StoryEditor
Producenci
03.01.2018 00:00

Ewa Blocher, Dax Cosmetics: zmierzymy się z trudnym rynkiem pracy i wewnętrzną konkurencją

– Wyzwaniem dla całej branży kosmetycznej będzie duża konkurencyjność wewnętrzna oraz trudny rynek pracy – przewiduje Ewa Blocher, dyrektor generalna Dax Cosmetics – firmy należącej do grupy Rohto Pharmaceuticals. Coraz większy wpływ, zarówno na handel, jak i relacje z konsumentami, będzie miał także rozwój e-commerce oraz komunikacja w social mediach.

Jaki będzie 2018 r. dla branży kosmetycznej?

Moim zdaniem będzie to kolejny bardzo dynamiczny rok dla branży kosmetycznej. Wpłynie na to olbrzymia liczba nowości, coraz krótszy cykl życia produktów i coraz większe oczekiwania konsumentów.

Z jakimi wyzwaniami i problemami branża będzie się mierzyć?

Wyzwaniem dla całej branży będzie duża konkurencyjność wewnętrzna sektora beauty, który przejawia się ogromną dynamiką działań, wielością podmiotów, innowacjami.

Trudny rynek pracy, będzie wymagał ciągłego podnoszenia poziomu automatyzacji procesów produkcyjnych.

Wyzwaniem dla naszej firmy będzie konsekwentne umacnianie pozycji Dax Cosmetics w Polsce i na rynkach zagranicznych. Odbędzie się to głównie poprzez dynamiczny rozwój marek w portfolio firmy, ale również poprzez wprowadzanie nowych kategorii produktowych i wchodzenie w nowe kanały dystrybucji. Chcemy także mocniej zacieśnić współpracę dystrybucyjną z oddziałami Rohto Pharmaceuticals Group na innych rynkach.

Jakie główne czynniki będą miały wpływ na rynek kosmetyczny, handel, relacje z konsumentem?

Jest wiele czynników mających wpływ na rozwój branży, jak chociażby unijne regulacje prawne wprowadzające wiele ograniczeń hamujących szybkość działania i multiplikujących przepisy administracyjne. Znaczenie będzie miała kondycja poszczególnych kanałów dystrybucji, ale także przewidywane procesy konsolidacji na rozdrobnionym rynku producentów. Coraz większy wpływ, zarówno na handel, jak i relacje z konsumentami, będzie miał także rozwój e-commerce oraz komunikacja w social mediach.

Na jakie konsumenckie trendy przygotowujecie się?

W tym roku chcemy przygotować odpowiedź kosmetyczną dla konsumentów, którzy narażeni są na wielowymiarowy stres i zanieczyszczenia środowiska. Jako części japońskiego koncernu bardzo bliskie jest nam czerpanie z azjatyckich trendów, zatem będziemy kontynuować azjatyckie podejście do pielęgnacji.

Jakie są plany rozwoju firmy w 2018 r. w kraju i na świecie? Czy będziecie wchodzić w nowe kategorie?

Planujemy ciągły rozwój w kategoriach pielęgnacji twarzy i ciała, ale myślimy o także o innych segmentach. Mamy olbrzymie możliwości rozwoju współpracy z oddziałami grupy Rohto Pharmaceuticals, do której należy Dax Cosmetics. W tym roku chcemy sfinalizować wiele projektów, nad którymi pracowaliśmy w 2017 r., więc pojawia się duża szansa na otworzenie rynków azjatyckich i Ameryki Południowej.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
03.07.2025 14:42
PZ Cussons odstępuje od sprzedaży marki St. Tropez
St. Tropez to marka produktów do samoopalania należąca do PZ Cussons.St. Tropez

W kwietniu 2024 r. Grupa PZ Cussons ogłosiła zamiar sprzedaży marki St. Tropez i rozpoczęła szeroki proces aukcyjny, który przyciągnął „liczne oferty”. Decyzja zapadła w momencie, gdy segment Beauty notował spadek wycen, a przychody spółki w USA w roku obrotowym FY25 malały. Mimo szczegółowej analizy propozycji zarząd ostatecznie postanowił markę zatrzymać i nadać jej nowy kierunek rozwoju.

