StoryEditor
Producenci
11.06.2019 00:00

Japońska firma izoluje „zapach młodej kobiety” i zamienia ją w popularny dezodorant

Deoco, gama kosmetyków dla kobiet, które rzekomo oddają pożądany „zapach młodej kobiety”, stała się wielkim hitem w Japonii, zarówno wśród starszych kobiet, jak i samotnych mężczyzn, którzy pragną zapachu młodszej kobiety.

Historia tej linii kosmetyków rozpoczęła się w zeszłym roku, kiedy japońska firma Rohto Pharmaceutical ogłosiła, że z powodzeniem wyizolowała dwa pachnące związki chemiczne, zwane Lactone C10 i C11, które młodsze ciała kobiet wydawały się produkować w znacznie większych ilościach niż ciała starszych pań.

W badaniu, w którym wzięło udział 500 kobiet w wieku od nastolatek po 50 lat, naukowcy z Rohto wykryli „słodki aromat”, który był silniejszy w ubraniach noszonych przez młodsze kobiety. Kolejne badania wykazały, że zapach pochodzi z dwóch laktonów, których poziom był najwyższy wśród nastolatek, ale znacznie spadł u kobiet po 35. roku życia.

Po odkryciu i wyizolowaniu dwóch związków Rohto szybko zaczęła pracować nad linią mydeł do ciała Deoco i dezodorantów bogatych w Lactone C10 i C11.

Linia Deoco wystartowała wiosną 2018 roku i szybko stała się wielkim hitem, a sprzedaż przekroczyła oczekiwania firmy o około 60 proc. Od tamtej pory jest najlepiej sprzedającym się mydłem do ciała dla kobiet w Amazon Japan oraz drugim najpopularniejszym kobiecym dezodorantem w japońskim sklepie detalicznym Rakuten.

Rohto pierwotnie kierowała swoją linię Deoco do kobiet po trzydziestce i starszych, chcących odzyskać zapach swojej młodości, okazuje się, że istniała inna grupa demograficzna, która podbiła - samotni Japończycy. Produkty kosmetyczne Deoco są rozchwytywane przez samotnych mężczyzn w tym kraju, ponieważ słodki aromat - opisany jako owocowe połączenie brzoskwini i kokosa - sprawia, że czują się jak w pobliżu młodej kobiety. 
 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
02.07.2025 13:30
Yves Rocher zamyka zakłady produkcyjne swojej marki w Izraelu – 270 osób straci pracę
Plaza Poznań

Marka kosmetyczna Sabon, należąca do francuskiego koncernu Yves Rocher, ogłosiła decyzję o zamknięciu swojego zakładu produkcyjnego, centrum logistycznego oraz globalnej siedziby w Izraelu. Zmiany te wiążą się z likwidacją około 270 miejsc pracy i mają na celu konsolidację działalności produkcyjnej w już istniejącym zakładzie we Francji.

Zamknięcie obejmie zakład produkcyjny i globalne centrum logistyczne w Kiryat Gat. Operacje logistyczne zostaną zakończone do października 2025 roku, natomiast całkowite zamknięcie planowane jest na czerwiec 2026 roku. Firma prowadzi rozmowy w sprawie sprzedaży zakładu i podpisała niewiążący list intencyjny z potencjalnym nabywcą. W przypadku niepowodzenia transakcji, zakład zostanie całkowicie zamknięty.

Sabon planuje również sprzedaż swoich 22 sklepów detalicznych w izraelskich centrach handlowych. Zgodnie z planem, przyszły nabywca miałby pełnić rolę wyłącznego dystrybutora produktów marki Sabon na rynku izraelskim. Na ten moment nie wiadomo, czy negocjacje zakończą się podpisaniem wiążącej umowy.

Zamknięcie izraelskich struktur obejmie 60 pracowników centrali, 104 osoby zatrudnione w fabryce, 16 pracowników logistyki oraz około 90 pracowników sklepów, których przyszłość zależy od powodzenia procesu sprzedaży. Firma uzasadnia swoją decyzję koniecznością redukcji kosztów i uproszczenia działalności poprzez likwidację dwóch równoległych ośrodków produkcyjnych – w Izraelu i we Francji.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
01.07.2025 15:30
Highlander Enterprise stawia na kosmetyki: marka 8belle debiutuje w regularnej sprzedaży
Za sterami marki stoi m.in. Sylwia Gołębiewska.8belle

Highlander Enterprise S.A. (do 2024 r. działająca jako Advanced Graphene Products S.A.) rozpoczęła 1 lipca 2025 r. sprzedaż własnej linii kosmetycznej 8belle. To pierwszy tak duży projekt spółki od czasu, gdy nowy zarząd i akcjonariat objęli stery około pół roku temu. Wprowadzenie marki poprzedziło pełne przygotowanie infrastruktury – od zapasów magazynowych po logistykę – tak, aby od pierwszego dnia obsłużyć wysyłkę do klientów biznesowych w modelu B2B.

W pierwszym etapie oferta 8belle obejmuje 3 kategorie produktów dla profesjonalnych stylistów: hybrydowe lakiery do paznokci, bazy oraz preparaty pielęgnacyjne do dłoni i paznokci. Dystrybucja prowadzona jest wyłącznie online poprzez własną platformę, co pozwala ograniczyć koszty i zautomatyzować sprzedaż. Spółka równolegle uruchamia zintegrowaną kampanię marketingową w kanałach offline i digital, aby maksymalnie wykorzystać potencjał ponad kilkudziesięciu tysięcy salonów kosmetycznych działających w Polsce i Europie Środkowej.

Kluczowym punktem zwrotnym była uchwała z 14 kwietnia 2025 r., w której zarząd zatwierdził trzy filary dalszego rozwoju: (1) segment kosmetyczny – linia 8belle oraz przejęta w marcu 2025 r. marka Brown as Berries Care; (2) segment odzieży UV – stroje kąpielowe marki Brown as Berries z opatentowaną tkaniną przepuszczającą słońce i chroniącą skórę filtrem SPF 35; (3) komercjalizację grafenu, w tym plany stworzenia hybrydowych lakierów z dodatkiem grafenu i zabezpieczenie tej technologii patentem. Dzięki dywersyfikacji spółka liczy na szybkie przejście z fazy inwestycji do generowania stabilnych przychodów i zysków.

Za rozwój segmentu kosmetycznego odpowiada Sylwia Gołębiewska – menedżerka, która wcześniej współtworzyła 3 rozpoznawalne marki: Diamond Cosmetics, Semilac oraz hi hybrid. Jej doświadczenie w budowaniu łańcucha dostaw i sieci dystrybucji ma zapewnić 8belle dynamiczny wzrost sprzedaży, a całej Highlander Enterprise – wykorzystanie efektu synergii między przemysłem grafenowym a branżą beauty.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
02. lipiec 2025 15:03