StoryEditor
Producenci
20.07.2023 13:46

Essity finalizuje dezinwestycję na rynku rosyjskim

Od ponad dwóch lat ukraińskie media z dużym entuzjazmem relacjonują każde wyjście z rynku lub deinwestycję firm zagranicznych działających w Rosji. Informacje o takich decyzjach są często przedstawiane jako pozytywne dla Ukrainy, ze względu na geopolityczne napięcia między tymi dwoma krajami.Essity
Essity, firma zajmująca się produktami higienicznymi i zdrowotnymi, zakończyła zbycie swojej działalności w Rosji, tym samym opuszczając rosyjski rynek. Transakcja została sfinalizowana za cenę zakupu wynoszącą około 1,2 miliarda koron szwedzkich bez gotówki i bez zadłużenia.

Decyzja o wyjściu z rynku rosyjskiego została zainicjowana przez Essity w kwietniu 2022 r., po czym w tym samym roku nastąpiła utrata wartości aktywów firmy w Rosji w wysokości około 1,7 mld SEK. Rosyjskie operacje, które w 2022 roku odpowiadały za około 2 proc. całkowitej skonsolidowanej sprzedaży netto Essity, zostały teraz przejęte przez New Technologies LLC, której właścicielem jest głównie Igor Szyłow.

Wyjście Essity z Rosji jest odpowiedzią na trwający konflikt między Rosją a Ukrainą. Od początku wojny Rosji z Ukrainą byliśmy w pełni skoncentrowani na wyjściu z Rosji. Dziś zakończyliśmy proces dezinwestycji naszej firmy po długim i złożonym procesie – powiedział Magnus Groth, prezes i dyrektor generalny Essity.

image

Wybór produktów marek Essity.

FOTO: Essity

Essity dołącza tym samym do listy firm opuszczających rosyjski rynek. Decyzja ta jest częścią większego trendu, w którym wiele korporacji i przedsiębiorstw zdecydowało się wycofać z działalności w Rosji. Przykładami innych firm z branży beauty, które podjęły podobne kroki, są m.in. Oriflame, Victoria‘s Secret, Shiseido, Lush, Salvatore Ferragamo czy NU Skin. Te decyzje są często wynikiem rosnących trudności i ryzyka związanych z prowadzeniem biznesu w Rosji, takich jak sankcje międzynarodowe, zmieniające się przepisy prawne i trudności gospodarcze. Ukraińskie media od ponad dwóch lat z dużym entuzjazmem relacjonują każde wyjście z rynku lub deinwestycję zagranicznych firm.

W 2022 roku aktywa spółki w Rosji utraciły wartość o ok. 1,7 miliarda koron szwedzkich. W ubiegłym roku sprzedaż Essity w Rosji wyniosła około 2 proc. całości biznesu firmy. Essity na rynku rosyjskim reprezentowane było przez marki Zewa, Tork, Libero, Libresse i Tena.

Essity AB to globalna firma zajmująca się higieną i zdrowiem, z siedzibą główną w Sztokholmie w Szwecji. Portfolio produktów obejmuje produkty jednorazowego użytku, takie jak bibuły, pieluchy dla niemowląt, produkty do pielęgnacji kobiecej (wkładki menstruacyjne itp.), produkty do terapii inkontynencji, terapii uciskowej, produkty ortopedyczne i do pielęgnacji ran.

Czytaj także: Protest przed siedzibą Unilevera w Londynie. Koncern oskarżany o wspieranie finansowe Rosji

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
01.12.2023 13:15
L‘Oréal nadal działa w Rosji, choć w "ograniczonym zakresie"
Firma L‘Oréal choć zamknęła swoje sklepy w Rosji, to nie zatrzymała produkcji w rosyjskiej fabryce
Dyrektor generalny L‘Oréal przyznał, że choć firma po inwazji na Ukrainę zamknęła swoją rosyjską sieć sklepów, to nadal prowadzi zakład w Rosji. Produkuje w nim szampony, farby do włosów oraz artykuły higieniczne i dla dzieci.

Nicolas Hieronimus, dyrektor generalny L‘Oréal,  w wywiadzie dla France Inter powiedział, że firma utrzymuje „ograniczoną działalność” w Rosji. Wciąż prowadzi fabrykę w Kałudze na południe od Moskwy. Zakład otwarty w 2010 roku – w którym produkowana była szeroka gama produktów, od mydła Mixa do perfum YSL i zatrudniał ponad 2 tys. osób – wytwarza obecnie szampony, farby do włosów oraz artykuły higieniczne i dla dzieci.

