StoryEditor
Producenci
12.02.2024 12:07

L‘Oréal notuje dwucyfrowy wzrost, pomimo trudnego otoczenia sprzedażowego i spadków w Azji

L‘Oréal to firma funkcjonująca na rynku od 115 lat. W ramach grupy finkcjonuje 37 międzynarodowych marek. / mat. prasowe
​L‘Oréal trzeci rok z rzędu notuje dwucyfrowy wzrost, pomimo trudnego otoczenia sprzedażowego w Azji. Roczna sprzedaż grupy wzrosła o 11 proc. do 41,18 mld EUR, przy wzroście we wszystkich działach i regionach z wyjątkiem Azji Północnej, na którą nadal wpływała reset w handlu detalicznym w branży turystycznej.

Sprzedaż L’Oreal w 2023 r. wyniosła 41,18 mld EUR, co oznacza wzrost o 11 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Dział produktów profesjonalnych odnotował wzrost o 7,6 proc. w ciągu roku, wspierany przez strategiczną koncentrację na rozwoju pielęgnacji włosów, wzmacnianiu podejścia wielokanałowego i zdobywaniu nowych rynków. Najsilniejszy wzrost odnotowały tu marki L‘Oréal Professionnel i Kérastase.

Natomiast dział produktów konsumenckich osiągnął najlepszy wzrost od ponad 30 lat. Wyniósł on 12,6 proc., co wynikało z realizacji strategii jednoczesnej demokratyzacji i premiumizacji. Tutaj głównym czynnikiem wzrostu były marki Maybelline New York, L‘Oréal Paris i NYX Professional Makeup, a także produkty z kategorii pielęgnacji włosów i skóry.

Komentując wyniki, Nicolas Hieronimus, dyrektor generalny L‘Oréal, powiedział:

Rok 2023 był bardzo udany dla grupy. Trzeci rok z rzędu odnotowaliśmy dwucyfrowy wzrost like-for-like, po raz kolejny przewyższając dynamiczny rynek kosmetyczny. Ustanowiliśmy też nowy rekord marży operacyjnej.

Dodał też, że w trudnym środowisku napięć geopolitycznych, presji inflacyjnej i stagnacji na rynku kosmetycznym w Chinach firmie udało się osiągnąć najlepszy wzrost like-for-like od ponad 20 lat (z wyłączeniem 2021 r.).

Faktem jest, że o ile sprzedaż w Europie odnotowała wzrost o 16 w ujęciu like-for-like, w Ameryce Północnej o 11,8 proc., a w Ameryce Łacińskiej o 24,4 proc. to w sprzedaż w Azji Północnej skurczyła się, 0,9 proc. like-for-like. Wpływ na to miał reset w handlu detalicznym w branży turystycznej. Natomiast w Chinach kontynentalnych L‘Oréal odnotował wzrost o 5,4 proc., znacznie umacniając swoją pozycję lidera, dzięki inwestycjom w dystrybucję. Także w Hongkongu dynamika sprzedaży była wysoka, ponieważ tam wznowiono działalność turystyczną. Również w  Japonii L‘Oréal osiągnął znacznie lepsze wyniki niż rynek, dzięki wzrostom w dziale Consumer Products i L‘Oréal Luxe.

Wkraczając w 2024 rok, pozostajemy optymistycznie nastawieni do perspektyw dla rynku kosmetycznego. Jesteśmy też przekonani, że 2024 r. będzie kolejnym rokiem wzrostu sprzedaży i zysków – zapewnił Nicolas Hieronimus.

Poinformował też, że w centrum zainteresowania firmy jest obecnie rozwój nowoczesnych technologii.

