StoryEditor
Producenci
22.02.2018 00:00

Henkel osiągnął rekordową sprzedaż i zysk

Po raz pierwszy w historii firmy Henkel, jej roczna sprzedaż przekroczyła 20 miliardów euro. – Rok 2017 był udany. Pomimo trudnych i zmiennych warunków rynkowych osiągnęliśmy rekordowy poziom sprzedaży i zysków. Osiągnęliśmy również rekordowe marże i zyski na akcję. Wszystko zgodnie z naszym zobowiązaniem do zapewnienia zrównoważonego, rentownego wzrostu – powiedział Hans Van Bylen, prezes zarządu Henkla.

– Skupiliśmy się na realizacji naszych strategicznych priorytetów i osiągnęliśmy znaczny postęp w wielu kluczowych inicjatywach i projektach. W ciągu roku dokonaliśmy również szeregu atrakcyjnych akwizycji, które uzupełnią i jeszcze bardziej wzmocnią nasze portfolio – dodał Hans Van Bylen.

Jednostka biznesowa Beauty Care wygenerowała dodatni wzrost sprzedaży organicznej o 0,5 procent. Nominalnie sprzedaż wzrosła o 0,8 procent do poziomu 3,868 mld euro. Skorygowany zysk operacyjny wzrósł o 2,7 proc. do 665 milionów euro. W sektorze Beauty Care motorem wzrostu sprzedaży i udziałów rynkowych były innowacje w zakresie koloryzacji i stylizacji włosów.

Natomiast produkty do prania i czyszczenia odnotowały wzrost o 2 proc. Nominalnie sprzedaż wzrosła o 14,8 procent do 6,651 mld euro. Skorygowany zysk operacyjny wzrósł o 17 proc. do poziomu 1,170 mld euro. Do wzrostu sprzedaży i zysku operacyjnego znacząco przyczyniło się przejęcie firmy The Sun Products Corporation. Wzrosty sprzedaży i udziałów rynkowych osiągnięto dzięki poszerzeniu portfolio produktowego o innowacje w kategoriach detergentów i środków toaletowych.

Rynki wschodzące ponownie osiągnęły ponadprzeciętny wkład w rozwój organiczny grupy, wykazując bardzo silny wzrost sprzedaży organicznej o 5,3 proc. Dojrzałe rynki odnotowały wzrost sprzedaży organicznej o 1,5 proc.

W oparciu o dobre wyniki w 2017 roku i znaczny postęp w realizacji priorytetów strategicznych, Henkel potwierdził ambicje finansowe na 2020 rok – wzrost sprzedaży organicznej o 2 do 4 proc.,  ciągły wzrost skorygowanej marży EBIT oraz skorygowany wzrost EPS 7-9 proc.

W roku 2018 Henkel również spodziewa się osiągnąć wzrost sprzedaży na poziomie 2-4 proc. w każdej jednostce biznesowej. W przypadku skorygowanego zwrotu ze sprzedaży (EBIT) Henkel przewiduje wzrost do ponad 17,5 procent.  

Zarząd Henkla zapowiedział, że do 2020 r. firma będzie generowała zrównoważony, rentowny wzrost. –  Chcemy też, by była jeszcze bardziej ukierunkowana na klienta, innowacyjna i cyfrowa –  powiedział Hans Van Bylen. Aby osiągnąć te ambicje, Henkel określił cztery priorytety strategiczne: pobudzić wzrost, przyspieszyć cyfryzację, zwiększyć sprawność i fundusze.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
14.05.2025 12:17
Nivea pozwana za mylące oznaczenia składników naturalnych
Siedziba Beiersdorf w Hamburgumat. prasowe

Beiersdorf Inc., właściciel marki Nivea, stanął w obliczu pozwu zbiorowego złożonego 25 kwietnia 2025 roku w sądzie federalnym w Kalifornii. Sprawa dotyczy rzekomo wprowadzających w błąd oznaczeń produktów do pielęgnacji skóry z linii Nourish by Nature oraz Naturally Good. Pięciu powodów twierdzi, że zakupiło kosmetyki z etykietami informującymi o „X proc. składników pochodzenia naturalnego”, mimo że produkty miały zawierać głównie substancje syntetyczne.

W pozwie podniesiono, że Beiersdorf oparł swoje deklaracje o normę ISO 16128 – wytyczną opracowaną przez branżę kosmetyczną, która nie ma mocy prawnej i nie została stworzona z myślą o marketingu konsumenckim. Norma ta pozwala klasyfikować niektóre składniki chemicznie przetworzone jako „pochodne naturalnie”, co – zdaniem powodów – wprowadza konsumentów w błąd, zwłaszcza tych kierujących się troską o środowisko i wrażliwą skórę.

Powodowie domagają się odszkodowania, przeprowadzenia procesu przed ławą przysięgłych oraz nadania sprawie statusu pozwu zbiorowego. Grupa miałaby objąć wszystkich konsumentów z Kalifornii, którzy kupili wskazane produkty Nivea od 25 kwietnia 2021 roku do dziś. Skala sprawy może być znaczna, biorąc pod uwagę wielkość rynku kosmetycznego w Kalifornii i rosnące zainteresowanie produktami „naturalnymi”.

Sprawa zwraca uwagę na szerszy problem braku jednoznacznych regulacji dotyczących stosowania pojęć takich jak „naturalny” czy „pochodzenia naturalnego” w przemyśle kosmetycznym. Wynik postępowania może mieć istotne konsekwencje dla całego sektora w USA – zarówno pod kątem ewentualnych rekompensat, jak i wprowadzenia bardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących transparentności etykietowania produktów.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Biznes
14.05.2025 10:32
Laetitia Toupet-Delon mianowana globalną prezes marki L‘Oréal Paris
Od 1 lipca Laetitia Toupet-Delon obejmie stanowisko globalnej prezes marki L‘Oréal Paris shutterstock

Od 1 lipca Laetitia Toupet-Delon, obecnie globalna dyrektor generalna marek działu dermatologii kosmetycznej L‘Oréal (w skład którego wchodzą m.in. marki Vichy i La Roche-Posay), zostanie globalną prezes marki L‘Oréal Paris – wiodącej marki w portfolio francuskiego giganta kosmetycznego.

Toupet-Delon zastąpi Delphine Viguier-Hovasse, która przejdzie na nowo utworzone stanowisko szefowej innowacji w grupie. Viguier-Hovasse została mianowana globalną prezes marki L‘Oréal Paris w 2019 roku, jako pierwsza kobieta na tym stanowisku.

Laetitia Toupet-Delon dołączyła do grupy L‘Oréal w 1998 roku, pracując w dziale marketingu L‘Oréal Paris, a później Garnier. W 2008 roku przeszła do działu dermatologii kosmetycznej grupy. W 2015 roku została mianowana globalnym prezesem marki La Roche-Posay, a później została – globalnym prezesem wszystkich marek działu dermatologii kosmetycznej: CeraVe, Vichy, SkinCeuticals, Skinbetter Science i La Roche-Posay.

Toupet-Delon obejmie kierownictwo nad L’Oréal Paris, będącego częścią działu rynku masowego grupy L’Oréal, z przychodami szacowanymi na ponad 6 mld euro. L’Oréal Paris jest obecny na 150 rynkach.

W pierwszym kwartale 2025 roku przychody grupy L’Oréal wzrosły o 4,4 proc., osiągając 11,73 mld euro.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
16. maj 2025 01:40