StoryEditor
Producenci
18.08.2023 14:40

Oriflame planuje likwidację około 20 proc. etatów w firmie

Oriflame przeprowadzi restrukturyzację firmy, co ma przynieść oszczędności w wysokości ok. 57 milionów dolarów rocznie.Shutterstock
Oriflame jest w trakcie wdrażania oszczędnościowego programu, którego celem jest zwiększenie rentowności i zapewnienie długoterminowego wzrostu. Program ten ma na celu stworzenie bardziej kompaktowej i sprawnej organizacji i oczekuje się, że po ukończeniu przyniesie roczne oszczędności w wysokości 57 milionów dolarów.

Oriflame zaciska pasa i aktualnie wprowadza program oszczędnościowy, który ma na celu zwiększenie opłacalności oraz zapewnienie trwałego wzrostu firmy. Program ten ma na celu restrukturyzację organizacji w celu zwiększenia efektywności i oszacowano, że po zakończeniu wdrożenia ma przynieść oszczędności w wysokości ok. 57 milionów dolarów rocznie. W maju bieżącego roku marka zdecydowała się na wycofanie z rynku rosyjskiego, dokonując sprzedaży swoich aktywów.

Z wyników finansowych przedstawionych w raporcie firmy wynika, że całkowita sprzedaż w euro w drugim kwartale lub w okresie trzech miesięcy zakończonym 30 czerwca 2023 roku wyniosła 233,6 miliona dolarów, co oznacza spadek o 14 procent. Skorygowany wynik EBITDA w tym okresie wyniósł 15,2 miliona dolarów, przy skorygowanej marży EBITDA na poziomie 6,6 procent. Równocześnie, poprawiony zysk operacyjny wyniósł 7,5 miliona dolarów, zaś poprawiona marża operacyjna osiągnęła poziom 6,7 procent.

Podjęliśmy trudną – ale konieczną – decyzję, a dzisiejsza zapowiedź wpłynie na wielu naszych pracowników [...] „Otoczenie jest coraz bardziej wymagające i po okresie słabszej sprzedaży i niższej rentowności istnieje potrzeba kompleksowego program wydajności, aby zapewnić ciągły rozwój naszej firmy. Program ten stworzy miejsce na dalsze inwestycje w rozwój produktów i rynku, a także udoskonalanie procesów. Będziemy nadal rozwijać nasz fantastyczny model biznesowy. Dzięki szczuplejszej i bardziej elastycznej konfiguracji będziemy mogli wzmocnić wsparcie dla naszych Brand Partnerów realizujących swoje przedsiębiorcze marzenia we współpracy z Oriflame

 – powiedziała Anna Malmhake, CEO Oriflame.

Częścią tego planu redukcji kosztów są zmiany personalne, w tym eliminacja około 20 proc. etatów w firmie i zmniejszenie całkowitej liczby pracowników na wszystkich poziomach i regionach z 4450 do 3600. Dyrektor operacyjny i zastępca dyrektora generalnego Oriflame, Jesper Martinsson, który już zapowiedział, że będzie szukał zewnętrznych możliwości rozwoju, zostanie zastąpiony przez Niclasa Palmquista, który wcześniej pełnił funkcję wiceprezesa ds. technologii biznesowych i doświadczeń cyfrowych.

Oczekuje się, że program zostanie w pełni wdrożony do III kwartału 2024 r.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
01.12.2023 13:15
L‘Oréal nadal działa w Rosji, choć w "ograniczonym zakresie"
Firma L‘Oréal choć zamknęła swoje sklepy w Rosji, to nie zatrzymała produkcji w rosyjskiej fabryce
Dyrektor generalny L‘Oréal przyznał, że choć firma po inwazji na Ukrainę zamknęła swoją rosyjską sieć sklepów, to nadal prowadzi zakład w Rosji. Produkuje w nim szampony, farby do włosów oraz artykuły higieniczne i dla dzieci.

Nicolas Hieronimus, dyrektor generalny L‘Oréal,  w wywiadzie dla France Inter powiedział, że firma utrzymuje „ograniczoną działalność” w Rosji. Wciąż prowadzi fabrykę w Kałudze na południe od Moskwy. Zakład otwarty w 2010 roku – w którym produkowana była szeroka gama produktów, od mydła Mixa do perfum YSL i zatrudniał ponad 2 tys. osób – wytwarza obecnie szampony, farby do włosów oraz artykuły higieniczne i dla dzieci.

Są to produkty codziennego użytku, które pozwalają nam utrzymać funkcjonowanie naszej fabryki, wypłacać pensje i chronić bezpieczeństwo naszych pracowników w Rosji. Kontynuowanie produkcji pozwoliło nam to też  uniknąć konfiskat lub działań, które mogłyby zostać podjęte przeciwko naszym aktywom, a przede wszystkim przeciwko naszym pracownikom

– wyjaśnił Nicolas Hieronimus w rozmowie z France Inter.

