StoryEditor
Producenci
14.12.2022 00:00

Ewa Blocher, Dax Cosmetics: Zakładam, że spełnią się pozytywne scenariusze dla branży kosmetycznej [Prognozy na 2023 r.]

Zakładam, że będzie to dobry rok pod kątem dalszego rozwoju branży kosmetycznej, ponieważ rynek beauty jest ciągle bardziej odporny na wahania koniunktury niż inne sektory. Na pewno będzie trudny pod kątem presji kosztowej oraz zwiększania efektywności pracy w przedsiębiorstwach. Mam nadzieję, że 2023 przyniesie więcej innowacyjnych rozwiązań i ukształtuje nowe trendy, bo od dwóch lat pod tym względem mamy w branży raczej nierozwojowy okres wyczekiwania – mówi Ewa Blocher, prezes zarządu Dax Cosmetics w naszej noworocznej sondzie.  

W jakim nastroju wchodzicie Państwo w nowy rok? Przeważa optymizm czy obawy?

Od kilku lat sytuacja ekonomiczna daje wiele powodów do przemyśleń na przełomie roku. W zasadzie od kilku lat nie wiadomo, co nas może zaskoczyć. W Dax Cosmetics planujemy 2023 rok rozsądnie zakładając, że sprawdzą się pozytywne scenariusze. 

Nie sposób nie brać pod uwagę wydarzeń w całym otoczeniu zewnętrznym, zaczynając od spowalniającego polskiego sektora produkcyjnego, niepewności gospodarczej, wysokiej inflacji, która może osłabić długoterminowo popyt również w sektorze kosmetycznym czy też wojny na Ukrainie.

Na pewno kluczowym zagadnieniem, staje się zarządzanie procesami logistyczno-zakupowymi i kosztami. Branża od dłuższego czasu boryka się z olbrzymimi wzrostami cen surowców i opakowań, które muszą mieć przełożenie na wzrost cen produktów kosmetycznych. Myślę, że szeroko rozumiane procesy optymalizacyjne wysuną się w 2023 roku na pierwszy plan.

Duży niepokój wzbudzają także niezwykle wymagające i szybkie zmiany legislacyjne, które również wpływają na zwiększenie kosztów oraz koncentrację na obszarach pozarozwojowych.

Jaki to będzie rok dla branży kosmetycznej? Jakich spodziewa się Pani tendencji?

Zakładam, że będzie to dobry rok pod kątem dalszego rozwoju branży kosmetycznej, ale trudny i pełen wyzwań dla firm pod kątem presji kosztowej oraz zwiększania efektywności pracy w przedsiębiorstwach.

W bieżącym roku sektor kosmetyczny wzrósł nie tylko pod kątem sprzedaży wartościowej, będącej częściowo pochodną wzrostu cen, ale także ilościowo. Jest ciągle mniej wrażliwy na wahania koniunktury w stosunku do innych branż, więc zakładamy, że w przyszłym roku również się obroni.

Jaki to będzie rok dla Państwa firmy? Jakie cele sobie stawiacie?

Planujemy wzrosty sprzedaży oraz kontynuację rozwoju infrastruktury R&D i produkcji, ale jesteśmy gotowi na korektę, jeżeli będzie taka potrzeba.

W tym roku zakończyliśmy rozbudowę Centrum Badawczo-Rozwojowego  częściowo w ramach umowy o dofinansowanie projektu ze środków unijnych w Programie Operacyjnym Inteligentny Rozwój.

Powiększyliśmy zdecydowanie laboratoria R&D, kontroli jakości oraz technologiczne pod względem powierzchni oraz wyposażenia. Nasze laboratoria zyskały szereg wysokiej klasy, nowoczesnych urządzeń laboratoryjnych, w tym bardzo zaawansowany sprzęt pozwalający na produkcję innowacyjnych  emulsji, które w sektorze kosmetycznym są ciągle słabo rozpowszechnione.

