StoryEditor
Producenci
21.02.2024 09:00

Donald Trump startuje z kolejnym biznesem; w ofercie buty sportowe i zapachy

Zapach męski i damski przypominają odpowiednio popiersie byłego prezydenta i figurę byłej pierwszej damy. / CIC Ventures LLC
Były prezydent Stanów Zjednoczonych, Donald Trump, wypuścił na rynek własną linię butów, wód kolońskich i perfum. Buty za 399 dolarów, dla których obowiązywał „ścisły limit trzech par na klienta”, zostały już wyprzedane. Premiera nowego biznesu Trumpa nastąpiła zaledwie dzień po tym, jak sędzia nakazał jemu i jego firmom zapłatę prawie 355 milionów dolarów w ramach jego nowojorskiego procesu o oszustwo cywilne oraz podczas wystąpienia Trumpa na Sneaker Con w Filadelfii.

Okryty niesławą były prezydent Stanów Zjednoczonych wprowadza na rynek kolejną linię swoich produktów, składającą się z butów sportowych, wody kolońskiej i perfum. Woda kolońska Victory47 Cologne by President Trump i perfumy Victory47 Perfume by President Trump kosztują 99 dolarów za sztukę. Strona zapowiada, że zamówione zapachy będą wysyłane do klientów i klientek w czerwcu 2024 r.

Sędzia stanu Nowy Jork powiedział w czwartek, że proces karny byłego prezydenta w sprawie o ciche pieniądze rozpocznie się 25 marca. Trumpowi i jego firmom nakazano zapłacić prawie 355 milionów dolarów za oszukańcze zawyżanie wartości jego nieruchomości. Grozi mu także wyrok w wysokości 83 milionów dolarów za zniesławienie autora E. Jeana Carrolla. Łącznie faworyt Partii Republikańskiej został ukarany grzywnami o łącznej wysokości około 438 mln dolarów w ciągu ubiegłych czterech tygodni. To nie wróży zbyt dobrze jego biznesom, niemniej były prezydent ma na koncie całą listę linii, serii, kolekcji, programów i projektów, które odniosły mniejsze lub większe sukcesy.

Wcześniej Trump użyczył swojego imienia zapachom Donald Trump (wprowadzony na rynek w 2004 r.), Empire (2015) i Sucess (2011) oraz The Trump Network, firmie działającej w modelu MLM, która sprzedawała witaminy i suplementy diety. Jego córka, Ivanka Trump, również ma na koncie zapach, który został wprowadzony do sprzedaży w 2012 r. Nadal działa także Trump Store, w którym można zakupić produkty kosmetyczne. Poza biznesami urodowymi i suplementacyjnymi Trump sygnował swoim nazwiskiem między innymi ubrania, alkohole, żywność i usługi finansowe.

Czytaj także: Perfumy Dody: jak pachną, ile kosztują, jakie reakcje zbierają z rynku?

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
14.05.2025 12:17
Nivea pozwana za mylące oznaczenia składników naturalnych
Siedziba Beiersdorf w Hamburgumat. prasowe

Beiersdorf Inc., właściciel marki Nivea, stanął w obliczu pozwu zbiorowego złożonego 25 kwietnia 2025 roku w sądzie federalnym w Kalifornii. Sprawa dotyczy rzekomo wprowadzających w błąd oznaczeń produktów do pielęgnacji skóry z linii Nourish by Nature oraz Naturally Good. Pięciu powodów twierdzi, że zakupiło kosmetyki z etykietami informującymi o „X proc. składników pochodzenia naturalnego”, mimo że produkty miały zawierać głównie substancje syntetyczne.

W pozwie podniesiono, że Beiersdorf oparł swoje deklaracje o normę ISO 16128 – wytyczną opracowaną przez branżę kosmetyczną, która nie ma mocy prawnej i nie została stworzona z myślą o marketingu konsumenckim. Norma ta pozwala klasyfikować niektóre składniki chemicznie przetworzone jako „pochodne naturalnie”, co – zdaniem powodów – wprowadza konsumentów w błąd, zwłaszcza tych kierujących się troską o środowisko i wrażliwą skórę.

Powodowie domagają się odszkodowania, przeprowadzenia procesu przed ławą przysięgłych oraz nadania sprawie statusu pozwu zbiorowego. Grupa miałaby objąć wszystkich konsumentów z Kalifornii, którzy kupili wskazane produkty Nivea od 25 kwietnia 2021 roku do dziś. Skala sprawy może być znaczna, biorąc pod uwagę wielkość rynku kosmetycznego w Kalifornii i rosnące zainteresowanie produktami „naturalnymi”.

Sprawa zwraca uwagę na szerszy problem braku jednoznacznych regulacji dotyczących stosowania pojęć takich jak „naturalny” czy „pochodzenia naturalnego” w przemyśle kosmetycznym. Wynik postępowania może mieć istotne konsekwencje dla całego sektora w USA – zarówno pod kątem ewentualnych rekompensat, jak i wprowadzenia bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących transparentności etykietowania produktów.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Biznes
14.05.2025 10:32
Laetitia Toupet-Delon mianowana globalną prezes marki L‘Oréal Paris
Od 1 lipca Laetitia Toupet-Delon obejmie stanowisko globalnej prezes marki L‘Oréal Paris shutterstock

Od 1 lipca Laetitia Toupet-Delon, obecnie globalna dyrektor generalna marek działu dermatologii kosmetycznej L‘Oréal (w skład którego wchodzą m.in. marki Vichy i La Roche-Posay), zostanie globalną prezes marki L‘Oréal Paris – wiodącej marki w portfolio francuskiego giganta kosmetycznego.

Toupet-Delon zastąpi Delphine Viguier-Hovasse, która przejdzie na nowo utworzone stanowisko szefowej innowacji w grupie. Viguier-Hovasse została mianowana globalną prezes marki L‘Oréal Paris w 2019 roku, jako pierwsza kobieta na tym stanowisku.

Laetitia Toupet-Delon dołączyła do grupy L‘Oréal w 1998 roku, pracując w dziale marketingu L‘Oréal Paris, a później Garnier. W 2008 roku przeszła do działu dermatologii kosmetycznej grupy. W 2015 roku została mianowana globalnym prezesem marki La Roche-Posay, a później została – globalnym prezesem wszystkich marek działu dermatologii kosmetycznej: CeraVe, Vichy, SkinCeuticals, Skinbetter Science i La Roche-Posay.

Toupet-Delon obejmie kierownictwo nad L’Oréal Paris, będącego częścią działu rynku masowego grupy L’Oréal, z przychodami szacowanymi na ponad 6 mld euro. L’Oréal Paris jest obecny na 150 rynkach.

W pierwszym kwartale 2025 roku przychody grupy L’Oréal wzrosły o 4,4 proc., osiągając 11,73 mld euro.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
16. maj 2025 06:38