Są to produkty codziennego użytku, które pozwalają nam utrzymać funkcjonowanie naszej fabryki, wypłacać pensje i chronić bezpieczeństwo naszych pracowników w Rosji. Kontynuowanie produkcji pozwoliło nam to też  uniknąć konfiskat lub działań, które mogłyby zostać podjęte przeciwko naszym aktywom, a przede wszystkim przeciwko naszym pracownikom

– wyjaśnił Nicolas Hieronimus w rozmowie z France Inter.

Portal Fashion Network zwraca uwagę, że dzięki kontynowaniu produkcji, L‘Oréal uniknął losu innej francuskiej firmy. W połowie lipca 2022 r. państwo rosyjskie przejęło kontrolę nad rosyjskimi aktywami Danone. L‘Oréal choć ogłosił w marcu, że tymczasowo zamknie swoje sklepy w Rosji, już wtedy zapewnił, że nie zatrzyma produkcji w swojej fabryce pod Moskwą.

 

 

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
01.12.2023 12:14
Avon mianował nowego dyrektora generalnego. Kristof Neirynck zastąpi na stanowisku Angelę Cretu
Kristof Neirynck, będzie od 1 stycznia 2024 r. dyrektorem generalnym AvonLinkedin
​​​Kristof Neirynck, globalny dyrektor ds. marketingu w firmie Avon i jej dyrektor zarządzający na Europę Zachodnią, zostanie nowym dyrektorem generalnym. Angela Cretu, dotychczasowa dyrektor generalna, będzie nadal wspierać działalność firmy, jako doradca.

Natura &Co ogłosiła, że ​​Kristof Neirynck, zostanie awansowany na stanowisko dyrektora generalnego Avon od 1 stycznia 2024 r. Jako globalny dyrektor ds. marketingu firmy Avon przez ostatnie dwa lata przeprowadził odnowienie marki i osiągnął znaczną poprawę marży brutto. Na początku 2023 roku objął stanowisko dyrektora zarządzającego na Europę Zachodnią. Pod jego kierownictwem poprawiła się rentowność regionu, ustabilizował się podstawowy kanał sprzedaży bezpośredniej oraz ugruntował omnichannelowy dostęp do marki. 

 

Czytaj też: Kristof Neirynck, Elżbieta Mazurkiewicz, Avon o trendach konsumenckich i wyzwaniach dla marek [Prognozy 2023]

 

Przed dołączeniem do Avon Kristof Neirynck pełnił funkcję dyrektora ds. marketingu marek globalnych w Walgreens Boots Alliance (WBA). Na tym stanowisku nadzorował portfel ponad 20 własnych marek z branży kosmetycznej i konsumenckiej, reprezentujących sprzedaż na całym świecie o wartości ponad 4 miliardów dolarów. Przed dołączeniem do WBA spędził 13 lat w P&G, gdzie piastował stanowiska kierownicze w kluczowych działach. 

Komentując swoją nominację, Kristof Neirynck powiedział:

Jestem zaszczycony, że mogę objąć tę nową rolę w Avon i kontynuować jego ewolucję w kierunku firmy wielokanałowej, której podstawą pozostaną jednak przedstawicielki działające w systemie sprzedaży bezpośredniej. Mamy kultową markę: innowacyjne i niedrogie produkty oraz model biznesowy, który stwarza kobietom możliwości wykorzystania swojej władzy na własnych warunkach.

 

Natura &Co poinformowała także, że Angela Cretu, dotychczasowa dyrektor generalna Avon, która w firmie przepracowała 25 lat, będzie nadal wspierać działalność Avon, jako doradca. Pod jej przywództwem firma usprawnił model operacyjny i radykalnie uprościła portfolio. Zaczęla też przechodzenie na sprzedaż społecznościową, koncentrując się na podejściu omnichannel. 

Czytaj też:

Avon przestawia się na sprzedaż w mediach społecznościowych

Angela Cretu dyrektor Avon: sprzedaż społecznościowa jeszcze nigdy nie była tak istotna

 

Fabio Barbosa, dyrektor generalny Natura &Co. zapewnił, że odejście Angeli Cretu było procesem dokładnie zaplanowanym, następującym dopiero po ustabilizowaniu biznesu i wyłonieniu odpowiedniego następcy. 

Doadał, że doradcą Avon, oprócz Angeli Cretu zostanie też Alessandro Carlucci, który wrócił do grupy Natura &Co. po niemal 10 letniej przerwie. W latach 2005–2014 pełnił funkcję dyrektora generalnego Natura, pełniąc równocześnie (w latach 2012–201) funkcję prezesa Światowej Federacji Stowarzyszeń Sprzedaży Bezpośredniej. 

 

Czytaj też:

Jakub Żurowski, Avon Garwolin: Produkujemy dużo, ale możemy więcej. Rozmowy na temat produkcji kontraktowej trwają

Avon otworzył świąteczne pop-up story i rekrutuje klientów do Klubu Avon

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
01. grudzień 2023 15:00