Chcemy pod tym względem korzystać z synergii badawczej i doświadczenia naszych partnerów z laboratoriów Rohto Pharmaceuticals w Japonii i wprowadzać na rynek najskuteczniejsze formulacje kosmetyków.

W 2023 będziemy kontynuować inwestycje w obszarze produkcji.

Jakie trendy będą Pani zdaniem kształtować w najbliższym czasie rynek kosmetyczny?   

Od czasów pandemii w zasadzie mało się wydarzyło pod kątem innowacji i trendów. Moim zdaniem nic ciekawego nie pojawiło się także na targach branżowych ani w Europie ani poza nią. Mieliśmy raczej w branży okres wyczekiwania, stabilizacji i zapewnienia konsumentowi bezpieczeństwa. Mam nadzieję, że 2023 przyniesie więcej innowacyjnych rozwiązań i ukształtuje nowe trendy.

Jeżeli chodzi o ciekawe produkty to myślę, że rozwinie się sprzedaż kosmetyków z wysokim stężeniem procentowym składników aktywnych, czyli np. serum.

Czy planujecie Państwo wchodzenie w nowe kategorie produktów?

Co roku wprowadzamy wiele nowości w różnych kategoriach, w których jesteśmy i zawsze staramy się rozpoznawać nowe obszary. W przyszłym roku bardziej intensywnie podejdziemy do rozwoju kategorii sprzedawanych w kanale aptecznym. Będziemy współpracować w tym zakresie z naszymi parterami z Grupy Mentholatum/Rohto.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
24.07.2024 14:49
Blisko 85 tys. zł trafiło do rolników dzięki sprzedaży produktów Fairtrade w Rossmannie
Rossmann

Fundacja Fairtrade, we współpracy z siecią drogerii Rossmann, przekazała rolnikom z krajów globalnego Południa prawie 85 tys. zł. Kwota ta została zebrana ze sprzedaży trzech certyfikowanych produktów marki EnerBIO, co pozwala na wspieranie godziwych warunków pracy i rozwoju lokalnych społeczności.

Fundacja Fairtrade, w ramach współpracy z siecią drogerii Rossmann, przekazała rolnikom z krajów globalnego Południa sumę 84 624 zł. Kwota ta została zebrana ze sprzedaży trzech certyfikowanych produktów marki EnerBIO: czekolady kokosowej, orzechów nerkowca w polewie z mlecznej czekolady oraz syropu z agawy. Te produkty dostępne są na półkach Rossmanna i cieszą się dużą popularnością wśród klientów, co przyczynia się do generowania środków na wsparcie producentów rolnych w Ameryce Łacińskiej, Afryce, Azji Południowo-Wschodniej i Oceanii.

Fairtrade to system certyfikacji Sprawiedliwego Handlu, który ma na celu poprawę warunków życia i pracy rolników oraz pracowników plantacji. Ruch ten, założony przez organizacje pozarządowe i wolontariuszy, działa na rzecz eliminacji pracy przymusowej i dziecięcej, a także na rzecz bardziej sprawiedliwych warunków handlowych. W ramach Fairtrade, rolnikom wypłacane są także specjalne środki – premia Fairtrade – które mogą przeznaczyć na modernizację gospodarstw lub projekty lokalne, takie jak poprawa warunków mieszkaniowych czy edukacja. Premia ta zależy od liczby sprzedanych produktów przez pierwszego kupca w systemie Fairtrade.