Portal Fashion Network zwraca uwagę, że dzięki kontynowaniu produkcji, L‘Oréal uniknął losu innej francuskiej firmy. W połowie lipca 2022 r. państwo rosyjskie przejęło kontrolę nad rosyjskimi aktywami Danone. L‘Oréal choć ogłosił w marcu, że tymczasowo zamknie swoje sklepy w Rosji, już wtedy zapewnił, że nie zatrzyma produkcji w swojej fabryce pod Moskwą.

 

 

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
01.12.2023 12:14
Avon mianował nowego dyrektora generalnego. Kristof Neirynck zastąpi na stanowisku Angelę Cretu
Kristof Neirynck, będzie od 1 stycznia 2024 r. dyrektorem generalnym AvonLinkedin
​​​Kristof Neirynck, globalny dyrektor ds. marketingu w firmie Avon i jej dyrektor zarządzający na Europę Zachodnią, zostanie nowym dyrektorem generalnym. Angela Cretu, dotychczasowa dyrektor generalna, będzie nadal wspierać działalność firmy, jako doradca.

Natura &Co ogłosiła, że ​​Kristof Neirynck, zostanie awansowany na stanowisko dyrektora generalnego Avon od 1 stycznia 2024 r. Jako globalny dyrektor ds. marketingu firmy Avon przez ostatnie dwa lata przeprowadził odnowienie marki i osiągnął znaczną poprawę marży brutto. Na początku 2023 roku objął stanowisko dyrektora zarządzającego na Europę Zachodnią. Pod jego kierownictwem poprawiła się rentowność regionu, ustabilizował się podstawowy kanał sprzedaży bezpośredniej oraz ugruntował omnichannelowy dostęp do marki. 

 

Czytaj też: Kristof Neirynck, Elżbieta Mazurkiewicz, Avon o trendach konsumenckich i wyzwaniach dla marek [Prognozy 2023]

 

Przed dołączeniem do Avon Kristof Neirynck pełnił funkcję dyrektora ds. marketingu marek globalnych w Walgreens Boots Alliance (WBA). Na tym stanowisku nadzorował portfel ponad 20 własnych marek z branży kosmetycznej i konsumenckiej, reprezentujących sprzedaż na całym świecie o wartości ponad 4 miliardów dolarów. Przed dołączeniem do WBA spędził 13 lat w P&G, gdzie piastował stanowiska kierownicze w kluczowych działach. 

Komentując swoją nominację, Kristof Neirynck powiedział:

Jestem zaszczycony, że mogę objąć tę nową rolę w Avon i kontynuować jego ewolucję w kierunku firmy wielokanałowej, której podstawą pozostaną jednak przedstawicielki działające w systemie sprzedaży bezpośredniej. Mamy kultową markę: innowacyjne i niedrogie produkty oraz model biznesowy, który stwarza kobietom możliwości wykorzystania swojej władzy na własnych warunkach.

 

Natura &Co poinformowała także, że Angela Cretu, dotychczasowa dyrektor generalna Avon, która w firmie przepracowała 25 lat, będzie nadal wspierać działalność Avon, jako doradca. Pod jej przywództwem firma usprawnił model operacyjny i radykalnie uprościła portfolio. Zaczęla też przechodzenie na sprzedaż społecznościową, koncentrując się na podejściu omnichannel. 

Czytaj też:

Avon przestawia się na sprzedaż w mediach społecznościowych

Angela Cretu dyrektor Avon: sprzedaż społecznościowa jeszcze nigdy nie była tak istotna

 

Fabio Barbosa, dyrektor generalny Natura &Co. zapewnił, że odejście Angeli Cretu było procesem dokładnie zaplanowanym, następującym dopiero po ustabilizowaniu biznesu i wyłonieniu odpowiedniego następcy. 

Doadał, że doradcą Avon, oprócz Angeli Cretu zostanie też Alessandro Carlucci, który wrócił do grupy Natura &Co. po niemal 10 letniej przerwie. W latach 2005–2014 pełnił funkcję dyrektora generalnego Natura, pełniąc równocześnie (w latach 2012–201) funkcję prezesa Światowej Federacji Stowarzyszeń Sprzedaży Bezpośredniej. 

 

Czytaj też:

Jakub Żurowski, Avon Garwolin: Produkujemy dużo, ale możemy więcej. Rozmowy na temat produkcji kontraktowej trwają

Avon otworzył świąteczne pop-up story i rekrutuje klientów do Klubu Avon

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
02. grudzień 2023 18:40