StoryEditor
Producenci
20.04.2021 00:00

Blanka Chmurzyńska-Brown, Kosmetyczni.pl: Największa słabość rozporządzenia to późny termin składania wniosków

19 kwietnia ukazało się długo wyczekiwane rozporządzenie dotyczące tarczy branżowej, w którym uwzględniono pomoc dla branży beauty i postulaty Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego. Oto komentarz Blanki Chmurzyńskiej-Brown z Kosmetyczni.pl.

- W imieniu branży beauty, z którą działamy w symbiozie, wnioskowaliśmy o dodanie do tarczy właściwych dla niej kodów PKD oraz zmianę warunków przyznawania świadczeń. Poczytujemy sobie za sukces dodanie w tym projekcie dodatkowych miesięcy/punktów odniesienia – tj. lutego 2020 i września 2020 roku – do kalkulacji przysługujących przedstawicielom branży świadczeń - komentuje Blanka Chmurzyńska-Brown, Kosmetyczni.pl.

Zamiast dwóch, są teraz cztery różne scenariusze porównywania spadku dochodów. - Wskazywaliśmy MRPiT, że przy zachowaniu starych warunków, takich jak w poprzedniej tarczy, branża beauty nie otrzymałaby wsparcia – punkty odniesienia przypadałyby bowiem na miesiące, w których salony i gabinety były zamknięte podczas I fali pandemii. Dodanie lutego i września sprawia, że wypłata świadczeń staje się realna - dodaje.

- Niestety rozporządzenie wejdzie w życie dopiero 4 maja 2020, więc składanie wniosków będzie mogło rozpocząć się najwcześniej 5 maja. I jest to największa słabość tego rozporządzenia, na które branża beauty czekała od 23 marca, czyli aż cztery tygodnie. A mówi się, że kto szybko daje ten dwa razy daje – mówi szefowa Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego.

Świadczenia są dla firm, które na dzień 31 marca 2021 r. prowadziły działalność gospodarczą, oznaczoną według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007, jako rodzaj przeważającej działalności. W rozporządzeniu uwzględniono kody zgłaszane przez związek:

96.02.Z - Fryzjerstwo i pozostałe usługi kosmetyczne (najczęściej stosowane PKD),

96.04.Z - Działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej (w tym np.: masaż, solaria),

86.90.D - Działalność paramedyczna (np. podologia),

96.09.Z - Pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana (np. makijaż permanentny, tatuaż, piercing),

85.59.B - Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane (szkolenia, PKD powszechne w Beauty),

86.90.A - Działalność fizjoterapeutyczna (b. często tożsama z masażem),

47.75.Z - Sprzedaż detaliczna kosmetyków i artykułów toaletowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (sprzedaż kosmetyków w salonach).

Jak podkreśla Blanka Chmurzyńska-Brown, nie uwzględniono kilku kodów, które uważa jednak za poboczne:

47.99.Z - Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami (sprzedaż kosmetyków w salonach),

46.45.Z - Sprzedaż hurtowa perfum i kosmetyków (sprzedaż kosmetyków w salonach; ściśle powiązany łańcuch dostaw),

46.90.Z - Sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana (sprzedaż kosmetyków w salonach; ściśle powiązany łańcuch dostaw).

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Włosy
18.07.2025 14:07
Grzebień do włosów pod prysznic jako synergia beauty i designu
Wspólny projekt UAUproject i OnlyBio wyróżnia się nowoczesnym podejściem do designu użytkowegoOnlyBio mat.pras.

Marka kosmetyczna OnlyBio połączyła siły z artystycznym studiem projektowym UAUproject, tworząc grzebień do włosów pod prysznic, ułatwiający świadomą pielęgnację, łączący przy tym funkcjonalność i estetykę. To dobry przykład synergii między światem beauty a designem użytkowym, który odpowiada na realne potrzeby konsumentów, ale też wyróżnia się formą.

