StoryEditor
Producenci
24.04.2023 00:00

NielsenIQ: marki własne zwiększają udziały w kategoriach kosmetycznych 

Marki własne coraz odważniej wprowadzają sieci dyskontowe, ale nie tylko. Ich udział jest bardzo wyraźny w największych sieciach drogeryjnychfot. wiadomoscikosmetyczne.pl
Średni udział marek własnych w kategoriach kosmetycznych ciągle jest stosunkowo niski i wynosi około 10 proc. wartościowo. Jednak sytuacja ta będzie się zmieniać, ponieważ średnie tempo wzrostu private labels oscyluje w nich na poziomie 30 proc. rocznie – prognozuje NielsenIQ.

Kategorie kosmetyczne długo broniły się przed markami własnymi. Ich udział, w porównaniu do kategorii spożywczych czy chemicznych nadal jest niski, bo wynosi ok. 10 proc. wartościowo. Według firmy badawczej Nielsen będzie się to jednak zmieniać. Ponieważ, średnie tempo wzrostu marek własnych wynosi w nich około 30 proc. rocznie.

Z danych NielsenIQ wynika, że największy udział marki własne (ponad 30-proc.) mają obecnie w mydłach toaletowych oraz płynach do kąpieli. Na kolejnych miejscach znajdują się lakiery do paznokci, produkty do higieny intymnej, żele pod prysznic, płyny do płukania ust oraz pianki do golenia (udziały private labels na poziomie około 15 proc.). Poniżej 5 proc. marki własne osiągają w produktach zapachowych, dezodorantach, produktach do makijażu, pastach do zębów oraz farbach do włosów.

Dynamika wzrostu marek własnych przewyższa średnie wzrosty dla produktów marek producenckich. Najszybciej, powyżej 40 proc., private labels rosną w segmentach: odżywek do włosów, depilatorów, farb do włosów, dezodorantów, pielęgnacji twarzy, szamponów, past do zębów, makijażu oczu i ust. Stosunkowo najwolniej w produktach kolorowych do makijażu twarzy, płynach do płukania ust oraz maszynkach do golenia (dynamika poniżej 15 proc.).

– Podsumowując, udziały marek własnych w kategoriach kosmetycznych, mimo że są niższe niż w wielu kategoriach spożywczych czy papierowych, zaczęły bardzo dynamicznie rosnąć w minionym roku i zapewne ta tendencja utrzyma się w całym roku 2023. Do takiej sytuacji przyczyni się nie tylko spadek realnych dochodów Polaków, ale także obecność w naszym kraju uchodźców z Ukrainy, którzy z przyczyn finansowych poszukują tańszych propozycji – skomentowała Barbara Nesterowicz, client business partner w NielsenIQ. 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.09.2023 15:12

Marka Gwyneth Paltrow, Goop, rozszerzyła swoją działalność na kosmetyki kolorowe

Balsam występuje w pięciu uniwersalnych kolorach.Goop
Goop, marka Gwyneth Paltrow, wchodzi w kategorię kosmetyków kolorowych z serią półtransparentnych balsamów do makijażu ust i skóry. Według marki, każdy z pigmentowanych balsamów zapewnia świeży kolor i nawilżony, naturalnie wyglądający blask. Składniki obejmują bogaty w witaminę C olej z rokitnika, witaminę E i olej szafranowy.

Goop wkroczyło na rynek kosmetyków kolorowych, wprowadzając na rynek innowacyjny balsam Colorblur Glow Balm. Według strony internetowej produkt ten stanowi połączenie pielęgnacji skóry i koloru, dostępny w pięciu wyraźnych, ale dających się wzmocnić odcieniach. Założenie balsamu jest takie, że powinien on móc spełniać rolę zarówno pomadki do ust, jak i różu w kremie.