Beauty Tech ukształtuje naszą branżę i umożliwi nam dalsze umacnianie pozycji lidera. Pozwoli nam to jeszcze lepiej poznać naszych konsumentów, dostarczać im coraz bardziej zrównoważone produkty i usługi – podsumował dyrektor generalny L‘Oréal

 

L‘Oréal to firma funkcjonująca na rynku od 115 lat. W ramach grupy finkcjonuje 37 międzynarodowych marek. Firma zatrudnia ponad 90 tys. pracowników. Sprzedaż prowadzi we wszystkich kanałach dystrybucji (e-commerce, rynek masowy, domy towarowe, apteki, perfumerie, salony fryzjerskie, markowe i turystyczne). Dysponuje 20 centrami badawczymi w 11 krajach na całym świecie. 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
19.07.2024 11:12
Grzegorz Inglot: Będziemy umacniać się w Europie i rozszerzać zasięg w USA i Azji
Milena Inglot, dyrektor marketingu, doradca zarządu i Grzegorz Inglot prezes zarządu - drugie pokolenie zarządzające firmą, którą stworzyli Wojciech, Elżbieta i Zbigniew Inglotmateriały prasowe
Priorytetem jest dla nas wzmocnienie naszej obecności na rynkach europejskich, ale także rozszerzenie obecności na największych rynkach kosmetycznych USA i Azji – powiedział Grzegorz Inglot, prezes polskiej firmy Inglot w wywiadzie dla Business of Fashion.

Grzegorz Inglot, prezes polskiej firmy kosmetycznej Inglot, w wywiadzie dla Business of Fashion mówił m.in. o międzynarodowej ekspansji firmy.

Podkreślił, że priorytetem dla niego jest wzmocnienie marki na rynkach europejskich, ponieważ modele sprzedaży są na nich bardzo dobrze ugruntowane. Za strategiczne uważa jednak także największe rynki USA i Azji  - tu firma chce rozszerzyć swoją obecność.

Natomiast rynki Bliskiego Wschodu stanowią według niego atrakcyjną szansę z największym potencjałem wzrostu w nadchodzących latach.  

– Mamy szczęście, że jesteśmy już obecni na wielu z tych rynków, dlatego wykorzystujemy naszą własną wiedzę na temat lokalnych operacji, trendów, potrzeb konsumentów, a także lokalnego handlu elektronicznego, a nawet kanałów wolnocłowych – powiedział Grzegorz Inglot dla BoF.

Czytaj także: Inglot otwiera trzeci sklep w Kuwejcie

Na zagranicznych rynkach Inglot współpracuje z partnerami, dystrybutorami, mającymi duże doświadczenie w lokalnym handlu detalicznym. Jako przykład podał Apparel Group z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

– Naprawdę doceniamy pracę, jaką z nami wykonują, ponieważ wnosi ona unikalne spostrzeżenia, które pomagają w kształtowaniu naszej strategii dystrybucyjnej w regionie – dodał Grzegorz Inglot.

Podkreślił, że produkcja 95 procent asortymentu firmy odbywa się w jej zakładach w Polsce, co gwarantuje kontrolę na każdym etapie rozwoju produktu.

Pytany o komunikację marketingową marki na rynkach zagranicznych odpowiedział:

– Komunikacja jest kluczowa, ale najważniejszy jest tutaj produkt, ponieważ asortyment, który mamy w ofercie, musi różnić się w zależności od rynku i regionu. Zawsze wychodzimy z założenia, że ​​80 procent naszego asortymentu będzie dostępne na całym świecie, a pozostałe 20 procent zostanie dostosowane do potrzeb konkretnego rynku. To samo dotyczy komunikacji oraz wszelkich działań marketingowych i promocyjnych materiałów – oczywiście zawsze chcemy, aby przekaz marki był jak najbardziej spójny, ale doceniamy, że musimy go nieco zróżnicować, aby odpowiadał potrzebom rynku. Co ciekawe, odkryliśmy, że w zależności od rynku możemy nawet zmienić nazwę niektórych produktów.

Polska firma kosmetyczna Inglot powstała w 1983 r. w Przemyślu, gdzie ma swoją siedzibę. Jest obecnie firmą o zasięgu globalnym. Pierwszy zagraniczny salon marki został otwarty w 2006 roku w Montrealu w Kanadzie. Już w 2013 r. było ich 400, w tym w tak prestiżowych lokalizacjach jak nowojorski Broadway, Mall of the Emirates w Dubaju czy Caesars Palace w Las Vegas.

