów mogących powodować poważne obrażenie na tle rasowym.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.08.2025 15:34
The Wall Street Journal: Estée Lauder pogłębia stratę w IV kwartale, akcje spółki spadają o 10 proc.
M.Szulc wiadomoscikosmetyczne.pl

Estée Lauder odnotowała pogłębioną stratę w czwartym kwartale roku fiskalnego zakończonym 30 czerwca. Producent marek MAC, Smashbox i Jo Malone wykazał stratę netto w wysokości 546 milionów dolarów, czyli 1,51 dol. na akcję. Rok wcześniej strata wyniosła 284 milionów dolarów, czyli 79 centów na akcję. Wynik ten negatywnie wpłynął na notowania spółki – kurs akcji Estée Lauder spadł w środę na rynku przed sesją o ponad 10 proc.

Przychody w kwartale spadły do 3,41 miliardów dolarów, jednak były minimalnie wyższe od prognoz analityków zakładających 3,39 miliardów dolarów. Skorygowany zysk na akcję (EPS) wyniósł 0,09 dolara, o cent więcej od konsensusu. Mimo to perspektywa na kolejny rok rozczarowała inwestorów – spółka prognozuje zysk na akcję w przedziale 1,90–2,10 dolara wobec rynkowych oczekiwań na poziomie 2,21 dolara.

Sprzedaż organiczna spadła w kwartale o 13 proc., głównie w segmentach pielęgnacji skóry i makijażu. Dochody z kosmetyków pielęgnacyjnych zmniejszyły się o 17 proc., co było szczególnie widoczne w markach Estée Lauder i La Mer. Spadki dotknęły wszystkie regiony działalności, przy czym największe odnotowano w Ameryce Północnej oraz w globalnym segmencie sprzedaży detalicznej dla podróżnych (travel retail).

Firma poinformowała również, że w roku fiskalnym 2026 spodziewa się dodatkowych presji kosztowych rzędu 100 mln dolarów, związanych m.in. z niepewnością wokół taryf handlowych. Jednocześnie kierownictwo podkreśla, że pomimo trudnego otoczenia zewnętrznego widzi szansę na odbicie – po trzech latach spadków spółka liczy na wzrost sprzedaży organicznej w przedziale 0–3 proc. oraz stopniową odbudowę rentowności operacyjnej w kolejnych latach.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
21. sierpień 2025 00:52