Rossmann, polski lider na rynku w zakresie sprzedaży certyfikowanej agawy oraz szósta firma pod względem sprzedaży ziarna kakaowego Fairtrade w Polsce, przyczynia się do sukcesu tego systemu. Dzięki współpracy z Fairtrade, produkty dostępne w Rossmannie nie tylko spełniają wysokie standardy jakości, ale także wspierają sprawiedliwe warunki handlowe dla rolników. W 2023 roku, sprzedaż produktów Fairtrade w Rossmannie przyczyniła się do zebrania znacznej sumy, która teraz pomoże rolnikom w krajach globalnego Południa poprawić swoje warunki życia i pracy.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
24.07.2024 14:07
Lush wspomoże charytatywnie dzieci w oblężonej Gazie
Mydło Watermelon Slice stało się cegiełką charytatywną.Lush

Lush ogłosił, że przekaże wszystkie zyski ze sprzedaży swojego mydła Watermelon Slice na projekty oferujące profesjonalne wsparcie psychiczne i poradnictwo traumatyczne dla dzieci w Gazie i na Zachodnim Brzegu. Marka etycznych kosmetyków wybrała plasterek arbuza na swoje “mydło nadziei”, nawiązując do symboliki palestyńskiej flagi, aby wyrazić wsparcie dla Gazy.

Lush, znana marka kosmetyków etycznych, ogłosiła wyjątkową inicjatywę charytatywną, która ma na celu wsparcie psychiczne dzieci żyjących w trudnych warunkach w oblężonej Gazie i na Zachodnim Brzegu. Firma zapowiedziała, że całkowity dochód ze sprzedaży mydła Watermelon Slice zostanie przeznaczony na projekty oferujące profesjonalne wsparcie psychiczne i poradnictwo w zakresie traumy dla tych dzieci. Decyzja o wyborze mydła w kształcie plasterka arbuza nie jest przypadkowa — arbuz jest symbolem używanym przez Palestyńczyków do wyrażania wsparcia dla Gazy, co dodaje kampanii jeszcze głębszego znaczenia.

image
Lush komunikuje charytatywny charakter tego konkretnego produktu również stacjonarnie.
Arab News
Symbolika arbuza, który nawiązuje do kolorów palestyńskiej flagi, ma w tym kontekście ogromne znaczenie. Emoji arbuza stało się symbolem Palestyny z powodu swojego charakterystycznego wyglądu, który nawiązuje do kolorów palestyńskiej flagi. Jest to przenośny sposób na wyrażenie tożsamości narodowej i politycznej oraz wsparcia dla sprawy palestyńskiej, szczególnie w sytuacjach, gdy bezpośrednie używanie flagi może być zakazane lub cenzurowane. “Mydło nadziei” ma nie tylko pomóc finansowo, ale również zwrócić uwagę międzynarodowej społeczności na trudną sytuację dzieci w regionie. Poprzez tę kampanię, Lush pragnie zainspirować innych do działania i wsparcia, a także pokazać, że nawet drobne gesty mogą przynieść znaczącą pomoc. Jest to kolejny krok marki w jej dążeniu do realizacji celów zrównoważonego rozwoju i wsparcia społeczności w potrzebie.

Na stronie internetowej Lush znajduje się link do raportu organizacji Save the Children, który ujawnia przerażające statystyki dotyczące zdrowia psychicznego dzieci w Gazie. Według raportu, około 95 proc. dzieci w Gazie zgłasza odczuwanie depresji, nadpobudliwości, agresji i preferencji do izolacji. Dane te pokazują ogromną skalę problemu i podkreślają, jak istotne jest zapewnienie wsparcia psychicznego dla najmłodszych ofiar konfliktu. Inicjatywa Lush ma na celu nie tylko zebranie funduszy, ale również zwiększenie świadomości na temat potrzeb psychicznych dzieci w strefie konfliktu.

Jak donosi Arab News, wsparcie Lush dla Palestyny nie jest niczym nowym. Firma pozyskuje oliwę z oliwek extra virgin z palestyńskiej farmy permakulturowej Marda, która jest prowadzona z naciskiem na regenerację społeczną i środowiskową. Farma promuje zrównoważone praktyki rolnicze i oferuje możliwości ekonomiczne lokalnym społecznościom.

Czytaj także: Marka perfum Jo Malone dystansuje się od założycielki w związku z zaangażowaniem jej syna w pro-palestyńską grupę studencką

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
24. lipiec 2024 14:50