StoryEditor
Producenci
12.02.2025 11:28

Dobra sprzedaż perfum uratowała wyniki Coty za ostatnie półrocze

Coty obniżyło roczną prognozę zysku, firma zmaga się ze spowolnieniem popytu na kosmetyki / archiwum WK

Jak poinformowała firma Coty, właściciel marek Rimmel London i Kylie Cosmetics, solidny przyrost w kategorii perfum zrównoważył ​​niższy popyt na kosmetyki w Azji. Przychody Coty w pierwszej połowie roku (kończącej się 31 grudnia 2024) pozostały dzięki temu na niezmienionym poziomie.

W sumie firma odnotowała spadek przychodów o 1 proc. rok do roku. Przychody netto wzrosły o 2 proc. (rok wcześniej było to 14 proc.). Wpływ na wzrost miała sprzedaż perfum marek prestiżowych i masowych, co stanowiło 60 proc. przychodów Coty. Odnotowano również dobrą sprzedaż w kategorii kosmetyków pielęgnacyjnych do ciała.

Dywizja marek prestiżowych, obejmująca m.in. Burberry, Kylie Cosmetics i Chloé, odnotowała wzrost przychodów netto o 2 proc. Przychody netto LFL wzrosły o 4 proc. w pierwszej połowie roku w porównaniu do 18-procentowego wzrostu w roku poprzednim. Mocne wzrosty w kategorii perfum częściowo zniwelowały efekty niższej sprzedaży kosmetyków (głównie na rynku azjatyckim). 

Dział kosmetyków konsumenckich, który obejmuje takie marki jak Rimmel London i Max Factor, odnotował spadek przychodów netto o 6 proc., na co wpłynął niższy popyt na kosmetyki do pielęgnacji ciała i kosmetyki do makijażu. Również w tym dziale perfumy uratowały sytuację.

Coty obniżyło roczną prognozę zysku w wyniku tego, że firma zmaga się ze spowolnieniem popytu na kosmetyki w Stanach Zjednoczonych. Niedawno o mniejszych wzrostach na rynku kosmetyków masowych w USA poinformowały marki Elf Beauty i L‘Oreal, tłumaczące te wyniki ogólną tendencją wśród klientów, którzy są mniej skłonni do wydawania pieniędzy na kosmetyki i zestawy do makijażu.

Czytaj też: Akcje e.l.f Beauty spadają o 20 proc. po obniżeniu prognoz sprzedaży

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Włosy
18.07.2025 14:07
Grzebień do włosów pod prysznic jako synergia beauty i designu
Wspólny projekt UAUproject i OnlyBio wyróżnia się nowoczesnym podejściem do designu użytkowegoOnlyBio mat.pras.

Marka kosmetyczna OnlyBio połączyła siły z artystycznym studiem projektowym UAUproject, tworząc grzebień do włosów pod prysznic, ułatwiający świadomą pielęgnację, łączący przy tym funkcjonalność i estetykę. To dobry przykład synergii między światem beauty a designem użytkowym, który odpowiada na realne potrzeby konsumentów, ale też wyróżnia się formą.

Chcieliśmy stworzyć coś więcej niż zwykły grzebień: akcesorium, które ułatwi pielęgnację, ale też będzie na tyle dobrze zaprojektowane, że stanie się naturalną częścią łazienkowej przestrzeni. Właśnie dlatego zaprosiliśmy do współpracy artystów z UAUproject – wyjaśnia Marta Iwanowska-Giler, dyrektor kreatywna OnlyBio.life.

Jak dodaje, wspólny projekt UAUproject i OnlyBio wyróżnia się nowoczesnym podejściem do designu użytkowego – łączy funkcję z estetyką i budowaniem codziennego doświadczenia.

Nie projektujemy po to, by stworzyć kolejny ładny przedmiot. Naszym celem jest emocjonalna użyteczność – coś, co poprawia komfort i zostaje z użytkownikiem na dłużej. Taki właśnie jest grzebień dla OnlyBio: prosty, ale znaczący i funkcjonalny detal – dodaje Justyna Fałdzińska z UAUproject.

Grzebień został wykonany z lekkiego i łatwego do czyszczenia materiału, posiada ergonomiczny kształt, szeroko rozstawione ząbki, a nawet praktyczny hak do zawieszenia w kabinie prysznicowej. Doskonale sprawdzi się podczas aplikacji masek i odżywek, minimalizując uszkodzenia włosów, szczególnie kręconych i falowanych. 

Grzebień będzie dostępny czasowo, jedynie w ramach edycji limitowanej.

Warto przypomnieć, że jest to kolejny (w krótkim czasie) przykład współpracy marki OnlyBio z inną firmą, której celem jest stworzenie oryginalnych, unikalnych akcesoriów do włosów: Marki OnlyBio i Invisibobble połączyły siły w ramach międzynarodowej współpracy

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
18.07.2025 11:55
Puig: sprzedaż kosmetyków znowu wzrasta – we wszystkich kategoriach i regionach
Uriage jest największą marką w segmencie kosmetyków do pielęgnacji skóry w portfolio Puig IG Uriage

Koncern Puig odnotował w pierwszej połowie bieżącego roku 7,6-procentowy wzrost przychodów (2,299 mld euro). Jak podkreśla firma, wzrosty nastąpiły we wszystkich segmentach. Właściciel takich marek jak Byredo i Charlotte Tilbury odnotował wzrosty przychodów we wszystkich regionach: o 10,9 proc. w obu Amerykach, 16,5 proc. w regionie Azji i Pacyfiku oraz 3,6 proc.w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA).

W segmencie mody i perfum Puig odnotował wzrost sprzedaży o 8,6 proc. like-for-like, co stanowi 73 proc. całkowitych przychodów koncernu.

Kategoria kosmetyków powróciła do fazy wzrostu, osiągając przychód netto w wysokości 339 mln euro i wzrost o 2 proc. Stanowiło to w pierwszej połowie 2025 roku 15 proc. przychodów dla Puig. To ożywienie było napędzane synergią kluczowych premier oraz poszerzania kanałów sprzedaży oraz zasięgu geograficznego.

Kategoria pielęgnacji skóry nadal dawała solidne przychody, rosnące o  8,1 proc. (do 276 mln euro). Ta kategoria odpowiadała za 12 proc. całkowitych przychodów Puig. Wzrost napędzany był dwucyfrowymi wynikami, osiąganymi przez markę Uriage – największą w tym segmencie, dodatkowo wspieranymi wynikami kosmetyków pielęgnacyjnych marki Charlotte Tilbury.

Jeśli chodzi o prognozy na 2025 rok, Puig uważa za realny wzrost przychodów o 6-8 proc. oraz dalszy wzrostu skorygowanej marży EBITDA.

Osiągnęliśmy solidne wyniki we wszystkich naszych segmentach i regionach, co odzwierciedla kondycję i odporność naszego portfolio na rozwijającym się globalnym rynku kosmetycznym. Jesteśmy przekonani o naszej zdolności do dalszego wzrostu na rynku kosmetyków premium i podtrzymujemy naszą prognozę na cały rok – komentuje Marc Puig, prezes i dyrektor generalny hiszpańskiego koncernu.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
19. lipiec 2025 01:05