Chcieliśmy stworzyć coś więcej niż zwykły grzebień: akcesorium, które ułatwi pielęgnację, ale też będzie na tyle dobrze zaprojektowane, że stanie się naturalną częścią łazienkowej przestrzeni. Właśnie dlatego zaprosiliśmy do współpracy artystów z UAUproject – wyjaśnia Marta Iwanowska-Giler, dyrektor kreatywna OnlyBio.life.

Jak dodaje, wspólny projekt UAUproject i OnlyBio wyróżnia się nowoczesnym podejściem do designu użytkowego – łączy funkcję z estetyką i budowaniem codziennego doświadczenia.

Nie projektujemy po to, by stworzyć kolejny ładny przedmiot. Naszym celem jest emocjonalna użyteczność – coś, co poprawia komfort i zostaje z użytkownikiem na dłużej. Taki właśnie jest grzebień dla OnlyBio: prosty, ale znaczący i funkcjonalny detal – dodaje Justyna Fałdzińska z UAUproject.

Grzebień został wykonany z lekkiego i łatwego do czyszczenia materiału, posiada ergonomiczny kształt, szeroko rozstawione ząbki, a nawet praktyczny hak do zawieszenia w kabinie prysznicowej. Doskonale sprawdzi się podczas aplikacji masek i odżywek, minimalizując uszkodzenia włosów, szczególnie kręconych i falowanych. 

Grzebień będzie dostępny czasowo, jedynie w ramach edycji limitowanej.

Warto przypomnieć, że jest to kolejny (w krótkim czasie) przykład współpracy marki OnlyBio z inną firmą, której celem jest stworzenie oryginalnych, unikalnych akcesoriów do włosów: Marki OnlyBio i Invisibobble połączyły siły w ramach międzynarodowej współpracy

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
18.07.2025 11:55
Puig: sprzedaż kosmetyków znowu wzrasta – we wszystkich kategoriach i regionach
Uriage jest największą marką w segmencie kosmetyków do pielęgnacji skóry w portfolio Puig IG Uriage

Koncern Puig odnotował w pierwszej połowie bieżącego roku 7,6-procentowy wzrost przychodów (2,299 mld euro). Jak podkreśla firma, wzrosty nastąpiły we wszystkich segmentach. Właściciel takich marek jak Byredo i Charlotte Tilbury odnotował wzrosty przychodów we wszystkich regionach: o 10,9 proc. w obu Amerykach, 16,5 proc. w regionie Azji i Pacyfiku oraz 3,6 proc.w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA).

W segmencie mody i perfum Puig odnotował wzrost sprzedaży o 8,6 proc. like-for-like, co stanowi 73 proc. całkowitych przychodów koncernu.

Kategoria kosmetyków powróciła do fazy wzrostu, osiągając przychód netto w wysokości 339 mln euro i wzrost o 2 proc. Stanowiło to w pierwszej połowie 2025 roku 15 proc. przychodów dla Puig. To ożywienie było napędzane synergią kluczowych premier oraz poszerzania kanałów sprzedaży oraz zasięgu geograficznego.

Kategoria pielęgnacji skóry nadal dawała solidne przychody, rosnące o  8,1 proc. (do 276 mln euro). Ta kategoria odpowiadała za 12 proc. całkowitych przychodów Puig. Wzrost napędzany był dwucyfrowymi wynikami, osiąganymi przez markę Uriage – największą w tym segmencie, dodatkowo wspieranymi wynikami kosmetyków pielęgnacyjnych marki Charlotte Tilbury.

Jeśli chodzi o prognozy na 2025 rok, Puig uważa za realny wzrost przychodów o 6-8 proc. oraz dalszy wzrostu skorygowanej marży EBITDA.

Osiągnęliśmy solidne wyniki we wszystkich naszych segmentach i regionach, co odzwierciedla kondycję i odporność naszego portfolio na rozwijającym się globalnym rynku kosmetycznym. Jesteśmy przekonani o naszej zdolności do dalszego wzrostu na rynku kosmetyków premium i podtrzymujemy naszą prognozę na cały rok – komentuje Marc Puig, prezes i dyrektor generalny hiszpańskiego koncernu.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
19. lipiec 2025 00:59