Goop to firma i marka lifestyle‘owa założona przez aktorkę Gwyneth Paltrow w 2008 roku. Początkowo Goop był jednym z pierwszych blogów, na którym Paltrow dzieliła się swoimi zainteresowaniami związanymi ze zdrowiem, urodą i stylem życia. Jednak z czasem Goop przekształciło się w wielofunkcyjny biznes, oferujący produkty z zakresu zdrowia, urody, żywienia, mody i innych dziedzin. Marka znana jest z promowania niekonwencjonalnych rozwiązań zdrowotnych i kosmetycznych, często opartych na alternatywnych terapiach i produktach naturalnych. Jednym z kontrowersyjnych aspektów działalności Goop były niekiedy kontrowersyjne i niepotwierdzone naukowo porady zdrowotne, które wywoływały krytykę ekspertów medycznych.

Czytaj także: Branża kosmetyczna potępia Gwyneth Paltrow za dezinformację na temat filtrów SPF

Goop oferuje również własne produkty, takie jak suplementy diety, kosmetyki, ubrania i akcesoria. Sklep internetowy i sklepy stacjonarne Goop są dostępne w wielu miastach. Firma jest również znana z organizacji konferencji i wydarzeń związanych z tematami zdrowego stylu życia. Mimo kontrowersji i krytyki ze strony wielu autorytetów medycznych, Goop zyskało dużą popularność i stało się jednym z wiodących graczy w obszarze lifestyle‘u i zdrowego stylu życia. Gwyneth Paltrow nadal jest główną postacią za marką, a firma stale rozszerza swoją ofertę o nowe produkty i usługi.

Czytaj także: Londyński Goop zostaje zamknięty po stracie 1,4 miliona funtów przychodów

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
20.09.2023 14:32

Właściciel L’Occitane nie będzie kontynuował wykupu

L‘Occitane en Provence, powszechnie znana jako L‘Occitane, to francuski luksusowy sprzedawca detaliczny kosmetyków do ciała, twarzy, włosów, perfum i artykułów gospodarstwa domowego z siedzibą w Manosque we Francji.Phan Minh Tuấn, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Firma matka L’Occitane International SA ogłosiła, że większościowy akcjonariusz odrzucił planowany wykup firmy, co nie zakończyło spekulacji o możliwym ponownym wprowadzeniu spółki na giełdę europejską w 2024 roku. Aktualnie notowana jest na giełdzie w Hongkongu, co jest częstą strategią dla firm pragnących zwiększyć swoją obecność w Azji. W przypadku zakończenia transakcji, cena ofertowa wyniesie nie mniej niż ok. 3,32 dolara.

L’Occitane International SA, spółka matka spółek zajmujących się sprzedażą bezpośrednią LimeLife by Alcone i Duolab, ogłosiła, że akcjonariusz większościowy spółki zdecydował się odrzucić transakcję, która doprowadziłaby do prywatyzacji firmy.

Anulowanie planów potencjalnego wykupu nie kończy spekulacji, że prezes Grupy L‘Occitane, Ronald Geiger, może rozważać ponowne wystawienie spółki na giełdę europejską w 2024 roku. Obecnie spółka jest notowana w Hongkongu, co jest strategią, która staje się coraz bardziej typowe dla firm pragnących zwiększyć swoją obecność na rynku w Azji.

Jeżeli transakcja dojdzie do skutku, przedstawiciele firmy podkreślili, że cena ofertowa wyniesie nie mniej niż 26 hongkońskich dolaróq za akcję, czyli 3,32 dolara.

L‘Occitane to francuska marka kosmetyczna, która jest znana z luksusowych produktów do pielęgnacji skóry, ciała i włosów. Firma została założona w 1976 roku przez Oliviera Baussana w Prowansji we Francji. Od tamtej pory L‘Occitane zdobyło międzynarodową renomę i stało się jednym z wiodących producentów kosmetyków naturalnych.

Czytaj także: L‘Occitane en Provence oficjalnym patronem Roku Zapachowego 2023 "Aromatyczny Botaniczny" Ogrodu Botanicznego UW

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
21. wrzesień 2023 10:05