Czytaj także: Milena Inglot: Wciąż jesteśmy wierni naszej strategii sprzedaży poprzez markowe sklepy stacjonarne. Jednak równocześnie mocno stawiamy na e-commerce

Po ataku Rosji na Ukrainę Inglot wycofał się ze współpracy z rosyjskim franczyzobiorcą, który prowadził ok. 50 salonów. Firma urosła za to na innych zagranicznych rynkach, jak np. w Irlandii. Produkty marki można kupić w 90 krajach. W Polsce firma ma około 120 salonów firmowych zlokalizowanych głownie w centrach handlowych. Szafy Inglot znajdziemy także w drogeriach sieci Hebe oraz w e-sklepach Douglas, E-zebra, Primavera i Baxtan, a także stacjonarnie na lotniskach (Warszawa, Gdańsk, Kraków, Modlin, Świdnik).

Za granicą marka jest obecna w sklepach i na stoiskach franczyzowych oraz w gondolach w sklepach multibrandowych. W sumie takich punktów sprzedaży jest 479. Równocześnie rozwija swoją obecność na platformach online. Te ważniejsze to: Zalando, Douglas Rumunia, Douglas Germany, Douglas Bulgaria, Douglas Lotwa i Douglas Litwa (online + dodatkowo 8 lokacji offline) oraz Feelunique.

Od niedawna marka otwiera swoje salony w zmienionej aranżacji, odchodząc do charakterystycznej dla niej do niedawna czerni.

Czytaj także: Inglot otworzył kolejny sklep w nowym koncepcie. Tym razem w Poznaniu

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
18.07.2024 09:36
Hugo Boss obniża prognozy sprzedaży na 2024 rok
Hugo Boss ma w portfolio produktowym m.in. zapachy.Hugo Boss
Znana niemiecka marka modowa Hugo Boss, w obliczu niższego popytu na rynkach takich jak Chiny i Wielka Brytania, zmniejszyła swoje prognozy tegorocznej sprzedaży. Nowe szacunki mówią o przychodach w wysokości 4,2 – 4,35 miliarda euro, co jest niższym wynikiem w porównaniu do wcześniejszych prognoz sięgających 4,45 miliarda euro.

Firma Hugo Boss poinformowała również o przewidywanym zysku operacyjnym (EBIT) na poziomie od 350 do 430 milionów euro, w porównaniu do wcześniejszych oczekiwań wynoszących 430 do 475 milionów euro. Jest to już drugi raz w tym roku, kiedy marka obniżyła swoje prognozy sprzedażowe. Przedstawiciele firmy podkreślają, że spadek popytu i niepewna sytuacja ekonomiczna mają znaczący wpływ na osiągane wyniki finansowe.

Wyniki za pierwszy kwartał już wcześniej wskazywały na słabszy popyt w Chinach oraz obawy konsumentów w USA związane z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi. Wstępne dane za drugi kwartał wykazują spadek sprzedaży o 1 proc. do 1,02 mld euro, a zysk operacyjny (EBIT) wyniósł około 70 milionów euro. Daniel Grieder, dyrektor generalny Hugo Boss, zauważył, że globalna niepewność makroekonomiczna miała wpływ na wyniki drugiego kwartału, ale firma nadal wierzy w swoją strategię:

Nie wiemy, kiedy na rynku nastąpi ożywienie, ale dzięki naszej strategii i konsekwentnym inwestycjom w nasze marki mamy przekonanie, że jesteśmy w stanie przezwyciężyć te niekorzystne trendy i zdobyć kolejne udziały w rynku. Musimy jeszcze bardziej skoncentrować się na efektywności operacyjnej, dzięki czemu mamy możliwość powrotu do rentownego wzrostu w drugiej połowie roku.

Obecnie Hugo Boss sprzedaje swoje produkty w 128 krajach poprzez sieć 451 sklepów stacjonarnych oraz w punktach sprzedaży typu shop-in-shop i outletach. Sprzedaż hurtowa obejmuje około 5600 punktów sprzedaży, a na stronach internetowych boss.com i hugo.com klienci mogą dokonywać zakupów w 59 krajach. Pomimo wyzwań, firma pozostaje skoncentrowana na efektywności operacyjnej i zdobywaniu nowych udziałów rynkowych.

Czytaj także: Hugo Boss i Coty odnawiają umowę licencyjną

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
20. lipiec 2024 17:51