Kluczowym elementem nowej strategii jest powołanie dedykowanego zespołu, którego rezultaty będą mierzone trzema wskaźnikami: skutecznością działań handlowych (w tym aktywności cyfrowych), tempem wdrażania innowacji oraz odświeżeniem wizerunku St. Tropez. Ma to pozwolić na lepsze wykorzystanie potencjału marki w międzynarodowym portfolio PZ Cussons.

Istotnym krokiem będzie również partnerstwo z amerykańską firmą The Emerson Group. Emerson przejmie obsługę kluczowych sieci detalicznych w USA, oferując zarządzanie klientem, logistykę i wsparcie marketingowe. Model ten ma zniwelować problem „niedoskalowanego” biznesu PZ Cussons w Stanach Zjednoczonych i ponownie wprowadzić markę na ścieżkę wzrostu dzięki połączeniu zasięgu dystrybucyjnego Emersona i kapitału marki St. Tropez.

Ze względu na ostatnie wyniki St. Tropez (marka wypracowała 7,5 mln funtów skorygowanego zysku operacyjnego w FY25) Grupa spodziewa się ujęcia odpisu aktualizującego o charakterze niepieniężnym, który zostanie zaprezentowany w wynikach za FY25 we wrześniu 2025 r. Szczegółowy plan dalszego rozwoju marki ma zostać przedstawiony również we wrześniu.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
02.07.2025 16:35
Kosmetyki marki Runmageddon? Marka eventowo-sportowa wkracza w nowe segmenty
Czy Runmageddon stanie się konkurentem globalnych graczy w segmencie kosmetyków sportowych?DALL-E

Do zarządu spółki Runmageddon S.A. wszedł Milivoj Puškar, obejmując nowo utworzone stanowisko chief commercial & brand officera (CC&BO). To pierwszy od dwóch lat awans na poziomie zarządu i jednocześnie jedyna zmiana personalna ogłoszona w 2025 r. przez organizatora największych w Polsce biegów z przeszkodami.

Wprowadzenie Puškara zbiega się z wdrożeniem nowej strategii biznesowej. Runmageddon deklaruje odejście od modelu stuprocentowo eventowego na rzecz kompleksowego rozwoju marki i jej filarów. – „Uświadomienie sobie wartości brandu skłoniło mnie do komercjalizacji Runmageddonu” – podkreśla założyciel spółki Jarosław Bieniecki. Firma zamierza uporządkować portfolio tak, aby przychody nie zależały wyłącznie od kalendarza imprez.

Założyciel marki Runmageddon w wypowiedzi dla Wirtualnemedia.pl tłumaczy swoje zamierzenia:

Filary naszego brandu można podzielić na dwie kategorie [...] Po pierwsze to retail, w którym chcemy wprowadzać na rynek produkty z brandem Runmageddon, takie jak żywność funkcjonalna, suplementy, zdrowe słodycze, kosmetyki. Po drugie — stawiamy mocno na Generację Runmageddonu, pod którą kryje się m.in. organizacja darmowych wydarzeń dla ponad 40 tys. dzieci w 2026 roku.

Kluczowym krokiem jest przesunięcie 7 obszarów kompetencyjnych – komunikacji, brandingu, sprzedaży, SSC, B2C, B2B oraz IT – do holdingu Runmageddon. Natomiast spółka zależna Extreme Events skoncentruje się wyłącznie na logistyce cyklu biegów w kilkunastu lokalizacjach w całym kraju. Pozwoli to, według zarządu, ograniczyć koszty operacyjne nawet o kilkanaście procent i równolegle zwiększyć tempo prac nad nowymi przedsięwzięciami.

Jednocześnie spółka buduje fundamenty pod przyszłe projekty w obszarach sportu, rekreacji, edukacji oraz e-commerce, deklarując, że pierwsze nowe inicjatywy zostaną ogłoszone w II półroczu 2026 r.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
05. lipiec 2025 20:07